Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
214

Nystatyna – właściwości, zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania

Słuchaj artykułu

W przypadku zakażenia grzybiczego jamy ustnej lekiem przepisywanym przez lekarza jest często nystatyna. Jest to substancja o szerokich zastosowaniach obejmujących nie tylko infekcje tkanki jamy ustnej. Warto poznać jego właściwości i sposób podawania, aby kuracja przebiegła w sposób prawidłowy.

Nystatyna – właściwości, zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania

Nystatyna – właściwości

Nystatyna to antybiotyk polienowy o działaniu przeciwgrzybiczym, wykazujący działanie grzybobójcze i grzybostatyczne. Powstaje na skutek hodowli promienic o nazwie Streptomyces nursei. Głównym działaniem nystatyny jest wiązanie się z błoną komórkową grzyba zakażającego organizm. Antybiotyk zwiększa przepuszczalność błony dla jonów potasu i aminocukrów, co w efekcie prowadzi do zaburzenia metabolizmu komórki grzyba. Działanie terapeutyczne wykazuje po upływie 24-72 godzin od podania.

Nystatynę można stosować w przypadku infekcji takimi grzybami jak:

  • Candida spp.,
  • Blastomyces dermatitidis,
  • Coccidioides immitis,
  • Cryptococcus neoformans,
  • Histoplasma capsulatum,
  • Aspergillus fumigatus,
  • Rhodotula spp.

Pamiętaj! Nystatyna nie działa w zakażeniach wirusowych, bakteryjnych i pierwotniakowych.


Stosowane w kandydozie jamy ustnej
Zakupy z doradcą Gemini

Nystatyna – zastosowanie

Nystatynę stosuje się w chorobach grzybiczych przewodu pokarmowego i dróg rodnych. Najczęstszymi obszarami infekcji, w których podaje się ten lek, są błony śluzowe jamy ustnej, dziąsła, język i czerwień wargowa. U kobiet specyfik aplikuje się również w przebiegu grzybicy pochwy. Profilaktycznie nystatynę stosuje się u osób przyjmujących duże ilości kortykosteroidów albo w trakcie lub po długotrwałej kuracji antybiotykowej.

Nystatyna  jest dostępna w postaci:

  • granulatu do sporządzenia zawiesiny i tabletek dojelitowych w przypadku infekcji przewodu pokarmowego,
  • tabletek dopochwowych, globulek oraz maści w infekcjach dróg rodnych.

Infekcje grzybicze przewodu pokarmowego

Przygotowaną zawiesinę nystatyny należy przed połknięciem trzymać w ustach, najdłużej jak to możliwe. Im dłuższy czas kontaktu leku z miejscem zainfekowanym, tym skuteczniejszy będzie efekt terapeutyczny. U małych dzieci i niemowląt ten sposób podania nystatyny stwarza istotny problem. W ich przypadku można aplikować lek za pomocą małego pędzelka. Taki sposób nazwa się pędzlowaniem jamy ustnej. W grzybicach przewodu pokarmowego stosuje się tabletki.

Infekcje grzybicze okolic intymnych u kobiet

W przypadku infekcji grzybiczej pochwy należy aplikować lek w postaci tabletek dopochwowych, 1 do 2 razy dziennie, zależnie od zaleceń lekarza. Najlepsze wyniki leczenia występują, gdy przestrzega się przyjmowania leku o stałej godzinie. Kuracja trwa średnio do dwóch tygodni.

Zakażenie grzybicze okolic intymnych

Nystatyna – przeciwwskazania

Szczególną uwagę należy zwrócić u pacjentów z niewydolnością nerek, ponieważ pomimo aplikacji miejscowej nystatyna może przeniknąć do krwi w niewielkim stężeniu. Nie zaleca się stosować nystatyny również w przypadku ogólnoustrojowych zakażeń bakteryjnych.

Nystatyna – działania niepożądane

Nystatyna uważana jest za lek dobrze tolerowany nawet przy długotrwałych kuracjach. Jednakże, jak każdy preparat leczniczy, może wywołać pewne działania niepożądane. Należą do nich:

  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • wysypka,
  • pokrzywka.

Nystatyna – przechowywanie

Produkty lecznicze zawierające w swoim składzie nystatynę należy przechowywać w lodówce w temperaturze od +2 do +8 stopni Celsjusza. Lek powinien być niedostępny dla dzieci. Nie powinno narażać się produktu na działanie promieni słonecznych.

Aby rozpocząć stosowanie leku z nystatyną, konieczna jest wizyta u lekarza w celu zdiagnozowania infekcji o podłożu grzybiczym. Wszystkie jej preparaty dostępne w aptece wydawane są na receptę. Nystatyna wykazuje dobre efekty terapeutyczne, dlatego często jest ordynowana przez lekarzy, a nieznaczne efekty uboczne powodują dobrą tolerancję leku przez pacjentów.

  1. 20 marca 2021, 09:00
    bozena

    Witam. Od paru dni dokucza mi stan zapalny jamy ustnej, obrzęk, na chwilę obecną pojawiła się ropa, nie wspomnę o bólu, wszystko w obrębie miejsca między zębami i wargami. Lekarz w teleporadzie polecił nystatynę w zawiesinie. Niestety bardzo oporne jest to leczenie. Bardzo proszę o poradę. Może jest jakiś specyfik, który zadziała szybciej? Kupiłam również specjalny żel, jak również płucze usta naparem z rumianku. Czy jest jeszcze coś, co mogę zrobić?

    1. 26 marca 2021, 15:02
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Należy pamiętać, że nystatynę należy stosować nawet przez kilka tygodni, aby pojawił się efekt terapeutyczny. Warto zatem zastosować się do zaleceń lekarza. Można również płukać jamę ustną płynem do dezynfekcji. Jeśli to nie pomoże, warto ponownie wybrać się do lekarza.

    2. 4 sierpnia 2021, 20:38
      Monika

      Fluconazin syrop polecam

    3. 1 stycznia 2024, 20:58
      Basia

      Tabletki. Mi pomogły a miałam okropną aż w przełyku. Ból straszny.

  2. 18 lipca 2021, 22:18
    Agnieszka

    Czy po kuracji nyststyną można się szczepić na covid, czy trzeba odczekać?

    1. 19 lipca 2021, 11:07
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry.
      Po kuracji antybiotykiem należy odczekać 2 tygodnie przed zaszczepieniem się na COVID-19. O wcześniejszej kuracji antybiotykiem należy poinformować osobę kwalifikująca do szczepienia.

  3. 25 listopada 2021, 12:41
    Hanna

    Witam o wczoraj miałam wyrwany ząb i boli mnie dziąsło czy mogę użyć leku Nystadyna który przepisał mi laryngolog z powodu zmian grzybiczych na języku?

    1. 1 grudnia 2021, 08:23
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, Nystatyna wykazuje działanie przeciwgrzybicze i nie będzie miała zastosowania w stanie bezpośrednio po wyrwaniu zęba. Można zastosować doustne środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Miejscowo polecam zastosować żel antyseptyczny lub płukankę z chlorheksydyną.

  4. 8 stycznia 2022, 21:00
    Piotr

    Dzień dobry. Czy w trakcie kuracji Nystatyna , podawaną dojelitowo, może się pojawić wysypka skórna w postaci czerwonych plamek różnej wielkości na całym ciele?

    1. 13 stycznia 2022, 07:10
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry, podczas stosowania leku zawierającego nystatynę mogą wystąpić działania niepożądane w postaci reakcji alergicznej objawiającej się wysypką lub pokrzywką. wszystkie działania niepożądane należy zgłosić lekarzowi, który zapisał Panu lek.

  5. 18 lutego 2022, 12:37
    Monika

    Dzień Dobry. Mam przewlekłe problemy w jamie ustnej. Na języku zawsze jest osad, który usuwam czyścikiem codziennie. Używam płynów stomatologicznych, jest poprawa, ale jak skończę produkt, to sytuacja się pogarsza stopniowo. Byłam z tym u lekarzy. Lekarka na NFZ powiedziała, że to kwestia higieny. Lekarz prywatnie powiedział, coś w stylu, że na antybiotyk jest za wcześnie i kazał płukać szałwią. Zioła niewiele pomagają. Moja teoria jest taka, że mam niedoleczoną grzybicę jamy ustnej z dzieciństwa. Z tego, co pamiętam jako dziecko miałam wykwity na języku i ropę w zębach i faktycznie to nie było leczone prawidłowo, tylko jakimiś domowymi sposobami rodem z ciemogrodu typu woda utleniona i nadmanganian potasu. Chcę się pozbyć tego problemu. Czy Nystatyna mi pomoże?

    1. 21 lutego 2022, 14:41
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry, problem, który Pani opisuje najlepiej będzie skonsultować podczas wizyty u lekarza stomatologa. Jeśli lekarz potwierdzi, że objawy mogła wywołać niewyleczona grzybica, wtedy do leczenia można wprowadzić leki zawierające nystatynę. Jest to substancja dostępna wyłącznie na receptę lekarską, więc wizyta i tak jest konieczna.

    2. 28 lutego 2022, 00:00
      Monika

      Dziękuję za odpowiedź. Byłam wielokrotnie u dentysty i także nie uzyskałam wsparcia. Dentysta tylko zdiagnozował mi demineralizację zębów. W takim razie jakie środki dostępne bez recepty mogą wyleczyć zakażenie jamy ustnej.

    3. 28 lutego 2022, 00:21
      Monika

      A jaki preparat lub lek wyleczy raz a porządnie zakażenie jamy ustnej, zarówno grzybicze jak i bakteryjne? Stosowałam już płyny z chlorheksydyną. Jak skończę te preparaty i używam słabszego płynu, to sytuacja stopniowo pogarsza. Już wydałam majątek na płyny stomatologiczne, czy jest skuteczny lek na zakażenie jamy ustnej?

    4. 2 marca 2022, 09:23
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry, proszę skonsultować ten problem z lekarzem.

    5. 17 maja 2022, 01:14
      Lucyna

      Myślę, że może Ci pomóc płukanie jamy ustnej olejem słonecznikowym, codziennie przez miesiąc lub dłużej.Płukać należy 20 minut najlepiej na czczo lub 2 godziny po jedzeniu, 3/4 łyżki oleju, potem wszystko wypluć, gdyż biała pozostałość jest silnie toksyczna, przepłukać jamę ustną wodą, gardło również przepłukać wodą.Poczytaj o tym.

  6. 28 kwietnia 2022, 10:15
    Krystyna

    czy pomoże na wypadanie włosów?

    1. 4 maja 2022, 09:03
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, grzybica owłosionej skóry głowy może być jedną z przyczyn wypadania włosów, jednak nystatyna nie jest w tym przypadku lekiem pierwszego wyboru. Warto w tej kwestii skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

  7. 16 maja 2022, 13:09
    MILENA

    Witam, powiedzą mi państwo, bo nie zapamiętałam co mówiła do mnie lekarka żeby zawiesinę zdjąć czy nie? I żeby owinąć jakiś opatrunek, bandaż jalowy na palec, czy coś pomieszałam

    1. 17 maja 2022, 10:57
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry, produkt leczniczy należy przed zastosowaniem wstrząsnąć, następnie niewielką ilość nałożyć na gazę i za pomocą palca nanieść na błonę śluzową w jamie ustnej.

  8. 17 maja 2022, 07:39
    Ruda

    Witam wczoraj na noc zapomniałam schować nestatynę do lodówki, stała w temp.pokojowej ok 9 godz. Czy nadaje się ona do użytku??

    1. 17 maja 2022, 11:06
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry, sporządzoną zawiesinę zawierająca nystatynę można przechowywać w temperaturze pokojowej do 7 dni.

  9. 17 lipca 2022, 01:32
    Josef

    Od ośmiu miesięcy mam problem z jamą ustną, językiem, krtanią i łykaniem. Nic nie pomaga, nie mogę jeść i pić, a zwłaszcza ciepłe, tylko zimne, język w guzach aż do gardła i do tego całe wargi wewnątrz z dziąsłami, co to może być?

    1. 18 lipca 2022, 15:44
      mgr farm. Agnieszka Działo
      mgr farm. Agnieszka Działo

      Dzień dobry, ze względu na czas trwania objawów i stopień ich nasilenia najwłaściwszym rozwiązaniem jest konsultacja lekarska. Opisane objawy mogą wskazywać na grzybicę jamy ustnej, jednak do pełnej diagnozy niezbędne będą testy diagnostyczne. Schorzenie jest ciężkie w leczeniu i często odnotowuje się nawroty, a nieleczone może prowadzić do konsekwencji zdrowotnych. Proszę nie bagatelizować objawów i zgłosić się do lekarza celem diagnostyki i rozpoczęcia terapii.

  10. 30 września 2022, 15:10
    Małgorzata

    Witam, czy nystatynę można podawać przy bostonce, synek 3latka?

    1. 3 października 2022, 10:40
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Bostonka to choroba wirusowa, stosowanie Nystatyny o działaniu przeciwgrzybiczym ma uzasadnienie jedynie w przypadku, gdy doszło do nadkażenia o takim podłożu, a o wdrożonym leczeniu decyduje lekarz. W celu złagodzenia objawów można podać dziecku zimną wodę lub niekwaśne lody. Zmiany w obrębie jamy ustnej można spryskać sprayem o działaniu odkażającym i znieczulającym.

  11. 2 października 2022, 00:25
    Ewa

    Witam, lekarz przepisał mi Nystatynę w postaci tabletek dopochwowych. Niestety zapomialam schować ich do lodówki. Były w tem. 19-20 stopni około 9 godzin. Dodatkowo jestem w 6 tyg. ciąży. Czy w takim przypadku mogę je bez obaw stosować?

    1. 3 października 2022, 09:30
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Ginekolodzy przepisują kobietom w ciąży Nystatynę w przypadku konieczności leczenia infekcji intymnej o podłożu grzybiczym. Nystatyna jest bardzo wrażliwa na temperatury, stąd konieczność jej ciągłego przechowywania w lodówce. Pozostawienie leku na 9 godzin w temperaturze pokojowej dyskwalifikuje go do dalszego użytkowania. Lek należy oddać do apteki do utylizacji. Proszę skontaktować się z lekarzem, wyjaśnić mu sytuację i poprosić o wystawienie kolejnej recepty. Jeżeli będzie to niemożliwe, to farmaceuta w aptece również może wystawić tzw. receptę farmaceutyczną, na podstawie której wyda Pani kolejne opakowanie leku. Nowe opakowanie leku proszę przechowywać zgodnie z zaleceniami, czyli w lodówce.

  12. 28 listopada 2022, 22:13
    Daria

    Witam ile trzeba odczekać z daniem picia dziecku podczas brania nystatyny

    1. 30 listopada 2022, 11:02
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Nystatyna to substancja, która nie ulega wchłonięciu, działa miejscowo. Im dłużej zatem pozostanie w jamie ustnej dziecka, tym większa jej skuteczność. Czas, w którym nie należy jeść czy pić po zastosowaniu nystatyny do pędzlowania nie został określony.

  13. 3 grudnia 2022, 13:29
    Monika

    Czy można aplikować 2 tabletki nystatyny dopochwowo raz dziennie wieczorem zamiast 1 tabletki 2 razy dziennie rano i wieczór?

    1. 7 grudnia 2022, 08:29
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry. W przypadku gdy lekarz zalecił stosowanie tabletek dopochwowych 2 razy dziennie, trzeba je aplikować rano i wieczorem z zachowaniem około 12 godzinnego odstępu. Aplikacja podwójnej dawki nie przyniesie oczekiwanego efektu leczniczego, a nawet może negatywnie wpłynąć na stan pochwy.

  14. 18 grudnia 2022, 18:00
    Jacek

    Dzień dobry, lekarz od którego dostałem receptę na nystatyna teva, kazał mi płukać nim gardło. Niestety nie wiem jak mam to robić taką małą ilością jak 1ml. Czy rozrabia się ten 1 ml z jakąś dodatkową ilością wody ? Czy może jakoś źle zrozumiałem lekarza? Mam grzybiczne infekcje w gardle

    1. 19 grudnia 2022, 13:00
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Proszę nie rozcieńczać leku dodatkową ilością wody. Należy pobrać 1 ml zawiesiny za pomocą strzykawki i lek zaaplikować do jamy ustnej. Najlepiej, gdyby udało się Panu przechylić głowę do tyłu (jak przy płukaniu gardła) i pozwolić spłynąć tam zawiesinie. Wskazane jest, aby powstrzymać się od jej połknięcia możliwie najdłużej, delikatnie przechylając głowę na boki, aby zawiesina mogła pokryć możliwie największą powierzchnię gardła. Po zastosowaniu leku proszę nie pić i nie jeść przez około 15 minut.

  15. 29 grudnia 2022, 16:20
    Marta

    Witam od kilku dni moja córeczka ma na dloniach sfedzice plamy i na stopach . Strasznie się drapie podejrzewam że zaraziła się i demnie gdyż miałam grzybice na dloni pęcherzyki malutkie pekajca skóra i świąd czy mogę jej podać nestatyne

    1. 3 stycznia 2023, 12:22
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Pani córka może mieć grzybicę, ale równie dobrze mogła się zarazić inną chorobą np. o podłożu wirusowym. Nystatyna jest lekiem wydawanym z przepisu lekarza, dlatego w pierwszej kolejności to on powinien zobaczyć dziecko i na podstawie objawów i zebranego wywiadu wdrożyć odpowiednie leczenie.

  16. 3 stycznia 2023, 11:27
    Sonia

    Witam, dziecko 1 rok I 8 msc ma plesniawki dostało 3 opak. Nystatyny i dawka do podania to 3×3,5 ml plus pędzlowanie. Dr powiedziała drugie opakowanie do pędzlowania.. ale nie wiem czy w tym samym czasie co podawanie doustne czy jak skonczy się podawanie doustne. Proszę i pomoc. Czy można jednoczenie podawac doustnie i pędzlowac

    1. 4 stycznia 2023, 13:40
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Nystatyna nie wchłania się z przewodu pokarmowego, działa w miejscu podania. W zależności od sytuacji można różnie interpretować rekomendacje lekarza.
      Jeśli pleśniawki występują wyłącznie w obrębie jamy ustnej to (o ile współpraca z dzieckiem to umożliwi) wskazane jest przytrzymanie podanego leku w jamie ustnej możliwie najdłużej przed połknięciem. Być może dodatkowe pędzlowanie miało dotyczyć trudniej dostępnych przestrzeni w jamie ustnej (np. pod językiem, okolice warg) i stąd takie zalecenie. Drugą możliwością jest bardziej rozległa grzybica przewodu pokarmowego, obejmująca m.in. jamę ustną. Wówczas 3,5 ml leku jest podawane w celu leczenia grzybicy dalszego odcinka przewodu pokarmowego, a dodatkowo należy pędzlować jamę ustną i starać się, aby lek pozostał w niej możliwie najdłużej przed połknięciem. Trzecia opcja zakłada podawanie przez określony przez lekarza czas 3,5 ml leku 3 razy dziennie, a następnie jako kontynuacja bądź działanie profilaktyczne samo pędzlowanie jamy ustnej mniejszą objętością zawiesiny. W przypadku dalszych wątpliwości proszę skontaktować się z lekarzem i uściślić sposób podawania. Należy również pamiętać, że lek wymaga przechowywania w lodówce, a przygotowaną zawiesinę należy zużyć w ciągu 7 dni.

  17. 13 kwietnia 2023, 12:44
    Magda

    Witam, od kilku tygodni dokucza mi zmiana w wewnętrznej części ust, dolna warga. pojawiły sie dwie kropki z których jak nacisne to leci przezroczysty płyn. Wokół zrobił sie zaczerwieniony obrzęk. stosowałam dezaftan żel ale nie pomogło. lekarz przepisał nystatyne ale nie widze zmian grzybicznych na języku.

    1. 14 kwietnia 2023, 10:28
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Afty i nadżerki z reguły goją się w ciągu dwóch tygodni. Przewlekłe zmiany tego typu mogą wskazywać np. na wadę zgryzu i ciągłe mechaniczne uszkadzanie pewnych miejsc. Niektóre stany, np. niedobory witamin z grupy B czy choroby zapalne jelit, także mogą się w ten sposób objawiać. W pierwszej kolejności warto odwiedzić stomatologa, który w razie konieczności zaproponuje inny preparat miejscowy lub skieruje do innego specjalisty.

  18. 31 maja 2023, 00:48
    Dominika

    Czy jeśli nystatyna dopochwowa na czas podróży była poza lodówką przez niecałe 4h to nadaje się do użytku?

    1. 1 czerwca 2023, 08:56
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Nystatyna jest bardzo wrażliwa na działanie temperatury. Dopuszcza się jej przechowywanie poza lodówką do godziny. Na czas podróży wskazane jest korzystanie z lodówek turystycznych czy termosów, które zapewnią utrzymanie temperatury 2-8 stopni. Produkt przechowywany przez 4 godziny poza lodówką nie nadaje się do użytku.

  19. 5 czerwca 2023, 19:29
    Roksana

    Witam co jakiś czas wyskakują mi na jezyku lub pod językiem czerwone bolace chrosty , nie mogę jeść niektórych rzeczy ani pić. Czy nestatyna w zawiesinie będzie dobra ??

    1. 6 czerwca 2023, 13:08
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Nystatyna to lek o działaniu przeciwgrzybiczym wydawany wyłącznie z przepisu lekarza. Czerwone krosty na języku mogą wskazywać na infekcję grzybiczą, ale mogą również być np. objawem alergii. Wskazana jest wizyta u lekarza, który na podstawie postawionej diagnozy zaproponuje odpowiednie leczenie.

  20. 18 września 2023, 02:01
    Taka jedna

    Nigdy nie mialam problemów z jamą ustna czy językiem bo nienawidzę calowania sie w usta z kimkolwiek. Całowanie sie w usta i z językiem jest obrzydliwe i zaraźliwe.

  21. 3 grudnia 2023, 22:30
    Monika

    Czy po dłuższym stosowaniu Nystapolu zawiesiny doustnej mogą pojawić się stany zapalne w ustach ?

    1. 4 grudnia 2023, 10:40
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Producent nie informuje o negatywnych efektach długotrwałej terapii. Stan zapalny w jamie ustnej może być niezależny od przyjmowanego leku, może być efektem nabycia oporności w wyniku przedłużonej terapii lub wynikać z reakcji alergicznej na substancje pomocnicze. Warto omówić ten problem z lekarzem.

  22. 6 grudnia 2023, 18:38
    Alvi

    Witam, czy nystatyna granulat powinna być połykana po trzymaniu jej w ustach?.

    1. 7 grudnia 2023, 13:12
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Tak, lek należy przytrzymać w jamie ustnej, a następnie połknąć zawiesinę.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę