Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
9

Chinolony – zastosowanie, działania niepożądane

Słuchaj artykułu

Chinolony to grupa syntetycznych chemioterapeutyków o aktywności bakteriobójczej. Charakteryzują się szerokim spektrum działania oraz bardzo dobrymi właściwościami kinetycznymi. Mechanizm działania opiera się na hamowaniu dwóch enzymów bakteryjnych – topoizomerazy IV i topoizomerazy II (gyrazy DNA) – co prowadzi do zaburzenia struktury DNA, zablokowania jego syntezy, a w efekcie do śmierci komórki.

Chinolony – zastosowanie, działania niepożądane

Chinolony – rodzaje

Chinolony dzielimy na cztery grupy: 

I generacja (kwas nalidyksowy, cynoksacyna, kwas pipemidowy) ma w tej chwili znaczenie głównie historyczne; były stosowane w infekcjach dróg moczowych.

II generacja (m.in. ciprofloksacyna, norfloksacyna, ofloksacyna) – w ich cząsteczce znajduje się atom fluoru, stąd nazywane są fluorochinolonami. Głównie stosowane w zakażeniach tlenowymi bakteriami Gram (-), np. w:

  • odmiedniczkowym zapaleniu nerek,
  • zapaleniu otrzewnej, 
  • zapaleniu gruczołu krokowego,
  • zakażeniu tkanek miękkich,
  • miejscowo w okulistyce.

III generacja (m.in. lewofloksacyna, sparfloksacyna, grepafloksacyna) – również z atomem fluoru w cząsteczce. Wykazują podwyższoną aktywność wobec bakterii Gram (+) – gronkowców i paciorkowców oraz patogenów atypowych. Stosowane w:

  • zapaleniu płuc,
  • zaostrzeniu POChP, 
  • przewlekłym zapaleniu gruczołu krokowego, 
  • powikłanym zakażeniu dróg moczowych. 

IV generacja (m.in. moksyfloksacyna, gatifloksacyna) o wzmożonej aktywności wobec bakterii Gram (+), beztlenowców oraz patogenów atypowych. Stosowane w:

  • pozaszpitalnym zapaleniu płuc o ciężkim przebiegu, 
  • zaostrzeniu POChP,
  • ostrym zapaleniu zatok obocznych nosa.

Leki tej grupy dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego, osiągając wysokie stężenia w tkankach i płynach ustrojowych, m.in. w moczu, błonie śluzowej oskrzeli, płucach, nerkach czy płynie maziowym. W dużym stopniu przechodzą do mleka kobiecego oraz przez barierę krew-łożysko, niższe stężenia osiągają w płynie mózgowo-rdzeniowym. Metabolizowane są w wątrobie, a wydalane z moczem i częściowo z kałem.

Stosując chinolony, należy unikać jednoczesnego przyjmowania leków neutralizujących, gdyż ograniczają one ich wchłanianie.

Właściwości farmakokinetyczne oraz szerokie spektrum działania powinny przemawiać na korzyść powszechnego stosowania tych leków. Przez wiele lat rzeczywiście tak było, co doprowadziło do wyraźnego wzrostu szczepów opornych na ich działanie.

Kobieta z bólem głowy

Chinolony – działania niepożądane

Ponadto wykazano szereg groźnych i potencjalnie nieodwracalnych działań niepożądanych,  mogących prowadzić do niepełnosprawności, a niekiedy nawet śmierci. Chociaż na ogół fluorochinolony są dobrze tolerowane przez pacjentów, lista działań niepożądanych jest długa. Do najczęściej obserwowanych należą:

  • tendinopatia, zerwanie lub zapalenie ścięgna Achillesa,
  • powikłania ze strony przewodu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, biegunka,
  • rzekomobłoniaste zapalenie jelit,
  • hepatotoksyczność,
  • hipo- i hiperglikemia,
  • fototoksyczność,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • uszkodzenie nerek, krystaluria,
  • zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego: bóle i zawroty głowy, senność, pobudzenie, niepokój, splątanie, drgawki, zaburzenia smaku, węchu, wzroku i słuchu,
  • neuropatie, w tym zespół Guillaina-Barrégo.

Zaobserwowano, iż u rosnących młodych zwierząt chinolony uszkadzają chrząstkę stawową, powodując nieodwracalną artropatię.

Z tego względu ograniczono stosowanie tej grupy leków u dzieci do absolutnego minimum, jedynie w sytuacji ratowania życia. 

Podmioty odpowiedzialne dla produktów leczniczych zawierających w swoim składzie chinolony w  porozumieniu z Europejską Agencją Leków i Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych podjęły decyzję o wycofaniu z obrotu produktów zawierających cynoksacynę, flumechinę, kwas nalidyksowy i kwas pipemidowy. W ubiegłych latach taką samą decyzję podjęto dla czterech innych substancji z tej grupy leków. 

Ustalono, że skutki uboczne przewyższają korzyści ze stosowania chinolonów, a administracja leków tej grupy powinna się ograniczać jedynie do sytuacji, w których leki pierwszego rzutu są nieskuteczne bądź przeciwwskazane. Chinolony powinny zatem stanowić swego rodzaju rezerwę, a nie normę w leczeniu zakażeń.


Źródła
Zwiń
Rozwiń

 Źródła:

  1. Kostkowski W., Herman Z.S., Farmakologia. Podstawy farmakoterapii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2007,
  2. Zawieszenie pozwoleń na dopuszczenie do obrotu lub ograniczenie stosowania antybiotyków z grupy chinolonów i fluorochinolonów z powodu prowadzących do niepełnosprawności i potencjalnie trwałych działań niepożądanych, European Medicines Agency 2019,
  3. Dziedzic A, Leks-Sadowska S., Chronowska J., Madej A., Fluorochinolony, bezpieczeństwo terapii 2017,
  4. dr n.med. Kosmalski M., Problemy antybiotykoterapii zakażeń bakteryjnych, najczęstsze błędy antybiotykoterapii, problem antybiotykooporności, Klinika Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Farmakologii Klinicznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi.
  1. 15 września 2021, 13:25
    Lilka

    Lek z tej grupy o nazwie cipronex spowodował, że od pięciu lat mam olbrzymie kłopoty ze snem. Brałam go przez 10 dni 2x po 500 mg. Od tamtej pory walczę z brakiem snu. Jak długo jeszcze wytrzymam, nie wiem. Do tej pory nie wyciągnęłam ręki po psychotropy, chociaż mamje w domu za radą lekarza. Bo ogólnie zalecają mi meliskę lub właśnie pastylki na sen. Akurat w tym wykazie ubocznych efektów kłopotów z problemem braku snu nie ma, ale ja wiem. Ciągle szukam wyjścia. Ludzie zanim weźmiecie jaki kolwiek lek chemiczny przeczytajcie ulotkę o działaniu leku. Jestem zdecydowaną zwolenniczką terapii naturalnych. W tej chwili ratują mnie albo butelka mocnego piwa 7 %, albo lek homeopatyczny L72 . Przeszłam wiele. Nikomu nie życzę. Szukam dalej.

    1. 16 września 2021, 14:40
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Producent leku wymienia w ulotce wśród działań niepożądanych zaburzenia snu. Stosowanie leków nasennych z pewnością nie rozwiąże problemu. Proszę spróbować medytacji, relaksacji lub psychoterapii. Być może zmiana pewnych nawyków lub wdrożenie innych np. wieczorny basen, spacer, czytanie książki przyczyni się do poprawy higieny snu.

  2. 30 listopada 2021, 16:13
    Monika

    Ja lek cipronex stoswowałam wielokrotnie i to w dawce 2x 1000 przez 14 dni. Są mdłości, niepokój,ale po odstawieniu leku ustępują. Pani ma problemy ze snem po tak długim czasie od odstawienia ???? Dziwne, myślę że przyda się psychiatra. :-)))

  3. 3 marca 2022, 07:54
    Emilia

    Po wzięciu jednej dawki leku z cyprofloksacyną, wylądowałam na SoR z silnym wstrząsem anafilaktycznym

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę