Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
50

Nadżerka szyjki macicy – co to jest i jak ją leczyć?

Słuchaj artykułu

Nadżerka szyjki macicy to ubytek nabłonka błony śluzowej lub naskórka, będący efektem choroby, urazu mechanicznego lub, rzadziej, działania środków chemicznych. Jej wystąpienie może poprzedzić obecność pęcherzyka lub krostki. Nadżerkę leczy się np. przez zamrażanie czy elektrokoagulację.

Nadżerka szyjki macicy – co to jest i jak ją leczyć?

Nadżerka szyjki macicy – przyczyny

Przyczynami nadżerki szyjki macicy mogą być:

  • niepoddane odpowiedniemu leczeniu infekcje i stany zapalne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • urazy mechaniczne,
  • stosowanie mechanicznej antykoncepcji (np. wkładki domacicznej),
  • posiadanie wielu partnerów seksualnych,
  • wielorództwo.

Nadżerka szyjki macicy – objawy

Nadżerka szyjki macicy zazwyczaj przebiega bezobjawowo, a jeżeli objawy występują, to są one niespecyficzne. Należą do nich:

  • nieprzyjemny zapach,
  • upławy,
  • bóle podbrzusza,
  • ból podczas stosunku,
  • krwawienie (każde inne poza miesiączkowym).

Nadżerka szyjki macicy – leczenie

Jak każdej zmiany dermatologicznej, tak i nadżerki nie powinno się bagatelizować, ponieważ ten rodzaj ubytku w nabłonku może być punktem wyjścia do rozwoju raka szyjki macicy. Nadżerkę stwierdza się u jednej na 3-4 kobiety. Przy braku innych objawów w większości przypadków zmianę tę obserwuje się i kontroluje. Kluczowe jest wykonanie wymazu cytologicznego w celu określenia rodzaju i kierunku zmian. 

Leczenie podejmuje się od razu przy:

  • współistniejącym stanie zapalnym bądź infekcji,
  • nieprawidłowym wyniku cytologicznym, (III, IV, V grupa wg Papanicolau),
  • krwawieniu oraz stwierdzonym zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Wdrożenie leczenia zależy także od wieku pacjentki.

Kobieta leżąca na fotelu ginekologicznym

W przypadku nieprawidłowego, patologicznego lub wątpliwego wyniku cytologii przeprowadza się też badanie kolposkopowe. Polega ono na założeniu wziernika dopochwowo i oglądaniu szyjki macicy pod mikroskopem w powiększeniu ok. czterdziestokrotnym. Podczas tego badania lekarz ma możliwość pobrania materiału do biopsji, która pozwoli jednoznacznie określić charakter zmiany.

Leczenie nadżerki zależy od jej wielkości i stopnia zaawansowania. Obejmuje ono:

  • środki farmakologiczne działające miejscowo – antybiotyki, substancje przeciwgrzybicze i przeciwpierwotniakowe w postaci globulek, tabletek dopochwowych, kremów dopochwowych;
  • koagulację chemiczną – jej wadą jest konieczność powtarzania i wydłużone gojenie, a także możliwość krwawień pozabiegowych; 
  • elektrokoagulację (tzw. wypalanie) – zabieg z wykorzystaniem prądu, mało komfortowy dla pacjentki, ze względu na powstający charakterystyczny nieprzyjemny zapach. Istnieje również ryzyko powstawania blizn na szyjce, związane ze zwiększeniem bolesności miesiączek;
  • fotokoagulację – wykonywana przy użyciu wiązki lasera. Zaletą jest mniejsze ryzyko powstawania blizn i krótszy czas gojenia, jednak zabieg przeznaczony jest jedynie do niewielkich zmian;
  • zamrażanie – zabieg kilkuminutowy i praktycznie bezbolesny. Czas gojenia wynosi około miesiąca, ale za to możliwe jest zastosowanie tego zabiegu w przypadku większych zmian.

Nadżerka szyjki macicy w ciąży

Zdarza się, że nadżerka szyjki macicy jest wykrywana w ciąży. To od decyzji lekarza zależy, czy i w jaki sposób zostanie ona leczona. W niektórych przypadkach wystarczy sama obserwacja, w innych leczenie wdrażane jest jakiś czas po porodzie. Ważne, by zaufać w tej kwestii lekarzowi i jego doświadczeniu.

Nadżerka szyjki macicy to zmiana występująca u wielu kobiet. Przy regularnych kontrolach z wykorzystaniem badania cytologicznego nie powinna stanowić powodu do obaw. Różne metody leczenia, dopasowane do wielkości i zaawansowania nadżerki, pozwolą na jej usunięcie.

  1. 18 maja 2022, 00:21
    Monika

    Ja mam nadżerkę od 7 lat i mieszkam w dani lekarze jak robią mi co roku cytologię (co roku bo dziedziczne posiadanie raka szyjki) to mówią że to jest tylko maleńka plamka z którą nie trzeba nic robić bo jest za mała i teraz nie wiem czy się zacząć z nimi kłócić aż w końcu coś z tym zrobią?

    1. 20 maja 2022, 12:03
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry, aktualne postępowanie lecznicze wskazuje, że jeśli nadżerka nie daje objawów, które znacząco przeszkadzają pacjentce, nie musi być usuwana. Nadżerki często goją się same po uregulowaniu cyklu miesięcznego. Przy stwierdzeniu występowania nadżerki należy regularnie wykonywać badania cytologiczne.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę