Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Mikołajki 2023
X - Projekt mama 5
X - Adamed Hialeye
X - Aurovitas Fosydyna
X - Makijaż i demakijaż
X - Porządek w domu
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Aurovitas Tributron
70

Mięśniaki macicy – czy są niebezpieczne dla zdrowia kobiety?

Słuchaj artykułu

Mięśniaki macicy to guzy, które dotyczą nawet co drugiej kobiety. Wiele z nich nie jest tego świadoma, ponieważ zwykle nie dają żadnych objawów i są diagnozowane przypadkiem podczas wizyty u ginekologa. 

Mięśniaki macicy – czy są niebezpieczne dla zdrowia kobiety?

Czym są mięśniaki macicy? 

Mięśniaki, inaczej włókniaki macicy, to niezłośliwe guzy zbudowane z komórek mięśni gładkich macicy oraz (rzadziej) z komórek mięśni gładkich struktur otaczających macicę. Zwykle pojawiają się u kobiety w wieku rozrodczym. Nie są związane z ryzykiem raka macicy i praktycznie nigdy się w niego nie rozwijają. Różnią się wielkością. Mogą mieć postać od małych, niewykrywalnych ludzkim okiem zmian do masywnych guzów, zmieniających kształt macicy.


Stosowane przy objawach mięśniaków macicy
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda

Mięśniaki macicy – patogeneza i czynniki ryzyka 

Przyczyny powstawania mięśniaków macicy nie są znane. Podejrzewa się, że mięśniaki powstają z komórki macierzystej w mięśniach gładkich macicy. Komórka ta dzieli się, tworząc coraz większy guz.  

Znane są jednak czynniki, które zwiększają ryzyko powstania mięśniaków. Należą do nich: 

 • czynniki genetyczne – ekspresja genów kodujących receptory dla hormonów. Jeśli mama miała mięśniaki, istnieje duże ryzyko, że rozwiną się one u córki; 
 • hormony – estrogen i progesteron stymulują rozwój mięśniaków, które mają ich większe stężenie niż okoliczne tkanki macicy. Mięśniaki kurczą się po menopauzie, gdy stężenie estrogenu i progesteronu spada; 
 • rasa – mięśniaki macicy występują częściej u osób rasy czarnej; 
 • wiek wystąpienia pierwszej miesiączki – pierwsza miesiączka przed 12. rokiem życia zwiększa ryzyko rozwoju mięśniaków; 
 • czynniki metaboliczne – otyłość, nadciśnienie tętnicze, dieta bogata w czerwone mięso, wysoka podaż kofeiny i alkoholu; 
 • rodność – ciąże przed 25. rokiem życia zmniejszają ryzyko rozwoju mięśniaków. 

Mięśniaki macicy – epidemiologia 

Mięśniaki to najczęstsze guzy żeńskich narządów płciowych. Występują nawet u 50-60% kobiet. Nie zdarzają się często przed 20. rokiem życia, ale po 50. roku życia pojawiają się już u 70% kobiet. 

Mięśniaki macicy – objawy  

Objawy zależą od lokalizacji, ilości i wielkości mięśniaków. Wiele kobiet nie ma żadnych objawów. Występują one tylko u 30-40% osób. Najczęściej są to: 

 • mocne krwawienie miesiączkowe lub miesiączka trwająca więcej niż tydzień, 
 • ból, uczucie pełności lub ucisku w miednicy, 
 • częste oddawanie moczu, 
 • zaparcia
 • ból pleców lub nóg, 
 • niepłodność i niemożność donoszenia ciąży. 

Mięśniaki macicy – rozpoznanie 

Podstawowym badaniem jest USG, dzięki któremu możemy zobaczyć lokalizację i zmierzyć mięśniaki. Dokładniejszym narzędziem jest rezonans magnetyczny (MRI), używany głównie u kobiet z większymi macicami lub u kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Innym badaniem, które może zlecić ginekolog, jest histeroskopia, podczas której narzędzie z miniaturową kamerą – histeroskop – pozwala na obejrzenie w powiększeniu wnętrza macicy i precyzyjne pobranie wycinków. 

Mięśniaki macicy – leczenie 

Istnienie wiele opcji terapeutycznych. Zależą one od rodzaju i wielkości mięśniaka, ale też od wieku pacjentki i życzeń zachowania płodności.  

 • Obserwacja – wiele kobiet nie odczuwa żadnych objawów, dlatego czasami obserwacja jest najlepszym wyborem. Mięśniaki rosną bardzo powoli i zmniejszają się po menopauzie. 
 • Leczenie farmakologiczne – powoduje zmniejszenie objawów związanych z mięśniakami macicy, jednak nie powoduje ich zniknięcia, a jedynie redukcję rozmiaru. 
 • Minimalnie inwazyjne metody nieoperacyjne – do tych metod zaliczamy embolizację lub okluzję tętnic macicznych. Zmniejsza to ukrwienie guza i doprowadza do jego obumarcia. 
 • Minimalne inwazyjne metody operacyjne – metody histeroskopowe, laparoskopowe, ultraminilaparotomia. 
 • Metody klasycznej chirurgii – chirurgiczne usunięcie macicy. 

Mięśniaki macicy a ciąża 

Mięśniaki macicy zwykle nie wpływają na zajście w ciążę. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie mięśniaki, szczególnie te podśluzówkowe, mogą prowadzić do niepłodności lub poronień. Mięśniaki mogą również zwiększać ryzyko niektórych powikłań w ciąży. Należą do nich między innymi; 

 • niska masa urodzeniowa,  
 • poród przedwczesny, 
 • przedwczesne oddzielenie łożyska

Mięśniaki macicy to niezłośliwe guzy powstające z komórek gładkich macicy. Ich występowanie może nie dawać żadnych objawów i często są rozpoznawane przypadkowo podczas rutynowych badań. Mogą powodować wiele powikłań, włącznie z niepłodnością, dlatego tak ważne są regularne badania u ginekologa. Obserwacja wzrostu i rozwoju mięśniaków macicy pozwoli dobrać najlepszą metodę leczenia.  


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła 

 1. Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia Tom2, PZWL 2020. 
 2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/uterine-fibroids/symptoms-causes/syc-20354288. 
 3. https://www.nhs.uk/conditions/fibroids/. 
 4. Abbas A.K., Aster J.C., Kumar V., Patologia Robbins, Edra Urban & Partner 2013.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 6 marca 2022, 20:53
  Pati

  Miałam ten problem, jest dość uciążliwy w codziennym życiu. Ciągle bolał mnie brzuch i co chwila biegałam do toalety. Na szczęście trafiłam na fantastyczną Panią Doktor. Dzięki niej u mnie obyło się bez zabiegu, wystarczyło leczenie farmakologiczne.

  1. 17 lutego 2023, 13:06
   magda

   A czy mogłabym wiedzieć jak duże miała Pani mieśniaki ,i jaki rodzaj farmakologii zastosowano.Pozdrawiam

  2. 18 marca 2023, 12:26
   Anna

   A czy możesz podać jakiej wielkości były miesniaki i jaki ich rodzaj ,jakie leki pomogły się ich pozbyć, albo przynajmniej je zmniejszyć i podaj namiary na tą dobra Panią doktor proszę.

  3. 25 sierpnia 2023, 14:53
   Małgorzata

   Poproszę o namiary na panią dyrektor

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę