Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
28

Na przeziębienie i ból. Kamfora

Słuchaj artykułu

Kamfora jest znaną wszystkim substancją, często stosowaną w trakcie przeziębień. Pochodzi z destylacji drewna rośliny leczniczej – cynamonowca kamforowego. Znana już w starożytności cieszy się wieloma zastosowaniami, szczególnie w medycynie, ale i nie tylko.

Na przeziębienie i ból. Kamfora

Kamfora – co to jest? 

Cynamonowiec kamforowy (łac. Cinnamomum camphora) to drzewo osiągające nawet do 50 metrów wysokości, kilkanaście metrów w średnicy pnia oraz mogące przeżyć nawet do 1000 lat. Należy do tej samej rodziny co cynamonowiec cejloński. Surowcami pozyskiwanymi z cynamonowca kamforowego są kora i korzenie. Dodatkowo w medycynie często stosowany jest olejek kamforowy. Z destylacji drewna kamforowca pozyskuje się naturalną kamforę. Może być ona również uzyskiwana syntetycznie.

Cynamonowiec kamforowy ma wiele właściwości. Już w starożytności był wykorzystywany jako preparat zwalczający m.in. przeziębienie, grypę, obrzęki, biegunkę.

Ekstrakt z kamforowca wykazuje działanie: 

  • antyoksydacyjne,
  • przeciwzapalne, 
  • przeciwgrzybicze,
  • przeciwrobacze. 

Zastosowanie kamfory 

Kamfora jest głównym składnikiem maści i balsamów. Dzięki właściwościom rozszerzającym naczynia krwionośne jest stosowana jako preparat rozgrzewający i znieczulający (poprzez porażenie nerwów czuciowych). Stosowana jest na nerwobóle, bóle reumatyczne i stany zapalne mięśni i stawów. 

Dodatkowo działa antyseptycznie, zwalczając bakterie, wirusy i grzyby. 

Kamfora na przeziębienie

Ze względu na swoje właściwości rozgrzewające i przeciwzapalne, kamfora może być stosowana w czasie przeziębienia. Stosuj ją zewnętrznie w postaci maści, jako wcierkę na klatkę piersiową lub w postaci olejku, jako dodatek do soli inhalacyjnych, aby zwalczyć katar i kaszel. Kamfora sprawdzi się również jako środek przeciwzapalny na ból ucha.

Kamfora w kosmetyce

Kamfora stosowana jest w celu zwalczania opryszczki, trądziku, odcisków, zrogowaciałego naskórka, łupieżu czy przebarwień skórnych. Przez wzgląd na właściwości przeciwpotne wykorzystuje się ją również w produkcji antyperspirantów.


Produkty zawierające kamforę
Zakupy z doradcą Gemini

Kamfora – środki ostrożności 

Kamfora jest uznawana za środek naturalny i bezpieczny, jednak w zbyt dużych dawkach może być toksyczna. Przedawkowanie zewnętrzne może doprowadzić do podrażnienia skóry, pokrzywki i bólu. Nie można też stosować preparatów z kamforą na otwarte rany, gdyż substancja ta może przenieść się do ogólnego krwiobiegu, prowadząc do zatrucia. Duże dawki preparatu z kamforą zastosowane na skórze twarzy mogą doprowadzić do duszności, a nawet zatrzymania oddechu. Kamfora nie powinna być stosowana wewnętrznie, może bowiem wywołać drgawki, nadpobudliwość nerwową i drażliwość. 

Stosuj preparaty z kamforą roztropnie lub pod czujnym okiem lekarza, jeśli:

  • cierpisz na choroby skórne,
  • jesteś w ciąży,
  • karmisz piersią.

Kamfora nie powinna być stosowana u dzieci. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Mishra A.K., Suresh K. i in., Fungistatic properties of Essential Oil of Cinnamomum camphora, Int. J. Pharmacognosy, 1991, s. 259-262. 
  • Satyala P. i in., Bioactivities and Compositional Analyses of Cinnamomum Essential Oils from Nepal: C. camphora, C. tamala, and C. glaucescens, Natural Product Communications, 2013, s. 1777-1784. 
  • Sztaba D., Barwa szafranu, aromat cynamonu, smak kaparów – właściwości lecznicze biblijnych przypraw, 2009, s. 29-40.
  1. 20 grudnia 2023, 20:53
    Kaśka

    Najlepszy jest olejek ze sklepu zielarskiego,ten z apteki jest słabszy

  2. 13 maja 2024, 18:57
    Joanna

    Dlaczego w kapsułkach miękkich Rowatinex – doustnych znajduje się kamfora skoro jak podają “Kamfora nie powinna być stosowana wewnętrznie, może bowiem wywołać drgawki, nadpobudliwość nerwową i drażliwość. ” ?

    1. 14 maja 2024, 10:41
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      We wskazanym leku nie znajduje się kamfora, a kamfen, związek o zapachu kamfory. Jest stosowany w produktach na dolegliwości wątrobowo-żółciowe.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę