Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
6

Atopowe zapalenie spojówek i rogówki. Jak się objawia?

Słuchaj artykułu

Chorujesz na atopowe zapalenie skóry lub alergie? Jeśli tak, jesteś w grupie ryzyka osób, u których może rozwinąć się atopowe zapalenie spojówek i rogówki. Co to za choroba? Jak się objawia i jak ją leczyć? 

Atopowe zapalenie spojówek i rogówki. Jak się objawia?

Czym jest atopowe zapalenie spojówek i rogówki?  

Atopowe zapalenie spojówek i rogówki jest ciężką, przewlekłą i zapalną chorobą o podłożu genetycznym i alergicznym. Ma bardzo trudny przebieg i może doprowadzić do poważnych zaburzeń wzrokowych, a nawet do ślepoty. Choroba ta dotyka około 25-42% osób z atopowym zapaleniem skóry. Najczęściej chorują mężczyźni w wieku około 30 lat. 

Jakie są objawy atopowego zapalenia spojówki i rogówki?  

Atopowe zapalenie spojówki i rogówki jest z reguły schorzeniemcałorocznym z możliwością występowania sezonowych zaostrzeń.  

Do najczęstszych objawów zaliczamy: 

  • świąd okolicy powiek (zazwyczaj kątów zewnętrznego i wewnętrznego szpary powiekowej),
  • pieczenie oczu, uczucie piasku w oczach, 
  • nadmierne łzawienie, 
  • światłowstręt, 
  • obrzęk powiek, zaczerwienienie, zgrubienie (skóra wokół oczu jest sucha, popękana, co nadaje im starczy wygląd),
  • plamy pigmentacyjne, 
  • wypadanie rzęs i brwi,  
  • uszkodzenia rogówki. 

Ponadto występują: 

  • większa podatność na nadkażenia bakteryjne i wirusowe u pacjentów zatopowym zapaleniem skóry,  
  • powikłanie w postaci zaćmy podtorebkowej przedniej lub tylnej,  
  • zwiększone predyspozycje do odwarstwienia siatkówki.   

Atopowe zapalenie spojówek i rogówki – leczenie  

Leczenie powinno przebiegać  z udziałem lekarzy  okulisty, dermatologa i alergologa. Konieczna jest terapia objawów ocznych, jak również zmian na skórze, a także prawidłowe prowadzenie pacjenta pod kątem alergii. W przypadku zaostrzeń choroby pacjent zazwyczaj otrzymuje leczenie ogólne i miejscowe. 

  • Leczenie ogólne – w leczeniu świądu stosowane są leki przeciwhistaminowe (cetyryzyna, azelastyna, bilastyna). Jeśli AKC towarzyszy zakażenie bakteryjne powiek stosuje się antybiotyk tetracyklinę lub erytromycynę (głównie w przypadku dzieci). 
  • Leczenie miejscowe – zastosowanie znajdują substancje takie jak lodoksamid, kromoglikan, olopatadyna, ketotifen czy azelastyna. Krople ze sterydami są stosowane w rzadkich sytuacjach, głównie w przypadku zaostrzeń choroby.  

Bardzo ważnym elementem leczenia jest stosowanie kropli do oczu o działaniu nawilżającym, zarówno w czasie wycieszenia objawów, jak i w fazie zaostrzeń. Wybieraj krople do oczu, które nie zawierają konserwantów. W składzie kropli oprócz hialuronianu sodu mogą pojawić się także dekspantenol, ektoina, trehaloza. 


Zakupy z doradcą Gemini

W przebiegu atopowego zapalenia spojówek zadbaj także o odpowiednia higienę powiek. Stosuj specjalistyczne płyny i jałowe chusteczki przeznaczone do pielęgnacji tej okolicy. 

Jak zapobiegać nawrotom atopowego zapalenia spojówek? 

Atopia jest często wywoływana przez kontakt z alergenem. W przypadku zapalenia spojówek unikaj kontaktu z alergenem. Może to oznaczać np. zmianę diety. Warto także ograniczyć czas spędzany przed monitorami, które przyczyniają się do wysychania oka, co może spowodować zaostrzenie choroby.

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, dbaj o ich odpowiednią higienę oraz regularnie wymieniaj je na nowe.  


Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę