Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
49

Jak leczyć łupież różowy Giberta?

Słuchaj artykułu

W leczeniu łupieżu różowego Giberta nie istnieje leczenie przyczynowe. Choroba ma łagodny przebieg i ustępuje samoistnie po około 4-6 tygodniach. Jeśli świąd jest uciążliwy, można przyjmować blokery receptorów histaminowych H1 lub stosować maści zawierające glikokortykosteroidy. 

Jak leczyć łupież różowy Giberta?

Łupież Giberta – przyczyny 

Łupież różowy Giberta, nazywany także łupieżem różowym lub łupieżem Gilberta, to choroba dotykająca głównie osoby młode  dzieci oraz młodych dorosłych. Nieznacznie częściej występuje u kobiet, a więcej zachorowań pojawia się w okresach jesiennym i wiosennym. Za najbardziej prawdopodobną przyczynę wystąpienia zmian skórnych uznaje się infekcję wywołaną wirusem HHV-7 (wirus opryszczki), a konkretnie reakcję immunologiczną na tę infekcję. Łupież Giberta nie rozwija się jednak u wszystkich osób, które zostaną zainfekowane wirusem, dlatego uważa się, że znaczenie ma również genetyczna predyspozycja do wystąpienia takiej właśnie reakcji na jego obecność. 

Łupież różowy – objawy i przebieg  

Objawy łupieżu różowego Giberta rozwijają się stopniowo. Jako pierwsza pojawia się pojedyncza zmiana, zwana blaszką macierzystą. Ma ona postać okrągłej lub owalnej plamy w kolorze różowym. Na jej powierzchni, a szczególnie w okolicy brzegów widoczne jest złuszczanie naskórka. Jest to największa zmiana, jaka pojawia się w przebiegu choroby.  

Po upływie kilku dni – przeważnie od 6 do 10, na skórze zaczynają pojawiać się kolejne zmiany. Również mają one postać okrągłych lub owalnych plam w kolorze bladoróżowym, a na ich powierzchni także dochodzi do złuszczania. Mogą powiększać się stopniowo i osiągać wielkość nawet kilku centymetrów. Są one mniejsze od blaszki macierzystej, jednak mogą być liczne. Umiejscawiają się: 

  • w okolicy tułowiana klatce piersiowej, brzuchu, plecach, na karku, 
  • dosiebnych częściach kończynna ramionach i udach.  

Wykwitom może towarzyszyć niewielki świąd. Nie obserwuje się objawów ogólnych infekcji, takich jak gorączka czy bóle mięśniowe.   


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Łupież różowy Giberta – diagnostyka i leczenie  

Diagnostyka choroby opiera się na: 

  • wywiadzie,  
  • dokładnej ocenie zmian skórnych, 
  • obserwacji dynamiki ich pojawiania się.  

W różnicowaniu bierze się pod uwagę inne choroby skóry, takie jak grzybica czy łuszczyca. Nie istnieje leczenie przyczynowe. Choroba jednak ma łagodny przebieg, nie stanowi poważnego zagrożenia i ustępuje samoistnie po około 4-6 tygodniach. 

W przypadku uciążliwego świądu można zastosować leczenie objawowe – przyjmowane doustnie blokery receptorów histaminowych H1 lub stosowane miejscowo maści zawierające glikokortykosteroidy. Ich działanie przeciwświądowe pozwala złagodzić nieprzyjemne dolegliwości i stanowi wystarczające postępowanie w tej przypadłości. 

Łupież różowy

Łupież różowy Giberta – czy można się zarazić? 

Postulowaną przyczyną choroby jest reakcja organizmu na infekcję wirusową, wynikająca ponadto z osobniczych predyspozycji, nie zaś powodowanie zmian przez konkretny drobnoustrój. Zatem nie można mówić o bezpośredniej zakaźności choroby, np. w kontakcie ze zmianami skórnymi czy podczas opieki nad chorym. Czynnikiem, który może ulec transmisji między osobą zarażoną a zdrową, jest sam wirus. Jednak nie u każdego spowoduje on reakcję prowadzącą do rozwinięcia się łupieżu różowego. 

Łupież Giberta u dzieci 

Dzieci to jedna z grup, u której najczęściej rozwija się łupież Giberta. Mówi się szczególnie o dzieciach do 10 roku życia. 

Źródło: 

prof. dr hab. med. S. Jabłońska, prof. dr hab. med. S. Majewski, Łupież różowy Giberta w: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

  1. 6 stycznia 2021, 01:13
    Anonim

    Witam mam 34 lata i od 4 miesięcy mam problem z ta choroba miesiąc temu miałem pobrany wycinek skóry co potwierdziło tą chorobę byłem u 2 dermatologów i stosowałem 4 maści po kolei każdą 2 razy dziennie a przy ostatniej dodatkowo 1 tabletkę doustnie a choroba dalej się rozwija… zaczęło się od plamki na plecach po miesiącu były już 4 z czego 1 na twarzy teraz jest dramat plecy, ręce klatka piersiowa, brzuch, nogi około 100 plam na całym ciele średnicy 1cm lub większe… Ktoś miał taki przypadek??? co pomogło ??? pozdrawiam.

  2. 3 lutego 2021, 20:25
    adam

    po miesiącu od pierwszych plamek trafiłem do dermatologa (teraz mam na całym tułowiu, górnej części rąk i trochę na nogach), dopiero od dwóch dni jestem na lekach tj. heviran 5 razy dziennie, krem miediderm i żel cerkopil. Mam wrażenie że plamy jaśnieją, a na pewno nie ma ich więcej – przez kuracją codziennie widziałem nowe. Pani dermatolog powiedziała że w zasadzie samo powinno przejść. ps. mam 36 lat

    1. 16 marca 2021, 22:33
      Tomasz

      W moim przypadku jest podobnie, najpierw plamka macierzysta czyli ta największa a później cała reszta małych plam. Dzis po wizycie wiem ze to łupież różowy i co ważne nie ma na to lekarstwa, jedynie można dostać maść jeśli swędzi. Choroba jest pochodzenia wirusowego i ma ustąpić sama w okresie 8-12 tygodni od momentu objawienia się. Nie ukrywam ze trochę się tym martwię ale czekam cierpliwie do końca 12 tygodnia z nadzieja ze to nieprzyjemne schorzenie ustąpi. Pozdrawiam

    2. 12 maja 2021, 20:23
      Anna

      Witam, od ponad tygodnia mam to. Coś strasznego. Kiedy przeszło, ile ta choroba trwała i czym była leczona?

  3. 21 marca 2021, 18:10
    Anonim

    Maść z żyworódki z aloesem i maść z witaminą A i po ok. tygodniu zaczęło ustępować

  4. 25 marca 2021, 00:08
    Mama 7-latka

    Mój syn-7 lat miał plamki na górnej części ciała- ręce, brzuszek, plecy, szyja, kark, powieki..plamek było grubo ponad 100. Po około 6 tygodniach, kiedy myślałam, że się tego pozbyliśmy, plamki pojawiły się na dolnych częściach ciała, nogi, uda, pośladki, krocze. Dodam, że nie smarujemy żadnymi maściami, ponieważ zaczym wchłonęły musiałam cały czas pilnować syna, żeby nie wyciarał w łóżka, ciuchy itd. Więc teraz czekamy kolejne 6 tyg. I mam nadzieję, że będzie już OK.

  5. 28 lipca 2021, 00:20
    A

    Pojawiło się po szczepieniu Pfizerem. Po upływie miesiąca zniknęło więc dermatolog domyślał się co tak naprawdę miałam. Teraz miałam drugą dawkę szczepionki i znowu wykwit plam trochę intensywniejszy od poprzedniego. Nie wiem czy się nie wygoiło i może to być nawrot

    1. 10 sierpnia 2021, 00:43
      J

      Pojawił się po drugiej dawce szczepionki Moderna. Ciekawe dlaczego producent szczepionki nie wspomina o tym w możliwych działaniach niepożądanych…

  6. 14 listopada 2021, 19:13
    Iii

    Witam, łupież pojawił się po drugiej dawce moderny, choć minęło już 3 miesiące od szczepienia to zaczęło się od jednej samotnej plamki a potem kolejne. Coś musi być związane właśnie z powikłaniami po szczep.ieniu.

    1. 18 czerwca 2023, 11:15
      Iza

      Nie musi, moja córka nie była szczepiona ani jedną dawką niczego na covid, a właśnie ma łupież Gilberta 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę