Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

25

Szczotkowanie ciała na sucho. Czy warto?

Słuchaj artykułu

Azjatycka pielęgnacja nie dotyczy jedynie twarzy. Istnieje również wiele azjatyckich metod pielęgnacji reszty ciała, w tym m.in. masaż ciała na sucho przy pomocy specjalnej szczotki. Masaż ten zastępuje peeling do ciała, ale może być również stosowany z nim zamiennie. W zależności od potrzeb oraz rodzaju skóry należy dobrać odpowiednie włosie szczotki. Szczotkowanie ciała na sucho ma wiele zalet, m.in. zmniejsza obrzęki oraz ujędrnia skórę.

Szczotkowanie ciała na sucho. Czy warto?

Na czym polega szczotkowanie ciała na sucho? 

Szczotkowanie ciała na sucho to metoda pielęgnacyjna wywodząca się z Azji, z medycyny ajurwedyjskiej. Polega na wykonywaniu w odpowiedni sposób masażu skóry przy pomocy przeznaczonej do tego celu szczotki. Wybierając odpowiednią szczotkę, masaż można wykonywać zarówno na skórze twarzy, jak i reszty ciała (w tym biustu, pośladków, brzucha, nóg). Nie używa się w tym celu żadnego balsamu ani oliwki do masażu ciała, skóra musi być sucha. Według ajurwedy poranne szczotkowanie ciała na sucho działa pobudzająco, zaś rytuał wieczorny pomaga się odprężyć. Cały zabieg trwa zaledwie kilka minut, a wykonywany systematycznie niesie ze sobą wiele pozytywnych efektów. 


Produkty do masażu
Zakupy z doradcą Gemini

Rodzaje szczotek do ciała 

Szczotki do ciała różnią się miedzy sobą głównie rodzajem włosia. Na rynku dostępne są szczotki z włosiem sztucznym, naturalnym oraz mieszanym (sztuczno-naturalnym). Włosie naturalne pochodzi z roślin takich jak kaktus, agawa czy kokos, ale można też spotkać np. włosie końskie lub szczecinę. Dodatkowym aspektem odróżniającym między sobą szczotki do ciała jest ich uchwyt: dostępne są szczotki drewniane z przedłużeniem rączki do użycia np. na plecach lub bez przedłużenia, w wygodnym do trzymania całą dłonią, owalnym kształcie

Jak szczotkować ciało na sucho? 

W przypadku omawianego sposobu pielęgnacji bardzo ważna jest systematyczność. Najlepsze efekty przynosi wykonywanie masażu ciała szczotką codziennie lub co drugi dzień. Jak mówi sama nazwa zabiegu, nie używamy żadnych olejków ani balsamów do masażu. Szczotkowanie ciała na sucho wykonujemy długimi, pociągłymi ruchami z dołu ku górze ciała (w przypadku nóg rozpoczynając już od stóp). Szczotkę należy ustawić do ciała pod kątem, by włosie delikatnie masowało skórę. Jest to bardzo ważne w przypadku osób początkujących, ponieważ im delikatniej rozpoczniemy masaż, tym skóra będzie miała więcej czasu, by przyzwyczaić się do szczotkowania. W miarę upływu czasu można zwiększyć nacisk szczotki do ciała, ustawiając ją całym włosiem w kierunku skóry. 

Szczotkując brzuch i biust należy wykonywać ruchy okrężne oraz wybrać szczotkę o miękkim włosiu (np. włosie ze szczeciny lub włosie końskie). Szczególnie w okolicach biustu skóra jest delikatna i może zdecydowanie łatwiej ulec niechcianemu podrażnieniu. Należy wykonać od kilku do maksymalnie 10 powtórzeń okrężnych ruchów w jednym obszarze. 

Do szczotkowania twarzy warto wybierać szczotki z włosiem sztucznym, ponieważ jest ono najdelikatniejsze. 

W przypadku skóry naczynkowej i występowania żylaków polecane są szczotki ze szczeciny oraz wykonywanie masażu rzadziej, np. raz w tygodniu. 

Szczotkę po masażu należy bardzo delikatnie umyć mydłem lub szamponem i odstawić do wyschnięcia włosiem do dołu, by ociekająca woda nie zniszczyła jej drewnianego uchwytu. Innym równie skutecznym sposobem dbania o higienę szczotki do ciała jest użycie w tym celu produktów przeznaczonych do odkażania skóry. Szczotkę do ciała należy wymienić na nową po około 6 miesiącach użytkowania. 

Zalety szczotkowania ciała na sucho 

Szczotkowanie ciała na sucho przyniesie nam szereg korzyści: 

  • ułatwia usunięcie martwego naskórka, dzięki czemu dalsze kroki pielęgnacyjne są o wiele bardziej efektywne, 
  • poprawia mikrokrążenie, zmniejsza obrzęki i zastoje w kończynach, 
  • pomaga w pozbyciu się wrastających w skórę włosków, 
  • ułatwia pielęgnację szorstkich ramion, 
  • ujędrnia skórę, 
  • zmniejszenia rozstępy, 
  • relaksuje. 

Wady szczotkowania na sucho 

  • może podrażnić skórę, szczególnie przy zbyt mocnym nacisku włosia, 
  • skóra może swędzieć po wykonaniu masażu, jeśli jest niedostatecznie nawilżona. 

Przeciwwskazania do szczotkowania ciała na sucho 

Pamiętajmy jednak, że nie każdy może skorzystać z zalet szczotkowania ciała na sucho. Unikajmy tego zabiegu w przypadku: 

  • stanów zapalnych skóry, 
  • atopii, 
  • uszkodzonego naskórka, ran i widocznych podrażnień. 

Jak widać, szczotkowanie ciała na sucho może być nie tylko korzystnym dla naszej skóry zabiegiem pielęgnacyjnym, ale również codziennym rytuałem, który pomoże nam się zrelaksować po całym dniu i nabrać energii o poranku.

  1. 11 października 2021, 11:09
    lemonka

    akurat tak się zastanawiam czy nie zacząć się szczotkować na sucho, bo taka jest prawda, że muszę odstawić bańki chińskie ze względu na problemy z naczynkami. kolejna sprawa, że ostatnio widziałam też filmiki jakie efekty daje taki masaż szczotką. tylko tak sie zastanawiam… czemu bez kosmetyku to sie robi na skorze?

    1. 18 października 2021, 15:19
      Monika

      Bo chodzi o poprawienie krążenia, plus z kosmetykiem by było ciężej się masować i utrzymać szczotkę w czystości. Ja sama pierw się szczotkuję, myję, a dopiero później smaruje np nolicell. Podobno to jest ta właściwa kolejność, chociaż prędzej myłam się, szczotkowałam i wtedy smarowałam.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę