Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
53

Zdrowotne właściwości grejpfrutów. Jak nam pomagają, kiedy ich unikać?

Słuchaj artykułu

Grejpfrut uważany jest za jeden z najzdrowszych owoców cytrusowych. Swoją pozycję zawdzięcza licznym składnikom mineralnym, witaminom i przeciwutleniaczom, wpływającym pozytywnie na zdrowie człowieka. Charakterystyczny smak znajduje szerokie grono entuzjastów, a jego właściwości zostały wykorzystane w wielu dziedzinach medycyny i kosmetologii.

Zdrowotne właściwości grejpfrutów. Jak nam pomagają, kiedy ich unikać?

Czym jest grejpfrut?

Jest to roślina pochodząca z Archipelagu Malajskiego, która powstała ze skrzyżowania pomarańczy olbrzymiej i pomarańczy chińskiej. Połączenie to dało początek nowemu gatunkowi Citrus paradisi, czyli grejpfrutowi. Z upływem lat owoce były dalej modyfikowane, wskutek czego powstało kilka różniących się od siebie odmian:

  • odmiana czerwona – o charakterystycznym gorzko-kwaśnym smaku i owocach z soczystym miąższem,
  • odmiana żółta – o kwaśnym smaku i soczystej owocni,
  • odmiana zielona – o słodkim smaku, średnio soczysta.

Grejpfrut – właściwości zdrowotne

Owoce grejpfruta są bogatym źródłem potasu, będącego jednym ze składników wpływających na prawidłowy poziom ciśnienia tętniczego krwi. Zawartość kwasów cytrynowych w grejpfrucie może zwiększać wydzielanie soków trawiennych w żołądku, wspomagając trawienie. W grejpfrucie znajdziemy też witaminy: C, A, E oraz z grupy B.


Zawierają grejpfrut
Zakupy z doradcą Gemini

Ważnym składnikiem grejpfrutów są przeciwutleniacze, dzięki którym groźne dla zdrowia aktywne formy tlenu są wychwytywane i neutralizowane. W miąższu owoców obecne są pektyny, czyli nierozpuszczalne w wodzie cukry. Stanowią one istotny składnik diety, ponieważ pełnią funkcję błonnika pokarmowego. Błonnik pozwala na osiągnięcie sytości dzięki zdolności do pochłaniania wody i jest pomocny w regulacji pracy jelit w przypadku zaparć. Ułatwia również regulację poziomu cholesterolu w organizmie.

Grejpfrut znajduje się też w preparatach kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Zmniejsza wydzielanie sebum i zwęża rozszerzone pory skóry twarzy.

Grejpfrut a leki

Pamiętaj! Sok z grejpfrutów przyjmowany jednocześnie z lekami może zaburzyć zamierzone wchłanianie oraz działanie leków.

Głównym zagrożeniem jest zwiększenie poziomu farmaceutyków w organizmie, co w konsekwencji może prowadzić do groźnego  zatrucia lekami. Głównym składnikiem odpowiadającym za zmiany w metabolizmie leków jest naringina – związek zawarty w soku z grejpfrutów, który obniża zdolność działania ważnego enzymu odpowiadającego za przemiany leku w organizmie. Mowa tu o cytochromie P-450. To zaburzenie jego aktywności skutkuje niekiedy niebezpiecznym wzrostem stężenia substancji aktywnych w organizmie.

Leki, których bezwzględnie nie należy łączyć z sokiem grejpfrutowym ani samymi owocami to na przykład:

  • blokery kanałów wapniowych (stosowane w nadciśnieniu tętniczym),
  • leki przeciwhistaminowe (stosowane w alergiach),
  • leki przeciwwirusowe (stosowane w szczególności w terapii leczenia zakażenia wirusem HIV),
  • leki immunosupresyjne (stosowane w terapiach nowotworowych oraz w schorzeniach o podłożu autoimmunologicznym lub po przeszczepach narządów).

Takie działanie może utrzymywać się od 8 do nawet 24 godzin od spożycia grejpfrutów. Dlatego też bardzo ważne jest restrykcyjne przestrzeganie zakazu spożywania tego owocu oraz jego produktów w czasie terapii lekami metabolizowanymi przez CYP450. Informacja o takiej interakcji znajduje się w ulotce danego leku.

Zarówno grejpfruty, jak i pozyskiwany z nich sok to produkty bogate w witaminy, przeciwutleniacze i mikroelementy. Osoby zdrowe mogą sięgać po nie bez żadnych przeszkód, aby urozmaicić swoją dietę. Z większą ostrożnością powinny spożywać je osoby cierpiące na rozmaite schorzenia i przyjmujące leki. W każdym wypadku warto upewnić się, że przyjmując konkretną substancję leczniczą, można bezpiecznie sięgać po grejpfruty.

  1. 24 marca 2021, 10:37
    DARAS

    CZY GREIFRUT MOŻE WPYWAĆ NA ZMIEJSZENIE WAGI CIAŁA?

    1. 26 marca 2021, 14:52
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Są badania, które sugerują, że grejpfrut może wpływać na obniżenie masy ciała. Należy jednak pamiętać, że grejpfruty wchodzą w bardzo wiele interakcji z lekami, przede wszystkim ze statynami. Ponadto w redukcji masy ciała istotną rolę odgrywa odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem.

  2. 15 listopada 2021, 11:52
    Kaśka

    Ooo! super! ciesze sie że są grejfruty. Cieszę się, że są leki. Dla każdego coś. Lecę pobiegać. Potem do sauny. Wypocę
    grejfruta i leki. Pa

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę