Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
18

Cetyryzyna – właściwości, zastosowanie, dawkowanie

Słuchaj artykułu

Początek wiosny wielu astmatykom czy alergikom kojarzy się z rozpoczęciem okresu pylenia. Jednak czy w środku zimy takie objawy, jak katar, świąd skóry i łzawiące oczy również mogą wskazywać na uczulenie? Tak! To może być alergia! Pamiętaj! Sezon na alergie trwa niemal cały rok. Pierwsze rośliny zaczynają pylić już w styczniu (leszczyna, olcha), a kończą dopiero na przełomie końca września i początku października (komosa, bylica). Alergiom towarzyszą różne objawy, które potrafią zaburzać codzienny tryb życia przez dłuższy czas. Są to np. wodnisty katar, łzawienie z oczu, świąd skóry, wysypka, duszności i inne. Aby zniwelować te na pozór niegroźne symptomy, mamy do dyspozycji szereg substancji przeciwalergicznych. W poniższym artykule skupimy się na jednej z nich -  cetyryzynie.

Cetyryzyna – właściwości, zastosowanie, dawkowanie

Czym jest cetyryzyna?

Cetyryzyna jest substancją chemiczną hamującą receptor H1. Jest to receptor pobudzany przez histaminę, która wywołuje w naszym organizmie stany zapalne (np. powstają obrzęki, krostki, bąble, kurczą się oskrzela – co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku chorujących na astmę). Gdy receptor H1 zostanie zablokowany przez np. cetyryzynę, nie dochodzi do jego pobudzania przez histaminę, a tym samym nie powstanie reakcja zapalna. Czyli nie będą nam towarzyszyły wyżej wymienione objawy alergii.

Cetyryzyna jest substancją przeciwhistaminową, należącą do leków II generacji. Leki te działają selektywnie na receptor H1. Ich wysokie stężenie utrzymuje się długo w krwiobiegu, przez co czas działania jest wydłużony. Leki z tej grupy nie powinny dawać uczucia senności i znużenia, jednak te odczucia są bardzo indywidualne. Dlatego leki przeciwalergiczne dobiera się każdemu pacjentowi osobno, zgodnie z jego predyspozycjami.


Stosowane w alergii
Zakupy z doradcą Gemini

Wskazania w stosowaniu cetyryzyny

  • leczenie i profilaktyka przewlekłego i sezonowego alergicznego nieżytu nosa
  • sezonowe zapalenie spojówek
  • pokrzywka idiopatyczna

Przeciwwskazania:

  • uczulenie na cetyryzynę lub składniki dodatkowe występujące w leku
  • silna niewydolność nerek

W pewnych przypadkach należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu cetyryzyny. Dotyczy to osób, u których występuje niewydolność nerek czy wątroby. Osoby kierowane na alergiczne testy skórne powinny odstawić preparaty z cetyryzyną na co najmniej 3 dni przed zleconym badaniem.

Cetyryzyna można wchodzić w interakcje z innymi substancjami. W połączeniu z teofiliną może dochodzić do jej wolniejszego usuwania z krwiobiegu. Stosując jednocześnie cetyryzynę i leki wpływające na działanie ośrodkowego układu nerwowego, należy zachować szczególną ostrożność. Podczas stosowania cetyryzyny nie należy spożywać alkoholu, gdyż połączenie tych substancji może powodować uczucie silnej senności i sedacji. Tak jak każda substancja lecznicza, cetyryzyna wykazuje szereg działań niepożądanych. Pojawiają się one rzadko i są kwestią bardzo indywidualną. Do najczęściej spotykanych zaliczamy:

  • zaburzenia ze strony układu pokarmowego: nudności, biegunkę, wymioty,
  • suchość w ustach,
  • senność, zmęczenie,
  • ból, zawroty głowy,
  • zwiększenie czynności enzymów wątrobowych,
  • zapalenie błony śluzowej nosa,
  • jeśli występuje nadwrażliwość na lek: odczyny skórne, obrzęk naczynioruchowy,
  • u dzieci uczucie zmęczenia; może także wystąpić uczucie nadmiernego pobudzenia (reakcja paradoksalna).

Lek ten może wpływać na obniżenie sprawności psychomotorycznej, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. W przypadku ciąży i karmienia piersią cetyryzynę można zastosować jedynie, gdy to konieczne. Jednakże nie jest zalecana podczas karmienia, gdyż przenika ona do mleka matki.

Dawkowanie cetyryzyny

Grupa wiekowa

Dawka na dobę

Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia

1 x 10 mg

Dzieci 6-12 rok życia

Dzieci > 30 kg

1 x 10 mg

  lub

2 x 5 mg

Dzieci 2-6 rok życia

2 x 2,5 mg zalecane stosowanie w postaci kropli lub syropu

Jak widzimy, po cetyryzynę sięgnąć może prawie każdy. Jest ona zawarta w wielu preparatach dostępnych bez recepty. Pamiętajmy jednak, iż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża naszemu życiu lub zdrowiu. Dlatego przed zażyciem cetyryzyny należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

  1. 5 kwietnia 2020, 11:39
    mmm

    Jestem uczulona na roztocza kurzu domowego i żaden lek antyhistaminowy mi nie pomaga, dlaczego?

    1. 6 kwietnia 2020, 07:33
      Maja Miechowiecka Poradnik Gemini
      Maja Miechowiecka Poradnik Gemini

      W przypadku alergii na roztocza warto poddać się odczulaniu.

  2. 25 marca 2022, 07:33
    Basia

    Lek zawierający cetyryzynę można brać raz na jaki czas? tz tylko w tedy jak są mocne objawy alergii , czy trzeba brać regularnie cały sezon?

    1. 29 marca 2022, 11:28
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry. Lek zawierający cetyryzynę można brać w zależności od potrzeb. Może być stosowany tylko doraźnie w razie nasilenia objawów lub cały sezon – jeśli symptomy alergii są uciążliwe w całym tym okresie.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę