Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Mikołajki 2023
X - Projekt mama 5
X - Adamed Hialeye
X - Aurovitas Fosydyna
X - Makijaż i demakijaż
X - Porządek w domu
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Aurovitas Tributron
257

Zaburzenia miesiączkowania. Jakie są ich przyczyny?

Słuchaj artykułu

Dotychczas miesiączkowałaś jak w zegarku, a tym razem okres spóźnia się lub przyszedł za wcześnie? Jeśli to jednorazowa sytuacja, raczej nie ma powodów do niepokoju. W przypadku, gdy ten stan utrzymuje się dłużej, warto skonsultować się z lekarzem. Więcej o przyczynach zaburzeń miesiączkowania przeczytasz poniżej.

Zaburzenia miesiączkowania. Jakie są ich przyczyny?

Jak długo trwa cykl menstruacyjny?

Cykl menstruacyjny (miesiączka, cykl miesiączkowy, okres) to proces, podczas którego macica „przygotowuje się” na przyjęcie zarodka oraz następuje uwolnienie komórki jajowej (owulacja). Jest to zjawisko powtarzalne, występujące regularnie u kobiet w wieku rozrodczym. Różnice w czasie trwania miesiączki są zupełnie normalne wśród kobiet.

Mimo panującego przeświadczenia, że prawidłowy cykl menstruacyjny trwa 28 dni, za normę uznaje się cykle trwające 21-35 dni.

Za nieprawidłowe miesiączki uznaje się te, które występują częściej niż co 21 dni lub rzadziej niż co 35 dni i trwają dłużej niż 8 dni. Brak miesiączki (gdy ciąża jest wykluczona) lub jej opóźnienia uznawane są za odstępstwo od normy.


Stosowane w zaburzeniach miesiączkowania
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda

Aby sprawdzić, czy miesiączki występują regularnie, policz dni pomiędzy 1. dniem krwawienia w danym miesiącu a 1. dniem następnego krwawienia. Takie obliczenia prowadź min. przez kolejne 3 miesiące. Jeśli liczba dni różni się pomiędzy trzema cyklami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje miesiączki są nieregularne. Pamiętaj o systematycznym prowadzeniu kalendarzyka menstruacyjnego, dzięki czemu wszelkie odstępstwa od normy będą widoczne od razu.

Pobierz kalendarzyk menstruacyjny

Nieregularne cykle zdarzają się często w okresie pokwitania (menarche) i przekwitania (menopauzy) i są wynikiem zachwiania równowagi hormonalnej. Nieregularność może się wtedy utrzymywać nawet do kilku lat. Nieregularne cykle menstruacyjne mogą powodować trudności w zajściu w ciążę, a co więcej, mogą być objawami poważnych chorób dotyczących nie tylko układu rodnego.

Przyczyny nieregularnych miesiączek

 • Stres – przewlekły stres czy nawet krótko występujący lęk, mogą przyczyniać się do zaburzenia równowagi hormonalnej, a przez to do wydłużenia cyklu lub braku miesiączki;
 • trening, ćwiczenia – maratony biegowe, rowerowe, triathlon, crossfit, jak również amatorsko uprawiany sport to wysiłek, który może skutkować nieregularnym miesiączkowaniem;
 • dieta – radykalna dieta i związana z nią znaczna utrata wagi powoduje zmiany hormonalne będące przyczyną nieregularnych cykli menstruacyjnych;
 • antykoncepcja hormonalna – zarówno leki przyjmowane doustnie w postaci tabletek, jak i systemy wewnątrzmaciczne dostarczają do organizmu kobiety syntetyczne hormony, które hamują owulację; te metody zapobiegania ciąży mogą spowodować wydłużenie, chwilowe zahamowanie lub zupełny brak cykli menstruacyjnych;
 • zespół policystycznych jajników;
 • niedoczynność lub nadczynność tarczycy;
 • ciężkie urazy, operacje – zaburzenia miesiączkowania występują również po rozległym zniszczeniu tkanek; jest to wynikiem stresu dla organizmu, jaki sprawia uraz lub operacja;
 • polipy endometrialne macicy – rozrost tkanki wyściełającej macicę od wewnątrz może być przyczyną obfitych miesiączek i krwawienia między cyklami (co łatwo pomylić z dodatkowym cyklem miesiączkowym).

Kiedy iść do lekarza?

Jeden lub dwa cykle różniące się od pozostałych nie powinny wzbudzać Twojego niepokoju. Natomiast przewlekłe nieregularne miesiączkowanie może być przyczyną poważniejszej choroby, dlatego powinno być diagnozowane przez ginekologa. W przypadku braku spodziewanej miesiączki przed wizytą u lekarza zastanów się, czy w ostatnim miesiącu miałaś kontakty seksualne mogące skutkować zapłodnieniem?

Wykonaj test ciążowy. Być może to pierwsze oznaki ciąży.


Zaburzenia cykli menstruacyjnych mogą powodować również trudności w zajściu w ciążę, ponieważ jednym ze skutków wymienionych chorób są tzw. cykle bezowulacyjne.

Leczenie zaburzeń miesiączkowania polega głównie na wyeliminowaniu podstawowej przyczyny choroby. Najważniejszy dla lekarza będzie wywiad i wykluczenie przyczyny. Następnie konieczne będzie badanie USG (PCOS, polipy) oraz badania krwi (niedoczynność lub nadczynność tarczycy).

Przeczytaj również:
Upławy, ból i pieczenie. To może być bakteryjne zapalenie pochwy!

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 11 sierpnia 2020, 14:58
  Agata

  Witam mam problem ostania miesiączkę miałam 23. 07.20 skaczyla mi się 27.07.20 nie pokoi mnie to że 10.08.20 dostałam znowu miesiączkę nigdy mi się to nie zdarzało żeby tak szybko dostać miesiączkę. Normalnie miesiączkę powinnam dostać 20.08. Okres dostaje co 28-29 dni.Mam 30 lat. Moge dostać jakieś odpowiedzi dlaczego tak szybko dostałam miesiączkę proszę o pomoc.

  1. 13 sierpnia 2020, 08:20
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Jednorazowe przesunięcie miesiączki nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Istnieje wiele czynników, które mogły na to wpłynąć, np. wakacyjny wyjazd. Jeśli jednak niepokoi się Pani o swoje zdrowie, warto skonsultować się z ginekologiem.

  2. 30 lipca 2021, 22:07
   Ania

   Pierwszy raz miałam miesiączkę które trwała bardzo długo – kilka miesięcy . Wyglądało to tak że była bardzo obfita później ustawała i zostawało samo plamienie ale przez kilka miesięcy nie skończyła się całkowicie. Z powodu lockdownu nie mogłam iść do lekarza i teraz miałam iść ale okres się skończył i mam pytanie czy powinnam poczekać do kolejnego i zobaczyć czy będzie przebiegał prawidłowo czy isc odrazu do lekarza?

  3. 4 sierpnia 2021, 12:58
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry.
   W przypadku przewlekłego zaburzenia miesiączkowania, które miało już miejsce, proszę dłużej nie zwlekać i umówić się na wizytę do ginekologa.

  4. 31 marca 2022, 16:42
   Ja

   Jesteś w ciązy

  5. 10 kwietnia 2022, 21:33
   Anonim

   Dzień dobry mam 13 lat i okres mi się spóźnia o 22 dni czy to coś złego?

  6. 11 kwietnia 2022, 15:53
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, od pojawienia się pierwszej miesiączki przez okres 3 lat mogą występować nieregularne cykle. Jeśli brak miesiączki będzie się przedłużał, proszę wraz z opiekunem skonsultować się z ginekologiem dziecięcym.

  7. 28 grudnia 2022, 15:57
   Sylwia

   Jiewiem co jest raz mam niesiaczke co 30 dni a ostatnio dostaje co 14 dni i nie wie co może być

  8. 3 stycznia 2023, 11:18
   Zosia

   Witam, po 14 dniach od ostatniej miesięczni dostałam kolejną co mam zrobić? Czy ma na to wpływ stres lub inne czynniki?

  9. 4 stycznia 2023, 13:36
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Stres, niewłaściwa dieta, podróż, przebyta infekcja czy przyjmowane leki mogą zaburzać cykl miesiączkowy. Nie można jednak wykluczyć innych przyczyn takich jak ciąża, plamienie implantacyjne, krwawienie śródcykliczne (podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej) czy zaburzenia ginekologiczne. Jednorazowe odstępstwo od normy zwykle nie wymaga żadnej interwencji. W przypadku powtórzenia się sytuacji lub wystąpienia innych niepokojących objawów proszę wybrać się do ginekologa.

  10. 5 września 2023, 16:11
   Polka

   Jak jest regulanrie przesuwa, to wizyta u lekarza lub ginekologa, a niena stronie poradnika.

 2. 28 grudnia 2020, 22:10
  Ela

  Dostalam 16.11.2020r miesiaczkie utrzymuje sie do dzis z ppaczatku byly plemienia3 dni pozniej obfite po 2tyg nie mialam 1 dzien I na zjutrz znow teraz mam bardzo obfite I skrzepy dodam ze od dzis mam bole podbrzuchu

  1. 29 grudnia 2020, 10:36
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Dzień dobry, tak długo trwająca miesiączka może świadczyć o problemach ze zdrowiem. W tym przypadku warto zatem skonsultować się z lekarzem.

 3. 26 stycznia 2021, 05:31
  Kasia

  Nie dostałam okresu. Robiłam test i nie jestem w ciąży

  1. 9 marca 2021, 12:11
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   W takiej sytuacji warto udać się do lekarza ginekologa.

  2. 22 sierpnia 2021, 21:59
   Jolanta

   Ma 47 lat przez kilka dni mialam plamienia a o niedziel do dzisiaj mam okres, prowadzę kalendarzyk i od kilku miesięcy mam nie regularne miesiączki czy to może być menopauza dodam że nie mam uderzeń gorąca

  3. 24 sierpnia 2021, 08:18
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, początkowo menopauza może zacząć objawiać się zmianami w cyklu miesiączkowym. Cykle mogą się skracać lub wydłużać, może także pojawić się plamienie między miesiączkami. Kolejne objawy mogą pojawiać się później, gdy równowaga między hormonami będzie coraz bardziej zaburzona. W stanach niepewności związanych ze stanem zdrowia, zwłaszcza pod kątem ginekologicznym warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Cykliczne badania ginekologiczne powinny odbywać się co najmniej raz do roku.

 4. 27 stycznia 2021, 16:16
  Monika

  Ma pytanie corka ma 11 lat nie ma jeszcze miesiaczki a nazeka na bol brzucha jaka moze byc przyczyna .

  1. 28 stycznia 2021, 08:48
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Przyczyn może być wiele, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem.

 5. 9 lutego 2021, 15:29
  Julietta

  Cykl mam przeważnie 33-45 od początku praktycznie… W 36 dniu był skurcz macicy kropelka dosłownie jasnej krwi i nic po za tym dziś jest 37 dzień i nic nie ma… teraz ciężko dopytać się do lekarza na nzf i pytanie moje czy tak się zdaza zaraz pojawi się okres czy warto rozważyć prywatną szybką wizytę?

  1. 10 lutego 2021, 08:39
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   W sytuacjach niepokojących należy zawsze skorzystać z konsultacji lekarskiej. Przyczyn zaburzeń miesiączkowania może być wiele, dlatego ginekolog powinien ocenić, co może być tego przyczyną i zlecić wykonanie dodatkowych badań.

 6. 20 lutego 2021, 11:52
  Anonim

  Witam. Okres mi się spóźnia o 10 dni. Zrobiłam test i wyszła mi jedna gruba kreska, jedna lekko widoczna.

  1. 9 marca 2021, 12:14
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   W takiej sytuacji warto ponowić test ciążowy.

  2. 14 czerwca 2021, 22:09
   Anna

   Mi też tak wyszło a za 9miesiecy było nas o jedną więcej.

 7. 21 lutego 2021, 21:38
  Marysia

  Dostałam miesiączkę 7 stycznia następną 1 lutego a teraz mam 20 lutego co mam zrobić i co może mnie nie pokojić mam 12 lat

  1. 31 marca 2021, 10:26
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Marysiu, miesiączki na początku mogą być bardzo nieregularne. Wystąpienie pierwszej miesiączki to moment, aby wybrać się wraz z opiekunem na pierwszą wizytę u ginekologa.

 8. 25 lutego 2021, 11:23
  Kinga

  Dostałam pierwszą miesiączkę w sierpniu 2020 r. Od tego czasu miałam tylko 3 miesiączki przez 7 miesięcy. Aktualnie od listopada do teraz nie mam miesiączki. Okres spóźnia mi się już 56 dni. Czy to normalne? Mam 14 lat.

  1. 9 marca 2021, 12:09
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Zalecamy, aby w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem ginekologiem.
   O tym, jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa można przeczytać w naszym artykule: https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/pierwsza-wizyta-u-ginekologa-jak-sie-do-niej-przygotowac/.

 9. 26 lutego 2021, 11:56
  Agata

  Dzień dobry ,zmagam się od tygodnia z stanem podgorączkowy częstym zmęczeniem potliwością bardzo mi się spać chce uczuciem gorąca ,apetyt mam ale spadam z wgii była u lekarza lekarz powiedział że nic nie jest a powinnam dostać okres wczoraj i go nie dostałam a gorączka mi się nie zbija 37’8 cały czas i czy mam się niepokoić ,czy olać ,mam 16 lat i ( nie współżyłam jeszcze )

  1. 29 marca 2021, 14:33
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Sugerujemy konsultację z innym lekarzem. Być może on będzie w stanie ustalić, co Pani dolega.

 10. 14 marca 2021, 20:18
  Anonim

  Pierwsza miesiączkę miałam 25.12.2020 i okres pojawia mi się od tego czasu co 20dni czy to normalne?

  1. 16 marca 2021, 08:03
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Dzień dobry, pierwsze cykle potrafią być bardzo nieregularne. Nastolatka, która zaczęła miesiączkować, powinna wybrać się wraz z opiekunem na swoją pierwszą wizytę u ginekologa.

  2. 16 sierpnia 2021, 18:32
   Julia

   Wydaje mi się, że tak to normalne mam 11lat i mam co 23 dni

 11. 15 marca 2021, 13:44
  Kar

  Po odstawieniu tabletek (mam PCOS) pierwsza miesiączka z odstawienia, kolejna za 48 dni, teraz mija 99 dzień i dalej nic. Czy to normalne po odstawieniu hormonów?

  1. 16 marca 2021, 08:06
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Dzień dobry, po odstawieniu kuracji hormonalnej u wielu kobiet bardzo szybko wracają nieregularne miesiączki, pojawiające się nawet po kilku miesiącach. W tym przypadku wskazana jest wizyta u ginekologa, który zdecyduje o dalszym leczeniu.

  2. 13 maja 2022, 15:41
   Marzena

   Ja Po odstawieniu hormonow nie mialam miesiaczki przez 8 miesiecy, a jak juz wystapila, to trwa nieprzerwalnie od ponad miesiaca

 12. 20 marca 2021, 01:18
  Maria

  Mój cykl z okresu na okres się wydłuża na początku trwał około 70 dni teraz ponad 100. Masa ciała mi się utrzymuje nie mam nadmiernego owłosienie ani nic takiego tylko często jestem zmęczona i w sumie tyle

 13. 24 marca 2021, 09:54
  Gabriela

  Dzień dobry. Chciałabym się zapytać, czy jak miesiączką trwa mi np. 8 dni, później dwa dni przerwy i później znowu jest, czy to normalne?

  1. 26 marca 2021, 14:54
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Taka sytuacja może budzić niepokój, dlatego warto skonsultować się w tej kwestii z ginekologiem.

 14. 26 marca 2021, 17:33
  Weronika

  Dzień dobry, zastanawia mnie czemu mój cykl miesiączkowy nie jest już regularny. Miałam zawsze w terminie, lecz od ostatniej przed ostatniej miesiączki cykl trwał 62 dni i miałam znikome krwawienie przez 2 dni a teraźniejszy cykl trwa już 32 dni. Byłam u ginekolog już dwa razy, w ciąży nie jestem, a odpowiedzi na to nie dostałam. Można prosić o jakąś radę i najlepiej wyjaśnić, czym może to być spowodowane?

  1. 29 marca 2021, 14:22
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Warto skonsultować się z innym ginekologiem, który zleci badania hormonalne. Przyczyn może być wiele, np. podwyższona prolaktyna, może to być efekt stresu lub stosowania leków, odchudzania itp.

 15. 29 marca 2021, 00:02
  Kasia

  Witam, miesiączkę dostałam dosyć późno bo w wieku 15 lat i pare miesięcy miałam nieregularną miesiączkę a teraz spóźnia mi się ponad 100 dni ostatnią miesiączkę miałam we wrześniu 2020

  1. 29 marca 2021, 14:10
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Przyczyn może być wiele. Takie objawy mogą towarzyszyć np. ciąży lub zespołowi policystycznych jajników. Najlepiej w tej kwestii skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

  2. 9 grudnia 2021, 00:09
   Ewa

   A.ja miałam na.łyżeczkowanie .ale nie przyjęli nie bo nie mam szczepienia.a jusz mam okres 19dni czy długo jeszcze będzie mi tak lećiało.prosze o od powiedz

  3. 30 grudnia 2021, 15:44
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, przedłużone krwawienie po łyżeczkowaniu jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem ginekologiem i wykonania badania USG w celu sprawdzenia czy zabieg został wykonany prawidłowo.

 16. 1 kwietnia 2021, 10:01
  Kamila

  Dzień dobry. Ostatnio okres miała 19 lutego i gdzieś około 8 marca wystąpiło krwawienie ale nie tak obfite jak przy normalnym okresie. Po 20 marca robiłam test ciążowy i wyszedł negatywny. Po paru dniach powtórzyłam test i znów był negatywny. Okresu nie mam do tej pory. Czy to normalne??

 17. 5 kwietnia 2021, 22:34
  Beata

  Witam jak do tej pory miałam regularne miesiączki trwającej po 7dni cykl to 28dni. Teraz mam miesiączka już 23dni co robić nic mnie nie boli.

 18. 6 kwietnia 2021, 16:29
  Nikola

  Witam. Mam okres 3 razy w miesiącu (biore tabletki antykoncepcyjne) oraz mocne bóle brzucha. Co sie dzieje?

  1. 7 kwietnia 2021, 07:24
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Pani Nikolu, w tym celu konieczna jest wizyta u ginekologa.

  2. 28 lipca 2021, 22:31
   Alicja

   Mam identyczny problem a bol brzucha nasilony jest to takiego stopnia ze nie mogę praktycznie chodzić . Również zażywam antykoncepcję , co może być przyczyna ?

  3. 29 lipca 2021, 08:28
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Dzień dobry.
   Najlepiej, aby wybrała się Pani do ginekologa w celu ustalenia przyczyny dolegliwości.

 19. 8 kwietnia 2021, 10:52
  Krystyna

  Spóźnia się mi miesiączka 5 dni ból brzucha był wieczorem 4 dzień spóźnienia

  1. 8 kwietnia 2021, 13:27
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Pani Krystyno, na przesunięcie terminu miesiączki może wpływać wiele czynników, np. stres czy przeziębienie. Być może tak dzieje się również u Pani, dlatego warto odczekać jeszcze kilka dni, a w razie potrzeby wykonać test ciążowy. Jeśli miesiączka nie pojawi się przez dłuższy czas, a dotychczas występowała regularnie, warto skontaktować się z ginekologiem.

 20. 9 kwietnia 2021, 04:09
  Aga

  Witam
  Mam 40 lat, od ok. 4 lat już nie miesiączkowałam, a wczoraj zaczęłam plamić, jaką może być tego przyczyna?

  1. 9 kwietnia 2021, 11:10
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Pani Ago, w tej sytuacji konieczna jest wizyta u ginekologa.

 21. 5 maja 2021, 19:50
  Agnieszka

  Witam mam 25 lat pierwszej miesiączki sama od siebie nie miałam musiałam wywoływać antykoncepcja więc stąd ? chciałam zapytać oprucz stwierdzenia przez ginekologa powiększonego jajnika który jest przyczyną i spowodowaniem tego i wszystkie miesiączki braki jej zostały wyregulowane a po a po 13 latach znowu się pojawiły mogą czymś skutkować,, ciąża wykluczona. Dziękuję za inf każdą. Pozdrawiam

  1. 6 maja 2021, 07:27
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Pani Agnieszko, zaburzenia miesiączkowania mogą być wywoływane przez różne czynniki. Jeśli ten problem u Pani powrócił, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

 22. 5 maja 2021, 20:01
  Agnieszka

  A i zapomniałam dodać że nw czy to też skutek tego czy nie np :brak ochoty na wspluzycie, seksualne, nie dostępność, odrazenie

 23. 9 maja 2021, 23:33
  Luiza

  Mam 17 lat w tym roku. Okres mam już od 4 lat. Przez pierwszy rok był regularny. Później zaczął się spóźniać 3/4 miesiące. Na chwile wróciło to do normy. Ale przez ostatni rok moje miesiączki spóźniają się 4/5 miesięcy. Nie jestem aktywna seksualnie. Boję się, że może być to coś poważnego, ale boję się też iść do ginekologa.

  1. 11 maja 2021, 07:55
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry.
   Po pojawieniu się pierwszej miesiączki warto wybrać się do ginekologa. Jest to szczególnie ważne w przypadku długo utrzymujących się zaburzeń miesiączkowania. W Pani przypadku problem z biegiem czasu narasta – tym bardziej wskazana jest wizyta u specjalisty. Tylko on będzie w stanie wykonać pełną diagnostykę i w razie konieczności wdrożyć odpowiednie leczenie. Proszę nie bać się konsultacji z ginekologiem. Jest Pani kobietą i dbając o siebie, należy przyjąć to za standard, tak jak wizytę u stomatologa. Warto także porozmawiać o swoich obawach z kimś bliskim – mamą czy starszą siostrą.

 24. 12 maja 2021, 10:48
  Sandra

  Witam, mam 17 lat i mój okres w tym miesiącu się przedłużył o 7 dni. Pierwszy raz się spotkałam z takim czymś! Jakie mogą być powody? Miałam przez 2 miesiące dużo stresu i często płakałam.

  1. 13 maja 2021, 07:56
   mgr farm. Natika Karolak
   mgr farm. Natika Karolak

   Dzień dobry.
   Wiele różnych czynników, np. wspomniany stres, może wpływać na przesunięcie miesiączki. Wydłużenie samego okresu krwawienia jest jednak powodem do konsultacji i badania ginekologicznego. Za przedłużające się krwawienie uznaje się takie, które trwa powyżej 8 dni. Jednorazowa sytuacja nie powinna być powodem do zmartwień, lepiej jednak, aby skontaktowała się Pani z lekarzem ginekologiem.

 25. 16 maja 2021, 00:12
  Oliwia

  Mam 15 lat. Mam miesiączkę po 20 dni. Czy mam się czymś martwić?
  Czy to jest poważne?

  1. 17 maja 2021, 13:01
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry.
   W przypadku gdy krwawienie miesiączkowe trwa dłużej niż 7 dni, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

 26. 17 maja 2021, 09:13
  Oliwia

  Mam miesiączkę po 21-22 dni. Mam się czegoś obawiać?
  Ale już w ostanie dni to są takie brązowe plamienia, które trwają z 7-8 dni.

  1. 17 maja 2021, 13:00
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry.
   W przypadku gdy krwawienie miesiączkowe trwa dłużej niż 7 dni, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

 27. 19 maja 2021, 22:46
  Aneta

  Ciekawy tekst! Jak widać istnieje mnóstwo innych przyczyn braku miesiączki niż tylko ciąża :]

 28. 23 maja 2021, 19:53
  Monika

  Witam, powinnam dostać okres tydzień temu. Dostałam wczoraj i dziś już nie leci. Zawsze był 6 lub 7 dni. Mam 47 lat. Co może być przyczyną?

  1. 24 maja 2021, 12:56
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry.
   Może to być wczesny objaw menopauzy. Kobiety w okolicach 50. roku życia zaczynają odczuwać pierwsze objawy. Wówczas zmianie może ulec długość cyklu miesięcznego. Jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać w trakcie następnych cyklów, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

 29. 24 maja 2021, 09:52
  Karolina

  Dzień dobry, spoznia mi się okres 14. Po przewidywanym dniu terminie miesiączki, zrobilam test ciążowy który wyszedł negatywnie. Boli mnie brzuch jakbpodawac miesiączki mam trądzik jestem rozdrażnienie. Czy ponosić test ?

  1. 24 maja 2021, 13:00
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry.
   Jeśli podejrzewa Pani możliwość ciąży mimo negatywnego wyniku testu ciążowego, wówczas najlepiej skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Jednorazowe opóźnienie wystąpienia krwawienia może się zdarzyć. Mają na to wpływ stres, przyjmowane leki czy przebyta choroba. Jeśli miesiączka nadal nie wystąpi lub problem wydłużonego cyklu się ponowi, w kolejnych miesiącach należy skonsultować się z lekarzem.

 30. 28 maja 2021, 09:41
  Anonim

  Dzień dobry .Mam 44 lata ostatni normalny okres mialam 1 kwietnia byl bardzo mocny .Od tamtej pory nie mam okresu ale gdy się wybieram lub wsunę palca jest krew.Czy to może być początek menopauzy?

  1. 31 maja 2021, 07:33
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry.
   Zmiany w krwawieniu miesiączkowym, wydłużenie lub skrócenie cyklu oraz brak krwawienia mogą być pierwszym objawem zbliżającej się menopauzy. Jednakże warto w tej sprawie także skonsultować się z lekarzem ginekologiem, aby wykluczyć inne dolegliwości.

 31. 2 czerwca 2021, 11:26
  Natasza

  Córka 13 lat dostała miesiączkę po raz kolejny chodzi oto że córka ma już 20 dni okres i czy zrobić jej badania pójść do lekarza ginekologa czy jechać na sor

  1. 15 czerwca 2021, 08:09
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry.
   W tej sytuacji powinna Pani udać się z córką do lekarza ginekologa na konsultację.

 32. 5 czerwca 2021, 08:16
  Sonia

  Witam dwa tygodnie temu miałam miesiączkie dziś znów mam co może być ma 31Lat

  1. 15 czerwca 2021, 08:01
   mgr farm. Natika Karolak
   mgr farm. Natika Karolak

   Dzień dobry.
   Jednorazowe odstępstwo od normy może się zdarzyć. Czasami stres, zmiana diety czy aktywność fizyczna mogą wpłynąć na nieregularność miesiączki. Jeśli jednak sytuacja będzie się powtarzać, należy skonsultować się z ginekologiem.

  2. 2 sierpnia 2022, 17:21
   Alutka

   Witam mam 30lat od 14lat mam miesiączki regularne …Teraz dostałam 6dni wcześniej i trwał dwa dni następne dwa były bez a teraz delikatnie plamie przy tym jest cały czas ból w podbrzuszu test wyszedł negatywny co robić ????

  3. 3 sierpnia 2022, 13:06
   mgr farm. Agnieszka Działo
   mgr farm. Agnieszka Działo

   Dzień dobry, przyczyn zaburzenia miesiączkowania jest wiele – począwszy od stresu, a skończywszy na zmianach w błonie śluzowej po przebytej infekcji. Ból może towarzyszyć plamieniu menstruacyjnemu, jednak ze względu na dotychczasową regularność cyklu, proszę udać się do ginekologa celem rozwiania wątpliwości. Jedynie badanie ginekologiczne pozwoli wykluczyć ewentualne nieprawidłowości.

 33. 7 czerwca 2021, 10:17
  Anonim

  Witam, mam pewien problem, mam 22 lata. Zawsze moje cykle są książkowe czyli miesiączka co 27 dni, w maju jednak przesunęła mi się o 4 dni co trochę mnie zdziwiło ( wiem że takie przypadki się zdarzają i nie powinnam się martwić. Jednak po zakończonej miesiączce 20.05.2021 pojawiła się kolejna 5 czerwca czyli po 15 dniach i 4 dniach po przewidywanej owulacji (z obserwacji śluzu wynikało że owulacja wystąpiła), dodatkowo od 20 maja do dnia dzisiejszego cały czas bolą mnie strasznie piersi, gdzie nigdy tak nie było i wystąpił trądzik dużo większy niż zazwyczaj. Ginekolog dopiero 28.06 a ja stresuję się strasznie bo z mężem staramy się o dziecko, proszę o odpowiedź.

  1. 15 czerwca 2021, 07:59
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry.
   Sytuacja, którą Pani opisała, może dotyczyć ciąży. Aby ją potwierdzić, najlepiej wykonać badanie beta HCG w laboratorium. Jeżeli przyczyną są zaburzenia hormonalne, problem pomoże rozwiązać lekarz podczas wizyty.

 34. 7 czerwca 2021, 10:35
  Maria

  Czy po szczepionce moderną mogę mieć miesiączki tak jak w moim przypadku nawet 3 razy w ciągu miesiąca?

  1. 15 czerwca 2021, 07:58
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry.
   Niektóre kobiety mają krótsze, np. 21-dniowe cykle, co może skutkować dwoma miesiączkami w danym miesiącu. Trzy miesiączki w danym miesiącu to odstępstwo od normy, które wymaga konsultacji z lekarzem. Zaburzenia miesiączkowania nie zostały dotychczas zgłoszone jako działanie niepożądane po zastosowaniu szczepionki przeciwko COVID-19.

  2. 27 czerwca 2022, 14:29
   Klaudia

   Dzień dobry mam pytanie ponieważ w tym miesiącu miałam już okres i tydzień po zaczął mi lecieć śluz czy to coś poważnego boje się

  3. 28 czerwca 2022, 16:13
   mgr farm. Agnieszka Działo
   mgr farm. Agnieszka Działo

   Dzień dobry.
   Lepkość i konsystencja śluzu zmienia się wraz z fazami cyklu menstruacyjnego. W początkowej fazie jest on rzadki, lejący. Jeżeli jest go więcej niż zwykle, a jego konsystencja zmieniła się na gęstszą, może być to początkowe stadium infekcji. Do jej oceny kluczowe znaczenia ma także jego kolor i zapach oraz towarzyszące objawy, takie jak świąd czy pieczenie. Jeżeli mimo zwiększenia dbałości o higienę intymną i ewentualnego zastosowania globulek bogatych w bakterie probiotyczne bądź środki antyseptyczne (dostępne w aptece bez recepty) objawy nie ustąpią, proszę zgłosić się na konsultację ginekologiczną.

 35. 10 czerwca 2021, 19:37
  Patrycja

  Witam , okres zawsze mialam przez 6 dni a ostatnio dostalam przez 3 dni a 4 dnia nie miałam przez cały dzień dopiero po stosunku dostalam lekkiego plamienia dodam że spóźnił mi się okres 3 dni Czy mam obawy do nie pokoju ?

  1. 21 czerwca 2021, 09:39
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry.
   Jednorazowe zaburzenie miesiączkowania nie musi być powodem do niepokoju. Miesiączka mogła przesunąć się np. w wyniku stresu, odbytej podróży czy przyjętego leku. Jeżeli w kolejnym cyklu także zauważy Pani zmiany bądź pojawią się inne objawy lub okoliczności, proszę skonsultować się z ginekologiem.

 36. 15 czerwca 2021, 09:17
  Ola

  Witam. Miesiąc temu miałam okres dwa razy w miesiącu a teraz spóźnia mi się 3 dni. Chciałam jeszcze dodać że nie biorę tabletek od miesiąca.

  1. 16 czerwca 2021, 08:04
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry.
   Zaburzenia cyklu miesiączkowania po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych są bardzo często obserwowane. Organizm musi się przyzwyczaić do zmian spowodowanych rezygnacją z antykoncepcji hormonalnej. Jeżeli sytuacja będzie się powtarzać lub wystąpią inne niepokojące okoliczności, proszę skonsultować się z ginekologiem.

 37. 23 czerwca 2021, 22:25
  Martyna

  Witam. Jestem matką 7miesięcznej córeczki. Urodziłam 27.11.2021r. od tamtej pory pierwsza miesiączka pojawiła mi się na koniec stycznia co mnie to bardzo zaskoczyło. Następna pojawiła mi się w na początku Kwietnia a ostatnia miesiączka była 8maja. Co do tej pory jest cisza i nie dostałam miesiączki. Co robiłam dwa razy test i wyszedł negatywny. Co może być przyczyną spóźniającej się miesiączki.

  1. 24 czerwca 2021, 11:40
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry.
   Po porodzie w trakcie karmienia piersią następują w organizmie zmiany hormonalne, przez co normalny cykl miesiączkowy może wrócić dopiero po kilku/kilkunastu miesiącach od porodu. Jeśli czuje Pani zaniepokojenie tym stanem, proszę udać się na konsultację do ginekologa.

 38. 24 czerwca 2021, 13:05
  Klaudia

  Okres spóźnia mi się już 7 dni, ostatnie współżycie miałam miesiąc temu więc myślę że to nie ciąża, nie miałam też żadnych objawów mam 16 lat co robić

  1. 25 czerwca 2021, 14:21
   mgr farm. Natika Karolak
   mgr farm. Natika Karolak

   Dzień dobry.
   W celu potwierdzenia bądź wykluczenia ciąży najlepiej mimo wszystko wykonać test ciążowy, który można zakupić w aptece. Czasami stres, zmiana diety, aktywność fizyczna czy przyjmowanie niektórych leków mogą wpłynąć na rozregulowanie cyklu miesiączkowego. Jeśli jednak sytuacja nie jest jednorazowa i zdarza się częściej, należy udać się do lekarza ginekologa.

 39. 28 czerwca 2021, 15:20
  Maja

  Dzień dobry mam nie regularny okres od samego początku. Zwykle spóźnia się kilka dni a obecny 2 tygodnie. Ostatnia miesiączkę miałam 6 tygodni temu. Zrobiłam dwa testy ciążowe które wyszły negatywnie ale mam pytanie czy dobre normalne testy mogą nie wykryć ciąży i co to może być?

  1. 29 czerwca 2021, 08:26
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry.
   Zdarza się, że pełnowartościowy, sprawny test ciążowy nie wykryje ciąży u danej kobiety. Opóźnienie miesiączki może wynikać ze stresu, przebytej infekcji, stosowanych leków, odchudzania czy zaburzeń hormonalnych. Proszę w laboratorium wykonać badanie beta-HCG, które potwierdzi bądź wykluczy ciążę. Jeżeli miesiączka się nie pojawi, proszę umówić się na wizytę do ginekologa.

 40. 28 czerwca 2021, 22:48
  Karolina

  Mam pytanie boli mnie podbrzusze ale nic nie leci tylko nerwy urodziłam już dziecko 2 latka staramy się o następne nie o to chodzi miesiączkę man teraz dwa razy w miesiącu i pierwsze dwa dni czerwony kolor a później nic i po 6 dniu raz brązowo itd ale boli mnie wszystko

  1. 29 czerwca 2021, 08:22
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry.
   Miesiączka występująca 2 razy w miesiącu nie jest normalnym stanem, chyba że należy Pani do grupy kobiet, które mają naturalnie krótki cykl, np. 21-25 dni. Ból w podbrzuszu i anomalie w procesie krwawienia wymagają konsultacji z ginekologiem.

 41. 1 lipca 2021, 00:32
  Laura

  Mam 11 lat i od kilku miesięcy nie pojawia mi się miesiączka ,mam białą wydzielinę ale ona jest bardzo kleista czym są tego powody?

  1. 2 lipca 2021, 09:36
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry.
   Odchylenie od normy w miesiączkowaniu, które trwa dłużej niż 3 cykle, należy skonsultować z lekarzem ginekologiem. Wydzielina z pochwy może świadczyć o infekcji, jednakże warto wykonać dalsze badania w tym kierunku.

 42. 2 lipca 2021, 15:51
  Kamila

  Witam dotychczas okres mialam regularnie w zeszłym roku zmarł mój tata tą sytuację przechodzę trochę stresująco. Mam trochę stresujących sytuacji spowodowanych napiętymi sytuacjami w domu. Choruję na padaczkę, niedoczynność tarczycy oraz stosuję Faxigen XL 75 mg. Czy to wszystko może opóźnić okres. Ile może potrwać taka sytuacja i jak sobie z tym poradzić. Z góry dziękuję

  1. 5 lipca 2021, 11:58
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry.
   Na podstawie przedstawionych informacji nie można oszacować dni opóźnienia miesiączki. Takiej oceny może ewentualnie dokonać lekarz po wykonaniu badania USG i ustaleniu, w jakiej fazie cyklu się Pani znajduje. Za zaistniałą sytuację prawdopodobnie odpowiadają stres i przyjmowane przez Panią leki. Mogły też wystąpić zaburzenia hormonalne. Ponadto podróż lub przebyta infekcja (również COVID-19) także mogą wywołać zaburzenia miesiączkowania. Jeżeli sytuacja powtórzy się w kolejnym cyklu lub jeśli brak miesiączki będzie się powtarzał, proszę umówić się na konsultację do ginekologa i wykonać test ciążowy.

 43. 2 lipca 2021, 15:54
  Patrycja

  Witam ma 20 lat. W czerwcu nie dostałam okresu i mi się spóźnia 10 dni nie wiem co robić. Nie spałam z nikim

  1. 5 lipca 2021, 09:07
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry.
   Jeżeli ciąża jest niemożliwa, to opóźnienie miesiączki może być związane z podróżą, przebytą infekcją, przyjmowanymi lekami, stresem czy zaburzeniami hormonalnymi. Proszę uzbroić się w cierpliwość. Jeśli opóźnienie powtórzy się w kolejnym cyklu lub jeśli w najbliższym czasie miesiączka nie wystąpi, należy skonsultować się z ginekologiem.

 44. 6 lipca 2021, 13:02
  Magda

  Dzień dobry, mam 50 lat i regularne cykle 29 dni, ostatnio robiłam badania hormonów – wszystko jest ok. W piątym dniu cyklu zaszczepiłam się drugą dawką Pfizera i bardzo źle to zniosłam (wysoka gorączka, bóle mięśni), a siódmego dnia cyklu dostałam ponowny okres, mam wrażenie, ze bardziej obfity niż poprzedni. Czy spotkaliście się Państwo z takimi przypadkami? Temat mnie zaciekawił, ponieważ koleżanka w 3 dniu po szczepieniu dostała okres mając spiralę. Pozdrawiam

  1. 20 marca 2022, 10:51
   Beata

   Ja po covidzie mam okres już miesiąc, nie wiem co robić

 45. 7 lipca 2021, 22:11
  Iga

  Mam 16 lat, miesiączkować zaczęłam od października tamtego roku. Ostatnią miesiączkę miałam 1 kwietnia, a obecnie mamy 7 lipca. Do tej pory nie dostałam i zaczynam się po woli martwić.

  1. 8 lipca 2021, 11:55
   mgr farm. Natika Karolak
   mgr farm. Natika Karolak

   Dzień dobry.
   Zdarza się, że pierwsze miesiączki są nieregularne, jednak mimo wszystko najlepszym rozwiązaniem pozostaje konsultacja z lekarzem ginekologiem.

 46. 8 lipca 2021, 00:26
  Oliwia

  Mam 14 lat, od 11 roku życia miałam miesiączki regularnie. Od początku tego roku zaczęło coś szwankować, na początku miałam bardzo skąpa, później się spóźniła 2 tygodnie, a dzisiaj mija 114 dni spóźnienia. Sporo schudłam w ciągu 12 miesięcy, czy powinnam przytyć, jeść więcej kalorii? Jestem w stanie coś zrobić bez konsultacji z lekarzem?

  1. 8 lipca 2021, 11:54
   mgr farm. Natika Karolak
   mgr farm. Natika Karolak

   Dzień dobry.
   W tym przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który na podstawie badań określi przyczynę zaburzeń miesiączkowania.

 47. 12 lipca 2021, 08:14
  Monika

  Witam co może być przyczyną jeśli mam już 22 dni miesiaczke i to jest pierwszy raz i ból brzucha

  1. 13 lipca 2021, 12:07
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry.
   Pierwsze miesiączki trwają zazwyczaj do 7 dni i może im towarzyszyć ból brzucha. 22 dni to odstępstwo od normy, które może się wiązać z zaburzeniami hormonalnymi, ale diagnozę będzie w stanie postawić jedynie ginekolog.

 48. 12 lipca 2021, 13:37
  klaudia2

  dzień dobry, mój okres zwykle trwa 5-6 dni i jest intensywny, a od kilku miesięcy dzieje się tak, że okres trwa 2-3 dni i jest to małe plamienie, a w tym miesiącu mi się spóźnia. nie mam pojęcia co z tym zrobić. nie przyjmuje żadnych leków i nie choruje na nic, w ostatnim czasie dużo się stresuje i płaczę czy to może być powód opóźnienia miesiączki?

  1. 14 lipca 2021, 08:54
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry.
   Stres to jeden z czynników, który może zaburzać cykl miesięczny. Jeśli w wyniku stresu i problemów dodatkowo Pani schudła, to mogło to także wpłynąć na rozregulowanie cyklu. Zdarza się również, że podczas pierwszych miesięcy ciąży w terminie przewidywanej miesiączki występuje plamienie. Proszę w pierwszej kolejności sprawdzić, czy nie jest Pani w ciąży, a następnie postarać się zadbać o spokój wewnętrzny. Jeżeli pomimo wszystko zaburzenia te będą się utrzymywać, powinna Pani umówić się na wizytę do ginekologa.

 49. 13 lipca 2021, 00:01
  Oliwia

  Pierwszy okres dostałam w tym roku jakoś 20 kwietnia i trwał on 6 dni. Do teej pory nie dostałam i nie wiem czy cos jest nie tak, mam niedługo 14 lat.

  1. 14 lipca 2021, 08:51
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry.
   Pierwsze miesiączki mogą być bardzo nieregularne. Zdarza się tak, że między wystąpieniem pierwszej i kolejnej mija nawet kilka miesięcy. Nie jest to powód do niepokoju, lecz jeśli czas ten będzie się bardzo przeciągał lub jeśli wystąpią dodatkowe objawy, warto skonsultować się ze specjalistą.

 50. 14 lipca 2021, 00:15
  Jola

  Mam 33 lata miesiączkę teraz dostałam po 17dniach a prędzej od czasu prowadzenia kalendarzyka miałam co 21 co 19 czy mam się tym niepokoić. Zaznaczę że 3miesiac dopiero prowadzę kalendarz menstruacyjny

  1. 14 lipca 2021, 08:53
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry.
   W stosunku do poprzednich cykli ten skrócił się o 2-4 dni, co nie jest dużym odstępstwem. Mimo wszystko Pani cykle są bardzo krótkie. Jeżeli stały się takie w ostatnim czasie, warto skonsultować to z ginekologiem.

 51. 14 lipca 2021, 15:29
  Dominika

  Dzień dobry
  Mam 15 lat i w tym roku 27.06 dostałam pierwsza miesiączkę, która trwała 5 dni. 12 lipca zauważyłam lekkie plamienie, 13 plamienie było bardziej obfite, dzisiaj rano aż do teraz krwawienie było normalne jak przy miesiączce. Czy to możliwe, ze od ostatniego okresu po 12 dniach dostałam znów?

  1. 15 lipca 2021, 10:11
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry.
   Pierwsze miesiączki mogą być bardzo nieregularne, może występować plamienie między cyklami, a cykle mogą być skrócone lub wydłużone. Jest to normalne, aczkolwiek jeśli taki stan będzie przedłużał się przez kilka miesięcy, należy skonsultować się z lekarzem.

 52. 28 lipca 2021, 17:54
  Kasia

  Witam mam problem ogulnie lat mam 21 spuznia mi się okres 7 dni już powinnam dostać go 22 ale nic nie było ino drugim dniu zaczol mnie boleć brzuch tak jak by uciskał ale tak mam nawet jak zaczyna się okres to pomyślałam że boli bo zbliża się ale nic nie było 26lipca pokazał mi się biały przezroczysty bardziej źluz ale dzisiaj 28 lipiec zniknoł i dalej nie mam okresu boję że mogę być w dziązy a nie jestem gotowa chłopak gada że nie powinien się spuścić ale wiadomo nigdy nie wiadomo kochamy się już ponad 2 lata i czasami z gumką a większości bez ale nigdy tak nie miałam w piątek idę do ginekologa ale bym chciała wiedzieć co myślicie mam okres nie regularny co miesiąc inny dzień

 53. 1 sierpnia 2021, 12:25
  Dominika

  Ostatni okres zaczął mi się 30 czerwca A skończył 5 lub 6 lipca. A teraz nie mam żadnych oznak że się pojawi . Czy to normalne ? Czy muszę być w ciąży? Mama 24 lata

  1. 4 sierpnia 2021, 13:02
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry.
   Brak miesiączki może oczywiście wynikać z zajścia w ciążę. Aby potwierdzić lub wykluczyć tę możliwość, proszę wykonać badanie beta-HCG w laboratorium lub domowy test ciążowy. Możliwe jednak, że miesiączka się pojawi, ale z opóźnieniem. Najczęstszym powodem wydłużenia cyklu są zaburzenia hormonalne, podróż, przebyta choroba, stosowanie niektórych leków, stres czy odchudzanie.

 54. 7 sierpnia 2021, 08:33
  Katarzyna

  Witam jestem po operacji tarczycy,brałam antykoncepcję przed i w trakcie zabiegu ,po wyjściu że szpitala czyli w 3 dobie operacyjnej zaczęłam mieć okres choć tabletkę antykoncepcyjna nadal brałam,czy to normalne jest i czy w tym momencie ich mam nie brac

  1. 10 sierpnia 2021, 13:58
   mgr farm. Joanna Pawlik
   mgr farm. Joanna Pawlik

   Dzień dobry.
   Lekarz, który wykonywał operację, z pewnością został poinformowany o wszystkich lekach, jakie Pani stosuje. Dużo zależy od rozległości operacji, czy były usuwane tylko chorobowe zmiany, czy cały płat. Może to wpływać na zaburzenia hormonalne. Jednakże pojawianie się krwawienia w nieodpowiednim dniu cyklu powinno być skontrolowane, również z lekarzem przeprowadzającym operację. Nie możemy stwierdzić, czy powinna Pani przerwać stosowanie tabletek. Najlepiej skonsultować się z lekarzem.

 55. 10 sierpnia 2021, 11:52
  Wiktoria

  Dzień dobry moja córka ma 11 lat i jej okres trwa już 9 dni czy to normalne?

  1. 11 sierpnia 2021, 08:27
   mgr farm. Marzena Szczucińska
   mgr farm. Marzena Szczucińska

   Dzień dobry.
   Na początku miesiączkowania cykle często są nieregularne, zdarza się też, że zarówno cały cykl, jak i samo krwawienie jest wydłużone. Jeśli jednak krwawienie jest obfite lub nie ustanie w najbliższym czasie warto skonsultować się z ginekologiem.

 56. 15 sierpnia 2021, 10:00
  Michalina

  Witam potrzebuje jakieś podpowiedzi 2 tygodnie temu dostałam okres trwał 5 dni po niecałych 2 tygodniach dostałam znowu okres i jest do teraz czyli równe 12 dni co prawda nie są obfite ale jest boję się wizyty dlatego wolę się dopytać czy jest to normalne dopisze ze mając 19 lat pierwszy raz byłam u ginekologa później jak urodziłam dzieci już nie chodziłam proszę o szybką odpowiedź z góry dziękuj

  1. 17 sierpnia 2021, 07:40
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry.
   Jednorazowe przesunięcie lub skrócenie cyklu miesiączkowego nie jest powodem do niepokoju. Jednakże w przypadku, który Pani opisała, konieczna będzie konsultacja z lekarzem ginekologiem, który ustali przyczynę pojawienia się takich objawów.

 57. 16 sierpnia 2021, 15:17
  Teodora

  Ostatnią miesiączkę miałam w styczniu tego roku, od pewnego czasu boli mnie podbrzusze (a często mam bóle prawego jajnika). Mama nie jest za tym by iść do lekarza twierdząc że jestem za młoda.. (mam 15lat) co mogę zrobić? Nie miałam stosunku seksualnego z mężczyzną więc wiem że napewno nie ciąża..

  1. 18 sierpnia 2021, 07:40
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry.
   W przypadku bólów w podbrzuszu oraz zatrzymania cyklu miesięcznego konieczna jest wizyta u lekarza oraz wykonanie podstawowych badań. W pierwszej kolejności można skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub internistą, który wytłumaczy potrzebę wykonania dalszych badań i skieruje Panią do odpowiedniego specjalisty.

 58. 18 sierpnia 2021, 17:50
  Dominika

  Mam 12 lat i miesiączkuje co 2 tygodnie lub 2 i pół tygodnia, to już 3 miesiączka czy mam się czego obawiać

  1. 23 sierpnia 2021, 15:56
   mgr farm. Anna Szydłowska
   mgr farm. Anna Szydłowska

   Dzień dobry, pierwsze miesiączki mogą być nieregularne, jednakże warto skonsultować problemy z długością cyklu z lekarzem ginekologiem dziecięcym.

 59. 20 sierpnia 2021, 20:46
  Zofia

  Witam. Miesiączka mi się spóźnia 5/6 miesięcy. Wcześniej miałam regularny okres. Od paru dni pojawia mi się lekkie brązowe plamienie. Miałam konsultacje u lekarza rodzinnego i badanie moczu i krwi, wyniki są tylko minimalnie zaniżone a lekarz nie zalecił mi żadnego dalszego leczenia. Mam 14 lat i zaczęłam ćwiczyć w listopadzie zeszłego roku, od tego momentu schudłam (w około 6 miesięcy) bodajże 7 kg. Kiedy zatrzymała mi się miesiączka nie ćwiczyłam jakoś drastycznie, max 20 minut, dzisiaj robię to max 50, co nadal nie jest tak dużo. Jem około 1700-2000kcal dziennie, oraz wydaje mi się, że dostarczam wszystkie składniki odżywcze. Oprócz tej miesiączki nie zauważyłam żadnych objawów jakiejś choroby, na tle psychicznym również. Może klucz tkwi w tym, że mój wskaźnik masy ciała bmi wynosi 16,69?

  1. 24 sierpnia 2021, 08:23
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Brak menstruacji lub samo plamienie po długim czasie regularnego miesiączkowania prawdopodobnie świadczą o zaburzeniach hormonalnych. Ich przyczyną może być przewlekły stres, odchudzanie lub niedożywienie. Intensywny wysiłek fizyczny w połączeniu z niedostateczną kalorycznością posiłków bardzo często przekłada się na brak miesiączki, ale również osłabienie kości. BMI na poziomie 16,7 klasyfikuje się jako wychudzenie. Dla nastolatki w fazie dynamicznego wzrostu i rozwoju to zdecydowanie za niska wartość. Wskazana jest konsultacja z ginekologiem dziecięcym, ale także dietetykiem i psychologiem.

 60. 21 sierpnia 2021, 12:50
  Aneta

  Dzień dobry . Mam takie pytanie . Nie wiem jak to powiedzieć ale zawszę 21 dostaję miesiączkę ! Czy to jest normalne ?! Jeszcze jedno mam pytanie . Zawszę po miesiączce mam brązowe upławy . Czy powinnam się martwić

  1. 24 sierpnia 2021, 08:21
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Regularne cykle to prawidłowy stan i absolutnie nie powinien budzić Pani niepokoju. Brązowe upławy po miesiączce mogą mieć różną przyczynę, dlatego warto w tej kwestii skonsultować się z ginekologiem.

 61. 25 sierpnia 2021, 09:17
  Ewelina

  Od roku czasu mój okres jest dziwny… Spuźnia mi się raz 3 dni raz 5 dni.. Ale to nie wtym widzę problem.. Problem jest taki że mam okres tydzień a on leci 3 dni 1 dzień przerwy że nic nie leci a kolejne 3 dni znów leci..

  1. 25 sierpnia 2021, 14:13
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry. Nieregularność miesiączek może wskazywać na problemy hormonalne. W tym przypadku konieczna będzie konsultacja z lekarzem ginekologiem.

 62. 25 sierpnia 2021, 12:12
  obcy

  od 4 dni spóźnia mi się okres, pobolewa mnie brzuch, śluz w pochwie wodnisty biały, współżyłam ostatni raz 1 3 sierpnia zabezpieczeniem w tym że partner nie doszedł.. po stosunku na drugi dzień dostałam infekcji swędzenie i brzydko pachniało czy to powodu by mi się okres spóźnił znil? Co ja mam zrobić? udać się do lekarza czy zrobic test?

  1. 26 sierpnia 2021, 20:30
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Infekcja intymna wymaga leczenia, które różni się w zależności od etiologii. Lekarz ginekolog ustali rodzaj infekcji i zaleci odpowiednią kurację. Kilkudniowe opóźnienie miesiączki mieści się w akceptowalnej normie, a przyczyną może być przebyta choroba, stres, podróż, zaburzenia hormonalne. Pomimo braku orgazmu u partnera niewielka ilość ejakulatu mogła dostać się do Pani dróg rodnych, zatem wykonanie testu ciążowego jest zasadne.

 63. 25 sierpnia 2021, 21:24
  Zuzia

  Witam, dostałam miesiączkę 8 dni przed spodziewaniem się jej, co to znaczy i czy to dobre, mam 14lat ostatnio dużo stresuje się, i rościągam się, czy to przez to?

  1. 30 sierpnia 2021, 08:46
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry. Stres oraz zwiększona aktywność fizyczna mogły być przyczyną zmiany wystąpienia terminu krwawienia. W przypadku gdy taka zmiana wystąpiła jednorazowo nie należy się martwić, jednakże jeśli takie sytuacje będą się powtarzały w kolejnych cyklach należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

 64. 29 sierpnia 2021, 13:37
  Kasia

  Witam. Mam 19 lat, okres po raz pierwszy dostałam w wieku ok 12-13 lat. Od tego czasu miesiączkowałam regularnie. W tym miesiącu dokładnie między 23-25 miałam mieć planowaną miesiączkę. Nie pojawiła się. Wczoraj (28.08) robiłam test ciążowy, ponieważ współżyje z partnerem – wyszedł negatywny. Dziś go ponowiłam dwa razy i również wyszedł negatywny. Nie mam innych objawów prócz bolącego sporadycznie podbrzusza, jajników .. to ból taki jak zazwyczaj mam przy pms. Piersi pobolewaly mnie lekko przez dwa dni po spodziewanej miesiączce, ale ból ustąpił.

  1. 30 sierpnia 2021, 12:24
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Kilkudniowe opóźnienie miesiączki może, ale nie musi świadczyć o ciąży. Przyczyną może być stres, infekcja, zmiana klimatu. Jeżeli w ciągu kilku kolejnych dni miesiączka nie wystąpi może Pani wykonać badanie beta-HCG z krwi. Jeśli ciąża nie zostanie potwierdzona warto umówić się na wizytę u ginekologa, który może zlecić dalszą diagnostykę np. badania hormonalne.

 65. 30 sierpnia 2021, 09:24
  Klaudia

  Witam , mam już od paru lat problem z miesiączką ona jest bardzo nieregularna pierwszą miesiączkę dostałam wieku 15 lat i było wszystko ok i później się zaczęło raz na początku miesiąca pośrodku i bywało że pod koniec tego roku przez jakieś 3,4 razy zdarzyło się mi że w miesiącu wogule nie było tylko już na drugi miesiąc miałam też że dwa razy w miesiącu miałam na początku i pod koniec jak mogłabym to wyleczyć ?

  1. 31 sierpnia 2021, 15:39
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. W przypadku nieregularnych miesiączek utrzymujących się przez dłuższy czas należy wybrać się do ginekologa. Lekarz wykona badanie USG i zapewne zleci pakiet badań hormonalnych, a w razie konieczności zaleci odpowiednie leczenie.

 66. 5 września 2021, 13:37
  Ania

  Witam mam 17 lat i miesiąc mi się spóźnia miesiączka. Pierwszą miesiączkę dostałam w wieku 14lat i od tych 3 lat nie mam regularnego okresu, moja Pani doktor powiedziała, że nie mam czym się martwić, ale pierwszy raz mi się zdarzyło że nie mam miesiączki aż miesiąc plus bardzo często mam bóle brzucha i biegunkę, czym to może być spowodowane. Czy mam się martwić??

  1. 7 września 2021, 06:56
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Nieregularne miesiączki mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi, stresem czy odchudzaniem, ale mogą także towarzyszyć stanom zapalnym jelit czy innym schorzeniom np. PCOS. Jeżeli ginekolog nie widzi powodów do zmartwień to warto wykonać badania w kierunku zaburzeń czynności tarczycy oraz stanów zapalnych jelit czy zespołu jelita drażliwego. Opóźnienie miesiączki, nawet o miesiąc, nie musi świadczyć o jakimkolwiek zaburzeniu, jednak powtarzające się biegunki i ból brzucha należy poddać diagnostyce.

 67. 7 września 2021, 08:06
  Patrycja

  Witam , 18 czerwca urodziłam dziecko , jakoś po 1.5 miesiącu dostałam pierwszy okres , trwał 3 dni później dzień przerwy lub dwa i znowu okres i ból brzucha na dole . Czym może być to spowodowane i czy jest to powód do zmartwien ? Na wizycie kontrolnej po połogu wyszło mi wszystko dobrze .
  Dodam jeszcze że po każdym współżyciu z mężem na drugi dzień boli mnie brzuch trochę i mam jakby leciutkie plamienia

  1. 9 września 2021, 09:33
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Plamienie po odbytym stosunku może być spowodowane podrażnieniem mechanicznym wynikającym z suchości pochwy. Powrót do normy organizmu kobiety po ciąży trwa dłużej niż 6 tygodni połogu. Dlatego może Pani nadal obserwować różne anomalie, w tym zaburzenia miesiączkowania, zwłaszcza jeśli karmi Pani piersią. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ponownie skonsultować się z ginekologiem.

 68. 7 września 2021, 15:18
  Laura

  Mam miesiączki od roku, miałam teraz dostać 29 poprzedniego miesiąca, mam je bardzo nieregularnie. Raz miałam kilka dni przed terminem oraz mam 11 lat

  1. 9 września 2021, 09:32
   mgr farm Marta Junowicz
   mgr farm Marta Junowicz

   Dzień dobry. Na początku dojrzewania nieregularne miesiączki to powszechne zjawisko. Wydzielanie hormonów płciowych regulujących cykl miesięczny nie jest jeszcze ustabilizowane. Wakacyjne podróże czy stres także mogą wpływać na zaburzenia cyklu. W razie dalszych wątpliwości warto wybrać się z dorosłym opiekunem, najlepiej mamą, do ginekologa dziecięcego.

 69. 8 września 2021, 12:27
  Karolina

  Dzień Dobry.
  Mam pytanie mam 38 lat i pierwszy raz mi się stało że między jednym a kolejnym okresem jest tylko 17 dni . Jestem 3 lata po operacji tarczycy i mam niedoczynność na i czy to jest normalne

  1. 9 września 2021, 09:38
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry, nieprawidłowa praca tarczycy może przekładać się na zaburzenia miesiączkowania. Ponadto po 17 dniach od poprzedniej miesiączki mogło wystąpić krwawienie śródcykliczne (jeśli stosuje Pani antykoncepcję hormonalną), plamienie okołoowulacyjne lub implantacyjne. Zdarza się również, że w wieku 38 lat kobiety zaczynają przechodzić menopauzę, a jednym z jej pierwszych objawów są zaburzenia (wydłużenie lub wyraźne skrócenie) cyklu. Wizyta u ginekologa powinna wiele wyjaśnić.

 70. 12 września 2021, 20:20
  Karolina

  Witam mam pytanie jestem po porodzie 2 miesiące i byłam u lekarza bo miałam po okresie jeszcze krwawienie lekarz mi przepisał cyclonamine na zanik krwawienia i czy może się po tym okres spóźniać

  1. 13 września 2021, 13:55
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry, producent leku nie wymienia wśród działań niepożądanych zaburzeń cyklu miesięcznego. Uregulowanie się poziomu hormonów i długości cyklu po porodzie może potrwać kilka miesięcy, zwłaszcza jeśli kobieta karmi dziecko piersią.

 71. 23 września 2021, 21:29
  Mmmm

  Witam mam 32 lata i 14. 09.dostalam okres.zazwyczaj pierwsze 2 dni jest bardzo obfity, i dość bolesny. Na 3 dzień jest już delikatne miesiączkowanie, bez zbędnych dolegliwości. W chwili obecnej mój okres przeciąga się już 3 dzień mimo że już jest założony nowy plaster od kilku dni. Nie mam pojęcia dlaczego tak się stało… Zawsze Miesiączkuje regularnie. Ponieważ od kilku dobrych lat używam plastry antykoncepcyjne. Co może być przyczyną?

  1. 27 września 2021, 20:33
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. W trakcie stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych miesiączki są zwykle dosyć krótkie oraz niezbyt obfite. Po kilku latach stosowania plastrów odchylenia od normy nie powinny mieć miejsca, dlatego powinna się Pani skonsultować z ginekologiem.

 72. 24 września 2021, 17:50
  Patrycja1

  W marcu odstawił tabletki antykoncepcyjne w związku z podjęciem decyzji o dziecku. Pierwsze trzy miesiączki co 28 dni i później zaczął się problem (cykle co 42, 58, i teraz 38 dni). Jestem obecnie po 2 wizycie u lekarza za pierwszym razem dostałam duphaston na wywołanie i miesiączkę dostałam następnego dnia po opakowaniu, teraz również dostałam duphaston i po 1 dniu stosowania wystąpiło plamienie. Pierwszego dnia miesiączki mam zacząć brać Vibin przez 3 miesiące. Czy powrót do antykoncepcji nie rozreguluje mnie jeszcze bardziej oraz czy może to jeszcze bardziej uniemożliwić zajście w ciążę?
  Bardzo proszę o odpowiedź ?

  1. 27 września 2021, 20:50
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej reguluje długość cyklu. Jednak po ponownym odstawieniu tabletek problem może wrócić. Ponadto w trakcie prawidłowego stosowania tabletek zajście w ciążę będzie niemożliwe.

 73. 25 września 2021, 20:57
  ANNA

  Witam mam pytanko bylam u lekarza on stwierdzil ze wszystko jest ok ale ja soe martwie bo dostalam okres tydzien pozniej niz zawsze i zawsze mialam taki ze skrzepami i bardzo obfity a tu taki inny 8dni ale jak bym tylko plamiła po tym 4dni przerwy i znowy plamilam trwalo to 3dni potej sytuacji 4dni przerwy i znowu palmie . Wiec zapisalam sobie ze w ciagu miesiaca to 8dni bylo bez plamien co to moze byc

  1. 27 września 2021, 20:45
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Zaburzenia cyklu miesięcznego mogą wynikać z ogólnie pojętych zaburzeń hormonalnych, stresu, przebytej choroby, przyjmowania konkretnych leków. Plamienie często występuje w pierwszych tygodniach ciąży, gdy poziom progesteronu jest niewystarczający. Skoro lekarz nie zauważył niczego niepokojącego proszę się nie martwić. Jeżeli mimo opinii lekarza jest Pani nadal niespokojna proszę umówić konsultację u innego ginekologa, który być może bardziej zgłębi temat i np. zleci wykonanie badań krwi.

 74. 26 września 2021, 14:27
  Ewa

  Witam nie wiem co się dzieje ale dostałam okres po 16 dniach znowu od poprzedniego

  1. 27 września 2021, 20:42
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Krwawienie występujące 16 dni od poprzedniego może wskazywać m.in. na krwawienie śródcykliczne (towarzyszące owulacji) lub implantacyjne. Częste krwawienia mogą być objawem zaburzeń hormonalnych w pierwszych lub ostatnich latach miesiączkowania, gdy są interpretowane jako pierwsze objawy menopauzy. Ze względu na mnogość przyczyn należy skonsultować się z ginekologiem, zwłaszcza jeśli sytuacja się powtórzy lub jeśli wystąpią dodatkowe objawy.

 75. 29 września 2021, 09:37
  Anita

  Spóźnia mi się okres o 20 dni byłam u ginekologa powiedział że wszystko jest dobrze a na usg widział że na dniach powinnam dostać miesiączkę, minął tydzień a miesiączkę nadal brak… Zastanawiam się co robić…

  1. 5 października 2021, 23:09
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry. Lekarz weryfikował i ocenił, że nie ma powodów do obaw. Okazjonalnie częstotliwość występowania miesiączki może się ulegać wahaniom o różnym podłożu. Jeśli jednak nadal okres nie wystąpił to warto udać się także na konsultację endokrynologiczną, gdyż zatrzymanie miesiączki może być spowodowane wahaniami w poziomie hormonów.

 76. 29 września 2021, 13:14
  Ania

  Witam mam pytanie. Mam 17 lat, okres mialam 13.09 i skonczyl mi sie 18.09 a dzisiaj dostalam kolejny okres. Podkreśle ze zawsze miesiaczki mialam co 29-33 dni. Moje pytanie brzmi czy moze byc to spowodowane tabletka dzień po? Bralam ją 5 miesiecy temu i dotychczas miesiaczki byly regularne i nagle taka sytuacja. Proszę o odpowiedź, byłabym wdzięczna

  1. 5 października 2021, 23:10
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, przyjęcie tabletki dzień po mogło wywołać zmiany w regularności miesiączek. Proszę skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

 77. 3 października 2021, 08:03
  Oliwia

  Dzien dobry. mam 11 lat i dzis wypada mi okres ale go nie mam co mam zrobic i co to oznacza prosze o odpowiedz

  1. 5 października 2021, 23:14
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, pierwsze miesiączki mogą stać się nieregularne, czasem okres może zaniknąć na kilka miesięcy, aby następnie powrócić w normalnych cyklach. Proszę się obserwować i dokładnie notować, kiedy pojawiła się miesiączka. Jeśli pojawią się inne dolegliwości wzbudzające niepokój, należy skonsultować się z ginekologiem dziecięcym.

 78. 4 października 2021, 12:09
  Janka

  Witam mam 45dzien cyklu (ostanio nieregularne cykle)okresu brak mimo objawów tj. obrzmiałe bolesne piersi i bol w podbrzuszu, test ciazowy negatywny

  1. 8 października 2021, 13:17
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, konieczna będzie w tym przypadku konsultacja z lekarzem ginekologiem.

 79. 4 października 2021, 17:25
  Wiktoria

  Dzień dobry ma 14 lat nie równo skończone pierwszy okres dostałam jak miałam 13 pierwszy okres dostałam 23lipca a skończył się 1 sierpnia i do tej pory nie dostałam okresu już się spóźnia 46 dni i nie wiem co mam zrobić czy to coś poważne mam się martwić proszę o odp

  1. 8 października 2021, 13:16
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, pierwsze miesiączki mogą pojawiać się nieregularnie, zmiany w cyklu mogą być spowodowane stresem, spadkiem wagi, zmianami hormonalnymi. Jeśli miesiączka nie pojawi się w kolejnym przewidywanym terminie należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

 80. 10 października 2021, 20:52
  Anonim19

  Dzień dobry, mam problem mianowicie miesiączka powinna pojawić mi się 4.10, a jest 10.10 czy powinnam się martwić? Ostatni czas był trochę stresujący oraz miał bóle jak zazwyczaj przed miesiączka, ale jej brak. Moje wcześniejsze miesiączki były regularne, może ostatnie dwa miesiące cykle były dłuższe o 1-3 dni.

  1. 14 października 2021, 14:47
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, stres może wpłynąć na regularność miesiączkowania, tak samo jak wpływ może mieć dieta, zmiany hormonalne. Jeśli miesiączka nie pojawi się w tym miesiącu oraz w kolejnych miesiącach będzie nieregularna to konieczna będzie konsultacja z lekarzem ginekologiem.

 81. 13 października 2021, 17:37
  Marcelina

  mam 15 lat i w tym roku mialam tylko 3 razy okres mam go co 4 5 miesiace aktualnie nie wiem o co chodzi a boje sie powiedziec rodzicom zawsze mysla ze mam regularny i tak sama mowia lekarza jak jestem na wizytach nie mam do konca pewnosci czym to jest spowodowane

  1. 14 października 2021, 13:04
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, nieregularne miesiączkowanie może być spowodowane różnymi czynnikami, mogą to być problemy hormonalne, stres, zła dieta ale także przyczyna może być znacznie poważniejsza. Koniecznie na wizycie należy poinformować o tym lekarza ginekologa, lub swojego lekarza rodzinnego.

 82. 16 października 2021, 21:58
  Katarzyna

  Witam. spoznia mi sie okres jakos 6 dni. Nie kiedy zdarzało sie,ze nawet ponad 10 dni. w miedzyczasie byl spory stres oraz pojawila sie infekcja intymna stosowalam lactovaginal i masc clotrimazolum. miesiączki mam bardzo nieregularne. jednak dalej odczuwam bol podbrzusza. nie wierze w testy ciążowe ale jednak zrobilam rano i po ok minucie zauwazylam 2 kreski jedna gruba a druga lekko widoczna. Według moich obliczeń może to być 2 tydz od zapłodnienia… Teraz doszedł lekki bol prawej strony podbrzusza promieniujący na nogę i momentami bol kręgosłupa. Kilka dni temu Mój lekarz rodzinny wypisał mi duomox 1g 2 razy dziennie. Otolaryngolog zalecił polvertic 24mg 2 razy dziennie na bppb. wiem czy to wszystko się wiąże ze sobą i stąd te opóźnienie miesiączki.

  1. 20 października 2021, 14:56
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, jeśli podejrzewa Pani, że może być w ciąży należy wykonać badanie krwi betaHCG, które jednoznacznie wskaże czy pani podejrzenia są słuszne. Ponadto na wizycie lekarskiej należy zaznaczyć, że istnieje prawdopodobieństwo, że może być Pani w początkowym etapie ciąży. Nie należy stosować leku Polvertic w okresie ciąży.

 83. 18 października 2021, 17:58
  Sandra

  26.09 Dostałam miesiaczke 2 tygodnie znowu dostałam krwawie do teraz18.10 krwawienia nie są obfite małe plamy. Stosuje leki hormonalne mam 21 lat

  1. 25 października 2021, 09:00
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, krwawienie śródcykliczne nie powinno się pojawiać podczas stosowania leków hormonalnych. Proszę skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

 84. 19 października 2021, 22:39
  Agnieszka

  Witam
  Od miesiąca mam problem z miesiączką. Zawsze dostawałam między 25-28dni i trwały one ok 4 dni od ponad 2lat, ponieważ wcześniej trwała 5-6 dni.
  Ostatni normalnie okres dostałam 27.09. był do 30.09. po 8 dniach znowu okres, nie plamienie tylko normalnie mi leciało, miałam nadzieję że to tylko tak jednorazowo no ale niestety od ostatniego dnia minęło kolejne 8 dni i powtórka.
  Mam 43 lata i podejrzewam że to może być początek przekwitania ale wszystkie moje koleżanki twierdzą że to za wcześnie. Zresztą jak byłam u ginekologa też tak stwierdził. Faktycznie od roku mam problem z zaśnięciem, mam huśtawkę nastroju i nagle wybuchu gorąca.
  Martwię się trochę tymi co tygodniowymi okresami. Innych objawów jak ból brzucha czy jajników nie mam.

  1. 25 października 2021, 08:56
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, każda kobieta w różnym czasie może przechodzić menopauzę, także nie jest to wykluczone. Wyróżnia się okres premenopauzy, w którym ulegają zmianie poziomy hormonów, miesiączka może nadal występować, ale staje się nieregularna, cykle często są bezowulacyjne. W takim przypadku powinna Pani dokładnie obserwować objawy, które zaczynają się pojawiać oraz uczęszczać na regularne wizyty u ginekologa. Wizyty powinny się odbywać minimum raz do roku, najlepiej aby odbywały się co 6 miesięcy.

 85. 22 października 2021, 02:34
  Nikola

  Witam ostatni raz miałam misiączke 18.09 skonczyła mi sie 24.09 a teraz powinnam dostać 19.10 i 4 dni mi sie spóźnia co to może byc

  1. 25 października 2021, 11:46
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, zaburzenia miesiączkowania mogą być spowodowane zmianą stylu życia, zmianę diety, zwiększeniem aktywności fizycznej, ale także moga być efektem zmian hormonalnych oraz ciążą. Powinna Pani wykonać test ciążowy lub udać się na konsultację do lekarza ginekologa.

 86. 23 października 2021, 15:33
  Patrycja

  Miałam misiaczka 1.10 tydzień przerwy i 19.10 znowu dostałam. Pierwszt raz mam takie coś. W przeciągu dwóch miesięcy zmieniłam kraje i trochę się stresowałam ale tez staramy siw z partnerem o dziecko. I teraz cZy zaistniała sytuacja jesy powodem stresu cY jednak ciąży. Na dodatek bolą mnie jajniki ale tak delikatnie i tylko co jakiś czas i mam wrażenie ze mam większe piersi.

  1. 25 października 2021, 11:42
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, stres oraz zmiana miejsca pobytu mogła wywołać skutek w postaci skrócenia cyklu miesięcznego. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce w kolejnych miesiącach (cykl się skróci lub wydłuży), powinna się Pani skonsultować z lekarzem ginekologiem.

 87. 26 października 2021, 09:12
  Łucja

  Od dwóch miesięcy spóźnia mi się okres ale dostaje go po 10/15 dniach. Jaka może być przyczyna

  1. 2 listopada 2021, 17:58
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Przyczyn opóźnienia miesiączki może być mnóstwo – od ostawienia antykoncepcji, poprzez przebyte infekcje, na zaburzeniach hormonalnych, stresie czy odchudzaniu skończywszy. Proszę spróbować przeanalizować ostatnie miesiące pod kątem przyjmowanych leków, zmiany stylu życia, diety czy chorób. Jeżeli sytuacja będzie się powtarzać warto wybrać się do ginekologa, który może zlecić np. wykonanie badań hormonalnych.

 88. 31 października 2021, 13:59
  Kasiaa

  Od 12 do 18 miałam miesiączke i potem jeden dzień po miesiączce był dniem takim bez miesiączki i teraz od dnia 20 do dzisiejszego dnia cały czas krwawię dodam że za 9 dni bede miała planowaną miesiączkę czyli 9 listopada co to może być ? Może być ciąża jak tak to kiedy zrobic test

  1. 9 listopada 2021, 17:09
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry, przyczyn zaburzeń miesiączkowania może być wiele. Krwawienie czy raczej plamienie może także występować na początku ciąży w wyniku niedoboru hormonów. Najbardziej wiarygodne będzie oznaczenie beta-HCG z krwi w laboratorium. W przypadku potwierdzenia ciąży proszę pilnie udać się do ginekologa.

 89. 31 października 2021, 23:22
  Natalia

  26 października zrobiłam test ciążowy wyszedł pozytywnie a 27 października zaczęłam krwawić okres mam przewarznie 3 dni a tym razem wydłużył mi się do 5 i jeszcze nie skończył nie mam żadnych dolegliwości

  1. 9 listopada 2021, 17:08
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Bardzo możliwe, że występujące u Pani krwawienie to nie miesiączka tylko objaw niedoboru hormonów często występujący na początku ciąży. Proszę pilnie udać się do ginekologa.

 90. 9 listopada 2021, 09:30
  Ada

  Ja mam od lat nieregularne miesiączki i wcale nie przejmuje się tym mam bole brzucha itp ale nic się nie dzieje tak zle

 91. 10 listopada 2021, 20:03
  Julka

  Witam, mam problem ostatnia miesiączkę miałam na początku września. Nigdy nie miałam okresu regularnie, od lipca okres miałam co 2 miesiące teraz już okresu nie miałam od września mam 12 lat i nie wiem co mam robić

  1. 18 listopada 2021, 07:06
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, nieregularne miesiączki u nastolatek są normalnym zjawiskiem. Jeśli bardzo to Panią niepokoi lub okres nie pojawi się w ciągu kolejnego miesiąca proszę skonsultować się z ginekologiem dziecięcym. Na wizytę idzie się z rodzicem.

 92. 12 listopada 2021, 13:51
  Ewa

  Dzień dobry, mam 45 lat. Okres dostaje praktycznie zawsze regularnie co 21-22 dni. Trwa zazwyczaj ok 6 dni. 30 października dostałam okres ale był on trochę bardziej skąpy niż zwykle, trwał 4 dni. Wczoraj, tj po 12 dniach znów dostałam okres. Ok roku temu miałam podobną jednorazowa sytuację, która się unormowała. Czy powinnam udać się do ginekologa, czy odczekać 1- 2 cykle, bo może nie jest to nic niepokojącego?

  1. 18 listopada 2021, 07:06
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, sugerujemy odczekać 1-2 cykle i po tym czasie skonsultować się z ginekologiem. Menopauza zaczyna się w wieku 45-55 lat, może być to początek zmian hormonalnych.

  2. 1 lutego 2022, 16:07
   Monika

   Mam dokładnie to samo. Pani Ewo pierwszym razem się wystraszyłam poszłam do ginekologa USG i cytologia i badanie ginekologiczne oki . Pewnie hormony poczekam jeszcze dwa cykle jak się nie unormuje to ginekolog prosił żeby przyjść i da tabletki. dużo zdrowia wszystkim.

 93. 24 listopada 2021, 09:44
  Julia

  Okres spóźnia mi się 10 dni od 3 dni mam lekkie plamienie które trwa kilka minut i tyle. Następnego dnia jest to samo i tak w kółko. Zrobiłam test i jest negatywny.

  1. 1 grudnia 2021, 08:19
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, dla pewności wykluczenia ciąży sugeruję wykonać test beta hCG z krwi. Przyczyn spóźnienia okresu i wystąpienia plamienia może być wiele m.in zaburzenia hormonalne, sytuacje stresowe. Proszę skonsultować się z lekarzem ginekologiem w celu poznania przyczyny.

 94. 1 grudnia 2021, 00:11
  Zosia

  Witam ostatnią miesiączkę miałam 18.11 A skończyła się 22.11 i znów zaczął mi się okres A jest 01.12 mam już tak 3 raz że tak szybko się zaczyna. Mam 13 lat. Dwa razy w tygodniu jeżdżę konno, ostatnio mam sporo stresu. Co mam robić? Miesiączki mam już 1rok

  1. 6 grudnia 2021, 13:13
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, do 3 lat od wystąpienia pierwszej miesiączki mogą występować nieregularne cykle. Jeśli problem będzie się utrzymywał proponuję udanie się wraz z opiekunem na wizytę u ginekologa dziecięcego.

 95. 1 grudnia 2021, 06:01
  Monika

  Witam.
  Dwa lata temu urodziłam dziecko. Cytologia robiona w 2018 i 2019 z wynikiem prawidłowym.
  Od porodu mam regularne ale obfite okresy że skrzepami i trwają ok 5./6 dni.
  10 listopada dostałam okres skapy i bez skrzepów.
  10 dnia cyklu pojawiła się brązowa wydzielina i śluz z nitkami krwi który zniknął na dwa dni i wrócił 14 dnia cyklu . Śluz z krwią jest do dziś , nie zostaje na wkładce ,jest widoczny tylko podczas podcierania na papierze. Nie mam wkładki, nie stosuje tabletek. Choruje na hipochondrię i żyje w ciężkim stresie. Bardzo boje się raka, przez co mój stan się pogarsza.
  Czy to objaw raka? Wizyta w styczniu z powodu pandemii.

  1. 6 grudnia 2021, 13:13
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, zaburzenia miesiączkowania mogą być efektem zmian hormonalnych oraz ciąży. Powinna Pani dla pewności wykonać test ciążowy oraz spokojnie poczekać na wizytę u ginekologa. W razie pozytywnego wyniku testu wizytę należy przyśpieszyć.

 96. 1 grudnia 2021, 23:33
  Marika

  Mam 14 lat okres mam już jakieś 2,5 roku nigdy okres mi się nie spóźniał a teraz mi się spóźnia co prawda o 1 dzień ale zawsze coś czy powinnam sie nie pokoić?

  1. 10 grudnia 2021, 09:28
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry, nieregularne miesiączki u nastolatek to powszechne zjawisko. Przebyta infekcja, stres, podróż mogą wpłynąć na długość cyklu. Jednodniowe opóźnienie miesiączki nie stanowi powodu do niepokoju.

 97. 7 grudnia 2021, 22:32
  Ania

  Pierwszy okres dostałam w wieku 10 lat. Krwawiłam przez jeden dzień niezbyt obficie. Od tamtego czasu miesiączka nie wystąpiła. Teraz mam 13, i zaczynam się martwić, dlaczego tak się dzieje. Czy jest to związane z masą ciała?(Mam BMI 14,3, ale od zawsze byłam szczupła; nie jest to związane z głodzeniem się ani żadną dietą) Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. 30 grudnia 2021, 15:46
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, niska masa ciała może być przyczyną zahamowania miesiączkowania. Proszę skonsultować się w tej kwestii z lekarzem rodzinnym.

 98. 9 grudnia 2021, 01:52
  Kasia1989

  Witam miałam okres przez 7dni ale nie leciało jak powinien mogłam mieć podpaskę przez 2dni taki był słaby okres a dziś to samo trochę poleciało a teraz już nic co robić test kupić czy umòwic się do lekarza

  1. 30 grudnia 2021, 15:44
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, jeśli jest możliwość iż w tym czasie zaszła Pani w ciążę, najpierw należy wykonać test. Niezależnie od wyniku testu powinna Pani udać się na konsultację do lekarza.

 99. 9 grudnia 2021, 17:34
  Jola38 lat

  Miałam ostatni okres 14 A 21 miałam stosunek i potem dostałam okres 8 czy mogę być w ciąży

  1. 30 grudnia 2021, 15:43
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, wystąpienie miesiączki sugeruje, że nie jest Pani w ciąży, jednakże aby się upewnić powinna Pani wykonać test ciążowy.

 100. 25 grudnia 2021, 11:07
  Klaudia

  Dzień dobry,
  Mój okres jest mniej ogbity, niż zawsze, jednak ma taki sam kolor. Jest bardziej bolesny, a żadnych objawów ciąży do tej pory nie mam. Mój okres jest bardzo często nieregularny. Mam powody do zmartwień?

  1. 3 stycznia 2022, 10:05
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Obfitość, kolor oraz objawy towarzyszące miesiączce nie w każdym cyklu są powtarzalne, więc raczej nie powinna się Pani martwić. Jeżeli jednak w poprzednim cyklu mogło dojść do zapłodnienia proszę wykonać test ciążowy lub oznaczenie poziomu beta-HCG w laboratorium.

 101. 13 stycznia 2022, 00:48
  Natalia

  Witam mam już 11 dni miesiączkę ciągle ze mnie leci są malutkie skrzepy co mam zrobić proszę o pomoc

  1. 14 stycznia 2022, 17:01
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, w przypadku wydłużającego się krwawienia należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

 102. 15 stycznia 2022, 21:46
  Mina

  Dzien dobry, ostatnio mam bardzo stresujacy czas, i w grudniu dostałam miesiączkę zamiast 18.12 – 12.12. Mamy styczen i nie wiem, czy powinnam dostac miesiaczke liczac date od tej co przyszla za wczesnie (w takim wypadku o 6 dni juz sie spoznia) czy normalnie wg starego 'rozkladu’. Dotychczas miesiaczke mialam regularna prawie co do minuty. Ciaza na 99 procent jest nienozliwa, zabezpieczamy sie z partnerem. Kiedy powinnam zaczac sie niepokoic? Bardzo dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam

  1. 17 stycznia 2022, 09:14
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Za pierwszy dzień cyklu przyjmuje się pierwszy dzień rzeczywistej miesiączki, czyli w tym przypadku 12.12. Jeśli według Pani ciąża jest prawie niemożliwa, to prawdopodobnie tym razem stres przełożył się na wydłużenie cyklu. Gdyby miesiączka nie pojawiła się przez kolejnych 10-14 dni proszę wykonać test ciążowy i w razie konieczności skonsultować się z lekarzem.

 103. 16 stycznia 2022, 09:06
  Iwona36

  Witam. Mam 36 od 2mies,lecze się hormonami gdyż nie mam cykli owulacyjnych, dzisiaj dost. Miesiączkę która powinna być dop24. Jak mniej więcej przy cyklach30dniowych. Stres który towarzyszy mi w pracy. Może mieć też na to wpływ, oczywiście dost skierowanie od endokr, na badania prolaktyniny PRL, e2

 104. 17 stycznia 2022, 08:49
  Anonim

  Witam mam 40lat ostatnio miesiączkę miałam 5 stycznia i miałam 7dni i znów dostałam po 4dniach co to znaczy

  1. 25 stycznia 2022, 18:52
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, zmiany w cyklu miesiączkowym mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, które mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi. Proszę odczekać 1-2 cykle i po tym czasie skonsultować się z lekarzem ginekologiem w celu wykluczenia innych przyczyn.

 105. 18 stycznia 2022, 15:30
  Łucja

  pomozcie moja pierwsza miesiaczke dostalam w wieku 11 lat poyem kilka miesiecy jej nie mialam , dostalam i uregulowalo mi sie. Mam teraz 14 lat i moja miesiaczka spoznia sie juz 31 dni pomocy

  1. 25 stycznia 2022, 18:53
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, do 3 lat od wystąpienia pierwszej miesiączki mogą występować nieregularne cykle. Długie spóźnianie się miesiączki powinno zostać skonsultowane z ginekologiem dziecięcym gdzie podczas wizyty będzie obecny rodzic lub opiekun.

 106. 26 stycznia 2022, 05:01
  Emilia

  Witam, dostałam miesiączkę 14 stycznia, a skończyła mi się 20 stycznia i po trzech dniach znowu poleciała mi krew. Czy to jest możliwe, aby mieć tak szybko ponowna miesiączkę? Poproszę o poradę. Pozdrawiam, Emilia

  1. 3 lutego 2022, 10:14
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, zaburzenie w wystąpieniu krwawienia najlepiej skonsultować z lekarzem ginekologiem.

 107. 12 lutego 2022, 19:33
  Aneta

  Dzień dobry mam 42 lata spoznia mi sie okres który powinnam miec 3.02.22. 6.02 wspolzylam czy moglam zajsc w tym czasie w ciążę. Zaznaczę że wcześniejszy stosunek odbylam w grudniu A w styczniu miałam okres normalnie. Jaka może być przyczyna, czy to ciaza?

  1. 14 lutego 2022, 10:12
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, istnieje prawdopodobieństwo, że może być Pani w ciąży, jeśli do tej pory nie pojawiła się miesiączka. Proszę skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub wykonać test ciążowy.

 108. 13 lutego 2022, 18:37
  Natalia

  Witam, zastanawiam się nad jedną rzeczą, a mianowicie 19 grudnia 2021 współżyłam tylko z tabletkami antykoncepcyjnymi, sperma nie była we mnie. Teraz jest 13 luty 2022 miałam 2 miesiączki wtedy kiedy powinna być, zanim się zaczęła wiedziałam że będzie (typowo bolał mnie brzuch), okresy były obfite (ze skrzepami) lecz trwały tylko 3 dni a zawsze mam około 5 dni, czy to powód do niepokoju? (nie czuję się źle, nie chce mi się wymiotować, niektóre objawy typu np. bol plecow, krecenie w glowie pasuje ale mam te „objawy” juz kilka lat dzien w dzien). A może to przez stres mam taki krótki okres? Nie chcę robić testu, bo panicznie się go boję. Proszę o opinię.

  1. 14 lutego 2022, 10:16
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, przebyte miesiączki wskazują na to, że nie jest Pani w ciąży. Jednakże aby nabrała Pani pewności, proponuję wizytę u lekarza ginekologa. Skrócenie czasu menstruacji może być związane ze stresem, przebytą infekcją, zmęczeniem.

 109. 21 lutego 2022, 13:26
  Magda

  Dzień dobry, w tamtym miejscu miałam regularną miesiączkę 4 dni maks. W lutym miałam spóźnienie 3 dni i miesiączka trwała 5 dni. Co to może oznaczać?

  1. 22 lutego 2022, 09:56
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, miesiączka może ulec przesunięciu pod wpływem wielu czynników, takich jak: stres, infekcja intymna czy ogólny zły stan organizmu. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać w kolejnych miesiącach, konieczna może się okazać wizyta u lekarza ginekologa.

 110. 24 lutego 2022, 18:15
  Ela

  Witam, 29 stycznia skończy mi się okres, a 8 lutego dostałam plamienia. Aż do następnego okresu, czyli do 18 lutego okres był normalny przez 5 dni. W 6 dniu zaczęła lecieć krew jasna wodnista i tak jest do dzisiaj. Czy to coś poważnego? Dodam, że ostanie tygodnie mam bardzo stresujące. Mam 40 lat.

  1. 25 lutego 2022, 11:35
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, powinna udać się Pani na konsultację do lekarza ginekologa. Takie plamienie może być spowodowane stresem, zmianami hormonalnymi lub poważniejszym stanem chorobowym.

 111. 1 marca 2022, 01:41
  Marta

  Dzień dobry. Mam 38 lat. Jestem zdrowa. Mam aktualne, sprzed 3 miesięcy badania m.in. tarczycy. Po urodzeniu dziecka 6 lat temu moje miesiączki z czasem zaczęły być inne niż wcześniej. Od jakiegoś roku jest duża zmiana. Cykl jest co prawda regularny ale krwawienie trwa 2 dni, jest potem 2-3 dniowa przerwa a potem obfite jednorazowe krwawienie i już tylko ok. 3 dni plamień, jasnych bladoróżowych, pod koniec brązowych. Trwa tak już rok. Miesiączki są czasem co 21 dni a czasem i nie mam okresu przez 2 miesiące. Owulacje są bardzo bolesne natomiast sam okres zupełnie nie. Do ginekologa wybieram pod koniec miesiąca ale proszę o jakąś podpowiedź cóż to by mogło być. Pozdrawiam

  1. 2 marca 2022, 13:18
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry, przyczyną zmian dotyczących regularności oraz ciągłości miesiączek mogą być m.in. zaburzenia hormonalne. Takie odstępstwa często zgłaszają kobiety, które przeszły COVID-19. Lekarz zapewne zleci Pani dalsze badania – oznaczenie stężenia hormonów płciowych. Będą one stanowiły podstawę do postawienia właściwej diagnozy.

 112. 2 marca 2022, 16:00
  Justyna

  Witam ostatnio okres miałam w listopadzie w ubiegłym roku początkiem i pod koniec listopada kolejny raz miałam miesiączkę w ten sam miesiąc a teraz nie mam już 4 miesiące okresu jaki powód może być?

  1. 3 marca 2022, 09:10
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry, tak długi brak miesiączki może być spowodowany m.in. ciążą, menopauzą, bardzo dużą utratą wagi. Problem dotyczy także dziewcząt, które dopiero zaczęły miesiączkować. Proszę skonsultować się z ginekologiem.

 113. 10 marca 2022, 18:36
  Marta

  Całe życie miałam nieregularne miesiączki, co ok 34-40 dni (a czasem dłużej). Teraz w wieku 39 lat od 4 miesięcy regularnie jak w zegarku co 28 dni. Co może być przyczyną? Cieszyć się, czy niepokoić:)?

  1. 11 marca 2022, 09:01
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry, regularne miesiączki to zdecydowanie powód do radości 🙂

 114. 20 marca 2022, 14:14
  Julka

  Miałam miesiączkę od poniedziałku w sobotę nie było już nic a w niedzielę nadal wrócił po poludniu. Dlaczego?

  1. 22 marca 2022, 12:16
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, przerwa podczas trwania miesiączki może wynikać z powodu zebrania się wydzieliny w tylnej ścianie pochwy. Szczególnie, że pod koniec miesiączki krwawienie nie jest obfite. Jeśli problem będzie się powtarzał, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

 115. 20 marca 2022, 18:45
  Sandra

  Witam, mam 29 lat. Od jakiegoś czasu znów staramy się z mężem o dziecko (2 już mamy) i nic. Mam regularne cykle 28-32 dni. Teraz dostałam w 36. dniu cyklu plamienie, na 2. dzień lekkie krwawienie i w sumie trwał 2 dni. Test robiłam w 29. dniu cyklu i był negatywny. Czy są szanse, że mogło to być krwawienie implantacyjne?

  1. 22 marca 2022, 12:22
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, krwawienie implantacyjne występuje między 7. a 12. dniem od zapłodnienia. W przypadku cykli 28-dniowych, owulacja zwykle występuje w 14. dniu. Bardzo proszę dla pewności wykonać test Beta hCGG z krwi.

 116. 24 marca 2022, 14:57
  Kamila

  Dzień dobry jestem po porodzie na początku marca 3 dostałam miesiączkę mam do dziś do tego doszły zawroty głowy co robić pierwszy raz mam taką sytuację do lekarza dopiero za tydzień

  1. 28 marca 2022, 08:58
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Zawroty głowy mogą być związane z osłabieniem wynikającym z przedłużającej się miesiączki. Proszę dbać o odpowiednie nawodnienie i odpoczynek np. w trakcie drzemki maluszka. Warto do lekarza wybrać się z aktualnym wynikiem badania krwi (morfologia, żelazo, ferrytyna).

 117. 26 marca 2022, 08:26
  Karolina

  Witam, córka miesiączkuje od półtora roku. Cykl najczęściej 21 dniowy. Tym razem okres pojawił się tydzień po poprzednim. Jakie mogą być przyczyny?

  1. 29 marca 2022, 12:16
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. W pierwszych latach miesiączkowania nieregularności wynikające z zaburzeń hormonalnych są częstym zjawiskiem. Jednorazowy incydent nie wymaga konsultacji z lekarzem, gdyby jednak sytuacja się powtórzyła (lub gdy pojawią inne objawy, np. ból brzucha), wskazana jest wizyta u ginekologa.

 118. 4 kwietnia 2022, 09:49
  Paulina

  Witam w październiku odstawiłam antykoncepcję hormonalna i wystąpilo u mnie krwawienie z odstawienia. Następna miesiączkę dostalam 3 stycznia i od tej pory nie wystąpią u mnie kolejna miesiączka, dziś jest już kwiecień. Wiem że po odstawieniu antykoncepcji mogą występować nieregularne cykle ale aż tak? Wraz z mężem chcemy starac sie o dziecko więc brak miesiączki i owulacji to duzy problem

  1. 5 kwietnia 2022, 13:24
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry, po odstawieniu antykoncepcji gospodarka hormonalna organizmu może być bardzo zachwiana. Trzymiesięczny brak miesiączki to podstawa do wizyty u ginekologa. Lekarz po badaniu USG będzie miał możliwość określenia fazy cyklu i zaproponowania dalszego postępowania.

 119. 17 kwietnia 2022, 10:19
  Eva

  Witam mam 28 lat. 41dni brak miesiaczki cykl 28dni do tego 2 testy wyszły pozytywne tylko jedna mocna druga blada po tygodniu zrobiłam kolejny test strumieniowy wyszedł negatywny do tego dziś po stosunku pojawiło się krwawienie nieustępujące na wkładce są kropelki przy podtarciu krew na papierze mocno czerwona. Proszę o pomoc co to może być

  1. 19 kwietnia 2022, 11:11
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, proszę wykonać badanie z krwi oznaczające poziom beta hCG oraz zgłosić się pilnie do lekarza ginekologa.

 120. 26 kwietnia 2022, 23:05
  Jola

  Mam skończone 51 lat ostatnią miesiączke miałam w lutym w marcu i kwietniu nie dostałam miesiączki test ciążowy wyszedł negatywny jaka może być przyczyna

  1. 27 kwietnia 2022, 11:36
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, dla pewności może Pani wykonać test beta hCG z krwi. Kobiety po 50. roku życia mogą doświadczać pierwszych objawów menopauzy – w tym zmiany długości cyklu miesiączkowego. Jeśli okres nie pojawi się w najbliższym czasie, proszę skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

 121. 15 maja 2022, 15:24
  Patrycja

  Dzień Dobry,
  4 dni temu miałam menustrację czyli krwawienie z poch*y i mam bardzo obfite mięsiączki.Marzę o mniej obfitych,żeby nie zużywac tylu podpasek i tamponów bo tylko tracę pieniądze na to a chciałabym se coś fajnego kupić zamiast podpasek i tamponów.Potrzebuję pomocy???

  1. 16 maja 2022, 12:32
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Długość cyklu, czas trwania i obfitość miesiączki to bardzo indywidualne kwestie. Niekiedy bardzo obfite menstruacje mogą być spowodowane np. przerostem endometrium lub mięśniakami macicy. W takich, a także pozostałych, przypadkach ginekolog na podstawie badań i zebranego wywiadu wprowadza odpowiednie leczenie lub kieruje na zabieg.

 122. 1 czerwca 2022, 12:33
  Milena

  Ostatnia miesiączkę miałam 11.04 a skączyła mi się 5.05 i niewiem jak obliczyć kiedy będzie następna miesiączka według kalendarzyka powinnam mieć 9.05 ale niemiałam a teraz pokazuje że powinna być 6.06

  1. 2 czerwca 2022, 08:47
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Według podanych przez Panią informacji poprzednia miesiączka trwała 25 dni – to zdecydowanie za długo i może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych. W takiej sytuacji cały cykl wydłuża się i określenie czasu wystąpienia kolejnej miesiączki może okazać się problematyczne. Jeżeli zna Pani dobrze swoje ciało i wie Pani, kiedy występuje owulacja, to można przyjąć, że kolejna miesiączka wystąpi 12-16 dni później.

 123. 22 czerwca 2022, 12:10
  Ewa

  Dzień dobry, mam od 4 tygodni już miesiączkę mam też PCOS Czy przez PCOS mogę tak długo krwawić?

  1. 23 czerwca 2022, 12:41
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, zespół policystycznych jajników charakteryzuje się długimi, nieregularnymi cyklami. Nie powinien jednak powodować tak długiej miesiączki. Bardzo proszę o kontakt z lekarzem ginekologiem w celu wykluczenia innych przyczyn.

 124. 27 czerwca 2022, 14:47
  Monika....

  Witam. Mam miesiączkę trzeci raz w jednym miesiącu. Mam depresję lękową i leczę się na nią. Czy to może być od leków?

  1. 28 czerwca 2022, 16:16
   mgr farm. Agnieszka Działo
   mgr farm. Agnieszka Działo

   Dzień dobry.
   Leki psychotropowe, w tym przeciwdepresyjne, bardzo często przyczyniają się do zaburzeń miesiączkowania. W przypadku nasilenia działań niepożądanych leków, po zgłoszeniu lekarzowi prowadzącemu, warto rozważyć z nim zmianę leczenia, aby podtrzymać efekt terapeutyczny, a jednocześnie zniwelować działania niepożądane. Lekarz przeprowadzi stosowny wywiad w celu oceny, czy stosowany przez Panią lek może powodować takie zaburzenia oraz oceni stosunek korzyści nad działaniami niepożądanymi w przypadku Pani terapii.

 125. 30 czerwca 2022, 06:55
  Dominika

  Dwa dni temu dostałam miesiączki (bardzo obfitej). Dziś jest trzeci dzień i praktycznie nic, lekkie plamienie. Dlaczego tak się dzieje? To jest moja druga miesiączka od 4 lat (choruje na Hashimoto).

  1. 1 lipca 2022, 08:12
   mgr farm. Agnieszka Działo
   mgr farm. Agnieszka Działo

   Dzień dobry.
   Niezależnie od przyczyn (których może być sporo) i chorób towarzyszących, przy tak małej częstotliwości miesiączki w ciągu 4 lat powinna Pani niezwłocznie zgłosić się do endokrynologa i ginekologa (lub jednego lekarza posiadającego obie z wymienionych specjalizacji) w celu wykonania badań, które pozwolą na postawienie precyzyjnej diagnozy.

 126. 3 lipca 2022, 23:51
  Ula

  Dzień dobry, chciałabym się poradzić, co zrobić, jeśli przez pierwszy rok miesiączka była w miarę regularna, a teraz zdarza się czasem dwa razy w miesiącu z odstępem 2 tygodni, a reszta jest raz w miesiącu z różnymi odstępami. Mam 17 lat i bardzo późno dostałam okresu, ale też mam niedowagę i nie wiem, czy to może być czynnikiem tego?

  1. 4 lipca 2022, 14:47
   mgr farm. Agnieszka Działo
   mgr farm. Agnieszka Działo

   Dzień dobry.
   Jak najbardziej, wspomniane czynniki mogą stanowić przyczynę. Cykl z czasem może się wyregulować. Warto dążyć do prawidłowego BMI. Niemniej jednak proszę prowadzić kalendarzyk menstruacyjny i udać się do ginekologa. Z całą pewnością jednym z pierwszych pytań będzie prośba o podanie daty ostatniej miesiączki. Adnotacja w postaci kalendarzyka wzbogacona o szerszy wywiad oraz badania diagnostyczne zalecone przez lekarza pozwolą na szybsze i precyzyjniejsze postawienie diagnozy.

 127. 13 lipca 2022, 01:52
  Anonim

  Witam dostałam pierwszy okres 5 miesięcy temu i od tamtej pory codziennie pojawią się biała wydzielina, mam 15 lat czy to normalne?

  1. 13 lipca 2022, 16:24
   mgr farm. Agnieszka Działo
   mgr farm. Agnieszka Działo

   Dzień dobry, jednym z etapów dojrzewania, obok wystąpienia krwawienia miesiączkowego, jest pojawienie się większej ilości wydzieliny, która w fachowym nazewnictwie określana jest mianem śluzu. Jeżeli nie towarzyszy temu pieczenie, świąd, zaczerwienienie, serowaty osad bądź nieprzyjemny zapach albo zabarwienie inne niż przeźroczyste lub delikatnie białe czy żółte, to jest to fizjologiczne, naturalne zjawisko. Wydzielina ta ma za zadanie nawilżyć błonę śluzową oraz chronić miejsce intymne przed otarciami i wnikaniem chorobotwórczych bakterii czy grzybów. W zależności od fazy cyklu może przyjmować różną gęstość oraz zabarwienie, po krwawieniu miesięcznym nawet czerwonawe lub brunatne. Jeżeli objawy będą nadal niepokojące, możesz poprosić rodzica o umówienie Cię do ginekologa. Rozpoczęciu menstruacji powinno towarzyszyć rozpoczęcie regularnych kontrolnych wizyt u lekarza ginekologa, które odbywa każda kobieta – nawet jeśli nie występują żadne dodatkowe objawy.

 128. 15 lipca 2022, 07:55
  Anonim

  Mnialam okresu.2.06.2022 r nie mnialam stosunku i spóźnia. Mi się okres 7 dni co to może byc

  1. 18 lipca 2022, 10:45
   mgr farm. Agnieszka Działo
   mgr farm. Agnieszka Działo

   Dzień dobry, przyczyn może być wiele, począwszy chociażby od stresu albo zmiany diety. Jeżeli wcześniej krwawienie występowało już nieregularnie, warto skonsultować to z ginekologiem, a także prowadzić kalendarzyk menstruacyjny w celu ułatwienia oceny regularności cykli.

 129. 16 lipca 2022, 09:28
  Iza

  W tamtym miesiącu spóźnił się okres o dwa dni ,ale przypuszczam że to ze stresu ponieważ miałam praktyki i się nimi stresowałam ,w tym miesiącu dostałam 2 dni wcześniej czy to normalne??

  1. 18 lipca 2022, 15:32
   mgr farm. Agnieszka Działo
   mgr farm. Agnieszka Działo

   Dzień dobry, stres jest jednym z czynników wpływających na regularność cyklu menstruacyjnego. Pełna regularność może nie wrócić już przy pierwszym cyklu, dodatkowo za zakres normy długości trwania cyklu przyjmuje się przedział 21-35 dni, jeśli więc mieści się Pani w tym przedziale, a sytuacja nie będzie się powtarzać cyklicznie, to nie ma podstawy do zmartwień.

 130. 17 lipca 2022, 23:24
  OLIWIA B...

  Mam miesiączkę około miesiąca niepokoi mnie to mam zaledwie 12 lat nie wiem czy powinnam powiedzieć to mamie aby mnie zapisać do ginekologa czy to minie

  1. 18 lipca 2022, 15:46
   mgr farm. Agnieszka Działo
   mgr farm. Agnieszka Działo

   Dzień dobry, krwawienie jest często mylone z plamieniem, w okresie dojrzewania nieregularność jest bardzo częsta, jednak długość jego trwania nie powinna być tak duża. Poproś mamę o wsparcie i skonsultuj się z ginekologiem. Każda kobieta po pierwszej miesiączce powinna rozpocząć regularne wizyty kontrolne u ginekologa, więc nawet jeśli badanie nie wykaże niczego niepokojącego, warto wyrobić sobie taki nawyk zdrowotny.

 131. 25 lipca 2022, 20:44
  Daria

  Witam.
  Miałam regularne miesiączki . Ostatnia miesiączka u mnie była 11 czerwca.
  W lipcu dostałam też 11 ale tylko z rana brązowe plamienie i to było na tyle . Do tej pory nie mam nic. Robiłam test ciążowy wyszedł negatywny . Byłam u ginekologa robił mi USG dopochwowe i ciszy też nie widział przepisał mi glubolki bo miałam infekcje glubolki się skończyły a okresu ciągle brak.

  1. 27 lipca 2022, 13:54
   mgr farm. Agnieszka Działo
   mgr farm. Agnieszka Działo

   Dzień dobry, jeżeli lekarz nie stwierdził żadnych nieprawidłowości, to nie widzę powodów do niepokoju. Przebyta infekcja intymna również mogła przyczynić się do intensywności krwawienia menstruacyjnego. Jeżeli w dalszym ciągu będzie Pani zaniepokojona brakiem krwawienia oraz nieregularnością cykli, które do tej pory były regularne, proszę ponownie udać się do ginekologa.

 132. 1 sierpnia 2022, 13:16
  Ela

  Czy to normalne że po sześciu miesiącach dostałam okres byłam u ginekologa i mówił że m monopalze

  1. 2 sierpnia 2022, 09:38
   mgr farm. Agnieszka Działo
   mgr farm. Agnieszka Działo

   Dzień dobry, nieregularne cykle zdarzają się często w okresie pokwitania i przekwitania (menopauzy) i są wynikiem zachwiania równowagi hormonalnej. Nieregularność może się wtedy utrzymywać nawet do kilku lat.

 133. 9 sierpnia 2022, 23:57
  Anonim

  Miesiączka trwa obwita 3 tydzień taka sama obfita nie ustępuje mam 51 lat i rok nie miałam okresu i tu nagle pojawił się i tak długo trwa co to oznacza organizm się oczyszcza i nastaje menopauza ?

  1. 10 sierpnia 2022, 14:08
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, koniecznie powinna się Pani skonsultować z lekarzem ginekologiem. Podczas menopauzy mogą pojawiać się nieregularne miesiączki, ale nie powinny one trwać przez tak długi okres czasu.

 134. 10 sierpnia 2022, 13:29
  Liliana

  Witam. Mam 44 lata i od marca pojawiły mi się nieregularne miesiączki. Do tej pory nie było żadnych problemów. Cykle miałam bardzo regularne co 28 dni. Cytologia i usg robione parę miesięcy temu i tez wszystko ok. Problem zaczął się w marcu, wtedy 28,03 dostałam miesiączkę. Następna pojawiła się 16,05 po 52 dniach. Kolejna była regularnie i pojawiła sie po 28 dniach. Niestety ostatnia miesiączka była 12,06 i do tego czasu miesiączki brak, juz 60 dni. Testy ciążowe wychodzą negatywnie, objawów ciąży brak. Czuje sie dobrze, nic mnie nie boli, nie mam żadnych upławów. Czy to może być początek menopauzy?

  1. 12 sierpnia 2022, 09:56
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, prawdopodobnie wystąpił u Pani okres premenopauzy, który może pojawić się nawet na 10 lat przed całkowitym ustaniem miesiączkowania. Podczas premenopauzy następuje powolne wygaszanie czynności jajników, pojawiają się pierwsze zmiany w poziomie wydzielanych hormonów. Miesiączki mogą stać się nieregularne, cykl może ulec wydłużeniu lub skróceniu, a samo krwawienie może być bardziej lub mniej obfite. Zmiany te mogą wyglądać inaczej u różnych kobiet. Tym objawom mogą towarzyszyć uderzenia gorąca, zmiany nastrojów, senność, zmęczenie.

 135. 10 sierpnia 2022, 20:56
  Paula

  Dzień dobry mam pytanie miałam okres od 27 lipca do 01.08.2022 i trwał on 6 dni a wcześniejszy od 24do 28 czerwca i trwał on 5 dni kiedy wypada owulacja robiłam test owulacyjny i wyszedł negatywny i co może oznaczać wydzielina biała z pochwy
  Dziękuję

  1. 12 sierpnia 2022, 14:21
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Dzień dobry,

   tutaj znajdzie Pani informacje, w jaki sposób obliczyć cykl miesiączkowy:
   https://gemini.pl/poradnik/pytania-pacjenta/cykl-miesiaczkowy-jak-obliczyc-jego-dlugosc/

   Pozdrawiamy 🙂
   Zespół Poradnika

 136. 11 sierpnia 2022, 23:09
  .

  Witam. Jeśli mój cykl ma 29-33 dni, to oznacza nieregularność?

  1. 17 sierpnia 2022, 13:02
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, dopuszcza się różnice trwania cyklu wynoszące 3-4 dni.

 137. 17 sierpnia 2022, 15:26
  Ewa

  Witam. Mam 52 lata przeszłam dwa łyżeczkowania i nie miałam okresu przes 6 miesięcy teraz dostałam, ale to bardziej plamienia czasami czy to normalne.

  1. 18 sierpnia 2022, 15:28
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, ze względu na Pani wiek możliwe jest występowanie menopauzy, podczas której mogą pojawiać się plamienia. Cykl miesiączkowy zaczyna zanikać, ale mogą pojawiać się takie objawy jak plamienie, upławy z pochwy. Towarzyszyć im mogą zmiany nastroju, uderzenia gorąca, większe zmęczenie.

 138. 21 sierpnia 2022, 12:33
  Ania

  Witam mam okres regularny cały czas, spoznil mi okres aż miesiąc czasu więc zrobiłam aż 3 testy u wyszedł wynik pozytywny, Ale dostałam nie dawno plamien czy to może być jakaś choroba czy ciąża? Niestety do lekarza mam na późny termin nic się nie dowiem na chwilę obecną

  1. 22 sierpnia 2022, 12:51
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, proszę pilnie zgłosić się do lekarza ginekologa. Jeśli nie ma Pani takiej możliwości, proszę udać się na Izbę Przyjęć Ginekologiczną do najbliższego szpitala. Plamienia w I trymestrze ciąży mogą występować na skutek wzrastania macicy, ale mogą być również skutkiem niedoboru hormonów lub poronienia, dlatego szczególnie istotny jest szybki kontakt z lekarzem.

 139. 22 sierpnia 2022, 11:58
  Ola

  Dzień dobry, mam 20 lat, studiując miałam okres dosyć regularnie, teraz wraz z rozpoczęciem wakacji wydłużył mi się cykl i okres spóźniał się 12, a potem 13 dni, a z kolei po powrocie z wakacji pojawił się w 24 dniu cyklu i jest bardziej skąpy niż zwykle. Co może być przyczyną tego stanu?

  1. 25 sierpnia 2022, 10:59
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, nieregularność cyklu miesiączkowego może być związana ze zmianami w poziomie hormonów, ale może mieć na to wpływ także stres, zmiana diety, aktywność fizyczna. Jeśli Pani cykle od początku wakacji uległy zmianie, konieczna będzie konsultacja z lekarzem ginekologiem oraz wykonanie podstawowych badań.

 140. 19 września 2022, 16:34
  Monika

  Ostatnia moja miesiączka zaczęła się 2 dni wcześniej niż zwykle i trwała tylko 3 dni a zawsze była dłużej. Mam straszny apetyt , jestem śpiąca jakby zmęczona , mam wahania nastroju. Test ciążowy robiłam przed nadejściem miesiączki i był negatywny. Czy mam się martwić ?

  1. 20 września 2022, 14:44
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry. Jednorazowe zaburzenie miesiączkowania nie jest powodem do niepokoju. Jeśli istnieje możliwość, że jest Pani w ciąży, może Pani wykonać badanie poziomu beta HCG, które da jednoznaczną odpowiedź. Miesiączka mogła być zaburzona przez różne czynniki, takie jak: stres, infekcja, zmiana diety. Może także sugerować zaburzenia hormonalne. Proszę obserwować swój cykl w ciągu następnych miesięcy.

 141. 22 września 2022, 15:31
  Agata

  Dzień dobry mam pytanie czy jak mam regularny okres i mam potem długą przerwę np 2 miesiące i potem znowu mama okres czym jest to spowodowane?

  1. 26 września 2022, 11:40
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Zaburzenia miesiączkowania mogą mieć różne przyczyny. Należą do nich stres, infekcje, przyjmowane leki, zmiany hormonalne, choroby współistniejące, wysoka aktywność fizyczna czy intensywne odchudzanie. Zmiany w długości cyklu są charakterystyczne dla okresu przekwitania. Jeżeli miesiączka ponownie tak bardzo się opóźni lub jeśli wystąpią jakiekolwiek inne objawy, proszę skonsultować się z ginekologiem.

 142. 23 września 2022, 18:58
  Ania

  Witam 2 września dostałam miesiączki która zakończyła sie 6 września
  22 września znowu zaczęłam krwawić czy tk jest odstępstwo od normy ze względu na tygodniowy wyjazd i stres czy można spodziewać się ciąży?

  1. 26 września 2022, 11:47
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Jeżeli standardowo ma Pani dłuższe cykle, to taki 21-dniowy można uznać za anomalię. Jeśli odbyła Pani niezabezpieczony stosunek, mogła Pani zajść w ciążę. Stres i podróże zwykle wydłużają, a nie skracają cykl, ale nie można wykluczyć takiej przyczyny. Proponuję w pierwszej kolejności sprawdzić, czy jest Pani w ciąży (domowy test lub badanie beta-HCG z krwi w laboratorium). Jeśli po wykluczeniu ciąży sytuacja się powtórzy, warto wybrać się do ginekologa.

 143. 2 października 2022, 14:15
  Tylka

  Witam 9 dni mi się spuznia miseioczka a miałam dostać 24 a nadal nie mam a już jest 2 październik

  1. 3 października 2022, 09:32
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Opóźnienia miesiączki mogą mieć wiele przyczyn. Wśród nich wymieniamy stres, infekcje, przyjmowane leki, podróżowanie, odchudzanie się, zaburzenia hormonalne. Jeżeli jest Pani aktywna seksualnie, możliwa jest także ciąża. Aby potwierdzić lub wykluczyć to ostatnie, proszę wykonać test ciążowy. Jeśli w ciągu dwóch tygodni miesiączka nie pojawi się, lub jeśli test wyjdzie pozytywny, proszę udać się na wizytę do ginekologa.

 144. 3 października 2022, 20:34
  Ewa

  Dzień dobry ,mam 16 lat dostałam dziś miesiączkę .
  Była przez jakieś dwie godziny strasznie mało leciało .
  Później ,leciał biały śluz .
  I miesiączka znikła .

  1. 4 października 2022, 13:40
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry. Jednorazowe zaburzenie miesiączkowania nie jest powodem do niepokoju. Na taki stan mógł mieć wpływ stres czy zmiana diety. Proszę obserwować swoje cykle w następnych miesiącach. Jeśli sytuacja będzie nawracać, konieczna może okazać się konsultacja z ginekologiem.

 145. 11 października 2022, 20:58
  Marta

  Witam, ostatnią miesiączkę miałam 18.06.2022r dziś jest 11.10.2022r i do dnia dzisiejszego nie dostałam okresu.W ciąży nie jestem,mam 43 lata.

  1. 12 października 2022, 12:05
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, w tym przypadku powinna się Pani skonsultować z lekarzem ginekologiem, który ustali przyczynę braku miesiączki.

 146. 18 października 2022, 10:15
  Paulina

  Dzień dobry, mam 23 lata. 25 września dostałam plamienia, które trwało tydzień, od razu po tym 1 października dostałam okres. Niestety krwawienie się nie skończyło i 13 października udałam się do ginekologa, który przepisał mi luteine podjęzykową 2×1 dziennie przez 2 tygodnie. Powiedział, że po 3-4 dniach krwawienie powinno ustąpić a kilka dni po 2 tygodniach brania luteiny powinnam mieć normalny okres i wtedy wziąć tabletke antykoncepcyjną Baletra. Dziś jest 5 dzień brania luteiny i nie zapowiada się żeby krwawienie się skończyło. Nie wiem co mam dalej robić. Ginekolog również stwierdził, że mam trochę policystyczne jajniki. Dodam, że na nic nie choruje i nie przyjmuje żadnych leków.

  1. 19 października 2022, 16:22
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry. W tym przypadku powinna się Pani zastosować do leczenia zaproponowanego przez ginekologa.

 147. 20 października 2022, 10:46
  Patrycja

  Ostatnia miesiączkę miałam 26 sierpnia 6 października plamilam 5 dni robiłam test wyszedł negatywny .

 148. 24 października 2022, 16:22
  Anonim

  Dzień dobry, okres spóźnia mi się 20 dni, przed planowanym okresem dostałam lekkiego plamienia. Mam 18 lat i bardzo często mam nieregularne miesiączki nie wiem czy się martwić czy też nie. Robiłam test ciążowy i wyszedł negtywny

  1. 28 października 2022, 10:37
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry. W przypadku gdy od paru cykli zauważyła Pani nieregularność w swoich miesiączkach, to zalecana jest kontrola u lekarza ginekologa.

 149. 17 listopada 2022, 21:13
  Paulina

  Witam.
  Ostatni okres miałam 30.10.22 i skończył mi się 4.11.22 normalnie powinnam mieć okres 26.11.22 a dostałam już 16.11 …za szybko.
  Zawsze dostawałam okres po 28 dniach.
  Stosuje antykoncepcję -tabletki , 1 dzien zapomniałam mojej tabletki ale omówiła
  To z moja Panią ginekolog ze mogę kolejnego dnia wziąć dwie rano i wieczorem…..mógłby być ten wcześniejszy okres tym spowodowany? Pozdrawiam

  1. 22 listopada 2022, 15:07
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry. W przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych krwawienie powinno występować dopiero po odstawieniu tabletek z substancją aktywną. Być może wcześniejsze krwawienie było związane z pominięciem zastosowania leku, ale organizm nie powinien tak zareagować. Proszę obserwować cykl dalej, jeśli po zakończeniu stosowania aktualnego blistra okres nie wystąpi, to konieczna będzie konsultacja z ginekologiem.

 150. 18 listopada 2022, 21:21
  Paulina

  Dawniej przez całe życie miałam miesiączkę co 28-31 dni, rzadko np co 34 czy 36 i praktycznie zawsze były obfite. Trwały 5-7 dni i wystepiwały skrzepy. Teraz mam 36 lat i od roku czy kilku mam co 26 dni, od tego czasu też silniejsze krwawienie trwa tylko 3 dni a czwartego przerwa – nic, i po nim już krwawienie srednie a raczej lekkie. Okres trwa ok tygodnia. Skrzepy jak dawniej w dniach obfitych. Tym razem było podobnie z czym że wczoraj był 8 dzień i już nic czyli uznałam że już się skończyło, a dziś 9 dzień i pojawiło się krwawienie ze skrzepem, takie chwilowe, jakby tylko z tego skrzepu i koniec. Miesiąc wcześniej miałam zaś początek okresu o 7-10 dni za szybko przed terminem, takie lekkie brązowi-czerwone co trwało aż do terminu miesiączki i potem dni wg terminu już byly normalnej obgitosci, było to tuż po lekkim przeziębieniu/grupie/covidzie- nie robiłam testu. Czy jest się czym martwić?

  1. 22 listopada 2022, 15:10
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Zaburzenia miesiączki w związku z przebytą infekcją są dosyć częstym zjawiskiem. Czynnikiem sprawczym może być także stres, zmiana diety, podróż, stosowanie niektórych leków. Jeżeli trzeci raz z rzędu miesiączka będzie miała inny niż dotychczas przebieg, to warto wybrać się na konsultację do ginekologa. Lekarz prawdopodobnie zleci badania hormonalne i wykona USG. Badania te pomogą w ustaleniu przyczyny zaburzeń.

 151. 19 listopada 2022, 23:08
  Wiktoria

  Jestem w ciąży
  ,

 152. 30 listopada 2022, 20:22
  Anna

  Witam. Mam 34 lata. I od pewnego czasu zmagam się z problemem miesiączkowania, tzn cykle mam co 28 dni i powinny trwać 7 dni. A od jakiegoś czasu jest tak że 3 dni jest miesiączka później z 2 dni przerwy i znowu miesiączka.

  1. 7 grudnia 2022, 08:22
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry. W przypadku gdy zaburzenia miesiączkowania pojawiają się od kilku cykli, powinna się Pani skonsultować z ginekologiem.

 153. 13 grudnia 2022, 17:43
  Monika

  Witam mam problem z miesiączka od jakiegoś roku mam miesiączkę 2 razy w miesiącu. Gdy mam 2 raz brzuch boli bardziej i pojawiają się dziwne skrzepy i okres jest ciemniejszy i nie wiem co to oznacza

  1. 14 grudnia 2022, 10:42
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Za prawidłową długość cyklu przyjmuje się przedział między 21 a 35 dni. Jeśli u Pani występują częściej niż co 21 dni, a do tego krwawienia różnią się charakterem i towarzyszącymi objawami, to z pewnością powinna się Pani wybrać do ginekologa. Lekarz wykona USG i prawdopodobnie zleci badania hormonalne.

 154. 16 grudnia 2022, 19:04
  Szok

  Hej,dziś mija 5 dzień w którym spóźnia mi się miesiączka. Zawsze miałam regularne po 26 dni cykle nigdy nie było zaburzeń. Robiłam 2 testy(w tym jeden popołudniu),wszystkie negatywne. Wczoraj zauważyłam na papierze krew,i nie mam dalej miesiączki. Wspolzylam,ale testy negatywne. Wiem że do lekarza muszę iść. Ale w tym momencie jestem w takim stresie że chciałabym jakiejś opinii. Nie boli mnie brzuch,ostatnio nie mam ochoty na jedzenie. A endokrynolog nic mi nie mówi,tylko żeby testy zrobić i wmuszac w siebie jedzenie,choćby owoców. Tsh na poziomie 1.62 a ft4 1.07 crp 0.1.

  1. 19 grudnia 2022, 12:54
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie oznaczenia poziomu beta-HCG w laboratorium. Badanie z krwi jest dokładniejsze niż to z moczu. Opóźnienie miesiączki może wynikać z przebytej infekcji, stresu, może być także efektem podróży, przyjmowanych leków, intensywnego wysiłku fizycznego czy diety. Z całą pewnością należy także wyjaśnić skąd obecność krwi pomimo braku miesiączki.

 155. 17 grudnia 2022, 23:28
  Kinia

  Witam 11.listopada dostałam okres trwał ok 4 dni 2 dni były normalne kolejne to były bardziej plamienia…teraz nie dostałam miesiączki dziś do jest 17 grudnia zrobiłam test i nie jestem w ciąży…ci może być przyczyną ,dodam że zawsze był regularny…

  1. 19 grudnia 2022, 12:57
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Jednorazowe, kilkudniowe opóźnienie miesiączki nie musi być powodem do niepokoju. Do takiej sytuacji może dojść po przebytej infekcji, w związku z podróżą czy intensywnym wysiłkiem fizycznym, na skutek stresu, odchudzania się. Oczywiście przyczyna może być także hormonalna (zaburzenia czynności tarczycy) lub typowo ginekologiczna – infekcja intymna czy ciąża. Pomimo negatywnego wyniku testu ciążowego warto oznaczyć poziom beta-HCG w laboratorium i cierpliwie czekać na pojawienie się miesiączki. W przypadku jej dalszego braku, poziomu gonadotropiny kosmówkowej wskazującego na ciążę lub wystąpienia innych objawów, należy umówić się na wizytę u ginekologa.

 156. 1 lutego 2023, 11:24
  Ola

  z jakies 16, 17 dni temu uprawialam sex z mezem wczoraj mialam dostac okres ale nie dostalam zrobilam test druga kreseczka wyszla blada a dzis mam plamienie. Raz jest raz nie ma co to może znaczyć?

  1. 3 lutego 2023, 10:09
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry. Aby upewnić się, czy jest Pani w ciąży, proszę wykonać badanie betaHCG z krwi. Opóźnienie miesiączkowania może mieć różne przyczyny takie jak zmiana diety, stres, wysiłek fizyczny, ale w Pani przypadku nie można także wykluczyć ciąży.

 157. 15 lutego 2023, 21:50
  Zaneta

  Witam serdecznie. Mam 31 lat.
  28 stycznia skończyłam miesiączkę, lecz 7 lutego dostałam kolejną. Tego 7 lutego było tylko jedne razowe plamienie, a następnego dnia zaczęła się już taka typowa miesiączka, która trwała tak do niedzieli ( do12 lutego).
  Dodam, że teraz odczuwam ból brzucha. Momentami taki jak na miesiączkę. Chciałam się zapytać jaka może być przyczyna takiego okresu w krótkim czasie po zakończeniu poprzedniego? Czy to może być objaw czegoś niepokojącego, czy zwyczajne zaburzenie hormonalne?

  1. 17 lutego 2023, 15:52
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Zaburzenia miesiączkowania mogą mieć różną przyczynę: zmiany hormonalne, stres, modyfikację diety. Powinna Pani skonsultować się z lekarzem ginekologiem

 158. 3 kwietnia 2023, 23:06
  Anna

  Dzień dobry,
  moje cykle miesiączkowe trwają zwykle ok. 35-36 dni, poza tym wszystko przebiega prawidłowo, owulacja zapewne się pojawia, gdyż obserwuję normalne wahania w ilości śluzu. Taka sytuacja jest prawdopodobnie spowodowana dość intensywnym wysiłkiem fizycznym. Na razie nie planuję ciąży, zastanawiam się jednak, czy taka sytuacja może mieć duży wpływ na zajście w ciążę w kilkuletniej perspektywie (przy założeniu, że z treningów wycofałabym się jedynie w razie pojawienia się problemów z zajściem). Z góry dziękuję za poradę!

  1. 7 kwietnia 2023, 10:30
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Dłuższy niż standardowo uznany za normę cykl nie musi oznaczać trudności w zajściu w ciążę. Owulacja jest oczywiście warunkiem koniecznym, ale nie jedynym. Duże znaczenie ma nastawienie, ilość stresu, przyjmowane leki, choroby współistniejące, anomalie w budowie układu rozrodczego i wiele innych, także tych po stronie partnera. Jeśli ma Pani dalsze wątpliwości może się Pani wybrać do ginekologa, który przeprowadzi wywiad i wykona badanie USG oraz zleci badania krwi.

 159. 9 kwietnia 2023, 18:37
  Patrycja

  Ostatnia miesiączkę miałam 25.02 2023 -03.03.2023 (pierwsza po poronieniu). Poroniłam 21.01.2023 .Przed miesiączką byłam u ginekologa, wszystko było dobrze. Po tygodniu od miesiączki plamiłam przez kolejny tydzień. Na dzień dziejszy 09.04. 2023 nie dostałam kolejnej miesiączki. Mam wrażenie że spuchł ( urósł) mi brzuch. Wiem że pierwsze miesiączki mogę mieć nieregularne. Ale kiedy zacząć się martwić? Czy znowu udać się do ginekologa czy odczekać? Może zrobić test ? ciążę raczej wykluczam, od poronienia bardzo uważam. Proszę o poradę.

  1. 11 kwietnia 2023, 10:21
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Po poronieniu organizm potrzebuje trochę czasu, aby cykle wróciły do normy. Początkowo mogą nie wykazywać regularności. Być może wrażenie napuchniętego, obrzmiałego brzucha zwiastuje zbliżającą się miesiączkę. Kwestię ciąży najlepiej zweryfikować, wykonując domowy test ciążowy lub badanie beta-HCG w laboratorium. Jeśli w ciągu 2-3 tygodni nie pojawi się menstruacja lub jeśli wystąpią inne, niepokojące objawy, proszę umówić się na wizytę do lekarza.

 160. 10 kwietnia 2023, 21:45
  Zuzia

  Mam 19 lat ostatnie miesiączkowanie zakończyłam 21.03 i wczoraj tzn. 09.04 dostałam kolejnej miesiączki. Mój cykl trwa co 29 dni, jestem zaskoczona dlaczego tak szybko dostałam kolejna.

  1. 11 kwietnia 2023, 10:26
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Na cykl miesięczny wpływa wiele czynników, choć większość z nich przeważnie wydłuża, a nie skraca cykl. Jednorazowe odstępstwo nie powinno być powodem do niepokoju. Takie rzeczy się po prostu czasem zdarzają. Jeśli w Pani ocenie nie wydarzyło się nic, co mogłoby wpłynąć na długość cyklu (np. silny stres, choroba, leki, dieta, podróż), a w kolejnym miesiącu także dojdzie do zaburzeń w długości cyklu, to warto wybrać się do lekarza.

 161. 27 czerwca 2023, 20:26
  Ona

  Witam serdecznie, niepokoi mnie fakt ze w maju spóźniła mi się miesiączka o 9 dni. Zrobiłam test, wykazał wynik negatywny, a teraz znowu spóźnia się miesiączka, co miałam zawsze jak w zegarku

  1. 28 czerwca 2023, 09:36
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Przyczyn opóźnienia miesiączki jest wiele. Być może w maju miała miejsce jedna sytuacja, a w czerwcu inna, która także wpłynęła na wydłużenie cyklu. Warto wykonać ponownie test ciążowy lub oznaczyć poziom beta-HCG we krwi. Jeśli miesiączka opóźni się po raz kolejny, wskazana będzie konsultacja z ginekologiem. Lekarz poza zrobieniem USG może także zlecić wykonanie badań hormonalnych.

 162. 28 czerwca 2023, 17:36
  nat

  mam 14lat okres spoznia mi sie 8 dni ale narazie nie zanosi sie zebyn miala go dostac czy powinnam sie niepokoic? pierwszy okres dostalam ok 1,5 roku temu

  1. 29 czerwca 2023, 11:48
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   U nastolatki, która zaczęła miesiączkować, krwawienia mogą występować bardzo nieregularnie. Zdarzają się nawet kilkumiesięczne przerwy między kolejnymi miesiączkami. 8-dniowe opóźnienie nie powinno stanowić powodu do niepokoju.

 163. 28 lipca 2023, 11:04
  Karolina

  Dzień dobry, zazwyczaj swoje cykle miałam regularne przez ok. 3-4 lata czasu odkąd zaczęłam prowadzić kalendarzyk. Aktualnie okres mi się spóźnia już 6 dzień wykluczyłam już ciąże kilku krotnie dla swojej pewności, martwię się co to by mogło być mam 20 lat..

  1. 29 lipca 2023, 15:14
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Miesiączka może się opóźnić z wielu powodów. Wśród najczęstszych wymienia się stres, infekcje, przyjmowane leki, podróż, intensywny wysiłek fizyczny czy rygorystyczną dietę. Nie można oczywiście zapominać o ciąży. Zdarza się, że testy domowe wychodzą negatywne mimo faktycznej ciąży, dlatego większą pewność daje oznaczenie beta-HCG w laboratorium. Jeśli w ciągu kolejnych 10-14 dni miesiączka nie wystąpi, warto skonsultować się z ginekologiem.

 164. 28 lipca 2023, 19:30
  Amelia

  Witam, w niedzielę odbyłam stosunek bez zabezpieczenia dzień później miałam dostać miesiączkę spóźniła mi się i dostałam ja dopiero w piątek i to bardzo delikatna wręcz lekkie plamienie. Czy to oznacza że mogę być w ciąży? Dodam jeszcze że kilka dni przed planowanym okresem pojawił mi się guzek na węźle chłonnym lewej pachwiny.

  1. 29 lipca 2023, 15:16
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Wyczuwalny guzek w pachwinie mógł być związany z jakimś stanem zapalnym, ale mógł też świadczyć o owulacji, która nastąpiła później niż powinna. W takiej sytuacji nie sposób wykluczyć, że w wyniku niezabezpieczonego stosunku w omawianą niedzielę nie zaszła Pani w ciążę. Aby mieć pewność, warto oznaczyć poziom beta-HCG we krwi, który może wykazać ciążę już około 10 dniach po domniemanym zapłodnieniu.

 165. 1 sierpnia 2023, 13:59
  Beata

  Ostatni raz miałam miesiączke 23.06 i się opóźnia co może być przyczyną?. Ostatnio chorowałam na zapalenie migdała brak apetytu do jedzenia.
  Brałam antybiotyk myślałam że być może to się przyczyniło…

  1. 2 sierpnia 2023, 08:12
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Przebyta infekcja, przyjmowany antybiotyk i chwilowe niedożywienie – każdy z tych czynników może przyczynić się do opóźnienia miesiączki, a ich połączenie tym bardziej. Jeśli natomiast w ostatnim miesiącu odbyła Pani niezabezpieczony stosunek, powinna Pani sprawdzić, czy nie jest Pani w ciąży.

 166. 31 sierpnia 2023, 07:18
  Wiktoria

  Ostatnią miesiączke miałam w czerwcu i przez te 2 miesiące nie miałam

 167. 7 września 2023, 17:42
  Agnes

  Witam mam 44 lat ostatnio okres spóźnia mi się już 29 dni wydaję mi się że zaczynam wchodzić w permenopauzie w styczniu też się spoznił o kilkanaście dni a potem już normalnie do teraz pocę się bolą mnie nogi i ręce czy jest czym się martwić czy może jeszcze poczekać.

  1. 8 września 2023, 08:44
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Premenopauza może pojawić się w wieku 45-55 lat i jest to okres poprzedzający menopauzę. W tym czasie miesiączki stają się nieregularne, pojawiają się dodatkowe objawy jak uderzenia gorąca czy zmiany nastroju. Swój stan może Pani skonsultować z lekarzem ginekologiem, który zaproponuje odpowiednie preparaty łagodzące objawy.

 168. 13 września 2023, 11:28
  Sylwia

  Witam mam 36 lat.Mam problem z okresem zaznaczę że dostawalam co 26 dni w tamtym miesiącu miałam 2 dni okresu po 16 dniach dostałam kolejny okres który trwał 5 dni w tymże między czasie pobolewalo mnie podbrzusze aż do okresu trzy dni miałam spokoju i potem jeden dzień planowania a nigdy nie miałam problemów co to może być.Jest się czegoś obawiać

  1. 14 września 2023, 15:22
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Zaburzenia miesiączkowania (wydłużony/skrócony cykl, krwawienia lub plamienia śródcykliczne) mogą mieć wiele przyczyn: stres, podróże, dieta, przebyte infekcje, przyjmowanie leków, zaburzenia hormonalne, patologiczne zmiany w obrębie narządów rodnych. Jeśli jest Pani aktywna seksualnie, to powinna mieć Pani także na uwadze ewentualną ciążę. Jednorazowa anomalia cyklu przeważnie nie wymaga żadnych działań. Jeśli jednak sytuacja się powtórzy, wystąpią inne objawy, plamienie zmieni się w krwawienie, a ból brzucha się nasili, proszę udać się do lekarza.

 169. 6 października 2023, 18:08
  Agata

  Dzień dobry, ostatnio bardzo dużo się stresowałam i spóźnia mi się okres 30 dni 🙁
  Czy to coś złego ? Niepokoi mnie to :<
  Dodam że pierwszy okres dostałam w te wakcje

  1. 9 października 2023, 10:13
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Pierwsze miesiączki mogą być nieregularne. Stres może wpłynąć na gospodarkę hormonalną, co może się przełożyć na długość cyklu miesiączkowego. Jeśli miesiączka nie pojawi się ponownie w kolejnym miesiącu, skonsultuj się z lekarzem.

 170. 10 października 2023, 14:32
  Kasia

  Mam obecnie prawie 42 lata. W zeszłym roku zatrzymał mi się okres na ok 2-3 miesiące, lekarz przepisał mi luteinę i pomogła, po czym przez pół roku cykle były normalne, jednak w sierpniu dostałam a’la okres a’la plamienie po 17 dniach. Po tym okresie kolejne brązowe plamienie po 35 dniach. Miałam jeszcze luteinę więc pomyślałam że znów wywołam, ale najprawdopodobniej te plamy to był okres. Test ciążowy negatywny. Wcześniej bywały miesiące gdzie miewałam co 17 dni okres, lecz to dopiero 2ga taka długa przerwa pomiędzy. Wcześniej przed okresem czułam biust i miałam PMS – ale nie miewam tego przy długich przerwach. Czy to może być okres przed menopauza ? Czy to dla mojego wieku nie jest za wcześnie ?

  1. 13 października 2023, 13:08
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Zmiana charakteru i częstotliwości krwawień może świadczyć o okresie premenopauzalnym (pierwszym etapie menopauzy). Klimakterium zazwyczaj występuje około 50. roku życia, ale u niektórych kobiet pierwsze objawy pojawiają się nawet kilka lat wcześniej. O samej menopauzie mówimy wówczas, gdy ustaje aktywność jajników, a krwawienie nie występuje przez min. 12 miesięcy. Wykonanie badań hormonalnych (estrogen, progesteron) pozwoli ocenić lekarzowi, czy faktycznie zbliża się Pani do okresu przekwitania.

 171. 24 października 2023, 20:08
  Agata

  Dzień dobry mam 11 lat pierwszą miesciączke dostałam 17 sierpnia w tym roku wszystko trwało dobrze ale w wrześniu dostałam dnia 12 a w tym miesiącu nadal nie dostałam miesiączki,jest 24 października.Co to oznacza?

  1. 26 października 2023, 08:46
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Pierwsze miesiączki mogą być nieregularne. Związane jest to ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w Twoim ciele. Wpływ na miesiączkę może mieć także dieta, aktywność fizyczna czy stres (np. ten związany z powrotem do szkoły). Obserwuj dalej swoje cykle i zapisuj dzień pojawienia się miesiączki w kalendarzu. Jeśli w ciągu następnych 6 miesięcy nadal będą one nieregularne porozmawiaj z rodzicami o wizycie u lekarza.

 172. 31 października 2023, 19:57
  Milena

  Witam, okres spóźnia się już 18 dni. Zrobiłam 4 testy ciążowe lecz zawsze wychodziły negatywne. Stres jest dość częsty ale w ostatnim czasie odnoszę wrażenie że był mniejszy. Proszę o pomoc, co zrobić?

  1. 2 listopada 2023, 09:44
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Dla pewności może Pani wykonać badanie beta-HCG z krwi. Stres, podróże, choroba, przyjmowane leki, dieta – te wszystkie czynniki mogą wpływać na rozregulowanie cyklu miesiączkowego. Jeżeli badanie beta-HCG wykluczy ciążę, a krwawienie się nie pojawi, proszę umówić wizytę u ginekologa.

 173. 6 listopada 2023, 17:52
  Anonimowa

  Dostałam pierwszą miesiączkę (11.08) jest teraz (06.11) i minęły prawie 3miesiace, nie wiem czy to normalne i czy nie powinnam iść z tym do lekarza

  1. 7 listopada 2023, 14:31
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Pierwsze miesiączki mogą być nieregularne. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie. Obserwuj swój cykl, najlepiej zapisz wystąpienie każdego krwawienia w kalendarzyku. Jeśli kolejna miesiączka nie pojawi się w ciągu kolejnych 3 miesięcy udaj się z opiekunem do lekarza.

 174. 15 listopada 2023, 21:54
  Lolka

  Mam 13 lat w sierpniu zaczęłam miesiączkować teraz powinien być mój trzeci okres ale spóźnia się 50!!!! dni nie wiem co mam robić czytam różne strony na internecie. Bardzo się przejmuje nie wiem co mam zrobić proszę o odpowiedź.

  1. 16 listopada 2023, 08:16
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Pierwsze miesiączki często są nieregularne i nie ma się czym martwić. Jeśli okres nie pojawi się w ciągu kolejnych 3 miesięcy, poproś rodzica lub opiekuna, by poszedł z Tobą do lekarza.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę