Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
133

Czopki glicerynowe – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Słuchaj artykułu

Uciążliwym i długotrwałym zaparciom często mogą towarzyszyć bóle i wzdęcia. Aby uniknąć nieprzyjemnych odczuć, warto zastosować czopki glicerynowe. Są to środki używane przy problemach z wypróżnieniem, wykazujące działanie lekko przeczyszczające. Dlaczego warto sięgnąć po preparat tego typu? Jakie działanie wykazuje i kiedy można go bezpiecznie stosować?

Czopki glicerynowe – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Czopki glicerynowe – jak działają?

Czopki to środki wyłącznie do użycia doodbytniczego. Stosowane są jako leki o  działaniu łagodnie przeczyszczającym i ułatwiającym wypróżnianie w zaparciach. Czopki glicerynowe zawierają w swoim składzie glicerynę, której zadaniem jest podrażnienie dolnego odcinka jelita grubego. Aplikacja czopka glicerynowego powoduje zwiększenie ruchów robaczkowych w jelicie i przemieszczanie się masy kałowej. Na dodatek czopek nawilża i natłuszcza końcowy odcinek jelita, umożliwiając łatwiejsze opuszczenie zalegającej w nim treści. 


Produkty na zaparcia
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Kto może stosować czopki glicerynowe?

Stosowanie czopków glicerynowych nie jest ograniczone wiekowo, dlatego dedykowane są pacjentom z różnych grup wiekowych, u których wystąpił problem z wypróżnianiem.  Ważne jest jednak, aby odpowiednio wybrać dawkę oraz stosować się do częstotliwości aplikacji czopka.

Czopki glicerynowe występują w dwóch dawkach:

Czopki glicerynowe 1 gramowe – zalecane do stosowania u dzieci

  • Dzieci w wieku od 1 do 3 lat mogą przyjmować 1/2 czopka na noc. Należy pamiętać o tym, by czopek pokrojony był wzdłuż. Tylko tak przygotowany i zaaplikowany czopek pozwoli na zachowanie odpowiedniej dawki.
  • Dzieci w wieku od 3 do 6 lat: jednorazowo 1 do 2 czopków na noc. 

Czopki glicerynowe 2 gramowe – zalecane dorosłym i dzieciom powyżej 6 roku życia. Jednorazowo można zaaplikować od 1 do 2 czopków na noc.

Kobieta cierpiąca na problemy z wypróżnieniem

Jak prawidłowo aplikować czopki glicerynowe?

Czopki są lekami przeznaczonymi do stosowania doodbytniczego. Zaokrąglony i zaostrzony z jednej strony kształt czopka pozwala na łatwą i szybką aplikację. Aby podanie czopka przebiegło sprawnie, należy położyć się na boku z nogami ugiętymi i podciągniętymi do klatki piersiowej. Zaokrągloną częścią czopek umieszcza się w odbycie, pamiętając przy tym, by wcześniej rozluźnić mięśnie. W ten sposób szybko  wprowadzi się czopek do odbytnicy. Po zaaplikowaniu należy pozostać w takiej pozycji do momentu rozpuszczenia się czopka. Trwa to zaledwie kilka minut, a czas ten da pewność, że lek został prawidłowo podany. 

Czopki glicerynowe – przeciwwskazania do stosowania

Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania czopków z gliceryną są choroby nowotworowe odbytnicy oraz wystąpienie reakcji alergicznej na którykolwiek składnik leku. W przypadku pojawienia się podrażnienia błony śluzowej odbytnicy należy zaprzestać przyjmowania leku. Pacjenci, u których stwierdzono ostrą niewydolność nerek, nie powinni stosować czopków glicerynowych. 

Jeżeli pacjentowi doskwiera silny ból brzucha lub może zaistnieć podejrzenie wystąpienia zapalenia wyrostka robaczkowego, stosowanie czopków glicerynowych jest wysoce niewskazane.

Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że czopki glicerynowe są środkiem doraźnym do walki z zaparciami. Można stosować je sporadycznie, natomiast gdy zaparcie staje się chroniczne, warto o tym fakcie poinformować lekarza, gdyż może być objaw innych poważniejszych schorzeń. 

Jak przechowywać czopki glicerynowe?

Opakowanie zawierające czopki składa się najczęściej z 10 pojedynczo zapakowanych czopków. Przed rozpoczęciem aplikacji należy wyjąć czopek z ochronnego opakowania.  W celu prawidłowego przechowywania czopki warto umieścić w miejscu nienasłonecznionym, gdzie temperatura nie przekracza 25°C. Należy również ograniczyć dostępność dzieci do leku.  

Czopki glicerynowe są często wybieranym lekiem pomocnym przy problemach z wypróżnianiem. To produkt dostępny w aptekach bez recepty, niemniej jednak pamiętajmy o zachowaniu ostrożności podczas ich stosowania. W momencie wystąpienia działań niepożądanych należy jak najszybciej skonsultować się lekarzem.

  1. 29 kwietnia 2020, 13:52
    Kamila

    Jeśli chodzi o zaparcia, to ja znam czopki przeciw zaparciom dla dzieci. Ich przewagą jest to, że działają szybko bo w kilkanaście minut od aplikacji. Nie trzeba ich przechowywać w lodówce, co jest dużym plusem i można je zabrać w podróż.

  2. 1 kwietnia 2021, 23:11
    W

    Czy mogę stosować czopki codziennie

    1. 2 kwietnia 2021, 07:40
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dzień dobry, wszystko zależy od rodzaju czopków. Czy chodzi o czopki przeciwbólowe, przeczyszczające czy dla dzieci na ząbkowanie?

    2. 3 maja 2021, 07:00
      Maria.

      Nie wiem,ale ja bym brała.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę