Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
7

Pielęgnacja skóry w ciąży i po porodzie

Słuchaj artykułu

Ciąża to dla organizmu kobiety prawdziwa rewolucja. Zmienia się zarówno jej psychika, jak i sylwetka. Przybywa kilogramów, skóra traci jędrność, pojawiają się rozstępy i cellulit. Jak sobie z nimi poradzić? 

Pielęgnacja skóry w ciąży i po porodzie

Część kobiet w ciąży traktuje zmiany fizjologiczne jako normalne i charakterystyczne dla tego okresu. Większość jednak nie akceptuje tych zmian, czego wynikiem jest złe samopoczucie, dyskomfort i obniżone poczucie własnej wartości. Dodatkowo stres potęgują oglądane w mediach ciała celebrytek, które stosując „cudowne” diety czy zabiegi, dochodzą do pełni formy w ciągu kilkunastu, a nawet kilku tygodni.  

Jak zmienia się ciało kobiety po ciąży? 

Największym problemem wśród kobiet po ciąży jest nadmiar skóry związany z gwałtowną zmianą masy ciała. Skóra staje się mniej elastyczna, co powoduje brak jędrności i jej wiotczenie. Dzieje się tak, ponieważ u kobiet w ciąży pod wpływem zmian hormonalnych pojawiają się uszkodzenia struktury skóry. Dochodzi do rozciągnięcia włókien kolagenowych i elastynowych, które współtworzą skórę właściwą i odpowiadają za jej wytrzymałość i sprężystość. 

Z kolei tkanka podskórna staje się bardziej podatna na rozciąganie, a jej rozluźnienie stwarza idealne warunki do rozwoju cellulitu. Hormony po porodzie działają jeszcze przez pewien czas, przy czym wydłuża się on, gdy kobieta karmi piersią. Dopiero po około 3 miesiącach po odstawieniu dziecka od piersi działanie ciążowych hormonów wygasa.  

Jak zadbać o ciało po ciąży? 

Kosmetologia i medycyna estetyczna oferują wiele metod/zabiegów, które pozwolą na powrót do wymarzonej sylwetki.  

Pamiętaj, że efekty uzależnione są również od aktywności fizycznej i zbilansowanej diety przed ciążą, w jej trakcie oraz w połogu. Łatwiejszy powrót do formy mają kobiety, które zawsze były aktywne fizycznie. 

Pielęgnacja skóry w domu odgrywa bardzo ważną rolę, choć nie zastąpi profesjonalnych zabiegów. O czym warto pamiętać?  

  • Wykonuj regularne peelingi (co 7 dni). 
  • Nawilżaj ciało balsamem lub masłem ujędrniającym z dodatkiem np. olejów naturalnych.  
  • Masuj ciało masażerem lub bańką chińską, która dodatkowo działa antycellulitowo. Pomocne będzie także szczotkowanie ciała na sucho. 
  • W trakcie prysznica naprzemiennie polewaj ciało ciepłą i zimną wodą, na końcu stosując zimny strumień wody.  
  • Dodatkowo możesz wprowadzić doustną suplementację, jednak w tej kwestii skonsultuj się z lekarzem.  
  • Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. 

Peelingi i szczotki do masażu

Zabiegi, które pomogą Ci wrócić do sylwetki sprzed ciąży 

Elektrostymulacja 

Jedną z najstarszych technologii obecnych w kosmetyce jest elektrostymulacja (biostymulacja), która oddziałuje na mięśnie, poprawia ich napięcie, przywraca jędrność włókien mięśniowych i poprawia pracę układu limfatycznego, co pomaga likwidować obrzęki. 

Masaż manualny 

Profesjonalnie wykonany masaż będzie miał dobroczynny wpływ na pracę układu limfatycznego, dzięki czemu skóra będzie lepiej odżywiona i ukrwiona. 

Endermologia 

Bardzo popularnym zabiegiem po ciąży stała się endermologia, czyli technika oparta na zasadach drenażu limfatycznego. Skóra zostaje poddana działaniu elektronicznie sterowanych rolek umieszczonych w hermetycznie zamkniętej komorze, gdzie wytwarzane jest podciśnienie. Wałkują one skórę równocześnie w kilku kierunkach. W zależności od stanu skóry należy dobrać właściwą intensywność zabiegu. Podczas endermologii zostaniesz ubrana w specjalnie zaprojektowany kostium w celu uzyskania lepszego poślizgu głowicy i ochrony skóry przed uszkodzeniem. Zabieg wzmacnia skórę i działa przeciwobrzękowo. 

Masaż podciśnieniowy 

Masaż podciśnieniowy (tzw. dermomasaż) działa podobnie do zabiegu endermologii. Jest wykonywany za pomocą końcówek, które swoim kształtem przypominają grzybek. Są one połączone z urządzeniem wytwarzającym zmienne podciśnienie. W celu polepszenia kontaktu aplikatora z masowaną powierzchnią stosuje się środki ułatwiające poślizg, np. olejki.  

RF (fale radiowe) 

RF (fale radiowe) to zabiegi oparte o termiczne oddziaływanie na powłoki skórne. Mikrouszkodzenia termiczne powodują odbudowę włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra ujędrnia się i napina. 

Karboksyterapia 

Ciekawym zabiegiem, który daje bardzo dobre efekty w poprawie jakości i jędrności skóry, jest karboksyterapia. Polega na śródskórnych lub podskórnych iniekcjach medycznym dwutlenkiem węgla. Celem zabiegu jest poprawa krążenia, odżywienia, elastyczności i jędrności skóry. Zabieg ten wpływa także na redukcję tkanki tłuszczowej i blizn. 

Kriolipoliza 

Zabieg ten polega na zassaniu fałdu skóry do wnętrza aplikatora. Ma to miejsce dzięki podciśnieniu. Obszar zabiegowy zostaje opróżniony z krwi i poddany niskiej temperaturze (około -8°C). Dzięki zassaniu krew nie ogrzewa tego, co aplikator chłodzi. Skrystalizowane trójglicerydy są dla organizmu oznaką uszkodzenia komórki tłuszczowej. Organizm usuwa je w naturalnym procesie fizjologicznym, który trwa około 2-3 miesięcy. Dlatego największy efekt widoczny jest po około 8-12 tygodniach po zabiegu, kiedy zniszczeniu ulegają komórki tłuszczowe. Dodatkowo zabieg poprawia mikrokrążenie i dotlenienie skóry, co powoduje jej wyszczuplenie i ujędrnienie. 

Liposukcja kawitacyjna 

Jest to zabieg wykorzystujący ultradźwięki o niskiej częstotliwości. Polega na rozerwaniu komórek tłuszczowych. Gdy zostają one rozbite, uwolnione lipidy (tłuszcze) zostają przetransportowane do wątroby, która je metabolizuje (na takiej samej zasadzie, jak tłuszcze dostarczone z pokarmem). Zabieg wykonywany jest w dwóch etapach. Pierwszy to rozgrzanie tkanki za pomocą głowicy wykorzystującej promieniowanie podczerwone (IR). Drugi to poddanie wybranych obszarów ciała działaniu ultradźwięków. Dzięki zabiegowi poprawia się działanie układu krążenia i limfy. Ponadto pobudza on przemianę materii w komórkach, wygładza i ujędrnia skórę. 

Technologia Icoone 

Zabieg pozwala na precyzyjną pracę na tkance łącznej. Jest to technologia, która polega na pracy zmechanizowanych głowic masujących wyposażonych w rolki z licznymi mikrootworami. Dodatkowo głowica wyposażona jest w laser diodowy i światło LED. Fala lasera przenika w głąb tkanki, gdzie jest absorbowana przez komórki tłuszczowe, co powoduje podwyższenie ich temperatury oraz rozkład tłuszczu. Z kolei światło LED oddziałuje na fibroblasty i stymuluje produkcję kolagenu. Dodatkowo masaż dwoma niezależnymi rolkami odprowadza nadmiar płynów do głównych splotów limfatycznych. Zabieg Icoone przeprowadzony jest w specjalnym kostiumie elastycznym.

Składa się z dwóch etapów: 

  • drenaż, którego zadaniem jest ogólna poprawa stanu skóry, 
  • fokus – docelowy zabieg służący rozwiązaniu indywidulanego problemu pacjentki. 

Zabiegi poprawiające stan skóry – ograniczenia  

Niedogodnością opisanych zabiegów jest fakt, że wykonanie pojedynczego zabiegu nie przyniesie znacznych rezultatów. Specjalista przed zabiegiem przeprowadzi z Tobą wywiad. Na jego podstawie wykluczy przeciwwskazania i wybierze plan kuracji, który uwzględni liczbę i częstotliwość zabiegów.


Pielęgnacja ciała w ciąży i po porodzie
Zakupy z doradcą Gemini

 


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów. Wydanie II, Wydawnictwo Elsevier Urban& Partner, Wrocław 2010. 
  • Zantoszewski B., Kołodziejczyk P., Kasielska-Trojan A., Ocena skuteczności karboksyterapii w leczeniu cellulitu i rozstępów, PolishJournal Cosmetology, 22(1): 74-77. 
  • Nowicka D., Dermatologia, Wydawnictwo KosMeD, Wrocław 2014. 
  • Warowna M., Tokarczyk K., Hordyjewska A., Kręcisz B., „Styl życia oraz zmiany ogólnoustrojowe u kobiet w ciąży” Kosmetologia estetyczna 1/2019, vol.8 :77-81. 
  • https://www.icoone.pl/icoone.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę