Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
117

Jakie właściwości ma czarcie żebro?

Słuchaj artykułu

Czarcie żebro wykazuje działanie moczopędne, odtruwające i antyoksydacyjne. Dzięki zawartości kwasów fenolowych działa żółciopędnie i żółciotwórczo. Wykazuje też właściwości przeciwzapalne i przeciwreumatyczne. Wyciągi z tej rośliny pomagają w leczeniu zapalenia spojówek czy trądziku.

Jakie właściwości ma czarcie żebro?

Medycyna ludowa od wieków stanowi jedno ze źródeł wiedzy na temat ziół. Niegdyś zapomniane rośliny po wielu latach wracają do łask, a przykładem jest czarcie żebro.

Czarcie żebro – co to jest?

Ostrożeń warzywny (łac. Cirsium oleraceum) to roślina z rodziny astrowatych, występująca popularnie w Azji, północnej Afryce, Ameryce Południowej oraz Europie (z wyjątkiem basenu Morza Śródziemnego). Znajduje się na terenach podmokłych, torfowiskach i łąkach.  Jest byliną o silnym korzeniu w postaci kłącza, nad ziemię wyniesione są łodygi, a na nich nierówno ząbkowane liście. Zarówno łodyga, jak i liście są omszone, a meszek po ususzeniu staje się kłujący. 


Produkty o działaniu moczopędnym
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Ostrożeń pospolicie jest nazywany czarcim żebrem czy pietra zielem, ze względu na specyficzny wygląd korzenia. Niegdyś był powszechnie dostępny na targowiskach czy w aptekach na Pomorzu i w Wielkopolsce. Według medycyny ludowej roślina ta posiadała magiczną moc. Krążyła bowiem pogłoska, zgodnie z którą kąpiel w naparze z czarciego żebra odpędzała złe uroki. 

Kłącze oraz młoda roślina są jadalne. W Indiach i Japonii ostrożeń jest popularnie hodowanym warzywem ze względu na dużą zawartość:

  • białka,
  • magnezu, 
  • potasu,
  • wapnia

Surowcem leczniczym jest ziele ostrożenia zbierane na początku jego kwitnienia (na początku lipca). Liście suszy się w cieniu, w przewiewnym miejscu. Możliwe jest także jego suszenie w suszarniach, w temperaturze ok. 30°C. 

W składzie chemicznym czarciego żebra znajdują się:

  • flawonoidy (linaryna, pektolinaryna, apigenina), 
  • fitosterole (stigmasterol), 
  • alkaloidy, 
  • acetyleny, 
  • fenolokwasy, 
  • triterpeny (β-amrynya, lupeol), 
  • laktony seskwiterpenowe, 
  • lignany (arktyna),
  • sole mineralne. 

Czarcie żebro – właściwości

Wyciąg z ziela czarciego żebra stosuje się jako środek moczopędny, ogólnie odtruwający i antyoksydacyjny. Kwasy fenolowe obecne w jego składzie chemicznym wywołują efekt żółciopędny i żółciotwórczy. Wykazano także jego działanie przeciwzapalne, porównywalne do kwasu acetylosalicylowego, dzięki obecności pektolinaryny. Może być stosowany jako środek przeciwreumatyczny – pomocniczo w reumatoidalnym zapaleniu stawów, mięśni czy dnie moczanowej.

Znajduje także zastosowanie w kosmetyce jako płukanka na wypadające włosy i łupież. Wyciągi z czarciego żebra zastosowane zewnętrznie pomagają przy:

Ostrożeń wykazuje również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, stymuluje odporność i wzmacnia organizm. Wykazuje również działanie przeciwkrwotoczne.

Czarcie żebro – przeciwwskazania

Ostrożeń stosowany w nadmiarze może mieć toksyczny wpływ na organizm i powodować stłuszczenie wątroby, ze względu na zwiększenie kumulacji lipidów w jej komórkach. Prowadzi to do ryzyka choroby przewlekłej. 

Jak widać, spektrum działania czarciego żebra jest niezwykle szerokie. Wynika to z mnogości znajdujących się w nim substancji chemicznych, które wykazują wyżej opisane właściwości. 

Źródło:

Global Biodiversity Information Facility, GBIF 3113650.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 9 maja 2023, 11:24
    Halina

    Artykuł pouczający. Zdobylam wiadomości odnośnie czarciego zebra. Podobno jest pomocne w dnie moczanowej. Na pewno przetestuje. Takie artykuły są potrzebne, zamieszczajcie jak najwięcej dziękuję. Pozd

    1. 9 maja 2023, 13:52
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł był dla Pani pomocny 🙂

  2. 31 maja 2023, 08:25
    Julia

    Czy można zastosować kąpiel będąc w 23 tygodniu ciąży?

    1. 1 czerwca 2023, 08:57
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Nie zaleca się stosowania czarciego żebra u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

  3. 28 września 2023, 21:20
    Irena

    Bardzo ciekawe informacje o których do tej pory nie wiedziałam będę stosować, dziękuję za tą wiedzę

    1. 29 września 2023, 10:18
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy za miły komentarz 🙂

  4. 18 lutego 2024, 08:06
    Dorota

    Szukałam ziela na dnie moczanową. Dziękuję

    1. 19 lutego 2024, 08:05
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł był dla Pani przydatny:)

  5. 20 marca 2024, 11:55
    Marek

    Dlaczego wprowadzacie ludzi w błąd. Ostrożeń warzywny nie jest tom rośliną zwaną czarcim żebrem, i nie posiada wymienionych właściwości.

    1. 20 marca 2024, 13:50
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Ostrożeń warzywny (Cirsium oleraceum (L.) Scop.) jest nazywany potocznie czarcim żebrem, pietra zielem, carskim zielem. Może ma Pan na myśli inną roślinę?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę