2
17 maja 2019

Jak zwiększyć swoje szanse na rzucenie palenia?

Uzależnienie od tytoniu jest zjawiskiem bardzo złożonym, które wpływa nie tylko na wiele aspektów codziennego życia palacza, ale również jego bliskich. Papieros bardzo szybko wpisuje się w naturalny rytm dnia i jest kojarzony z różnymi czynnościami, np. piciem kawy czy spotkaniem ze znajomymi. Jednak to my decydujemy, czy chcemy, aby papieros pozostał częścią naszego życia, czy wolimy się od niego uwolnić.

Motywacja to pierwszy krok do sukcesu

Według badań 30% obecnych palaczy rzuca lub planuje rzucenie palenia.1 Najważniejszym czynnikiem sprzyjającym podjęciu takiej decyzji jest determinacja, by zerwać z nałogiem. Tu z pomocą przychodzi test motywacji wg dr Niny Schneider, pozwalający określić stopień motywacji do podjęcia walki z nałogiem i wskazać aspekty, które palacz może dopracować, by zwiększyć swoje szanse. Każdego palacza, który rozważa rzucenie palenia, będą motywować inne rzeczy. Dla jednych będzie to kwestia finansowa, czyli możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, które dotychczas były przeznaczane na papierosy. Dla innych najlepszym motywatorem będzie poprawa stanu zdrowia.

Niezależnie od motywacji ważne, by się nie poddawać. Decyzja o rzuceniu palenia jest pierwszym krokiem na drodze do życia bez papierosów. Nawet jeśli zdarzy się potknięcie i zapalimy papierosa, nie należy rezygnować z rzucenia palenia, tylko dalej próbować zmierzyć się z nałogiem.

Pierwsze tygodnie bez papierosa

Rzucenie palenia jest niezwykle trudne i wymaga silnej woli.

Uwaga! Jak udowodniono w badaniach, wytrzymanie bez papierosa przez pierwszy tydzień zwiększa aż 9-krotnie szansę na zerwanie z nałogiem na stałe.2

Nie jest to proste, ale z pomocą przychodzi nauka i medycyna.

Aby zwiększyć swoje szanse na rzucenie palenia papierosów, warto wprowadzić zmiany zachowań i zwyczajów, które do tej pory były skojarzone z paleniem. Pomocne mogą okazać się:

 • znalezienie hobby, które odwróci uwagę od potrzeby palenia,
 • wszelka aktywność fizyczna,
 • opracowanie 5-minutowych strategii, które pomogą przetrwać napady głodu nikotynowego,
 • pozytywne myślenie – by skupić się na pozytywnych efektach związanych z rzuceniem palenia, a nie na potencjalnych trudnościach związanych z rzucaniem nałogu

Oprócz tego należy rozpoznać czynniki, które wywołują potrzebę sięgnięcia po papierosa i starać się je wyeliminować w pierwszych tygodniach walki z nałogiem, np. unikać papierosa do porannej kawy czy podczas wyjścia z przyjaciółmi. Dodatkowo warto poinformować rodzinę i najbliższe osoby o podjęciu wyzwania rzucenia palenia. Ich wsparcie często jest dodatkowym czynnikiem motywującym i bywa nieocenione. Pomocne jest także sporządzenie listy powodów, dla których palacz podejmuje walkę, co przydaje się w chwilach zwątpienia.

Złamane papierosy

Kiedy potrzebna jest pomoc profesjonalisty?

Pamiętaj – nie musisz rzucać palenia sam! Pod numerem 801 108 108 działa Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym, w której palacz może uzyskać wsparcie, a jego bliscy rozwieją swoje wątpliwości w jaki sposób wspierać osobę zrywającą z nałogiem. W niektórych miastach można również umówić się na bezpłatną wizytę u psychologa, który pomoże wypracować sposoby radzenia sobie ze stresem związanym z rzucania palenia. Wsparciem służy także lekarz dysponujący różnorodnymi terapiami dostępnymi na receptę. W aptekach z kolei znajdziemy r preparaty bez recepty, które pomogą w rzuceniu palenia.

Nikotynowa terapia zastępcza (NTZ) w rzucaniu palenia

NTZ jest jedną z najpopularniejszych metod walki z nałogiem i wyróżnia się najszerszym wyborem postaci leków spośród dostępnych form leczenia uzależnienia. Jest dostępna bez recepty i zawiera terapeutyczną nikotynę w niskich dawkach. Pacjent kontroluje ilość podawanej substancji zgodnie z zaleconym dawkowaniem i może dostosować jej postać do siły uzależnienia,  trybu życia i przyzwyczajeń. NTZ jest dostępna w kilku formach:

 • doustnej: lecznicze gumy do żucia, tabletki do ssania, aerozol do stosowania w jamie ustnej. Wymagają one aktywnego zaangażowania ze strony pacjenta, czyli podania w momencie pojawienia się objawów głodu nikotynowego.
 • przezskórnej: plastry transdermalne. Plaster przykleja się tylko raz dziennie, rano, a w ciągu dnia uwalnia on terapeutyczną nikotynę, co zmniejsza odczuwanie głodu nikotynowego.

Gdy jeden lek to za mało…

Bywają różne stopnie i rodzaje uzależnienia. Niektóre formy terapii moga okazac się niedopasowane do tego poziomu, przez co rodzi się frustracja i spada poziom motywacji do walki z nałogiem. W takich przypadkach z pomocą przychodzi terapia łączona w ramach nikotynowej terapii zastępczej. Jest to połączenie plastra terapeutycznego i preparatu doustnego z gamy NTZ w odpowiedniej dawce. Plaster przez określony czas (np. do 16 godzin) uwalnia nikotynę, a w sytuacji pojawienia się wyjątkowo silnego głodu nikotynowego należy zastosować wybraną formę doustną leku

Każdy kolejny dzień bez papierosa to mały sukces na drodze do całkowitej abstynencji. Odpowiednia motywacja to pierwszy ważny krok, a z  pomocą opisanych metod łatwiej jest  rzucić palenie na dobre.

Źródła:

 1. Badanie U&A Smoking Cessation habits & Nicorette brand image in Poland. Kwiecień 2018, Polska,
 2. Dotyczy grupy pacjentów, którzy w badaniu klinicznym kontrolowanym placebo prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby, otrzymywali Nicorette Invisipatch w dawkach 15 mg/16 h lub 25 mg/16 h.; Tonnesen P., Paoletti p., Gustavsson G., Rusell M.A., Saracci R., Gulsvik A., Rijcken B., Sawe U. Higher Dosage nicotine patches increase one-year smoking cessation rates: results from the European CEASE trial; Eur Respir J 1999: 13 :238-246 .
 3. ChPL Nicorette Cool Berry.
 4. ChPL Nicorette Invisipatch.
 5. ChPL Nicorette Freshfruit Gum 2 mg.
 6. ChPL Nicorette Coolmint 2 mg

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy w ciąży można stosować preparaty z nikotyną?

Jak wiadomo, palenie tytoniu ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie matki oraz rozwijającego się płodu, jednak stosowanie preparatów z nikotyną…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
17 maja 2019 mgr farm. Łukasz Kuliś
17 maja 2019 mgr farm. Łukasz Kuliś
06 listopada 2020 mgr Anna Dulska
19 października 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
29 maja 2018 lek. Rafał Suchodolski
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)