Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
72

Majtki menstruacyjne. Wszystko, co powinnaś wiedzieć!

Słuchaj artykułu

Kobieta przez 7-10 lat zużywa około 10 tysięcy podpasek lub tamponów. Obecnie na rynku zaczyna pojawiać się coraz więcej nowych produktów do higieny intymnej less waste. Jednym z nich są majtki menstruacyjne. Co warto o nich wiedzieć? Przeczytaj w artykule!

Majtki menstruacyjne. Wszystko, co powinnaś wiedzieć!

Czym są majtki menstruacyjne? 

Hasła „majtki menstruacyjne” czy „majtki na okres” mogą kojarzyć się z niewygodną bielizną. Nic bardziej mylnego! Majtki menstruacyjne przypominają te tradycyjne, a różnicę stanowi specjalny wkład chłonny. Składa się on z kilku warstw, które wchłaniają krew menstruacyjną i chronią przed przeciekaniem. Mogą być zrobione z naturalnych tkanin (bawełna, wełna) lub sztucznych (modal, mikrofibra, nylon), a także w wersji mieszanej (np. bawełna z domieszką elastanu). Ważne, aby były łagodne i oddychające dla skóry. Majtki menstruacyjne występują w różnych kolorach i modelach. Możesz wybrać figi, majtki bardziej zakryte, korygujące, do stosowania na noc lub do pływania.

Przed zakupem majtek menstruacyjnych weź pod uwagę:

 • rozmiar – z reguły powinien on być taki jak w przypadku standardowej bielizny,
 • liczbę warstw chłonnych – dostępne są modele z dodatkową warstwą,
 • rodzaj materiału,
 • sposób pielęgnacji.

Higiena podczas okresu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Majtki menstruacyjne – jak „działają”? 

Właściwości majtek menstruacyjnych zapewnia specjalna wkładka ochronna. Powinna ona składać się przynajmniej z trzech warstw: 

 • odprowadzającej wilgoć – zrobionej z warstwy oddychającej, a dzięki jonom srebra chroniącej przed namnażaniem się bakterii i powstawaniem nieprzyjemnego zapachu; sprawia to, że podczas użytkowania nie ma ryzyka powstawania infekcji;  
 • absorbującej – wchłaniającej krew menstruacyjną; modele różnych firm mogą się różnić od siebie stopniem chłonności, ale przeciętnie odpowiada ona około 4 tamponom; 
 • nieprzepuszczalnej – zewnętrznej, która zapobiega przeciekaniu i chroni ubranie czy pościel przed zabrudzeniem.

Większość dostępnych modeli ma uniwersalną chłonność. Można je nosić od 8 do nawet 12 godzin. Występują także majtki z oznaczoną chłonnością (podobnie jak w przypadku innych środków higienicznych).

Majtki menstruacyjne do pływania

Jednym z nowszych rozwiązań są majtki menstruacyjne w wersji kąpielowej. Mogą stanowić ochronę w czasie okresu, ale tylko podczas lekkiego krwawienia. Ich chłonność to ok. 10 ml. Wykonane są z nylonu pochodzącego z recyklingu, a ich zewnętrzna warstwa jest wodoodporna. Tkanina jest miękka i elastyczna, a także szybkoschnąca, dlatego można się w nich opalać. 

Majtki menstruacyjne – jak ich używać? 

Majtki menstruacyjne to niezwykle wygodny produkt wielokrotnego użytku. W trakcie menstruacji zakładamy je jak zwykłą bieliznę. Przed pierwszym użyciem producenci zalecają zamoczenie bielizny w wodzie na około 20 minut, dzięki czemu nabierze ona chłonności. Dodatkowa potrzeba ochrony i częstotliwość zmiany bielizny to kwestie indywidualne. Standardowo ta ochrona wystarczy na 8-12 godzin. W przypadku bardziej obfitych miesiączek może zaistnieć potrzeba częstszej wymiany lub użycia dodatkowego środka zabezpieczającego.

Majtki menstruacyjne doskonale sprawdzą się jako dodatkowe zabezpieczenie w czasie uprawiania sportu, a także u kobiet borykających się z problemem nietrzymania moczu.

Chcesz, by wybrany model majtek menstruacyjnych służył Ci jak najdłużej? Przestrzegaj kilku zasad pielęgnacyjnych:

 • Po każdym użyciu wypłucz krew w wodzie.
 • Następnie wypierz majtki najlepiej ręcznie, stosując delikatne środki piorące.
 • Jeśli pierzesz je w pralce, wybierz delikatny program i temperaturę zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj jest to 40°C, a w przypadku modelu z bawełny do 60°C.
 • Nie stosuj płynów do zmiękczania tkanin, które mogą obniżyć chłonność majtek.
 • Nie susz majtek menstruacyjnych w suszarce bębnowej ani na kaloryferze. Wysoka temperatura może uszkodzić nieprzepuszczalną warstwę chroniącą przed przeciekaniem.

 Majtki menstruacyjne – wady i zalety 

Jedną z największych zalet bielizny menstruacyjnej jest jej znikomy wpływ na środowisko. Dzięki temu, że jest to produkt zazwyczaj naturalny, pochodzący z recyklingu oraz wielokrotnego użytku, nie przyczynia się do wytworzenia takiej ilości śmieci, jak w przypadku tamponów i podpasek.

Majtki menstruacyjne dają poczucie komfortu i suchości podczas stosowania. Są chłonne (absorbują ok. 4 razy więcej krwi niż tampony), wydajne (zazwyczaj wystarczą 2 pary na dobę) oraz wytrzymałe (prawidłowe użytkowanie to trwałość na lata). Dzięki materiałom, z których są wykonane, są bezpieczne i dyskretne w użytkowaniu. Występują w różnych rodzajach (kształt, kolor, chłonność), co pozwala na ich dopasowanie do indywidualnych potrzeb. 

Największą wadą majtek menstruacyjnych wydaje się być ich koszt. Nie należą one do tanich produktów, a jeśli chcesz zrezygnować z pozostałych środków, powinnaś zakupić kilka par. Jednak przy prawidłowym użytkowaniu możesz z nich korzystać przez kilka lat. Po podliczeniu kosztów zakupu tamponów lub podpasek w tym samym czasie, majtki menstruacyjne okazują się być bardziej korzystne finansowo. 

Uciążliwy może być także sposób pielęgnacji (pranie po każdym użyciu) oraz brak możliwości suszenia w suszarce bębnowej lub na kaloryferze. Czasami przy obfitych miesiączkach bielizna ta może być niewystarczająca i przy zalecanym czasie stosowania przeciekać, przez co trzeba ją częściej zmieniać albo stosować dodatkowo inne środki. 

Ile kosztują majtki menstruacyjne?

Cena majtek menstruacyjnych zależy od producenta oraz materiałów, z których zostały wykonane. Zaczyna się od 60 zł, a dochodzi nawet do 300 zł. Jednak wydatek na środki jednorazowe w skali lat to dużo większy koszt. Jeśli chcesz zrezygnować z używania tamponów i podpasek, zaopatrz się w 4-5 par. Największa oferta dostępna jest w sklepach internetowych. Z reguły im wyższa cena, tym lepsza jakość produktu.

Majtki menstruacyjne to obiecująca alternatywa dla tradycyjnych środków ochronnych stosowanych przez kobiety w trakcie okresu. Jeśli nie jesteś przekonana do takiego rozwiązania, możesz spróbować stosować je na noc i sprawdzić, czy taki rodzaj ochrony jest wystarczający. Ten rodzaj bielizny szczególnie sprawdza się u kobiet aktywnych, uprawiających sporty, w trakcie połogu oraz przy nietrzymaniu moczu. Doskonale wpisuje się w trend ekologicznego stylu życia.

Przeczytaj również:
Kubeczek menstruacyjny – do czego służy?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • https://kulczykfoundation.org.pl/aktualnosci/Wydarzenia/Tabu_Stygmatyzacja_I_Zabobony_O_Okresie_W_Xxi_Wieku
 • https://periodpantyreviews.com/what-are-period-panties/ 
 • https://www.verywellhealth.com/best-period-panties-4177091
 • https://www.womenshealthmag.com/health/g26411652/period-panties/
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 13 lipca 2023, 20:30
  Gosia

  Bardzo ciekawy artykuł, zachęcił mnie do kupna bielizny.

  1. 14 lipca 2023, 12:31
   Weronika Zielińska
   Poradnik Gemini

   Cieszymy się, że artykuł się Pani spodobał 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę