Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
20

Jakie zioła warto stosować przy problemach z sercem?

Słuchaj artykułu

Skuteczne leczenie chorób serca i układu krwionośnego jest niewątpliwym wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Mimo szerokiego wachlarza dostępnych obecnie leków powstałych w wyniku syntezy chemicznej niektóre substancje czynne pochodzenia roślinnego są niezastąpione w leczeniu schorzeń kardiologicznych. Przewagą leków roślinnych jest również synergizm działania kilku związków aktywnych, a także wieloletnia tradycja stosowania, potwierdzająca ich skuteczność i względne bezpieczeństwo. 

Jakie zioła warto stosować przy problemach z sercem?

Zioła na serce – które warto stosować? 

Głóg jednoszyjkowy i dwuszyjkowy 

Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna) i dwuszyjkowy (C. laevigata) pochodzą z rodziny różowatych  (Rosaceae). Jest to dość pospolity w Polsce krzew o białych, baldachowatych kwiatach. Aktywne farmakologicznie związki czynne pochodzą z wysuszonych kwiatostanów oraz owoców. Głóg zawiera przede wszystkim: 

  • flawonoidy (hiperozyd, witeksynę, rutynę),  
  • procyjanidyny,  
  • katechiny,  
  • polifenole.  

Wyciąg z głogu reguluje pracę serca, zwiększając siłę jego skurczu, poprawia również krążenie obwodowe. Działa rozkurczająco na mięśniówkę gładką naczyń krwionośnych, wieńcowych i mózgowych, obniżając tym samym ciśnienie krwi. Działa również uspokajająco. Roślina nie zawiera glikozydów nasercowych i jest na tyle bezpieczna w stosowaniu, że jej owoc jest szeroko wykorzystywany również w przetwórstwie spożywczym (dżemy, soki).  


Produkty na zdrowe serce
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Konwalia majowa 

Konwalia majowa (Convallaria majalis L.) pochodzi z rodziny liliowatych (Liliaceae). To powszechnie znana bylina o charakterystycznym wyglądzie. Jest źródłem saponin, flawonoidów i przede wszystkim glikozydów kardenolidowych, z których najważniejszy to konwalotoksyna. Związek ten jest stosowany w niewydolności serca. Wzmacnia siłę jego skurczu. Nalewka z tej rośliny, oprócz tonizującego wpływu na serce, działa łagodnie moczopędnie. Glikozydy konwalii nie kumulują się w organizmie, działają krótko, dlatego ryzyko przedawkowania i zatrucia jest niewielkie. Jeśli jednak do tego dojdzie, objawy toksyczne to: 

  • zaburzenia rytmu serca,  
  • wymioty,  
  • zaburzenia widzenia. 

Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca, Lamiaceae) 

Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca) z rodziny jasnowatych (Lamiaceae) jest pospolitą w Polsce byliną o niemiłym zapachu i pozornie srebrzystej barwie, którą nadają drobne włoski porastające roślinę. Ziele serdecznika jest źródłem: 

  • flawonoidów,  
  • irdydoidów,  
  • związków terpenowych, 
  • kawolidów.  

Związki te, działając synergistycznie, regulują pracę serca. Ich wpływ jest korzystny w arytmii i tachykardii. Serdecznik obniża ciśnienie, a także działa rozkurczowo na mięśniówkę gładką (np. macicy). Dzięki tej aktywności stosowany jest pomocniczo w: 

Stosowany zewnętrznie w postaci okładów na rany działa m.in. przeciwbakteryjnie i ściągająco. 

Naparstnica purpurowa i wełnista 

Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea L.) i naparstnica wełnista (D. lanata Ehrh) z rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae) to dwuletnie rośliny uprawne. Są silnie trujące przy przypadkowym spożyciu! Suszone liście naparstnicy to surowiec będący źródłem glikozydów kardenolidowych:  

  • purpureaglikozydów,  
  • glukogitaloksyny,  
  • latanozydu, 
  • digitoksyny.  

Zawierają również saponiny i flawonoidy. Pozyskiwana z liści digoksyna, jako lek na receptę, ma szerokie zastosowanie w zaburzeniach rytmu serca, szczególnie w migotaniu przedsionków. Zwiększa siłę skurczu, zmniejsza częstotliwość pracy serca i wydłuża fazę jego rozkurczu. Zwiększa wydajność pracy mięśnia sercowego, a dzięki poprawie przepływu krwi przez nerki i zwiększeniu diurezy likwiduje obrzęki. Jednocześnie z uwagi na możliwość kumulacji digoksyny lek może spowodować zatrucie objawiające się: 

  • zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi,  
  • sennością,  
  • bólami i zawrotami głowy. 

W skrajnych przypadkach mogą wystąpić zagrażające życiu zaburzenia rytmu serca. 

Miłek wiosenny 

Miłek wiosenny (Adonis vernalis) z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) to bylina o charakterystycznych żółtych kwiatach. Surowcem leczniczym jest ziele, zawierające glikozydy kardenolidowe:  

  • adonitoksynę,  
  • cymarozyd, 
  • k-strofantynę.  

Miłek znalazł zastosowanie przy niewydolności serca połączonej z nerwicą. Zwiększa siłę skurczu serca, ale zmniejsza jego częstotliwość. Poprawia krążenie, działa słabo diuretycznie. Dostępny w postaci nalewki. 

Zioła na serce – przeciwwskazania 

Wymienione zioła nasercowe z uwagi na charakter działania i możliwość zatrucia związkami czynnymi wymagają kontroli poziomu potasu, szczególnie przy przewlekłym stosowaniu. Niedobór tego pierwiastka może prowadzić do zatruć. Wyjątkowej ostrożności wymaga łączenie ziół nasercowych z lekami moczopędnymi i niektórymi lekami przeciwnadciśnieniowymi, takimi jak blokery kanału wapniowego czy betablokery.  

Należy pamiętać, że nie wszystkie rodzaje niewydolności serca (np. blok przedsionkowo-komorowy) mogą być leczone powyższymi lekami roślinnymi, dlatego przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem. 

Wymienione rośliny są bogatym źródłem wielu związków, które działając synergistycznie i wielokierunkowo, dają dobry efekt farmakologiczny. Odpowiednio dobrana (w porozumieniu z lekarzem) mieszanka ziół działających nasercowo daje pożądane efekty w łagodnych stanach niewydolności serca, a w schorzeniach wymagających podania silniejszych leków może z powodzeniem uzupełniać terapię. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Kaczmarczyk-Sedlak I, Ciołkowski A. Zioła w medycynie. Choroby układu krążenia. PZWL Wydawnictwo Lekarskie. Wyd. I, 2019. 
  2. Neslihan Pınar, Meyli Topaloğlu, Cahit Özer, Harun Alp. Herbal supplement usage in cardiac patients. Turk Kardiyol Dern Ars. 2017 Oct;45(7):614-622. 
  3. Aaftab S Shaikh, Asha B Thomas, Sohan S Chitlange. Herb-drug interaction studies of herbs used in treatment of cardiovascular disorders-A narrative review of preclinical and clinical studies. Phytother Res. 2020 May;34(5):1008-1026. 
  4. Naveed M, Majeed F, Taleb A, Zubair HM, Shumzaid M, Asim Farooq M, Faran Ashraf Baig MM, Abbas M, Saeed M, Changxing Li. A Review of Medicinal Plants in Cardiovascular Disorders: Benefits and Risks. Am J Chin Med. 2020;48(2):259-286. 
  1. 19 listopada 2022, 15:14
    Zuzanna

    Konwalia majowa nie nadaje się do dawkowania na własną rękę. Były już przypadki ciężkich zatruć zarówno konwalią majową jak i wodą z wazonu spod jej kwiatów.

    1. 22 listopada 2022, 09:06
      Zbigniew

      Pani Zuzanno , proszę o podanie źródeł tych informacji

  2. 17 listopada 2023, 14:31
    Maria

    Jakimi ziołami leczyć biocardie zatokowa?

    1. 17 listopada 2023, 15:00
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Proszę skonsultować się z lekarzem.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę