Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
14

Jaką metodę wybrać, aby wybielić zęby?

Słuchaj artykułu

Piękne białe zęby to element wyglądu pożądany przez wiele osób. Niestety nie każdy posiada „hollywoodzki uśmiech”, ale łatwo można to zmienić - wystarczy skorzystać z zabiegu wybielania zębów. Czym wybielić zęby i czym różni się wybielanie u dentysty od wybielania zębów w domu?

Jaką metodę wybrać, aby wybielić zęby?

Czym jest wybielanie zębów?

Wybielanie zębów jest metodą zmniejszenia ilości przebarwień występujących w strukturze zębów. Najczęstszymi powodami wystąpienia przebarwień zębów są:

  • picie kawy i herbaty,
  • palenie papierosów,
  • picie wina,
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Wybielanie zębów polega na działaniu środkami chemicznymi na szkliwo zębów w celu zmiany ich odcienia. Są to zabiegi nieinwazyjne, nienaruszające wewnętrznych struktur. Do metod wybielania zębów zaliczamy:

  • zabiegi w gabinetach stomatologicznych,
  • zabiegi przy użyciu indywidualnych nakładek na zęby, wykonane w gabinecie stomatologicznym, a kontynuowane samodzielnie w domu,
  • zabiegi wykonywane specjalnymi preparatami dostępnymi w drogeriach i aptekach, takimi jak pasty czy płyny.

Stosowane w wybielaniu zębów
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Wybielanie zębów przez stomatologa

Proces wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym polega na aplikacji na zęby specjalnego środka. Pod wpływem światła (diodowego, halogenowego lub plazmowego) zachodzi reakcja chemiczna, której efektem jest wybielenie zębów. W tym celu wykorzystuje się środki zawierające nadtlenek wodoru bądź nadtlenek mocznika. Są to związki wykazujące bardzo dużą reaktywność i mogące wywołać wiele niekorzystnych skutków ubocznych, dlatego zabieg wybielania zębów z wykorzystaniem tych substancji przeprowadzany jest wyłącznie pod nadzorem dentysty.

Warto zaznaczyć, że wybielanie w gabinecie stomatologicznym pozwala na uzyskanie pożądanego efektu w dość krótkim czasie. W trakcie jednej wizyty zabieg można powtarzać od 2 do 6 razy. Natomiast całość procesu wybielania zamyka się średnio w 3-4 wizytach.

Wybielanie nakładkowe zębów

Zabieg polega na regularnej aplikacji środka wybielającego przy użyciu specjalnej szyny (nakładki). Szyna jest wyprofilowana i dopasowana do zębów pacjenta. Aby wybielić zęby, aplikuje się środek wybielający w wyznaczone miejsca w szynie i nakłada ją na zęby. Proces powtarza się z określoną przez dentystę częstotliwością. Zwykle zaleca się aplikację środka przez ok. 2 godziny dziennie, a satysfakcjonujące efekty pojawią się już po 2 do 4 tygodni przy codziennym stosowaniu. W razie niepokojących objawów należy skonsultować się z dentystą.

Wybielanie zębów w domu

Wybielanie zębów w domu przy użyciu powszechnie dostępnych środków jest bardzo popularne. Amerykańskie Towarzystwo Dentystyczne (ADA) określiło kryterium bezpieczeństwa dla środków do użycia bezpośrednio przez pacjenta. Głównymi substancjami zawartymi w produktach do wybielania zębów są: nadtlenek wodoru oraz nadtlenek mocznika.

Wybielanie zębów domowymi sposobami możemy wykonać, korzystając z:

Przeczytaj również:
Wybielanie zębów w domu – z czego skorzystać?

Zawartość nadtlenku wodoru w tych preparatach wynosi 3%, natomiast nadtlenku mocznika – 10% albo 15%. Domowe sposoby na wybielenie zębów pozwolą na zmianę odcienia zębów średnio o 3 stopnie według kolornika stomatologicznego. Mimo że środki te są dobrze tolerowane przez użytkowników, przy ich użyciu należy zachować szczególną ostrożność. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej i nieodpowiednie nawyki żywieniowe mogą doprowadzić do nadżerki szkliwa zębów, a w konsekwencji nieodwracalnych zmian w strukturze szkliwa, charakteryzujących się widocznymi przebarwieniami. Nadużywanie środków wybielających może spowodować zmiany w mikroflorze bakteryjnej, a następnie zmiany chorobowe błony śluzowej jamy ustnej.

Wybielanie zębów to jeden ze sposobów na osiągnięcie pięknego uśmiechu. Duży wybór metod wybielania zębów pozwala na uzyskanie zadowalających efektów w dość krótkim czasie. Dobór metody oraz czas jej trwania powinien być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, dlatego przed podjęciem decyzji warto skonsultować się ze stomatologiem.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę