Dlaczego warto lakować zęby?
Lakowanie należy do zabiegów profilaktycznych mających na celu uchronienie zębów dzieci przed rozwojem próchnicy. To właśnie z jej powodu u prawie 50% trzylatków i aż 80% pięciolatków obserwuje się znaczne ubytki w uzębieniu, których dzięki lakowaniu zębów można uniknąć.
Po co lakuje się zęby?
Lakowanie zębów polega na wypełnieniu bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych lakiem. Są to zęby, których powierzchnie żujące mają bardzo rozbudowaną strukturę guzków i bruzd, przez co czyszczenie szczoteczką może okazać się niewystarczające. W bruzdach mogą zalegać resztki pokarmowe, które z czasem mogą przyczynić się do tworzenia płytki nazębnej. To doskonałe miejsca dla rozwoju bakterii, np. Streptococcus mutans, odpowiedzialnych m.in. za powstawanie próchnicy.
Lakowanie zalecane jest w szczególności dzieciom w okresie wymiany uzębienia na zębach stałych, ponieważ wtedy są one najzdrowsze i mogły być jeszcze niedotknięte procesem próchnicowym. Działanie to można również przeprowadzić na zębach mlecznych. Szczególnie ważne jest u dzieci z tendencją do powstawania próchnicy przez trudności w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.
Zabiegowi lakowania mogą poddać się też osoby dorosłe. Wiek nie jest przeciwwskazaniem.
Jak przebiega lakowanie zębów?
- Oczyszczenie powierzchni żujących z zalegających resztek pokarmowych i ewentualnego osadu lub kamienia nazębnego.
- Wytrawienie miejsca, w którym ma być umieszczony lak, dzięki czemu lepiej przylega do nierównej powierzchni zęba.
- Osuszenie pola zabiegowego strumieniem powietrza.
- Dokładne sprawdzenie, czy nie pozostała na nim woda.
- Nałożenie płynnego laku.
- Utwardzenie za pomocą lamp polimeryzujących materiał, dzięki czemu proces przebiega w krótkim czasie.
Zalecenia po zabiegu lakowania
Po wykonanym zabiegu lakowania można od razu jeść i pić. Wyjątkiem jest wcześniejsza fluoryzacja, często stosowana razem z lakowaniem. O tym fakcie informuje personel gabinetu.
Wizyta kontrolna powinna nastąpić po około 4-6 miesiącach od lakowania. Prawidłowo przeprowadzony proces lakowania pozwala na jego zachowanie w prawie 90% przez następne dwa lata, chroniąc zęby przed ubytkami próchnicowymi.
- Combe E.C., Wstęp do materiałoznawstwa stomatologicznego, Wydawnictwo Medyczne Sanmedica, Warszawa, 1997.
- Wójcicka A. i in., Próchnica wieku rozwojowego chorobą cywilizacyjną, Przegląd Epidemiologiczny, 2012.
- Cameron A., Widmer R., Stomatologia dziecięca, Urban & Partner, Wrocław 2013.