Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
41

Jak działa Ginkgo biloba?

Słuchaj artykułu

Związki zawarte w Ginkgo biloba (miłorząb dwuklapowy) przyczyniają się do usprawnienia przepływu krwi, co przeciwdziała niedotlenieniu mózgu oraz obumieraniu komórek mózgowych. Ponadto jego składniki mogą zapobiegać występowaniu poważnych chorób neurodegeneracyjnych.

Jak działa Ginkgo biloba?

Ginkgo biloba – właściwości

Ginkgo biloba (miłorząb dwuklapowy) to roślina, która pochodzi z Chin i naturalnie występuje w jej południowo-wschodniej części. Należy on do roślin długowiecznych, dożywających nawet 4000 lat. Bywa błędnie nazywany miłorzębem japońskim – być może ze względu na fakt, iż po raz pierwszy do Europy przywędrował on właśnie z Japonii. Najstarszy gatunek miłorzębu dwuklapowego w Polsce można zobaczyć w Łańcucie, gdzie zasadziła go księżna Lubomirska. 

Ginkgo biloba obecnie zaliczany jest do gatunków reliktowych i endemicznych. Charakterystycznym elementem budowy miłorzębu dwuklapowego są skórzaste i dosyć twarde liście, a kształt blaszki liściowej przypomina wachlarz. To właśnie z nich izoluje się wiele związków chemicznych, które obecnie wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. 


Źródła Ginkgo biloba
Zakupy z doradcą Gemini

Ginkgo biloba – działanie

Duże znaczenie farmakologiczne mają suche wyciągi z miłorzębu dwuklapowego. Do ich najważniejszych składników należą:

  • flawonoidy, a w tym biflawony (ginkgetyna, izoginkgetyna),
  • flawonole – izoramnetyna,
  • olejek kamforowy,
  • kwercetyna,
  • laktony terpenoweginkolidy A, B, C, J i M oraz lakton seskwiterpenowybilobalid.

Miłorząb dwuklapowy

Powyższe związki przyczyniają się do zmniejszenia lepkości krwi, a tym samym usprawniają jej przepływ przez naczynia krwionośne. Funkcja ta wpływa na zapobieganie niedotlenieniu mózgu oraz obumieraniu komórek mózgowych. Liczne badania naukowe dowodzą skuteczność działania wyciągów z miłorzębu dwuklapowego w zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym (zespoły otępienne). Jednak nie ma jasnych dowodów potwierdzających skuteczność działania miłorzębu, gdy wymienione schorzenia już występują. Suplementacja preparatami zawierającymi wyciąg Ginkgo biloba usprawni krążenie mózgowe, wpłynie na poprawę pamięci, lecz prawdopodobnie nie cofnie zmian neurodegeneracyjnych.

Przeczytaj również:
Zioła na pamięć i koncentrację
 

Powyżej opisane związki przyczyniają się również do usprawnienia krążenia w obrębie kończyn dolnych, co zapobiega bólom i powstawaniu obrzęków.

Ginkgo biloba – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami i/lub sytuacjami wymagającymi zachowania szczególnej ostrożności przy stosowaniu preparatów zawierających wyciągi z miłorzębu są:

  • uczulenie na składniki obecne w preparacie,
  • ciąża, karmienie piersią,
  • skłonności do krwawień,
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, przeciwpłytkowych (w tym przypadku suplementację należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą!).

Ginkgo biloba – skutki uboczne

Do najczęstszych działań niepożądanych stosowania preparatów zawierających wyciągi z Ginkgo biloba można zaliczyć: 

  • bóle i zawroty głowy,
  • bóle brzucha, 
  • nudności,
  • wymioty, 
  • biegunki.

Ginkgo biloba – zastosowanie w kosmetyce

Wyciągi z miłorzębu wykorzystuje się także w kosmetyce. Ich dobroczynne działanie polega na:

  • zredukowaniu cieni pod oczami,
  • unieczynnieniu wolnych rodników (działanie antyoksydacyjne),
  • wzmocnieniu, ujędrnieniu i rozjaśnieniu skóry.

Stosuje się je m.in. w celu usuwania przebarwień lub redukcji cellulitu. Znajdziemy je zatem w kremach, tonikach czy szamponach. 

Ginkgo biloba – inne zastosowania

Jak się okazuje, miłorząb dwuklapowy nie jest jedynie źródłem związków wykorzystywanych w przemyśle farmaceutycznym czy kosmetycznym. Miłorząb jako roślina jest wyjątkowo odporny na działanie wirusów, bakterii czy grzybów, a pozyskiwane z niego związki są stosowane jako naturalne pestycydy. Działanie to najprawdopodobniej jest zasługą ginkolidów (A, B, C) obecnych w wyciągu.

Współcześnie coraz częściej mamy do czynienia z chorobami neurodegeneracyjnymi. Stosowanie naturalnych rozwiązań, takich jak Ginkgo biloba, pomoże nam ochronić nasz mózg przed ich wystąpieniem. Ponieważ miłorząb dwuklapowy na aptecznych półkach dostępny jest w kilku wariantach (w postaci tabletek, kapsułek, płynu, kropli oraz suszonych liści, z których można przygotować herbatę lub napar), każdy znajdzie formę, która najbardziej mu odpowiada.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę