Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
4

Śluz przed okresem. Co oznacza?

Słuchaj artykułu

Śluz szyjkowy to fizjologiczna wydzielina, która pojawia się w trakcie cyklu menstruacyjnego. Jego wygląd zmienia się w zależności od fazy cyklu. Niektóre czynniki mogą wpłynąć na jego kolor, konsystencję czy zapach. Jak powinien wyglądać prawidłowy śluz? Kiedy może świadczyć o zapłodnieniu? 

Śluz przed okresem. Co oznacza?

Śluz przed okresem – czy to normalne? 

Śluz szyjkowy jest normalny i niezbędny, by pochwa działała prawidłowo. Wytwarzają go komórki nabłonka szyjki macicy. Następnie przedostaje się do pochwy, gdzie miesza się z innymi substancjami, martwymi komórkami i florą bakteryjną. Wydzielina jest usuwana każdego dnia, co pozwala na utrzymanie czystości i odpowiedniego nawilżenia w pochwie. 

Śluz szyjkowy odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu dróg rodnych. Jest pierwszą linią obrony przed infekcjami i patogenami ze środowiska zewnętrznego. Nawilża błonę śluzową dróg rodnych, zapewniając komfort podczas stosunku. W zależności od fazy cyklu menstruacyjnego blokuje lub ułatwia dostanie się plemników do komórki jajowej w celu jej zapłodnienia. 

Komórki produkują śluz u kobiet w każdym wieku w ilości ok. 4 łyżeczek (4 ml) dziennie. 

Objętość śluzu zależy m.in. od: 

 • fazy cyklu (przed owulacją produkuje się nawet 30 razy więcej śluzu), 
 • podniecenia seksualnego,  
 • antykoncepcji hormonalnej, 
 • karmienia piersią.  

Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak wygląda śluz przed okresem? 

Śluz nie zawsze wygląda tak samo. Hormony kontrolujące cykl menstruacyjny – estrogen i progesteron – wpływają na produkcję śluzu, jego konsystencję, objętość i kolor. Zmiany te mogą pomóc Ci w określeniu dni, w których szansa na zajście w ciążę jest największa. 

Prawidłowy śluz nie ma silnego i nieprzyjemnego zapachu, jest przezroczysty lub biały. Może być gęsty i lepki lub śliski i mokry. Tuż przed okresem może mieć żółtawe zabarwienie. Czasami wydzielina może być lekko zabarwiona na różowo lub brązowo, np. kiedy doszło do implantacji. 

Zmiany w wyglądzie śluzu są wynikiem zmian hormonalnych w organizmie.  

Poziom estrogenu rośnie przed owulacją (w fazie folikularnej) i powoduje wydzielanie mokrego, śliskiego, przezroczystego śluzu, który przypomina białko jajka. Ułatwia on plemnikom dojście do komórki jajowej w celu jej zapłodnienia. Po owulacji poziom estrogenu obniża się, rośnie natomiast poziom progesteronu. Objętość śluzu zmniejsza się, staje się bardziej gęsty, mętny i białawy. Nie pozwala plemnikom przejść przez kanał szyjki macicy. 


Biały śluz przed okresem 

Hormonem dominującym przed okresem jest progesteron. Dzięki niemu wydzielina jest gęsta, biaława lub żółtawa. 

Jeżeli śluz przed okresem nie ma nieprzyjemnego zapachu ani nie towarzyszą mu inne objawy (np. świąd czy pieczenie), jest on częścią prawidłowego cyklu menstruacyjnego. 

Do innych sytuacji, w których może pojawić się biały śluz, należą: 

 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej – może zwiększyć ilość wydzieliny, jednak przy braku innych objawów nie jest powodem do zmartwień; 
 • ciąża – u niektórych kobiet w ciąży zwiększa się produkcja białej wydzieliny w okresie przed spodziewaną miesiączką; 
 • ćwiczenia fizyczne – nie tylko zwiększają ilość śluzu, ale jest on bardziej przejrzysty i wodnisty; 
 • infekcja grzybicza – w zdrowej pochwie występuje niewielka ilość grzybów, jednak ich namnożenie może wskazywać na infekcję. Wydzielina przypomina wówczas serek wiejski – jest gęsta, biała i z grudkami. Dodatkowo pacjentka skarży się na świąd i ból w okolicy krocza, a czasami również bolesne stosunki;  
 • bakteryjna waginoza  – jest spowodowana zaburzeniem równowagi flory bakteryjnej w pochwie. Występuje wówczas biała lub szarobiała wydzielina z nieprzyjemnym rybim zapachem, pieczeniem oraz zaczerwienieniem okolicy pochwy; 
 • choroby przenoszone drogą płciową (np. chlamydioza i rzeżączka) – mogą przyczynić się do zwiększenia ilości wydzieliny z pochwy. Ten objaw nie jest jednak obecny u każdej kobiety. 

Jaki śluz przed okresem, a jaki po zapłodnieniu? 

Śluz szyjkowy pełni kluczową rolę w płodności. Tuż przed owulacją występuje najwyższy poziom stężenia estrogenu. Powoduje to zmianę śluzu szyjkowego z gęstego na rzadki, przejrzysty, rozciągliwy, podobny do białka jaja. Taka wilgotna wydzielina pomaga w dotarciu plemników do komórki jajowej w celu jej zapłodnienia. 

Zmiany w śluzie szyjkowym mogą być oznaką wczesnej ciąży. Po owulacji śluz szyjkowy zwykle staje się bardziej gęsty i suchy, a jego objętość maleje, aż do wystąpienia krwawienia miesięcznego. Jeśli jednak doszło do zapłodnienia, śluz nadal jest produkowany. Zwykle jest on gęstszy ze względu na rosnący progesteron. 

Niekiedy tuż przed terminem spodziewanej miesiączki występuje krwawienie implementacyjne, spowodowane zagnieżdżeniem zapłodnionej komórki jajowej w jamie macicy. Wydzielina jest wtedy zabarwiona na różowo lub brązowo.

Należy jednak zaznaczyć, że zapłodnienie nie zawsze musi wiązać się ze zmianami w śluzie albo krwawieniem implementacyjnym.Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, PZWL 2020.  
 • Information from your family doctor. Vaginal discharge. Am Fam Physician. 2004 May 1;69(9):2191-2. PMID: 15152968. 
 • Lacroix G, Gouyer V, Gottrand F, Desseyn JL. The Cervicovaginal Mucus Barrier. Int J Mol Sci. 2020 Nov 4;21(21):8266. doi: 10.3390/ijms21218266. PMID: 33158227; PMCID: PMC7663572.  
 • https://www.sutterhealth.org/pamf/health/teens/female/vaginal-discharge
 • https://www.plannedparenthood.org/learn/birth-control/fertility-awareness/whats-cervical-mucus-method-fams
 • https://www.nhs.uk/conditions/vaginal-discharge/
 • https://www.medicalnewstoday.com/articles/321116
 • https://www.healthline.com/health/white-discharge-before-period
 • https://my.clevelandclinic.org/health/body/21957-cervical-mucus
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę