Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

5

Co powinno znaleźć się w apteczce alergika?

Słuchaj artykułu

Czy wiesz, że ponad 40% Polaków cierpi na alergię? Jej objawy są uciążliwe: łzawiące, swędzące oczy, katar sienny, kaszel, wysypka, świąd skóry. Dowiedz się, w co warto zaopatrzyć swoją apteczkę, aby w porę zniwelować nieprzyjemne symptomy.

Co powinno znaleźć się w apteczce alergika?

Jakie leki na alergię warto mieć pod ręką? 

Krople do oczu  

Swędzące, piekące i zaczerwienione oczy mogą świadczyć o tym, że Twój organizm broni się przed drażniącymi alergenami. O ile zwykłe nawilżające krople złagodzą swędzenie czy suchość, nie pomogą Ci w przypadku alergii.

Krople do oczu o działaniu przeciwalergicznym powinny zawierać w swoim składzie substancje lecznicze działające antyhistaminowo.

Zaliczamy do nich:  

  • ektoinę,  
  • olopatadynę (dostępna bez recepty),  
  • kromoglikan sodu,  
  • azelastynę.  

Na każdego z nas będą one działały inaczej. Jeśli jeden preparat nie zadziała, wypróbuj inny.


Krople do oczu na alergię
Zakupy z doradcą Gemini

Spraye do nosa 

Katar sienny to zmora każdego alergika. Częste wydmuchiwanie wodnistej wydzieliny jest uciążliwe, a z czasem wręcz może sprawiać Ci ból.

Aby zapobiec rozwojowi kataru siennego, możesz zastosować preparat miejscowy o działaniu hamującym katar lub zwężającym naczynia krwionośne.  

Pamiętaj, że długotrwałe stosowanie kropli do nosa z ksylometazoliną lub oksymetazoliną (substancje zwężające naczynia krwionośne) może powodować działania niepożądane.

Do skutków ubocznych, które mogą pojawić się po ich zastosowaniu, zaliczamy:  

  • przewlekły katar,  
  • zapalenia błony śluzowej nosa,  
  • pieczenie,  
  • swędzenie,  
  • kichanie,  
  • ból głowy,  
  • zwiększone ciśnienie krwi. 

Zamiast nich możesz zastosować sterydy miejscowe z mometazonem, które są dostępne bez recepty. Jest to steryd hamujący objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej (wodnista wydzielina, kichanie, pieczenie, świąd). Po zastosowaniu preparatów z tą substancją nie doznasz efektu z odbicia tak jak w przypadku ksylo- czy oksymetazoliny.  

Oprócz mometazonu na rynku znajdziesz inne glikokortykosteroidy donosowe, które zawierają np. flutykazon, budezonid, beklometazon. Te preparaty są dostępne jedynie z przepisu lekarza, jeśli specjalista uzna ich stosowanie za konieczne.  


Spraye do nosa na alergię

Lek przeciwalergiczny  

Najpopularniejsze substancje przeciwalergiczne to:  

  • cetyryzyna,  
  • lewocetyryzyna,  
  • feksofenadyna,  
  • loratadyna,  
  • desloratadyna. 

Zaliczamy je do II generacji leków przeciwhistaminowych. W związku z tym nie powinny powodować senności, uczucia zmęczenia oraz wpływać na koordynację ruchową czy zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.  

Każdy z nas może reagować inaczej na wymienione substancje. Zachowaj zatem ostrożność podczas ich przyjmowania. 

Substancje przeciwhistaminowe I generacji (klemastyna, ketotifen, hydroksyzyna) są dostępne jedynie z przepisu lekarza, gdyż mogą zaburzać koordynację ruchową oraz wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. Dodatkowo działają one silniej i to lekarz musi zadecydować o ich włączeniu do farmakoterapii.  


Leki na alergię

Preparat miejscowy 

Jeśli jesteś alergikiem, koniecznie zaopatrz swoją domową apteczkę w preparat o działaniu miejscowym. Złagodzi on objawy atopowego zapalenia skóry czy wyprysku alergicznego. Maści czy kremy powinny zawierać steryd, np. hydrokortyzon, mometazon, flutikazon czy betametazon. Substancje te wykazują silne działanie przeciwzapalne i redukują objawy alergii.

Ze względu na siłę działania preparaty miejscowe są dostępne na receptę (z wyjątkiem hydrokortyzonu w kremie).

W okresach ustąpienia objawów musisz zadbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. W tym celu zaopatrz się w emolienty, które chronią skórę przed czynnikami alergizującymi.  


Preparaty z hydrokortyzonem i emolienty

Adrenalina – ampułka ratująca życie 

Alergicy są szczególnie narażeni na niebezpieczną reakcję anafilaktyczną (wstrząs anafilaktyczny). Czynnik alergizujący powoduje szybką reakcję nadwrażliwości. Zazwyczaj jest to odpowiedź organizmu na lek, pokarm czy użądlenie osy lub pszczoły.

W reakcji anafilaktycznej dochodzi do gwałtownego spadku ciśnienia tętniczego krwi, co może bezpośrednio zagrażać Twojemu życiu.

W momencie wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego musimy możliwie jak najszybciej usunąć czynnik alergizujący oraz podać osobie doświadczającej wstrząsu adrenalinę (jeśli będzie w stanie, może wykonać to samodzielnie). Wstrzykujemy ją domięśniowo w udo. Ampułkostrzykawka z adrenaliną jest dostępna jedynie z przepisu lekarza. Jeśli masz alergię na wyżej wymienione alergeny, pamiętaj o posiadaniu adrenaliny w apteczce, nie tylko tej domowej.  

Jeśli jesteś alergikiem, pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu apteczki, aby uniknąć nieprzyjemnych, a niekiedy niebezpiecznych dla życia objawów. 

Przeczytaj również:
Co teraz pyli? Kalendarz pylenia 2024

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę