Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
7

Jak przygotować się do mammografii?

Słuchaj artykułu

W Polsce od wielu lat bardzo dobrze funkcjonuje program profilaktyki raka piersi – badanie mammograficzne, które dedykowane jest kobietom w wieku 50-69 lat. Mammografia jest badaniem pierwszego rzędu w diagnostyce raka piersi. Jako badanie przesiewowe zwiększa wykrywalność i wyleczalność nowotworu, na który Polki chorują najczęściej. 

Jak przygotować się do mammografii?

Na czym polega badanie mammograficzne piersi? 

Mammografia jest badaniem, które jest przeprowadzane przy użyciu promieniowania rentgenowskiego. Aby je wykonać, potrzebne jest skierowanie od lekarza. Wyjątek stanowią kobiety objęte badaniem przesiewowym w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.  

Przeczytaj również:
Badania profilaktyczne u kobiet

Zdjęcie rentgenowskie podczas badania mammograficznego wykonywane jest w dwóch projekcjach: góra-dół oraz bocznej. Pacjentka podczas badania jest w pozycji stojącej. 


Witaminy dla kobiet i antyoksydanty
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Mammografia – jak przygotować się do badania? 

Mammografia nie wymaga od pacjentek szczególnego przygotowania. Przed jej wykonaniem nie trzeba pozostawać na czczo. 

Do badania pacjentka rozbiera się od pasa w górę, co oznacza, że należy zdjąć bluzkę oraz biustonosz. Warto założyć strój dwuczęściowy – bluzkę i spódnicę lub spodnie, co zapewni choć odrobinę intymności. Na czas badania należy ściągnąć ozdoby i biżuterię. 

W dniu badania powinno się wziąć kąpiel lub prysznic, używając delikatnego środka myjącego. Nie wolno stosować żadnych kosmetyków:  

  • dezodorantów,  
  • antyperspirantów,  
  • perfum,  
  • balsamów/mleczek do ciała,  
  • pudrów, talku.  

Wymienione środki mogą zaburzyć obraz badania i w konsekwencji spowodować konieczność wykonania go ponownie. 

W jakim czasie cyklu najlepiej zgłosić się na badanie? 

Pacjentka na badanie mammografii powinna zgłosić się między 5 a 12. dniem cyklu. Wówczas piersi są mniej tkliwe i wrażliwe, co wpłynie na mniejszy dyskomfort podczas badania. Panie po menopauzie mogą zgłosić się w dowolnym, dogodnym dla siebie terminie.  

Czy badanie mammograficzne jest bolesne? 

Mammografia często wiąże się dla pacjentek ze stresem przed bólem, który pojawia się w związku z uciskiem piersi podczas badania. Pierś jest uciśnięta między podstawką z kasetą rentgenowską a plastikową płytą kompresyjną. Procedura ta jest niezbędna w celu stabilizacji piersi podczas ekspozycji i zapobieganiu jej poruszeniu. Ucisk zmniejsza również grubość tkanki, co z kolei przekłada się na lepszą jakość obrazu i lepsze odzwierciedlenie masy gruczołowej. Na poziom odczuwanego bólu wpływa wiele czynników, np. rozmiar biustu, obecność wrażliwych obszarów czy gęstość tkanki, i jest kwestią indywidualną.  

Warto zaznaczyć, że wiele pracowni mammograficznych jest wyposażonych w specjalne akcesoria i dodatkowe funkcje, aby poprawić komfort Pań podczas badania. 

Warto przypomnieć, że rozpoznanie zmian w piersi wiąże się z regularnym, samodzielnym badaniem piersi, a następnie badaniem mammograficznym. To dwa najistotniejsze  elementy profilaktyki wtórnej nowotworów piersi. 

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę