Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Mikołajki 2023
X - Projekt mama 5
X - Adamed Hialeye
X - Aurovitas Fosydyna
X - Makijaż i demakijaż
X - Porządek w domu
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Aurovitas Tributron
4

Premenopauza – co to takiego?

Słuchaj artykułu
Pytanie od Liliany
Mam 44 lata. Od marca pojawiły mi się nieregularne miesiączki, chociaż do tej pory nie było żadnych problemów. Cykle miałam bardzo regularne co 28 dni. Cytologię i USG robiłam kilka miesięcy temu i też wszystko ok. Problem zaczął się w marcu, wtedy dostałam miesiączkę, a następna pojawiła się dopiero po 52 dniach. Kolejna była regularnie i pojawiła się po 28 dniach. Niestety od ostatniej miesiączki minęło już 60 dni. Testy ciążowe wychodzą negatywne, objawów ciąży brak. Czuję się dobrze, nic mnie nie boli, nie mam żadnych upławów. Czy to może być początek menopauzy?

Prawdopodobnie wystąpił u Pani okres premenopauzy, który może pojawić się nawet na 10 lat przed całkowitym ustaniem miesiączkowania. Podczas premenopauzy następuje powolne wygaszanie czynności jajników, pojawiają się pierwsze zmiany w poziomie wydzielanych hormonów.

Miesiączki mogą stać się nieregularne, cykl może ulec wydłużeniu lub skróceniu, a samo krwawienie może być bardziej lub mniej obfite.

Zmiany te mogą wyglądać inaczej u różnych kobiet. Tym objawom mogą towarzyszyć uderzenia gorąca, zmiany nastrojów, senność, zmęczenie.

Przeczytaj również:
Jak radzić sobie z objawami menopauzy?


Produkty stosowane w menopauzie
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę