Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
28

E-recepta. Co warto wiedzieć?

Słuchaj artykułu

Od 2020 roku pacjenci w Polsce otrzymują recepty w formie elektronicznej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak nie wszyscy są w pełni świadomi zasad ich realizacji. Jak długo ważne są e-recepty? Kiedy niewykupione leki przepadają? Czym jest e-recepta roczna? Odpowiadamy!

E-recepta. Co warto wiedzieć?

Kto może wystawić e-receptę? 

  • Lekarz medycyny, 
  • lekarz dentysta, 
  • felczer, 
  • pielęgniarka i położna z uprawnieniami do wystawiania recept, 
  • farmaceuta – dla siebie i określonych członków swojej rodziny; w aptece może wystawić receptę farmaceutyczną. 

Co to jest pakiet e-recept? 

Na jednej e-recepcie może być zapisany tylko jeden lek. W jednym pakiecie może być zapisanych maksymalnie pięć e-recept. Jest to tzw. recepta zbiorcza, obsługiwana przez jeden 4-cyfrowy kod. 

Jak korzystać z e-recepty? 

Możesz zrealizować e-receptę w aptece na trzy sposoby: 

  • Za okazaniem wydruku z kodem kreskowym e-recepty lub pakietu e-recept. 
  • Za okazaniem e-maila z informacją o e-recepcie załączoną w pliku PDF. 
  • Przekazując 4-cyfrowy kod i numer PESEL osoby, na którą została wypisana recepta. 

Czy cały pakiet e-recept trzeba zrealizować w jednej aptece? 

Nie. Np. jeśli na jednej recepcie zbiorczej mamy zapisane cztery e-recepty w pakiecie, to wówczas możemy zrealizować każdą z nich w czterech różnych aptekach. Jest to ułatwienie dla osób, które potrzebują leków trudno dostępnych. Wówczas taki pacjent nie jest skazany na zaopatrywanie się w jednej, konkretnej aptece. 

Czy pacjent ma wgląd do historii swoich e-recept? 

Tak. Ministerstwo Zdrowia przygotowało specjalny portal, na którym każdy pacjent może sprawdzić w dowolnym momencie historię swoich e-recept. Możesz utworzyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i zalogować się do niego przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu. Otrzymasz również wgląd do wizyt lekarskich, skierowań, zwolnień z pracy, a nawet akcji profilaktycznych. 

Co z receptami papierowymi? 

Od 2020 roku istnieje obowiązek wystawiania recept elektronicznych. Istnieją jednak wyjątki pozwalające na wystawienie recepty papierowej.  

Dotyczy to: 

  • braku dostępu do systemu teleinformatycznego, 
  • niektórych recept transgranicznych, 
  • recept dla osób o nieustalonej tożsamości, 
  • recept pro auctore (na własne potrzeby osoby wystawiającej) i pro familiae (dla najbliższej rodziny osoby wystawiającej),  
  • recept na import docelowy, 
  • recept wystawionych przez osoby uprawnione, które wykonują w Polsce zawód tymczasowo i okazjonalnie. 

Jak długo jest ważna e-recepta?  

E-recepta ważna jest 30 dni od daty jej wystawienia.  

Istnieją jednak pewne wyjątki i odstępstwa od tej zasady:  

  • E-recepta na antybiotyk ważna jest tylko 7 dni. Jeśli na jednym kodzie e-recepty przepisano kilka leków (w tym jeden antybiotyk), to każda pozycja traktowana jest zawsze jak osobna recepta. W związku z tym antybiotyk musisz wykupić w ciągu 7 dni, natomiast resztę leków – do 30 dni od daty wystawienia.  
  • E-recepta na preparaty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta ważna jest przez 120 dni.  

Powyższe zasady mają zastosowanie od dnia wystawienia recepty. Lekarz ma jednak możliwość zaznaczenia w systemie „daty realizacji od …” – w takim przypadku liczba dni na wykupienie leku liczona jest od tej daty. Wyjątkiem są recepty na import docelowy, preparaty immunologiczne, leki psychotropowe podlegające ewidencjonowaniu i środki odurzające. Mimo odroczenia daty realizacji, liczenie zawsze zaczyna się od dnia wystawienia recepty  

Roczna e-recepta – co to jest i jak ją realizować?  

E-recepta może zostać wystawiona także na rok. Jest to często spotykana praktyka w przypadku pacjentów chorych przewlekle. Na takiej recepcie przepisuje się zwykle większą liczbę opakowań, by pacjent nie musiał umawiać comiesięcznych wizyt u lekarza.

Na rocznych e-receptach zawsze znajduje się informacja z datą realizacji do danego dnia. Na rocznej recepcie lekarz może przepisać lek na maksymalnie 360 dni stosowania, wyliczoną na podstawie dawkowania. Nie dotyczy to leków psychotropowych podlegających ewidencji oraz środków odurzających. Nawet jeśli lekarz zaznaczy termin realizacji jako 365 dni, recepty na te leki zawsze ważne są 30 dni. Dodatkowo, leków z grupy I-N i II-P lekarz może wypisać maksymalnie na 90 dni, a z grupy IV-P na 120 dni stosowania. 

W przypadku rocznej e-recepty musisz wykupić pierwsze opakowanie przed upływem 30 dni.  

Dotyczy to pierwszego opakowania każdej z maksymalnie 5 pozycji na jednym kodzie recepty. Np. nie wystarczy wykupić tylko leku na ciśnienie, a pominąć na cholesterol. W takim wypadku farmaceuta będzie zmuszony do odliczania liczby opakowań niewykupionego leku proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia do terminu wizyty w aptece. Leki refundowane nie podlegają podziałowi (poza nielicznymi wyjątkami), w związku z czym obliczona ilość leku zaokrąglana jest do pełnych opakowań. 

Pacjenci często bywają nieświadomi, że w pierwszych 30 dniach ważności rocznej e-recepty należy wykupić co najmniej jedno opakowanie każdego rodzaju leku na danym kodzie recepty. Te zasady są jednolite w całym kraju oraz w każdej aptece.   

Jaką ilość leku farmaceuta może wydać podczas wizyty w aptece?  

Nowelizacja ustawy refundacyjnej zmieniła zasady realizacji rocznej e-recepty. Od 21 września 2023 pacjent jednorazowo może wykupić ilość leku wystarczającą na maksymalnie 120 dni stosowania wyliczonego na podstawie dawkowania zapisanego na e-recepcie.  

Od 1 listopada 2023 obowiązuje dodatkowa zasada dla recept rocznych wystawionych na więcej niż 120 dni stosowania. Pacjent może wykupić leki na kolejne 120 dni stosowania dopiero po upływie ¾ poprzedniego okresu, na który zrealizował receptę. 

Powyższe zmiany mają służyć większej dostępności leków, zwłaszcza tych zagrożonych brakiem. Ponadto intencją ustawodawcy było zmniejszenie kosztów leczenia ponoszonych przez państwo. W przypadku konieczności nagłej zmiany terapii u pacjenta leczonego przewlekle mniejszy zapas leków trafi do kosza. 

Przeczytaj również:
Recepta farmaceutyczna. Czy wiesz, kiedy farmaceuta może wystawić Ci receptę?


Przechowywanie leków
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Ustawa — Prawo farmaceutyczne (Dz.U. 2019 poz. 499) 
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept (Dz.U. 2019 poz. 2395) 
  • https://pacjent.gov.pl/e-recepta/jak-dlugo-wazna-jest-e-recepta. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 4 sierpnia 2021, 11:41
    Ela

    Czy jeżeli jest w danej aptece otwarta roczna recepta to tylko w tej aptece muszę ją realizować ?

    1. 5 sierpnia 2021, 10:17
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry.
      E-recepta (recepta na jeden lek) musi zostać w całości zrealizowana w jednej aptece. Dotyczy to również recepty rocznej.

    2. 10 października 2021, 18:36
      Karolina

      a co w wypadku jezeli apteka zostatała zamknieta?

    3. 28 marca 2023, 22:18
      Karolina

      Wystawiono mi e-receptę na 3 opakowania ważną rok 1 opakowanie już kupiłam i czy jeśli kupię wszystkie opakowania to mogę jeszcze później kupić dodatkowe opakowania bo recepta jest ważna rok? Czy jak to działa?

    4. 29 marca 2023, 11:51
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Jeżeli rozpoczęła Pani realizację recepty rocznej przed upływem 30 dni od daty jej wystawienia, to pozostałe opakowania może Pani nabyć w terminie ważności recepty. Jednorazowo farmaceuta może wydać lek na maksymalnie 180 dni stosowania.

  2. 17 sierpnia 2021, 10:12
    Sylwia

    Czy jeśli pacjent miał na e-rp 3 op milukante, pierwsza realizacja była 7 dni od daty wystawienia (wykupione 2 oo) , kolejną w sierpniu to można wydać to ostatnie opakowanie??

    1. 19 sierpnia 2021, 08:08
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry.
      Jeśli recepta była wystawiona z datą realizacji na 365 dni i pierwsza realizacja miała miejsce do 30 dni od daty wystawienia, to pozostałe opakowania z recepty można wykupić do końca daty ważności recepty.

  3. 25 września 2021, 10:29
    Ewa

    Dzień dobry, może ktoś mi coś podpowie. Dostałam roczną receptę dla córki na krople do oczu do zrobienia (1 opakowanie). Kolejna wizyta miała być po 3 miesiącach (nfz). Przez 5 dni przed wizytą mialam zakrapiać córce oczy przed badaniem. Poszłam do apteki aby zrobili krople do oczu i usłyszałam, że mimo, że recepta jest na rok to jest nieważna. Nieważna, ponieważ nie rozpoczęłam jej realizacji w ciągu 30 dni od otrzymania recepty. Rozumiem to w przypadku otrzymania kilku opakowań na roczną receptę. Ale co z jednym opakowaniem kropli, które należy wykupić chwile przed wizytą u lekarza ?! A odstęp między wizytami trwał ponad 3 miesiące? Oczywiście na infolinii dla pacjentów nic się nie dowiedziałam oprócz tego, co piszą tutaj Państwo. Pozdrawiam

    1. 25 września 2021, 14:18
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dzień dobry. Droga Ewo, niestety tak wygląda sytuacja prawna. Pomimo posiadania rocznej e-recepty istnieje konieczność wykupienia pierwszego opakowania przed upływem 30 dni. W przeciwnym wypadku farmaceuta jest zmuszony do odliczania ilości leku proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od terminu wystawienia do terminu wizyty w aptece. W przypadku ww. leku robionego, po odjęciu nie pozostaje żadna ilość leku do wydania. Zasady te są jednolite w całym kraju oraz w każdej aptece.
      Proponujemy skontaktować się z lekarzem prowadzącym, by wystawił ponownie receptę na lek robiony, może to zrobić telefonicznie. Alternatywą jest Teleplatforma Pierwszego Kontaktu, która może pomóc w tej sytuacji.
      Działa po godzinach pracy POZ: od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 następnego dnia, a w soboty i niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy, w godzinach od 8:00 do 8:00 następnego dnia.
      Można uzyskać teleporadę jak i e-receptę. Tel. 800 137 200 – jeden, bezpłatny numer dla całej Polski.

  4. 22 listopada 2021, 21:55
    Anonim

    Co mam zrobić, jeżeli zamknięto aptekę, w której rozpoczęłam realizację rocznej recepty?

    1. 1 grudnia 2021, 08:16
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, w przypadku zamknięcia apteki nie ma możliwości realizacji rozpoczętej recepty w innej aptece. O takiej wyjątkowej sytuacji proszę powiadomić lekarza, który wypisał receptę.

  5. 29 listopada 2021, 00:00
    Paulina

    Mam roczną receptę na leki i okazuje się że nie mogę wykupić leków w aptece (bo nie wykupiłam leków odrazu) co za idiotyzm ,kto ustala takie głupie przepisy ?.

    1. 6 grudnia 2021, 13:10
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, pacjent posiadający roczną e-receptę powinien wykupić pierwsze opakowanie w ciągu 30 dni od wystawienia e-recepty. Jeśli pierwsze wykupienie nastąpi po 30 dniach ilość leku zostanie zmniejszona proporcjonalnie do liczby dni od daty wystawienia lub “daty realizacji od”. Przy kolejnych realizacjach ilość leku nie zostanie zmniejszona.

    2. 28 lutego 2022, 08:10
      Anonim

      W pełni popieram!!!!! Chore przepisy.

  6. 13 grudnia 2021, 22:49
    Karolina

    Wykupiłam część leków 31 dnia czyli spóźniłam się 1 dzień. Byłam nieświadoma niczego, że coś mi przepadło – kobieta w aptece nic nie powiedziała. Przy wykupowaniu kolejnej dawki inna pani powiedziała tylko, że można wykupić mniejszą ilość i też nic nie wytłumaczyła o co chodzi. Ok, teraz już wiem, że z rocznej recepty trzeba wykupić min. 1 op. do 30 dni, bo sobie to “wygoglowałam”, ale skąd ludzie mają to wiedzieć, skoro lekarze o tym nie informują, w aptece też nikt nie mówi ani nie ma nawet małego napisu na recepcie??? Na recepcie, którą dostaję na e-mail i mogę wydrukować, jest tylko data wystawienia i ważności. To jest wprowadzanie w błąd pacjenta, bo nie ma żadnej informacji, nawet głupiego “zapoznaj się ze szczegółami realizacji e-recepty na koncie IKO”, a powinno być przynajmniej coś tego typu. Trzeba szukać w jakiś regulaminach nie wiadomo gdzie. Żenada.

  7. 9 kwietnia 2022, 13:56
    Roman

    Dlaczego jeżeli w danej aptece niema leku i kupię go w innej to w następnym miesiącu muszę go również kupić w tej innej aptece

    1. 11 kwietnia 2022, 15:50
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, zgodnie z polskim prawem przepisane opakowania jednego leku należy wykupić w tej samej aptece. Jedna pozycja leku w pakiecie e-recepty jest traktowana jako osobna recepta. Z tego względu trzeba dokończyć zakup w tej samej placówce, w której nastąpiła częściowa realizacja.

  8. 2 maja 2022, 18:37
    Anonim

    A co z chorymi którzy biora przewlekłe antybiotyk? Np chorzy na mukowiscydozę? Dlaczego muszę wykupić wszystkie opakowania w ciągu 7 dni ?

    1. 5 maja 2022, 12:49
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, ustawodawca nie przewidział wydłużenia czasu realizacji antybiotyków u Pacjentów przyjmujących lek przewlekle. Rozwiązaniem może być wystawienie recept prolongowanych, gdzie lekarz zaznacza datę, od której recepta może być zrealizowana- w tym przypadku 7 dni na wykupienie leku liczone jest od tej daty.

  9. 21 maja 2022, 12:52
    Agnieszka

    Witam, mam receptę z rocznym okresem ważności, na której mam kilka różnych leków. Część leków już wykupiłam, natomiast jednego leku z tej recepty jeszcze nie kupiłam w ogóle, czy zatem ten lek też muszę wykupić w tej aptece w której pozostałe leki?

    1. 23 maja 2022, 12:41
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry. W przypadku gdy lekarz wypisze kilka leków, każdy z nich można zrealizować w innej aptece. W przypadku recepty rocznej ważne jest, by pierwsza realizacja każdego z leków miała miejsce do 30 dni od wystawienia recepty – by uniknąć odliczania ilości leku proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od terminu wystawienia do terminu wizyty w aptece.

  10. 30 maja 2022, 10:46
    Anna

    Czy zrealizuje e rp. z 27.04.2022 na lek z alergenami dla celów leczniczych 300? Minęło juz 30 dni od daty wystawienia.

    1. 31 maja 2022, 12:20
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. E-recepta na preparaty immunologiczne produkowane na indywidualne zapotrzebowanie pacjenta jest ważna 120 dni od daty wystawienia. Może Pani zrealizować receptę wystawioną 27.04.2022.

  11. 13 lipca 2022, 16:16
    Robert

    Niestety lekarze nie dają informacji o konieczności wykupienia 1 opakowania w terminie 30 dni i pacjent (w tym ja) kończy z niczym zgłosiwszy się po 2,5 miesiącu (zjadając w międzyczasie resztki zapasów). Trzeba mieć naprawdę źle w głowie, żeby tak konstruować przepisy (to do ustawodawcy).

  12. 28 lipca 2022, 00:26
    Anonimka

    Dzień dobry,
    czy mam obowiązek poinformować aptekę czy i kiedy wykupie pozostałe opakowania leku z recepty rocznej w tej aptece? Czy apteka może przekazać ten lek innemu pacjentowi bez mojej zgody, skoro poinformowano mnie, że muszą odłożyć ten lek dla mnie, by zapewnić mi zrealizowanie recepty w tej samej aptece?

    1. 28 lipca 2022, 14:57
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry, pacjent nie ma obowiązku informowania apteki o terminie wykupienia leków z recepty, a z kolei apteka nie ma obowiązku odkładania leków dla konkretnego pacjenta. Leki mogą być rezerwowane w aptekach za pomocą portali internetowych ułatwiających wyszukanie dostępności, jednak rezerwacja ta ma określony czas. Czasem zdarzają się sytuacje, które dotyczą najczęściej trudno dostępnych leków, że apteka i pacjent umawiają się na zakup konkretnego leku w konkretnym czasie w danej aptece. Takie sytuacje należy wyjaśniać bezpośrednio z personelem apteki.

  13. 7 września 2022, 09:33
    Magdalena

    Mam pytanie dotyczące antykoncepcji. Jeśli lekarz wystawił roczną receptę i przy jednej wizycie w aptece mogę wybrać 6 opakowań, czy w takim bądź razie mogę za kilka dni wybrać kolejne 6 opakowań. Pytam gdyż mieszkam w Niemczech, gdzie jedyna dobrze na mnie działająca, antykoncepcja jest dostępna tylko w Polsce i nie bywam aż tak często w domu z powodu natury zawodu.

    1. 8 września 2022, 14:01
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Podczas realizacji e-recepty przepisy pozwalają na jednorazowe wydanie leku na maksymalnie 180 dni. Leki potrzebne na kolejne 6 miesięcy stosowania może Pani wykupić nawet tego samego dnia, oczywiście w tej samej aptece.

  14. 14 września 2022, 10:34
    Magda

    Mam na recepcie rocznej wypisane 3 różne leki ale na tą chwile potrzebuje tylko 1 z nich. Czy mogę wykupić tylko 1 lek czy wszystkie . Za 1 razem wykupiłam wszystkie

    1. 16 września 2022, 10:11
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry. Z e-recepty nie trzeba wykupować od razu wszystkich pozycji leków. Można realizować je oddzielnie. Proszę jednak pamiętać, że jeśli nie wykupi Pani któregoś z leków w przeciągu 30 dni, farmaceuta ma obowiązek odjąć ilość opakowań z recepty na podstawie dawkowania. W przypadku gdy zapisany jest lek w ilości 1 opakowania, zazwyczaj całość przepisanego preparatu przepada po upływie tych 30 dni.

  15. 8 listopada 2022, 20:24
    zyta

    Czy odliczamy po 30 dniach ilość leku, która przepadła, niezależnie od ilości opakowań na recepcie? Po 60 dniach nie dostanę nic z dwóch opakowań?

    1. 10 listopada 2022, 08:29
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Jeżeli realizacja rocznej e-recepty nie zostanie rozpoczęta w ciągu 30 od daty jej wystawienia, to farmaceuta odlicza ilość leku, która nie została przyjęta. Obliczenia można wykonać mnożąc ilości dni, które upłynęły od daty wystawienia recepty do dnia rozpoczęcia jej realizacji, przez ilość np. tabletek, która wynika z dawkowania zapisanego na recepcie.

  16. 8 listopada 2022, 20:59
    AnnaG.

    Witam. Mam wystawiona (w czerwcu) receptę na euthyrox 100 tabletek (1op.). Recepta roczna. Nie wykupiłam tego opakowania przed upływem 30 dni. Czy mogę teraz wykupić np. Opakowanie na 50 tabl. (Mamy listopad, przyjmuję 1 tabletkę dziennie)?

    1. 10 listopada 2022, 08:33
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Recepta roczna zobowiązuje do rozpoczęcia jej realizacji w ciągu 30 dni od daty wystawienia. W przeciwnym razie zostaje odjęta ilość leku, który by pani zużyła w tym czasie według dawkowania na recepcie. Od czerwca minęło już ponad 120 dni, co oznacza, że nie ma możliwości wydania nawet 50 tabletek na tę receptę. Może się Pani zgłosić do lekarza po nową receptę lub przedstawić sytuację w aptece, gdzie farmaceuta może wystawić tzw. receptę farmaceutyczną na potrzebny lek. Recepta ta jednak będzie pełnopłatna.

  17. 17 stycznia 2023, 19:14
    Olik

    Ja rozpoczęłam realizację rocznej recepty w 41 dniu od wystawienia. Zostały mi odjęte 2 opakowania po 30 szt. Dlaczego ¿¿ Pani w aptece mówi, że nie może dzielić opakowa. To w jakiej sytuacji straciłabym tylko jedno ¿¿

    1. 20 stycznia 2023, 12:11
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. W przypadku braku realizacji leków zapisanych na recepcie rocznej w przeciągu 30 dni od jej wystawienia farmaceuta ma obowiązek odjąć niewykorzystaną ilość leku. Ilość tę oblicza na podstawie dawkowania ustalonego przez lekarza i ilości dni, które minęły od wystawienia recepty. Opakowania leków refundowanych w postaci doustnej nie mogą zostać podzielone (poza nielicznymi wyjątkami). Leki pełnopłatne mogą być dzielone, ale tylko jeśli zarejestrowane są mniejsze opakowania. W pozostałych sytuacjach ilość przepadającego leku jest zaokrąglana w górę, do pełnych opakowań. Ponieważ nie została podana nazwa leku, to ciężko ocenić jak było w tym przypadku, ale jeśli nadal ma Pani wątpliwości, to należy skontaktować się z apteką, w której realizowała Pani receptę i poprosić o szczegółowe wyjaśnienia.

  18. 22 kwietnia 2023, 17:32
    Sara

    Wykupiłam lek z recepty rocznej w Gemini na ul. Podgornej, zostały 2 opakowania
    Chciałabym wykupić pozostałe opakowania ale w Gemini na ul. Wyszyńskiego, bo na Podgornej nie ma
    Jest taka możliwość? Skoro to ta sama apteka

    1. 25 kwietnia 2023, 09:32
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Jeśli wykupiła Pani 2 opakowania leku z recepty w danej aptece, to kolejne opakowania trzeba wykupić w tej samej placówce.

  19. 1 lipca 2023, 18:15
    Stanisław

    Lekarz wystawia mi e-recepty na lorafen 1mg na okres realizacji 365 dni, pirwsza częśc wykupiłem w pieryszm miesiącu po miesiący apteka nie chce wydać reszty leku twierdząc. że lorafen można wydawać tylko do 30 dn.Czy to jest prawdą

    1. 3 lipca 2023, 13:54
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Termin realizacji recepty na środki odurzające i psychotropowe wynosi 30 dni od daty jej wystawienia, nawet w przypadku recepty na 360-dniową kurację.

  20. 25 sierpnia 2023, 15:53
    Ag

    Pytanie dotyczy rocznej recepty…lek MYSIMBA, lekarz wypisał 4 opakowania tabletek w opakowaniu 120. 1 opakowanie (mimo 120 sztuk tabletek) to kuracja na 1 miesiąc…Nie rozumiem, dlaczego odmówiono mi realizacji recepty…. lekarz zalecił stosowanie jak na opakowaniu…zaznaczam, że pierwsze opakowanie zostało wykupione zgodnie z zasadą do 30 dni…tak więc, proszę o wyjaśnienie. Skoro dotrzymałam terminu. Ponadto, recepta papierowa do realizacji tylko jednorazowo…czy to prawdą jest, że nie można w czasie np. 1 miesiąca wykupić poszczególnych opakowań a tylko jednorazowo?

    1. 29 sierpnia 2023, 12:40
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Prosimy o wyjaśnienie sytuacji bezpośrednio w aptece stacjonarnej, w której wykupiła Pani lek.

  21. 14 października 2023, 23:51
    Dorota

    Czy mogę receptę zrealizować przed wpisanym na recepcie terminem? lek skończy mi się wcześniej o jeden dzień a recepta jest wystawiona na 1 listopada.

    1. 16 października 2023, 14:34
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Gdy na recepcie podana jest data realizacji, to może być zrealizowana dopiero od tego dnia.

  22. 20 października 2023, 15:17
    Lidia

    Artykuł super!
    Ja od dwóch lat mam ustawione stałe leczenie pewnymi lekami. Mam na kodzie 4 – 6 opakowań tego leku, a recepta jest realizowana tylko przez 30 dni. Dlaczego? Skoro miesięcznie zużywam dwa opakowania tego leku? Apteki nie chcą realizować dalej tej recepty po upływie 30 dni. Wiele opakowań mi już przepadło, ponieważ apteki nieczęsto dostają więcej niż 1 – 2 opakowania tego leku. Ja mam przepisywany półroczny zapas. Tylko pierwsze opakowanie z tej recepty trzeba wykupić w ciągu 30 dni. Nie wiem jak to jest z tymi rocznymi receptami. Ale z doświadczenia wiem, że różne apteki różnie do tego podchodzą….

    1. 23 października 2023, 12:38
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      30-dniowy termin realizacji dotyczy kilku grup leków, np. psychotropowych, odurzających, narkotycznych.

  23. 14 listopada 2023, 22:21
    Sylwia

    Witam , mam takie zapytanie. Dostałam roczna receptę na 6 opakowań tabletek. Każde opakowanie jest na miesiąc. Czyli w tym wypadku dostałam leki na 6 miesięcy z możliwością wykupienia ich przez rok. Czy w takim przypadku też przepadają mi leki ? Jeżeli wykupiłam receptę później bo miałam wystawiona ja w momencie gdy miałam jeszcze jedno opakowanie z poprzedniej recepty w domu i wykupiłam ją pozniej ? 26 września dostałam receptę, nie cały miesiąc później w październiku wykupiłam 2 opakowania w aptece bo tyle mieli. I nic Pani nie wspomniałam o odliczaniu opakowań tylko że resztę recepty do realizacji można będzie zrobić u nich w aptece. W listopadzie byłam wykupić resztę opakowań i mogłam tylko dwa. Z zapytaniem czy mogę wykupić w grudniu 2 ostanie usłyszałam odpowiedź nie że już wykupiłam 4. I nic więcej na ten temat. A recepta jest na 6.

    1. 16 listopada 2023, 08:13
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Zasady realizacji rocznej recepty mówią m.in. o konieczności wykupienia choćby 1 opakowania w ciągu 30 dni od daty wystawienia takiej recepty. Jeśli Pani tego nie zrobi farmaceuta musi odjąć ilość leku, który byłaby zużyta w czasie między datą wystawienia a datą rozpoczęcia realizacji recepty, w zaokrągleniu do pełnych opakowań. Z tego, co Pani napisała, realizacja recepty została rozpoczęta przed upływem 30 dni, więc lek nie powinien być odliczany. Proszę sprawdzić (w aptece lub na IKP) z jaką dokładnie datą została wystawiona recepta i kiedy była pierwsza realizacja. Dodatkowo, od 1 listopada obowiązuje kolejna zasada dotycząca realizacji rocznych recept. W przypadku wykupienia leków na 120 dni stosowania, kolejna realizacja może się odbyć najwcześniej po upływie 3/4 okresu, na który zrealizowano receptę. W Pani przypadku oznacza to 90 dni od daty tej październikowej realizacji, czyli kolejna realizacja byłaby możliwa w styczniu.

  24. 22 listopada 2023, 18:05
    Gosia

    A co zrobić jeśli rozpoczęło się realizację rocznej recepty w aptece, która została zamknięta, zlikwidowana ..czy w takim przypadku też trzeba uzyskać od lekarza nową receptę ?

    1. 23 listopada 2023, 13:14
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      W takiej sytuacji należy wyjaśnić lekarzowi zaistniałą sytuację i poprosić o wystawienie nowej recepty.

  25. 3 lutego 2024, 10:59
    Ola

    Dzień dobry. Proszę o wyjaśnienie jak wykupować krążki antykoncepcyjne pakowane po 3 sztuki po 1.11.2023?
    Wykupiłam jedno opakowanie (3 sztuki) i nie chciano mi wydać kolejnego takiego opakowania, ale system jest na 28 dni. Czy muszę kupować w opakowaniach pojedynczych i płacić więcej?

    1. 5 lutego 2024, 13:49
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Według aktualnie obowiązującego prawa pacjent może jednorazowo wykupić leki na 120 dni stosowania. Kolejne opakowania leków, które znajdują się na recepcie można wykupić po upływie 90 dni od dnia pierwszej realizacji. Oznacza to, że nie może Pani wykupić na raz dwóch opakowań krążków pakowanych po 3 sztuki.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę