417
23 lutego 2018

Jak zwiększyć ilość erytrocytów (czerwonych krwinek)?

W organizmie dorosłego człowieka krąży przeciętnie około 5 litrów krwi, dzięki temu możliwy jest transport substancji niezbędnych do życia w obrębie całego ciała. Choć wydawać by się mogło, że ta czerwona ciecz, którą każdy pewnie nie raz mógł zobaczyć, nie może mieć jakiejś skomplikowanej wewnętrznej budowy, prawda jest całkiem inna. We krwi znajdują się różne komórki o odmiennych funkcjach, jednak tutaj skupimy się na tych odpowiedzialnych za jej charakterystyczną czerwoną barwę – erytrocytach.

Produkcja krwinek w organizmie

To czerwone ciałko krwi jest okrągłą, dwuwklęsłą komórką w kształcie dysku o średnicy 6-9 μm. Od urodzenia wytwarzane są one w szpiku kostnym czerwonym, który znajduje się w istocie gąbczastej w części nasadowej kości długich i kościach płaskich. To właśnie tam zachodzi proces erytropoezy, gdzie erytrocyty powstają z erytroblastów (komórek macierzystych) z szybkością ok 120 mln/min. Średnia długość życia tej komórki to cztery miesiące. Dorosły mężczyzna ma około 5 mln czerwonych krwinek w 1 µl krwi, a kobieta około 4,5 mln. Te wartości mogą się zmieniać w zależności od miejsca, w którym znajduje się człowiek oraz od panującego ciśnienia, np. wysoko w górach  ilość erytrocytów może się zwiększyć do 8 mln/ml krwi.

Funkcje erytrocytów

Głównym zadaniem czerwonych krwinek jest transport tlenu z płuc do wszystkich tkanek organizmu. Jest to możliwe dzięki obecności w każdym z nich czerwonego barwnika – hemoglobiny, potrafiącego nietrwale łączyć się z cząsteczką tlenu. Na zasadzie różnic w ciśnieniu parcjalnym dochodzi do przekazania tkankom cząsteczek tlenu i odebrania dwutlenku węgla.

Zaburzenia ilości czerwonych krwinek

Najczęstszym problemem związanym z czerwonymi ciałkami krwi jest ich niedobór, nazywany erytrocytopenią. Może to świadczyć o anemii (niedokrwistości). Objawami charakterystycznymi dla tej choroby są: bladość skóry, ogólne osłabienie, zmniejszenie wydolności organizmu, obniżenie koncentracji i senność. Dochodzi również do nadmiernego wypadania włosów i łamania paznokci. Konieczne tutaj będzie wykonanie badań laboratoryjnych w celu ustalenia jej rodzaju i przyczyny.

Najczęściej spotykana jest anemia z niedoboru żelaza. Jej leczenie polega na uzupełnianiu braku żelaza w organizmie. W aptece dostępnych jest dużo preparatów zarówno z przepisu lekarz, jak i bez recepty. Wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym i jego przyswajanie ułatwiają witamina C i kwas foliowy. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas preparat posiada w składzie te związki. Korzystna jest również suplementacja witaminą B12. Witamina ta odgrywa bardzo ważną rolę w procesach metabolizmu szybko dzielących się komórek, w tym komórek krwi. Jej niedobór może doprowadzić do anemii megaloblastycznej, charakteryzującej się zwiększeniem objętości erytrocytu (MCV), który tak zniekształcony nie potrafi już zachować swoich podstawowych funkcji. Inne przyczyny spadku ilości czerwonych krwinek to: ich nadmierny rozpad, zanik szpiku kostnego, utrata dużej ilości krwi, choroby nerek i przewodu pokarmowego, reumatoidalne zapalenie stawów czy nowotwór.

Dieta – na co zwrócić uwagę?

Nic nie zastąpi odpowiedniej diety, która skutecznie wspomoże leczenie farmakologiczne anemii i będzie jej idealną profilaktyką. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na produkty bogate w żelazo, takie jak: czerwone mięso, wątróbka, brokuły, szpinak, rośliny strączkowe. Istotne jest również dostarczenie z posiłkiem mikroelementów –  manganu, miedzi, kobaltu i cynku, gdyż pełnią one ważną funkcję w budowaniu czerwonych krwinek. Znajdziemy je w produktach pełnoziarnistych, jajach, orzechach i roślinach strączkowych. Innym ważnym mikroelementem jest molibden obecny również w produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych czy pomidorach. Mimo iż jego dzienne zapotrzebowanie jest niewielkie,  dostarczany w odpowiednich ilościach zwiększa wchłanianie żelaza z pożywienia. Z witamin niezbędnych do procesu krwiotworzenia na czołowym miejscu znajdują się:

 • kwas foliowy (zielone warzywa, sałata, szpinak, fasola),
 • witamina C (pietruszka, cytrusy, pomidory),
 • witamina E (oleje roślinne, zielone  warzywa, razowe pieczywo),
 • witaminy B6 i B12 (sery żółte, orzechy, awokado, produkty pełnoziarniste).

Należy jeść produkty pełnowartościowe, zawierające dużo białka, węglowodanów złożonych i zdrowych tłuszczy. Codziennie należy sięgać po kilka porcji owoców i warzyw bogatych w witaminy. Najlepiej byłoby wyeliminować z diety cukier, produkty cukiernicze, słodycze, białe pieczywo oraz ograniczyć picie kawy i herbaty, utrudniających wchłanianie żelaza ze względu na obecność taniny. Korzystnie natomiast wpływa sporadyczne wypicie kieliszka czerwonego wytrawnego wina do głównego posiłku.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czym jest badanie OB?

OB (odczyn Biernackiego, opad Biernackiego) to badanie prędkości, z jaką opadają czerwone krwinki we krwi pacjenta. Prędkość ta rośnie w…

Zobacz więcej

W jakich produktach jest żelazo?

Podstawowe źródła żelaza to przede wszystkim: czerwone mięso, wątróbka wieprzowa i drobiowa, żółtka jaj, soja, groch, fasola, brokuły, natka pietruszki.…

Zobacz więcej

Jak poprawić wchłanianie żelaza przy PCOS?

Jeżeli przyjmuje Pani preparaty z żelazem, to większą skuteczność będą one wykazywały zażyte na czczo lub między posiłkami. Warto popić…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. Iwona pisze:

  witam
  moja 37 córka d roku choruje na silną anemię.
  równo co miesiąc musi mieć przetoczenia koncentratu czerwonych krwinek / 4 jednostki/
  Niestety medycyna chyba jeszcze nie osiągnęła takiego etapu wiedzy, który mógłby jednoznacznie określić przyczynę oraz leczenie tego typu anemii.
  Nawet nie za bardzo wiadomo do jakiego rodzaju anemii to zakwalifikować.
  Wyniki podobno są niejednoznaczne i dziwne /to pinia kilku hematologów nie mających kontaktu ze sobą/.
  Wynik badania trepanobiopsją wskazuje na podejrzenie aplazji erytropoezy /czyli szik nie produkuje czerwonych krwinek/
  Od roku dostaje prednizon, kwas foliowy, wit.B6, potas i nic, żadnych zmian.
  Mamy czekać czy coś się zmieni.
  Może ktoś się orientuje czy czy istnieją jakieś bardziej szczegółowe badania lub nowoczesne metody leczenia?
  bo to czekanie na niewiadomą jest okropne.

  1. Jan pisze:

   Ja tez mam anemie I próbuję różnych rzeczy aby sobie pomoc. Znalazłem zioła które mi pomogły, ale musiałem przerwać ze względu na mój stan nerek. To zioło to jest kora z drzewa – nazywa się LAPACHO.

  2. Anonim pisze:

   Dzień dobry, mój brat ma podobną sytuację. 4 razy przetaczana krew w ciągu miesiąca, złe wyniki nerek i wątroby, prawie brak czerwonych krwinek. Czy u Pani córki znaleziono przyczynę? Poproszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

 2. Józef Jaworski pisze:

  Bardzo dziękuję za te cenne uwagi. Mam zmniejszoną ilość czerwonych ciałek we krwi i chętnie skorzystam z cennych dla mnie rad.

  1. Stanisław wracam do picia soków ale czy nie za póżno. pisze:

   witam miałem w 2020r.6,2 białe krwinki , czerwone 5,22 bo robiłem soki -marchew -burak czerwony -jabłka.1 litr dziennie NIE PIJAM SOKÓW I WYNIKI SĄ ZŁE białe 3.6 ,czerwone -4,88 poniżej normy bo byłem zapracowany!!!!!!

 3. Piotr pisze:

  Bardzo pomocny poradnik, dziękuje i pozdrawiam.

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Dziękujemy 🙂

 4. Alina pisze:

  Co oznacza badanie pulsometr 94/65 codziennie badam i tak jest?

  1. mgr farm. Agnieszka Mikołajczak pisze:

   Dzień dobry, proszę sprawdzić w instrukcji pulsoksymetru kolejność podawania wyniku saturacji oraz pulsu. Najprawdopodobniej 94 jest wartością saturacji, a 64 pulsu. Proszę upewnić się czy pomiar jest prowadzony prawidłowo, wartości saturacji poniżej 95% wymagają konsultacji z lekarzem.

Czytaj także
06 kwietnia 2022 mgr farm. Katarzyna Szkaradek
27 września 2019 mgr farm. Monika Cichocka
09 kwietnia 2019 lek. Rafał Suchodolski
18 lipca 2018 mgr farm. Anna Ochenkowska
11 stycznia 2021 Alicja Olewiecka
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)