Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
8

Czym jest choroba Fabry’ego?

Słuchaj artykułu

Choroba Fabry’ego to rzadko występujące wrodzone schorzenie polegające na nieprawidłowościach w genie enzymu alfa-galaktozydazy A. W przebiegu choroby dochodzi do odkładania glikosfingolipidów w naczyniach krwionośnych i wielu narządach. Przebieg choroby jest zróżnicowany, a najczęstszym objawem jest ból dystalnych części kończyn. Podstawą leczenia jest uzupełniająca terapia enzymatyczna.

Czym jest choroba Fabry’ego?

Przyczyny choroby Fabry’ego 

Choroba Fabry’ego jest dziedzicznym zaburzeniem dotyczącym enzymu alfa-galaktozydazy A, który rozkłada glikosfingolipidy. Przyczynami tego zespołu chorobowego są różne mutacje genu GLA kodującego ten właśnie enzym. Gen ten znajduje się na chromosomie X, stąd dziedziczenie choroby jest sprzężone z płcią. Oznacza to, że objawy są bardziej nasilone u mężczyzn, ponieważ w przeciwieństwie do kobiet posiadają oni jeden chromosom X. Natomiast u kobiet wadliwy gen zazwyczaj występuje tylko na jednym chromosomie, stąd zwykle łagodny przebieg choroby. W wyniku występujących mutacji dochodzi do niedoboru lub braku enzymu i nadmiernego gromadzenia w komórkach i płynach ustrojowych glikosfingolipidów, a wśród nich głównie globotriaozyloceramidu(GL-3). W zależności od rodzaju mutacji genu występują różne warianty choroby [1-2]. 


Preparaty przeciwbólowe
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Choroba Fabry’ego – objawy 

Wyróżnia się postać klasyczną i nieklasyczną choroby. Postać klasyczna dotyczy sytuacji, gdy aktywność enzymu alfa-galaktozydazy A jest znacznie zmniejszona lub nie występuje w ogóle. Objawy w postaci klasycznej ujawniają się w młodym wieku. Najwcześniej ujawniającymi się objawami Choroby Fabry’ego są: 

  • napadowe nieprzyjemne odczucia piekącego bólu w obrębie rąk i stóp; 
  • zmęczenie, osłabienie, nietolerancja wysiłku fizycznego; 
  • naczyniaki rogowaciejące skóry; 
  • zaburzenia wydzielania potu (zmniejszenie i brak wydzielania potu); 
  • napadowe gorączki, nieprawidłowości w odczuwaniu temperatury; 
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, biegunki, wzdęcia); 
  • upośledzenie słuchu; 
  • zaćma, zmętnienie rogówki. 

Występujące w młodzieńczym wieku napady bólu w dystalnych częściach kończyn górnych i dolnych mogą być wyzwalane przez wysiłek fizyczny, zmiany temperatury, chorobę oraz inne sytuacje. W przypadku choroby Fabry’ego ból określa się mianem neuropatycznego, czyli takiego, który powstaje w wyniku uszkodzenia układu nerwowego. Z uszkodzeń tych w przebiegu choroby wynikają również zaburzenia w tolerancji wysokich temperatur, nieprawidłowości w wydzielaniu potu, bóle brzucha, zawroty głowy, szumy uszne, upośledzenie słuchu.  

Najczęstsze zmiany skórne – naczyniaki rogowaciejące lokalizują się głównie w obrębie podbrzusza, ud i pośladków. Są one punktowate i mają sine lub ciemnoczerwone zabarwienie. U młodych dorosłych dochodzi do manifestacji uszkodzenia nerek pod postacią albuminurii. Występują także powiększenie węzłów chłonnych i obrzęki.  

Konsekwencją postępu choroby jest ujawnienie się po około 30. roku życia cech uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego.  

Klinicznie może objawiać się to zaburzeniami rytmu serca, wadami zastawek serca, przerostem mięśnia lewej i prawej komory serca, włóknieniem mięśnia sercowego, bradykardią. W późnym wieku dorosłym dochodzi również do postępu przewlekłej choroby nerek, co może prowadzić do ich niewydolności. Może dojść również do przemijającego niedokrwienia mózgu i udaru mózgu.

Wraz z długim okresem trwania choroby i tym samym odkładaniem dużych ilości glikosfingolipidów występują grube rysy twarzy, prognatyzm (nadmierne wysunięcie żuchwy do przodu), cofnięte czoło, krzaczkowate brwi [2-5].  

Choroba Fabry’ego – leczenie 

Podstawowym sposobem postępowania jest leczenie przyczynowe. Polega ono na dożylnym podawaniu rekombinowanego enzymu alfa-galaktozydazy A lub alfa-galaktozydazy B co 2 tygodnie. Dostępna jest również możliwość zwiększenia aktywności enzymu poprzez podawanie doustne leku o nazwie migalast.  

W przypadku bólu neuropatycznego jako leki pierwszego rzutu stosuje się karbamazepinę, pregabalinę, gabapentynę. Aby zapobiec napadom ostrego bólu, zaleca się unikania wysokich temperatur, dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Przy objawach z układu sercowo-naczyniowego możliwe jest stosowanie leków odpowiednich dla danego zaburzenia. W przypadku ciężkich zaburzeń rytmu serca konieczne może być wszczepienie kardiowertera-defibrylatora. W zapobieganiu kolejnym epizodom udaru mózgu zaleca się leki przeciwpłytkowe, takie jak kwas acetylosalicylowy lub klopidogrel. W zmniejszeniu białkomoczu stosuje się inhibitory konwertazy angiotensyny lub sartany. Jednak gdy dojdzie do niewydolności nerek wskazane są dializy lub przeszczep nerek [1, 5]. 

Duże zróżnicowanie objawów choroby niejednokrotnie może być przyczyną opóźnienia postawienia diagnozy. Najbardziej charakterystyczne dolegliwości, takie jak zmętnienie soczewki i rogówki, upośledzenie pocenia się, silne bóle kończyn dolnych i górnych, punktowate czerwone zmiany skórne mogą skłaniać do podejrzewania choroby Fabry’ego. Bardzo ważne jest skonsultowanie się ze specjalistą, gdyż w przypadku rozpoznania możliwe jest podjęcie odpowiedniego dla tej choroby leczenia przyczynowego.  

Przeczytaj również:
Zespół Marfana – przyczyny, objawy, leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Gajewski P. (red.),Interna Szczeklika, Kraków 2020.
  2. Chan B., Adam D.N., A Review of Fabry Disease. Skin Therapy Lett., 2018 Mar;23(2):4-6. 
  3. Papier P., Pokryszko-Dragan A., Waliszewska-Prosół M. i in., Choroba Fabry’ego – opis przypadku. Polski Przegląd Neurologiczny, 2019; 15(3): 170-177.
  4. Ciba-Stemplewska A., Krzos D., Wozakowska-Kapłon B., Choroba Fabry’ego – długa droga do prawidłowego rozpoznania u 43-letniego chorego „Dr Google” nie zawsze taki zły, Folia Cardiologica 2020, 15(2): 169-172.
  5. Ortiz A., Germain D.P., Desnick R.J. i in., Fabry disease revisited: Management and treatment recommendations for adult patients. Mol Genet Metab., 2018; 123(4): 416-427.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 10 czerwca 2021, 11:28
    Anna

    “Mutacja genu GLA występuje na chromosomie X….”, a póżniej “Chory mężczyzna zawsze przekaże chorobę synowi, natomiast nie ma możliwości, aby przekazał ją córce.” – zdaje się że jest na odwrót, mężczyżna prezekazuje synowi chromosom Y a nie X

    1. 24 czerwca 2021, 08:32
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry.
      Choroba Fabry’ego jest związana z mutacją genu na chromosomie X w 22-giej parze chromosomów autosomalnych. Dziedziczenie tej choroby jest jednak sprzężone z płcią i występuje jedynie u chłopców. Mężczyzna przekazuje synowi chromosom Y z pary chromosomów płci.

  2. 18 marca 2022, 21:30
    Jurek

    Poprawcie ten błąd z dziedziczeniem. Mężczyzna przekazuje gen wszystkim córkom, a nie synom! Sam choruję, więc wiem.

    1. 8 czerwca 2022, 14:57
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dzień dobry,

      dziękujemy za czujność 🙂
      Pańska cenna uwaga skłoniła nas do całkowitej modyfikacji artykułu.

      Z serdecznymi pozdrowieniami 🙂
      Zespół Poradnika

  3. 1 lutego 2023, 18:47
    Kobieta chorująca na chorobę Fabry'ego

    Szanowny Panie autorze, jestem kobietą i cierpię na ciężkie objawy choroby Fabry’ego. Chorobę przekazał mi ojciec i mamy podobne dolegliwości. Jest to tzw. nosicielstwo objawowe, dlatego nie jest prawdą, że kobiety nie chorują — jestem tego dowodem — bardzo cierpię i uważam, że informacje podane w artykule są nieprawdziwe i krzywdzące dla pacjentów w mojej sytuacji. Poza tym stwierdzenie, że jest dostępne “leczenie przyczynowe” również mija się z prawdą. Choroba Fabry’ego jest chorobą genetyczną, tzn. jej przyczyną jest wada genetyczna i dlatego organizm nie jest w stanie sam wytworzyć enzymu. Regularne podawanie enzymu dożylnie (leczenie objawowe) jedynie spowalnia postęp choroby i ogranicza niektóre jej objawy, ale nie jest w stanie wyeliminować przyczyny, którą są wadliwe geny. Leczenie przyczynowe w przypadku choroby Fabry’ego to by było naprawienie błędów w genach tak, aby organizm mógł sam produkować brakujący enzym i na tę chwilę nie jest to możliwe. Jest bardzo mało dostępnych informacji o tej chorobie i bardzo razi mnie to, że w nielicznych artykułach, takich jak ten jest tyle błędów. Bardzo proszę o rzetelne sprawdzenie i poprawienie tych informacji. Z góry dziękuję w imieniu całej społeczności pacjentów cierpiących z powodu choroby Fabry’ego.

    1. 3 lutego 2023, 10:11
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry. Bardzo przykro nam z powodu Pani stanu zdrowia. Wiemy, że choroba Fabry’ego w znaczący sposób wpływa na życie osoby chorującej. Autor w artykule zaznaczył, że u kobiet choroba ma zazwyczaj lekki przebieg, ale oczywiście nie wyklucza to wystąpienia cięższej postaci choroby. Zgodnie ze źródłami podawanie enzymu alfa-galaktozydazy określane jest jako leczenie przyczynowe, ponieważ eliminuje podstawową przyczynę choroby jaką jest brak wskazanego enzymu w organizmie. Leczenie objawowe obejmuje łagodzenie objawów, które są wtórnie wywołane przez chorobę.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę