Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
48

Domowa apteczka. Skompletuj ją samodzielnie

Słuchaj artykułu

Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji, kiedy w domu przydarzy nam się problem zdrowotny, wymagający natychmiastowej interwencji farmakologicznej. By nie szukać nagle w pośpiechu najbliższej otwartej apteki, warto zaopatrzyć się w podstawowe środki pierwszej pomocy. Pomoże to nam uniknąć dodatkowego i niepotrzebnego stresu, który najczęściej towarzyszy w takich okolicznościach.

Domowa apteczka. Skompletuj ją samodzielnie

Domowa apteczka – zasady

Leki i wyroby medyczne, które mamy w domu powinny mieć swoje stałe miejsce, aby łatwiej można było je znaleźć, gdy ich pilnie potrzebujemy. Nie jest zalecane przechowywanie ich w kuchni ani w łazience ze względu na wilgoć i wyższą temperaturę tych pomieszczeń. Idealnym miejscem będzie zorganizowanie jej w zamykanym pudełku, szafce lub szufladzie w pokoju, najlepiej zamykanej na klucz, jeśli w domu są dzieci.

Dbając o domową apteczkę, trzymaj się poniższych zasad:

  • Regularnie kontroluj stan i daty ważności produktów w apteczce.
  • Zapisuj datę otwarcia na opakowaniu.
  • Pamiętaj, że syropy, krople doustne, leki do oczu bardzo często mają one określony termin do zużycia po otwarciu lub wymagają specjalnych warunków przechowywania.
  • Nie rób dużych zapasów leków. Oszacuj, co może się przydać, a co nie.
  • Jeśli domownicy przyjmują różne leki przewlekle, podpisz pudełka imionami.
  • Nigdy nie wyrzucaj opakowań ani ulotek. Same blistry łatwiej ulegają uszkodzeniom, a ulotki zawierają niezbędne informacje dotyczące dawkowania, przeciwwskazań oraz skutków ubocznych substancji leczniczej.
  • Ulotkę dołączoną do preparatu czytaj za każdym razem, gdy samodzielnie podajesz sobie lub komuś dany lek.
  • Nigdy nie stosuj leków po ich terminie ważności lub jeśli zmieniły kolor, zapach czy konsystencję.
  • Nie zachowuj resztek antybiotyków. Ich skuteczność gwarantowana jest tylko przy zastosowaniu pełnej kuracji.
  • Przeterminowane lub niepotrzebne medykamenty zanieś do apteki do pojemnika na leki do utylizacji.

Produkty do apteczki
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Kompletowanie apteczki

 
Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkoweNp. paracetamol i ibuprofen. Dla dorosłych w postaci tabletek, a dla dzieci w syropie lub w czopkach.
Leki przeciwbiegunkoweNajszybciej działający jest loperamid, przeciwbakteryjny nifuroksazyd, węgiel aktywny, probiotyk, najlepiej zawierający Saccharomyces boulardi, oraz elektrolity zapobiegające odwodnieniu.
Leki przeciwalergicznePrzydatne w przypadku nagłej reakcji alergicznej, np. na składnik pokarmowy, detergenty, pyłki roślinne, sierść zwierząt.
Leki łagodzące objawy przeziębienia i grypyPreparaty wieloskładnikowe w postaci tabletek lub saszetek, zawierające najczęściej paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, pseudoefedrynę, dekstrometorfan, feniraminę. Dodatkowo warto mieć w domu krople do nosa, syrop lub tabletki wykrztuśne i przeciwkaszlowe, pastylki, aerozole łagodzące ból gardła oraz nawilżające na chrypkę i suchość w gardle, witaminę C wspomagającą odporność. Pamiętaj jednak, by ostrożnie łączyć ze sobą leki z tej grupy, gdyż łatwo można nieświadomie je przedawkować. 
Leki na problemy żołądkoweTabletki ziołowe na niestrawność, krople żołądkowe, preparaty łagodzące zgagę, zarówno te miejscowo zobojętniające do ssania, jak i długo działające (omeprezol, pantoprazol), przeciw wzdęciom, zaparciom
Preparaty łagodzące napięcia nerwowe oraz ułatwiające zasypianie Zawierają wyciągi roślinne, najczęściej walerianę, melisę, chmiel, passiflorę.  
Preparaty miejscowe na stłuczenia, urazy i obrzęki Żele lub kremy ze składnikiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
Materiały opatrunkowe i środki dezynfekcyjneZestaw plastrów wodoodpornych, plaster z opatrunkiem do cięcia, kompresy jałowe różnej wielkości, plaster bez opatrunku na rolce, bandaże dziane różnej szerokości, opaski elastyczne, spray z oktenidyną, który zarówno odkaża ranę, jak i przyspiesza jej gojenie. Do przemywania ran i oczu można użyć jałowego roztworu soli fizjologicznej.
Środki łagodzące oparzenia i ułatwiające gojenieNajczęściej jest to pantenol w piance, który sprawdza się w przypadku oparzeń termicznych i słonecznych, kremy łagodzące, maści z antybiotykami. 
Preparaty stosowane po ukąszeniach owadówŻel przeciwświądowy, krem z hydrokortyzonem. 
Sprzęt medycznyNp. termometr, ciśnieniomierz i inhalator.

Przeczytaj również:
Higiena w trasie – oto niezbędnik każdego podróżnika!

  1. 6 kwietnia 2020, 17:46
    Kasia

    Bardzo przydatny artykuł.

    1. 24 lipca 2020, 09:05
      Agnieszka

      Tylko tutaj napisano , jakie leki powinny znaleźć się w apteczce domowej. I na dolegliwości ogólne, alergiczne, przeziębienia, jak i związane z niestrawnością.

  2. 17 kwietnia 2023, 10:42
    Justyna

    Konkretna wiedza, fajnie opisane i w super formie. na pewno sobie zapiszę

    1. 17 kwietnia 2023, 11:14
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę