Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
12

Naturalne sposoby na siniaki

Słuchaj artykułu

Siniak - chyba każdy z nas doświadczył w życiu tej nieprzyjemnej konsekwencji urazu. Jak znaleźć sposób na zmniejszenie objawów? Natura pod postacią roślin daje nam sposób na złagodzenie dolegliwości i szybsze pozbycie się siniaków.

Naturalne sposoby na siniaki

Siniak – przyczyny powstawania

Siniak to potoczna nazwa krwiaka lub podbiegnięcia krwawego. Krwiak to nagromadzenie się krwi pod skórą. Powstaje w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych i przedostania się krwi do warstw podskórnych bądź międzytkankowych. Podbiegnięcie krwawe powstaje w ten sam sposób, lecz w jego efekcie krew nie wypełnia przestrzeni międzytkankowych, a nasącza tkanki.

Przyczyną powstawania siniaków mogą być:

  • uraz mechaniczny (uderzenie lub ucisk),
  • iniekcje, czyli zastrzyki,
  • pobieranie krwi do badań laboratoryjnych.

Stosowane na siniaki
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

W efekcie, w narażonym miejscu obserwuje się lekko wypukłe zgrubienie o charakterystycznym fioletowym odcieniu. Miejsce to może być bolesne. Z czasem zabarwienie przechodzi w kolor pomarańczowy lub żółty. Czas, po którym następuje pełna regeneracja, jest różny i zależny od indywidualnych predyspozycji – zazwyczaj wynosi kilka dni.

Rośliny wspierające leczenie siniaków

Niektóre rośliny, dzięki swoim właściwościom, pozwalają zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości i szybciej powrócić do stanu sprzed urazu.

Masz siniaka? Te rośliny pomogą Ci w leczeniu!

Arnika górska (łac. Arnica montana)

Należy do rodziny astrowatych i zalicza się ją do roślin leczniczych. Jej siedliskiem są tereny górskie i pogórza Europy. Arnika górska posiada charakterystyczne żółte kwiaty o średnicy około 2 cm, umieszczone na długiej zielonej łodydze. Do celów farmaceutycznych wykorzystuje się jej wysuszone kwiatostany, a swoje właściwości lecznicze zawdzięcza laktonom seskwiterpenowym. Roślina jest używana jako środek do stosowania zewnętrznego w przypadku stłuczeń, skręceń i towarzyszących tym urazom siniaków. Wykazuje również działanie przeciwzapalne i lekko przeciwbólowe. Występuje na rynku pod postacią żeli, balsamów, kremów i maści do stosowania na skórę. Przeciwwskazaniem do stosowania arniki górskiej są otwarte rany oraz rany po oparzeniu.

Nagietek lekarski (łac. Calendula officinalis)

Roślina należąca do rodziny astrowatych. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, a obecnie rozpowszechniona jest na terenach wielu krajów. Charakteryzuje się pomarańczowymi lub żółtymi kwiatami o szerokości od 3 do 5 cm. Właściwości lecznicze zawdzięcza flawonoidom, karotenoidom oraz związkom trójterpenowym. Aby załagodzić siniaki, na miejsca zmienione stosuje się maści z nagietka lekarskiego. Zaleca się również wykonywanie okładów.

Żywokost lekarski (łac. Symphytum officinale)

Roślina występująca w Europie oraz Azji, należy do rodziny ogórecznikowatych. Jest rośliną dochodząca do około 1 metra wysokości, posiadającą fioletowo-purpurowe zwisające kwiaty. Do celów leczniczych wykorzystuje się korzeń żywokostu. Zawiera on w swoim składzie alantoinę, garbniki i asparaginę. Wykazuje działanie ściągające i regenerujące, dlatego często używany jest w łagodzeniu objawów urazów. Oprócz tego zmniejsza mikrokrwawienia. Zaleca się korzystanie z żywokostu w formie okładów bądź używanie maści z żywokostem. Pamiętajmy o tym, że roślina wyróżnia się wysoką hepatotoksycznością (uszkodzenie wątroby). W związku z tym stosowanie żywokostu wewnętrznie jest bardzo niezabezpieczenie i wyraźnie niewskazane.

Pieprz cayenne (łac. Capsicum frutescens)

Są to wysuszone nasiona papryki rocznej odmiany Cayenne, charakteryzujące się bardzo ostrym smakiem. W swym składzie zawierają kapsaicynę – związek o działaniu przeciwbólowym. Pieprz cayenne występuje na rynku w postaci maści i stosuje się go do łagodzenia bólu pourazowego.

Związki chemiczne zawarte w roślinach, a wykorzystywane w lecznictwie, pozwalają na osiągnięcie korzystnych efektów, służą poprawie kondycji oraz zapewniają szybszą regenerację po przebytym urazie.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę