Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
11

Kubeczek menstruacyjny. Poznaj jego wady i zalety

Słuchaj artykułu

Kubeczek menstruacyjny to nowoczesna, ekologiczna alternatywa dla podpasek i tamponów. Początkowo jego używaniu mogą towarzyszyć pewne trudności, ale to tylko pierwsze odczucia. Jak działa kubeczek menstruacyjny? Jak z niego korzystać?

Kubeczek menstruacyjny. Poznaj jego wady i zalety

Kubeczek menstruacyjny – co to jest?

Kubeczek menstruacyjny, obok podpasek i tamponów, jest jednym ze środków higienicznych stosowanych przez kobiety podczas menstruacji. Ma kształt małego, stożkowatego pojemniczka. Pierwsze kubeczki menstruacyjne powstały w połowie XX w., jednak wówczas nie cieszyły się popularnością ze względu na materiał, z którego były wykonane. Aktualnie tworzy się je z silikonu.

Kubeczek menstruacyjny jest wygodny w stosowaniu. Producenci deklarują, że można go używać do 12 godzin w zależności od obfitości menstruacji. Jednak zaleca się, aby opróżniać go mniej więcej po tym czasie, gdy kobieta zazwyczaj zmienia podpaskę. Kubeczek menstruacyjny nie wpływa negatywnie na środowisko pochwy w przeciwieństwie do tamponów, które pochłaniają śluz. Można go stosować podczas snu, aktywności fizycznej czy kąpieli w basenie.


Kubeczki menstruacyjne
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak dopasować kubeczek menstruacyjny?

Kubeczki menstruacyjne są produkowane w kilku rozmiarach różniących się średnicą, a ich dobór to kwestia indywidualna. Najważniejszymi kryteriami w doborze wielkości kubeczka menstruacyjnego są obfitość miesiączki oraz to, czy kobieta rodziła dziecko drogą naturalną. Istotna jest również budowa anatomiczna, jak np. tyłozgięcie macicy, które samo w sobie nie stanowi przeciwwskazania do stosowania kubeczka menstruacyjnego, ale może wymagać wybrania innego rozmiaru. Natomiast w przypadku nisko położonej szyjki macicy, konieczne może być jej zmierzenie, aby dobrać odpowiednią długość kubeczka.

Przed zakupem zapoznaj się z ofertą producentów i wymiarami podanymi na opakowaniu. Zwykle są one oznaczone podobnie jak rozmiary ubrań: od S do L.

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny aplikuje się niżej niż tampon, tak aby jego pętelka na końcu była wyczuwalna, ale nie wystawała poza pochwę. Aby wsunąć kubeczek do pochwy, należy złożyć jego szerszą część. Producenci polecają trzy techniki składania:

  • w literę C – składając kubeczek menstruacyjny na pół;
  • w literę S – ściskając kubeczek menstruacyjny tak, aby jego krawędzie się złożyły i starając się ułożyć je w literę S (jedna krawędź do góry, druga w dół);
  • punchdown – wciskając jedną stronę kubeczka do środka.

Złożony kubeczek menstruacyjny

Aplikując kubeczek menstruacyjny, możesz pomóc sobie siłą mięśni – zepnij je tak, jakbyś chciała przerwać oddawanie moczu. Złożony kubeczek sam rozprostuje się w pochwie i jego krawędzie przyssą się do ścianek pochwy.

Prawidłowo założony kubeczek menstruacyjny nie przesunie się ani nie wypadnie. Początkowo można dodatkowo zabezpieczać się podpaską, ponieważ mięśnie muszą przyzwyczaić się do kubeczka. Można go używać także w nocy – niezależnie od pozycji pozostanie on na swoim miejscu.

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

Wyjęcie kubeczka menstruacyjnego z pochwy jest proste – chwyć jego końcówkę i ruszaj kubeczkiem na boki, by odessać go od pochwy. Następnie, wciąż lekko ściskając dno, wysuń kubeczek. Przed ponownym założeniem umyj dokładnie kubeczek menstruacyjny pod bieżącą wodą, najlepiej ciepłą.

Przed pierwszym użyciem oraz po każdej zakończonej menstruacji wyparz kubeczek, zalewając go wodą tak, aby był cały zakryty i pozostawiając na 5-10 minut. Kubeczek menstruacyjny możesz też dezynfekować wodą z octem w proporcji 9:1. Po wyczyszczeniu i wyschnięciu kubeczka przechowuj go w bawełnianym woreczku

Nie umieszczaj kubeczka w plastikowych pojemnikach, ponieważ brak dostępu do powietrza może negatywnie wpływać na materiał, z którego jest wykonany. 

Aby zapobiec infekcjom czy zespołowi wstrząsu toksycznego, można używać dwóch kubeczków. Wyciągając jeden, nie aplikuj go po przemyciu wodą, tylko zostaw do wyparzenia, a drugi czysty zaaplikuj do pochwy.

Kubeczek menstruacyjny – zalety

  • Jest niewyczuwalny, miękki i elastyczny;
  • Prawidłowo zaaplikowany nie przecieka;
  • Nie powoduje podrażnień, alergii;
  • Nie wysusza delikatnej śluzówki pochwy, dzięki czemu spada ryzyko wystąpienia infekcji;
  • W trakcie jego stosowania nie powstają nieprzyjemne zapachy;
  • Bezpieczny dla zdrowia;
  • Nie pochłania śluzu – w przeciwieństwie do tamponów;
  • Jeden produkt można używać przez kilka lat, podczas gdy inne środki higieniczne są jednokrotnego użytku;
  • Nie zanieczyszczamy środowiska – unikamy produkowania śmieci (zużyte tampony i podpaski).

Kubeczek menstruacyjny – wady

  • Problem z dobraniem odpowiedniego rozmiaru – jeśli źle dobierzemy kubeczek menstruacyjny, musimy liczyć się z utratą kilkudziesięciu złotych;
  • Trudności z aplikacją, szczególnie kiedy zakładamy go po raz pierwszy;
  • Opróżnianie kubeczka może być problematyczne, np. w publicznej toalecie. 

Kubeczek menstruacyjny – przeciwwskazania

Kubeczków menstruacyjnych nie należy stosować:

  • u kobiet, które nie współżyły i zależy im na zachowaniu błony dziewiczej;
  • gdy u kobiety wystąpił zespół wstrząsu toksycznego;
  • po otrzymaniu takiego zalecenia od lekarza ginekologa.

Kubeczki menstruacyjne to dobra alternatywa dla tamponów i podpasek. Pozwala zadbać o komfort kobiety w trakcie miesiączki, a także chroni środowisko przed nadmiernym zanieczyszczeniem.

Przeczytaj również:
Jak dbać o higienę miejsc intymnych w trakcie miesiączki?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę