Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
41

Lawenda. Poznaj jej właściwości!

Słuchaj artykułu

Lawenda lekarska to kwiat o przyjemnym zapachu. Jednocześnie ma wiele dobroczynnych właściwości. Dzięki niej odstraszysz komary, możesz ją także dodać do kąpieli. Poznaj pozostałe z nich!

Lawenda. Poznaj jej właściwości!

Najczęściej uprawianym gatunkiem lawendy jest lawenda lekarska (łac. Lavandula officinalis) z rodziny Jasnowatych (łac. Lamiaceae). Jej kwiaty zbieramy, gdy nie są jeszcze całkowicie rozwinięte. Są niebieskofioletowe lub szarobrunatne. Po zebraniu suszy się je w temperaturze nie wyższej niż 35°C. Sproszkowany kwiat lawendy ma kolor szaroniebieski. Zawartość olejku eterycznego sięga około 3%. 

Lawenda – właściwości 

Suszona lawenda

Wyciągi z kwiatów lawendy:  

  • działają łagodnie uspokajająco, 
  • działają przeciwskurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, 
  • wpływają dobroczynnie na perystaltykę jelit i dróg żółciowych, 
  • niwelują wzdęcia.  

Aby przygotować napar, 1-2 łyżeczki suszonych kwiatów lawendy zalej filiżanką wody.  

Olejek lawendowy 

Lawenda lekarska zawiera olejek eteryczny, który jest powszechnie wykorzystywany w aromaterapii i kosmetologii. Ma przyjemny zapach. Jego głównym składnikiem jest linalol. 

Olejek lawendowy możemy stosować doustnie w postaci płynów i kropli. Jest on składnikiem mieszanek żółciopędnych i uspokajających. Możemy go także stosować w terapii zaburzeń snu, przy migrenie i reumatyzmie.  

Odpowiednio rozcieńczony olejek lawendowy możemy nakładać na skórę. Działa przeciwtrądzikowo, łagodzi stany zapalne skóry i odczyn po ukąszeniach owadów. 

Do właściwości olejku lawendowego stosowanego w aromaterapii zaliczamy: 

  • łagodzenie dolegliwości żołądkowych występujących na tle nerwowym, 
  • łagodzenie uczucia niepokoju. 
  • ułatwianie zasypiania i regulację rytmu dobowego. 

Olejek lawendowy możemy rozpylić przy łóżku lub bezpośrednio na poduszkę, co ułatwi zasypianie. Możemy również dodać kilka kropli olejku do kominka zapachowego.  

Lawenda – zastosowanie 

Lawenda na komary  

Ochrona przed ukąszeniami owadów jest ważna, szczególnie latem. Naturalne preparaty są ciekawą alternatywą dla syntetycznych i często mocno drażniących substancji. Olejek lawendowy jest toksyczny dla komarów i je odstrasza. Z tego względu można go znaleźć w wielu produktach do zastosowania na skórę lub ubrania. 

Lawenda na mole  

Olejek lawendowy działa odstraszająco na mole. Nie usunie już bytujących owadów, ale działa profilaktycznie. Materiał nasączony olejkiem lawendowym można zastosować w szafkach kuchennych czy szafie z ubraniami.  

Lawenda na kleszcze  

Kleszcze przenoszą groźne choroby, takie jak borelioza i odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Nie stosuj zatem olejku lawendowego jako jedynego zabezpieczenia przed kleszczami.  

Lawenda na włosy  

Olejek lawendowy ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu wykorzystuje się go w naturalnych kosmetykach przeciwłupieżowych. Odrobinę olejku możesz również dodać do szamponu lub odżywki do włosów

Lawenda do kąpieli  

Suszone kwiaty lawendy mogą posłużyć do przygotowania relaksującej kąpieli. Kąpiel z dodatkiem suszonej lawendy lub olejku lawendowego może pomóc w stanach napięcia nerwowego, bezsenności czy łagodnej depresji.  


Produkty z lawendą
Zakupy z doradcą Gemini

Lawenda – przeciwwskazania  

Przeciwwskazaniem do stosowanie lawendy lekarskiej jest uczulenie na rośliny z rodziny Lamiaceae. Dodatkowo Europejska Agencja Leków nie zaleca podawania olejku lawendowego dzieciom poniżej 12. roku życia.  

Lawenda – skutki uboczne  

Doustne zastosowanie dużej ilości olejku lawendowego może spowodować stany zapalne błon śluzowych żołądka i jelit. Dodatkowo uszkodzeniu mogą ulec nerki i płuca.  

Jak zrobić olejek lawendowy? 

Lawendę możesz wykorzystać jako składnik domowych kosmetyków. Popularnymi przepisami są olejek z lawendą i tonik lawendowy. 

Olejek lawendowy 

Składniki: 

  • 1 szklanka suszonych lub świeżych kwiatów lawendy, 
  • 200 ml oleju migdałowego lub jojoba. 

Sposób przygotowania: 

Olej wlej do rondelka i podgrzej do temperatury około 40-50 stopni. Do oleju wsypuj porcjami kwiaty lawendy, tak aby zatonęły całkowicie w oleju. Utrzymuj podwyższoną temperaturę przez około godzinę. Przez cały czas mieszaj zawartość. Po tym czasie odczekaj, aż olej ostygnie. Przecedź całość przez gazę do szklanej butelki, najlepiej z ciemnego szkła. Olej możesz dodawać do kąpieli, wzbogacić nim ulubione kosmetyki lub stosować do masażu. 

Tonik lawendowy 

Składniki: 

  • 1 szklanka suszonych lub świeżych kwiatów lawendy, 
  • 500 ml wody. 

Sposób przygotowania: 

Wlej wodę do rondelka i zagotuj. Do gotującej wody dodaj kwiaty lawendy i dokładnie wymieszaj. Całość wyłącz i poczekaj, aż ostygnie. Przecedź przyrządzony wywar przez gazę do butelki z atomizerem. Tak sporządzony tonik możesz przechowywać w lodówce przez 7 dni. Stosuj tonik do nawilżania cery lub jako repelent przeciwko owadom. 

Przeczytaj również:
Rośliny na komary. Które są skuteczne?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://www.ema.europa.eu/en/medicines/herbal/lavandulae-aetheroleum. 
  • Kohlmunzer S., Farmakognozja – podręcznik dla studentów farmacji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.  
  • Matławska I., Farmakognozja, UM Poznań, Wydanie 1, Poznań 2005. 
  • Kim M, Nam ES, Lee Y, Kang HJ. Effects of Lavender on Anxiety, Depression, and Physiological Parameters: Systematic Review and Meta-Analysis. Asian Nurs Res (Korean Soc Nurs Sci). 2021 Dec;15(5):279-290. doi: 10.1016/j.anr.2021.11.001. Epub 2021 Nov 12. 
  • Bedini, S., Flamini, G., Ascrizzi, R. et al. Essential oils sensory quality and their bioactivity against the mosquito Aedes albopictus. Sci Rep 8, 17857 (2018).
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę