3
17 czerwca 2021

Wakacyjna apteczka – co zabrać? Pobierz checklistę!

Lato to czas odpoczynku, oderwania od codziennych obowiązków i beztroski. Należy jednak pamiętać, aby wolny czas spędzać rozważnie i zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz najbliższych, w szczególności dzieci. Dlatego przed urlopem warto przygotować wakacyjną apteczkę, która sprawdzi się m.in. podczas kąpieli słonecznych, letnich wędrówek czy urazów. W jakie produkty zaopatrzyć się w trakcie wakacji?

Ochrona przeciwsłoneczna, łagodzenie oparzeń słonecznych 

Niezależnie od tego, gdzie będziemy spędzać urlop – nad morzem, nad jeziorem, w górach czy zwiedzając miasto, w każdym z tych miejsc jesteśmy narażeni na działanie promieni słonecznych. W okresie letnim słońce bardzo mocno oddziałuje na naszą skórę, dlatego aby ochronić się przed powstaniem oparzeń słonecznych, należy zaopatrzyć się w krem z wysokim filtrem ochronnym. Najlepiej wybierać kremy oznaczone jako SPF 30 lub SPF 50, które zapewniają najlepszą ochronę przed promieniami słonecznymi. W przypadku gdy niedostatecznie ochronimy się przed słońcem i na naszej skórze wystąpi zaczerwienienie, warto zastosować preparat łagodzący w postaci pianki z pantenolem, żelu z aloesem czy kremu z allantoiną. Po ekspozycji na słońce należy utrzymywać odpowiednie nawilżenie skóry, dlatego takie preparaty najlepiej nakładać na skórę kilka razy dziennie. 

Przeczytaj również:
Co zabrać na letni wyjazd z niemowlakiem?
5 zasad bezpiecznego opalania

Preparaty odstraszające komary oraz łagodzące ukąszenia 

Wakacyjny wyjazd może zamienić się w koszmar ze względu na wszechobecne komary, muchy, meszki i inne insekty. Aby zabezpieczyć się przed pogryzieniem przez owady, warto zabrać na wyjazd repelenty, czyli środki odstraszające owady. Takie preparaty obowiązkowo powinny się znaleźć w apteczce osób, które wybierają się na wypoczynek w tropikach lub będą przemierzać gęste lasy. Silniejsze repelenty odstraszają także kleszcze. Preparaty dostępne dla dzieci zawierają w składzie olejki eteryczne, które nie podrażniają delikatnej skóry malucha. Dla dzieci dostępne są także repelenty w formie naklejek na ubrania, gumek do włosów, opasek na nadgarstki, które są nasączone środkami odstraszającymi owady. Na wypadek ukąszenia przez komary lub inne owady możemy zaopatrzyć się w żel zawierający substancję aktywną – maleinian dimetindenu, łagodzącą świąd oraz zaczerwienienie. Żel z tą substancją można stosować także u małych dzieci. Nie zapominajmy, że w trakcie leśnych wędrówek może dojść do ukąszenia przez kleszcza. Warto wówczas mieć przy sobie przyrząd do usuwania kleszczy. Pamiętajmy, że te niewielkie stworzenia, choć wydają się niepozorne, są bardzo niebezpieczne i mogą przenosić groźne choroby, m.in. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu.  

Przeczytaj również:
Apteczka rodzinna w podróży – co zabrać na wycieczkę?
Preparaty na komary i kleszcze dla dzieci

Leki przeciwalergiczne 

Alergia jest jedną z tych dolegliwości, która może zepsuć nam urlop. Wakacyjna apteczka powinna zawierać leki przeciwalergiczne oraz środki doustne z substancjami aktywnymi, takimi jak loratadyna, cetyryzyna, feksofenadyna. Jeśli podczas wyjazdu towarzyszy nam mały alergik, należy dostosować preparat oraz dawkę leku do wieku dziecka. Dla dzieci dostępne są preparaty w formie tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej lub w formie syropu. Jeśli alergia wywołuje objawy takie jak cieknący katar lub łzawienie i zaczerwienienie oczu, warto wybrać preparat w formie sprayu do nosa lub kropli do oczu z substancją łagodzącą objawy.  

Przeczytaj również:
Co powinno znaleźć się w apteczce alergika?

Leki przeciwbiegunkowe, elektrolity, probiotyki 

Podczas podróży układ pokarmowy może ulec rozregulowaniu. W trakcie wakacji jesteśmy również bardziej narażeni na zatrucia pokarmowe. Aby zabezpieczyć się przed biegunką, warto zapakować do wakacyjnej apteczki środki przeciwbiegunkowe. Są one dostępne w formie tabletek, proszku do rozpuszczenia w wodzie lub saszetek gotowych do spożycia. Podczas biegunki należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, zwłaszcza u dzieci. W trakcie wakacyjnego wyjazdu może bardzo szybko dojść do odwodnienia ze względu na wyższe temperatury panujące latem czy różnorakie aktywności, często bardzo intensywne. Dlatego istotnym elementem apteczki są elektrolity. Występują one w formie tabletek, proszku do rozpuszczania w wodzie bądź gotowego produktu do spożycia. Aby wspomóc organizm podczas biegunki, zaleca się przyjmowanie probiotyków. Bakterie probiotyczne zapobiegają kolonizacji układu pokarmowego przez chorobotwórcze bakterie, regulują pracę jelit i stabilizują mikrobiotę organizmu. Na podróż warto zaopatrzyć się probiotyk, którego nie trzeba przechowywać w lodówce.  

Przeczytaj również:
Jak zapobiegać biegunce podróżnych?

Leki przeciwbólowe 

Zmiana otoczenia, nadmierna ekspozycja na słońce, stres związany z podróżą lub uraz mechaniczny mogą być przyczyną wystąpienia różnego rodzaju bólu. W wakacyjnej apteczce powinny się znaleźć preparaty przeciwbólowe w odpowiednich dawkach dla dzieci oraz dorosłych. Takie leki mogą zawierać substancje czynne jak paracetamol (działający przeciwbólowo i przeciwgorączkowo) lub ibuprofen (działający przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo). Najdogodniejszą postacią leku w przypadku dzieci jest zawiesina, natomiast dla dorosłych polecane są tabletki. W przypadku urazu mechanicznego, który może nas spotkać np. podczas górskich wędrówek, warto mieć ze sobą żel na stłuczenia. Redukuje on obrzęk oraz ból.   

Przeczytaj również:
Jak skompletować apteczkę samochodową?

Środki dezynfekcyjne i higieniczne, opatrunki 

Podczas wakacji musimy zachować ostrożność przed zakażeniem patogenami, w tym wirusem SARS-CoV-2. Dlatego w plecaku powinien znajdować się żel do dezynfekcji rąk, chusteczki nasączone środkiem antybakteryjnym i maseczka na twarz.  

Na wypadek zranienia, zadrapania lub drobnego urazu w wakacyjnej apteczce powinniśmy mieć zestaw plastrów, paczkę gazików, bandaż, małe nożyczki czy pęsetę. W celu odkażenia rany możemy zastosować odpowiedni środek w sprayu, wodę utlenioną lub czystą wodę mineralną z butelki.  

W naszej apteczce powinny znaleźć się również środki higieniczne, np. chusteczki, tampony czy podpaski. 

Przeczytaj również:
Higiena w podróży – oto niezbędnik każdego podróżnika!
Zakażenia ran – jak im zapobiegać?

Leki przyjmowane na stałe 

Urlop nie jest czasem, w którym odpoczywamy od chorób przewlekłych. Dlatego też wakacyjna apteczka musi zawierać wszystkie leki, które są przyjmowane na stałe. Każde pominięcie przyjęcia leku może wiązać się z pogorszeniem stanu zdrowia lub nawet zagrożeniem życia. Jeśli nie chcemy przewozić ze sobą całych opakowań leków, warto wyposażyć się w kasetkę dozującą, która jest podzielona na pory dnia i dni tygodnia, dzięki czemu łatwiej będzie nam pamiętać o przyjęciu leku.  

Wakacyjna apteczka – czy o wszystkim pamiętasz?

 

Pobierz listę do wydrukowania

Checklista z wakacyjną apteczką

 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Co zabrać w góry? Co warto spakować do apteczki?

Pakując plecak na wyprawę w góry, niezależnie od tego, czy udajemy się tam na kilka godzin, czy kilka dni, apteczka…

Zobacz więcej

Suchy jałowy opatrunek – jak go przeciąć?

Im mniej działań wykonywanych na jałowym opatrunku, tym lepiej. Jeśli najmniejsze kompresy jałowe 5x5 cm są za duże i nie…

Zobacz więcej

Jakie leki zabrać na wyjazd z dzieckiem do Turcji?

Jadąc z dzieckiem do Turcji, warto zabrać ze sobą farmaceutyki na biegunkę. Ze względu na cieplejszy klimat oraz inną florę…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
22 sierpnia 2018 mgr farm. Magda Jabłonowska
09 marca 2018 mgr farm. Anna Ochenkowska
30 lipca 2021 Poradnik Gemini
22 maja 2018 Marta Cybulska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)