Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Inhalatory
X - Nutricia Bebiko
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Kalendarz adwentowy
X - Darmowa Dostawa 02.12-03.12
X - Pomysł na prezent 2
X - Herbapol Syrop sosnowy
9

Wrastające włoski – jak się ich pozbyć?

Słuchaj artykułu

Istnieje wiele metod na pozbycie się niechcianych włosków, np. golenie przy użyciu maszynki, depilacja woskiem, depilatorem elektrycznym czy wyrywanie włosów pęsetą. Dzięki nim nasza skóra staje się gładka, ale usuwanie owłosienia może też nieść za sobą konsekwencje w postaci wrastających włosków. 

Wrastające włoski – jak się ich pozbyć?

Częste golenie maszynką, depilacja gorącym woskiem lub depilatorem elektrycznym może prowadzić do powstawania wrastających włosków. Dzieje się tak w momencie ich odrastania. Kilka dni po zabiegu włoski są cienkie i miękkie. Aby wydostać się „na zewnątrz”, muszą pokonać grubą warstwę skóry, a często też zrogowaciały naskórek. Wyrastający włosek nie jest wystarczająco twardy, aby przebić się przez skórę, dlatego zaczyna się pod nią skręcać. W tym momencie najczęściej dochodzi do zapalenia mieszka włosowego. Wokół miejsca, skąd ma docelowo wyrastać włosek, tworzy się niewielki rumień. Miejsce jest uwrażliwione, często bolesne i swędzące. W najgorszym przypadku dochodzi do utworzenia się drobnej, żółtawej krostki, a nawet czyraka. Wskazuje to na stan zapalny, dlatego koniecznie należy zgłosić się do lekarza. 

Wrastające włoski – gdzie występują? 

Wrastające włoski u kobiet najczęściej pojawiają się: 

  • w okolicy bikini,  
  • pod pachami,  
  • na nogach. 

Produkty do profilaktyki wrastających włosków
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

U mężczyzn zaś mogą powstawać: 

  • na szyi,  
  • pod brodą,  
  • pod pachami, 
  • czasem także (bez depilacji) na nogach.  

Jak się pozbyć wrastających włosków?  

Podstawowym zabiegiem, jaki powinniśmy zafundować naszemu ciału, jest peeling. Peelingi mechaniczne, np. cukrowe, solne czy ze zmielonej kawy, doskonale usuwają martwy i zrogowaciały naskórek, co ułatwia prawidłowy wzrost włosów. Dzięki temu ryzyko wrastania zostanie mocno ograniczone bądź całkowicie zniwelowane.  

Innym sposobem na mechaniczne oczyszczenie skóry ze zrogowaciałego naskórka są masaże. Tutaj świetnie sprawdzi się szorstka gąbka, szczotka czy rękawica. Podczas codziennej kąpieli możemy zastosować masaż jednym z wyżej wymienionych przedmiotów. Czynność ta może dodatkowo ujędrnić skórę oraz zniwelować niechciany cellulit czy zredukować rozstępy.  

Jeśli jednak peelingi i masaże są nieskuteczne, warto dodatkowo sięgnąć po preparaty do pielęgnacji ciała zawierające w swym składzie np. mocznik. W drogerii lub aptece znajdziemy preparaty z różną procentową zawartością mocznika.  

Mocznik: 

  • do ok 20% – preparaty nawilżające – świetnie nawilżają suchą skórę, ich stosowanie może zmiękczyć warstwę zrogowaciałego naskórka i powodować prawidłowy wzrost włosków, 
  • powyżej 20% – działanie keratolityczne, złuszczające. Stosowanie tych preparatów jest zalecane na silnie zrogowaciałe części ciała, np. zgięcia łokci, kolan, stopy, pięty. Nie ma potrzeby stosowania preparatów o tak wysokiej zawartości mocznika w przypadku wrastających włosków.  

Jeśli pielęgnacja skóry nie przynosi rezultatów, a problem wrastających włosków nadal istnieje, warto udać się do kosmetologa. W tym przypadku jednym z najlepszych rozwiązań jest depilacja laserowa, która pomoże trwale usunąć owłosienie. Dzięki temu ryzyko wrastania włosów zostanie całkowicie wyeliminowane, ponieważ nowe włoski nie będą odrastały.  

Wrastające włoski to dosyć powszechny problem. Nie stanowi powodu do niepokoju, a walkę z nim warto podjąć podczas codziennej kąpieli. W stanach patologicznych, kiedy dojdzie do silnego stanu zapalnego, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu bądź dermatologa.  

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę