Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
41

Które leki mogą wywoływać niedokrwistość?

Słuchaj artykułu

Niedokrwistość, zwana anemią, jest określeniem, które nazywa zespół objawów chorobowych towarzyszących zbyt niskiemu poziomowi hemoglobiny, zmniejszonemu hematokrytowi czy zmniejszonej liczbie erytrocytów. Niedokrwistość może wystąpić m.in. na skutek przyjmowania niektórych leków. Jakie leki mogą prowadzić do wystąpienia anemii? 

Które leki mogą wywoływać niedokrwistość?

Jakie objawy towarzyszą niedokrwistości? 

Do charakterystycznych objawów anemii można zaliczyć: 

  • bladość skóry, 
  • niskie ciśnienie krwi, 
  • bóle i zawroty głowy, 
  • zaburzenia koncentracji, 
  • uczucie osłabienia, szybką męczliwość, 
  • tachykardię, 
  • łamliwość włosów i paznokci, 
  • nadmierne wypadanie włosów, 
  • zajady w kącikach ust,  
  • liczne utraty przytomności. 

Zakupy z doradcą Gemini

Przyczyny anemii 

Przyczynami anemii mogą być: 

  • choroby przewlekłe, np. nowotwory,  
  • choroby autoimmunologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń),  
  • infekcje grzybiczne, wirusowe, bakteryjne,  
  • nadużywanie alkoholu,  
  • choroby pasożytnicze,  
  • masowa utrata krwi, 
  • niedobory (żelaza, witaminy B11, B12, a nawet miedzi),  
  • przyjmowanie niektórych leków. 

Jakie leki mogą wywoływać niedokrwistość?  

Leki z grupy cytostatyków używane podczas leczenia chorób nowotworowych mogą doprowadzać do toksycznego uszkodzenia szpiku. To prowadzi do upośledzonej produkcji krwinek czerwonych, a finalnie może powodować zanik produkcji jakichkolwiek elementów krwi. Wówczas dochodzi do anemii. Podobny mechanizm działania jest charakterystyczny dla daunorubiacyny czy doksorubiacyny (antybiotyki).  

Jak się okazuje, także leki przeciwzapalne mogą prowadzić do anemii aplastycznej (zaburzenia komórek w szpiku kostnym). Do przykładowych substancji zaliczamy: 

  • ibuprofen,  
  • diklofenak,  
  • naproksen,  
  • piroksikam,  
  • kwas acetylosalicylowy.  

Uwaga! Anemia grozi osobom, które znacznie nadużywają leków przeciwbólowych należących do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Sporadyczne przyjmowanie tych leków nie prowadzi do anemii. 

Anemię aplastyczną mogą także wywołać niektóre leki przeciwpadaczkowe (fenacetamid, karbamazepina), sole rtęci, bizmutu, złota, leki przeciwtarczycowe (metylotiouracyl, metimazol), leki przeciwcukrzycowe (karbutamid), allopurinol czy tiazydy, a nawet przeciwgorączowy paracetamol.   

Do preparatów rzadko wywołujących anemię aplastyczną zalicza się środki antyhistaminowe, uspokajające i antyarytmiczne.   

Do leków wywołujących anemię megaloblastyczną (spowodowaną brakiem witaminy B 11, rzadziej witaminy B12) możemy zaliczyć: 

  • leki kolidujące z metabolizmem folianów, np. metotreksat, prymidon, trimetoprym, 
  • leki zaburzające wchłanianie kwasu foliowego lub jego zużycie, np. barbiturany, doustne środki antykoncepcyjne, metformina, zydowudna, nifurantoina, 
  • sulfasalazynę, karbamazepinę, fenytoinę, inhibitory pompy protonowej,  
  • leki zaburzające wchłanianie lub zużycie witaminy B12, np. kolchicyna, neomycyna, doustne środki antykoncepcyjne, metformina. 

Jak widzimy, wiele leków poprzez swój mechanizm działania może oddziaływać na procesy zachodzące w naszym organizmie – tworzenie się szpiku, metabolizm witaminy B11, B12, stężenie żelaza. Aby zapobiec ewentualnemu rozwojowi anemii, warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą swoje obawy związane z zastosowaniem danego leku. Pamiętajmy, by nie nadużywać leków, zwłaszcza kiedy ich zastosowanie nie jest konieczne lub ich wysokie dawki nie są dla nas przeznaczone. 

  1. 29 sierpnia 2021, 10:48
    Bronia

    Przez 4 lata zażywałam 1 tabl. Xarelto codziennie bo mam migotanie przedsionków od czasu do czasu – teraz mam anemię.Lekarz powiedział że nawet w magazynach organizmu nie mam żelaza.Lek Xarelto jest nieodpowiedni.

    1. 30 sierpnia 2021, 12:35
      mgr farm. Anna Szydłowska
      mgr farm. Anna Szydłowska

      Dzień dobry. W Charakterystyce Produktu Leczniczego wskazano, że w badaniach klinicznych podczas długotrwałego stosowania leku często obserwowano niedokrwistość. Z tego względu zaleca się regularny monitoring parametrów krwi (hemoglobina, hematokryt) w trakcie terapii. Warto porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym.

  2. 28 października 2021, 09:15
    Ola

    Moja mama bierze Xarelto od 1.5 roku i też ma anemię 6.9…jest po jednym przetoczeniu krwi 3mce temu a teraz drugi raz jest w szpitalu bo znowu hemoglobina spadła bardzo…żaden lekarz z którymi miała kontakt nie zasugerował że anemia może być od tego leku..katastrofa z tymi lekarzami..samemu trzeba się doinformowywac wszystkiego..natychmiast odstawiamy ten lek Xarelto..tylko co brać w zamian przy migotaniu przedsionków u 87letniej kobiety????

    1. 9 listopada 2021, 16:42
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, częstym działaniem niepożądanym produktu leczniczego Xarelto jest zmniejszenie zawartości hemoglobiny we krwi. Proszę w żadnym wypadku nie odstawiać leku na własną rękę oraz skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

    2. 8 października 2023, 01:42
      BARBARA

      PROSTY I DOBRY / DOBRA – SOK LUB HERBATKA Z !, MNISZEK POLNY CZYLI,PO PROSTU MLECZ POLNY KWITNACY Z ZOLTYMI KWIATAMI, ROSNIE WSZEDZIE OD WIOSNY DO PUZNEJ JESIENI I ZAWSZE GO MOZNA NAZRYWAC OSUSZYC LISTKI SAME CZY Z KWIATKAMI LUB JE ZAGOTOWAC PRZEZ 10 MINUT I ODCEDZIC, OTRZYMUJAC WYWAR KTORY JEZELI SIE PIJE SZLANKE RAZ DZIENNIE SYSTEMATYCZNIE , NIE TYLKO REGENERUJE ORGANIZM ALE PROFIKUJE TAGZE ERYTROCYTY .POZATYM JEDNA CEBULA UGOTOWANA DZIENNIE POKROPIONA CYTRYNA I TROSZKE POSOLONA JEST BARDZO DOBRA W PRODUKCJI ZELAZA ( UGOTOWANA NIE NISZCZY WATROBY ). JA MAM 65 LAT I BYLAM OD DZIECKA WYCHOWANA NA PICIU SOKU Z MLECZU I CO DZIEN JADLAM CEBULE ORAZ SZPINAK ALE , SZPINAK Z POKRZYWY TEJ CO KWITNIE I MA MALUTKIE BIALE KWIATUSZKI I NIE PARZY JEST W SMAKU LEPSZA NIZ SZPINAK (SPRUBUJ ). DO DZIS PIJE WYWAR Z MLECZU I NIE WYOBRAZAM SOBIE JAKBY PRZESTAL ROSNAC I BRAKLO BY GO NA LAKACH I WSZEDZIE.NIE BIORE ZADNYCH LEKOW,NIE MAM JESZCZE SIWYCH WLOSOW, A MOJA HEMOGLOBINA TO 17,5 LUB 17,8.

  3. 1 czerwca 2023, 16:31
    Justyna

    Bardzo pomocne, interesujące wiadomości.

    1. 2 czerwca 2023, 11:27
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy za miły komentarz 🙂

    2. 8 lutego 2024, 15:03
      Zosia

      Bardzo ciekawe informacje . Ja mam zapalenie błony śluzowej żołądka ,refluks i przepuklinę przepony żołądka . Biorę codziennie Controloc 40 .Ostatnio dostałam anemii 7,4 .Nigdy przez całe życie nie miałam anemii .Jestem w wieku po rozrodczym więc już nie miesiączkuję .Byłam w szpitalach miałam robione różne badania i nic nie wykryto .Czy to możliwe ,że dostałam anemii od tego leku .

    3. 9 lutego 2024, 13:15
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Tak, stosowanie wskazanego leku może być przyczyną anemii. Powinna się Pani skonsultować ze swoim lekarzem.

  4. 23 grudnia 2023, 08:05
    Lorenzo

    Bardzo bogata informacja, nie musisz chodzic do doctorow.

  5. 8 lutego 2024, 15:04
    Zosia

    Bardzo dobry i rzetelny !

  6. 19 lutego 2024, 08:56
    Monika

    Dzień dobry, mam zapytanie co do leku Sorbifer Durules ,ponieważ wyszło mi bardzo niskie żelazo 2,7mg i mam anemię .Narazie słabo się czuje mam zawroty głowy,bol glowy czasem i bolal mnie brzuch i słabo się czuje .Co mam jeszcze wstawić do diety aby szybko podnieść żelazo w organizmie i tabletki także już musze skończyć gdyż juz je wykupiłam 16 lutego, i jeszcze dodatkowo biore od depresji LEK ELICEA10mg i neurovid od ukladu nerwowego,lekarza się pytałam to nie ma przeciwskazań brać z tymi lekami ,oczywiście biorę w odstępach czasu ,proszę o poradę /MONIKA.

    1. 19 lutego 2024, 10:49
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Prosimy o kontakt przez formularz Zapytaj Farmaceutę na dole strony.

  7. 25 kwietnia 2024, 20:31
    Danuta

    Bardzo dobry artykuł.

  8. 8 maja 2024, 14:22
    Ela

    Czy jedna tabletka ibupromu może obniżyć poziom hemoglobiny w jakiś zauważalny sposób? I jeśli tak, to na jak długo?

    1. 9 maja 2024, 13:20
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Przyjęcie jednej tabletki z ibuprofenem nie powinno znacząco wpłynąć na wartości hemoglobiny. Przewlekłe stosowanie takich leków może doprowadzić do zaburzeń układu pokarmowego, a w konsekwencji do niedokrwistości.

  9. 24 lipca 2024, 20:06
    Katarzyna

    Bardzo dziękuję za informacje zawarte w artykule!

    W związku z niedokrwistością z powodu niskiego poziomu żelaza we krwi od dwóch miesięcy przyjmuję lek Sorbifer Durules. Proszę o informację, czy i ile wcześniej należy wstrzymać się z przyjmowaniem leku przed badaniami kontrolnymi morfologii i poziomu żelaza.

    1. 25 lipca 2024, 10:40
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Badania najlepiej wykonać po odstawieniu leku, przerwa powinna wynieść około 5-7 dni.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę