Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
130

Metaliczny posmak w ustach – czy to powód do niepokoju?

Słuchaj artykułu

Większość przyczyn pojawienia się metalicznego posmaku w ustach jest prosta do wyjaśnienia. Zwiększenie dbałości o higienę jamy ustnej w zupełności wystarcza, aby pozbyć się tego problemu. Niemniej jednak nawet tak łagodnego objawu, jakim jest zmiana smaku, nie powinno się lekceważyć. 

Metaliczny posmak w ustach – czy to powód do niepokoju?

Metaliczny posmak w ustach – przyczyny 

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej 

Każdy z nas wie, że należy dbać o zęby, ponieważ są pierwszą linią przewodu pokarmowego. Lśniące, białe i zdrowe zęby są nie tylko ozdobą, ale również odbiciem zdrowia naszego organizmu. Jeśli brakuje nam witamin i minerałów, mogą się łamać i kruszyć. Gdy cierpimy na refluks czy zgagę, czernieją i tworzą się ubytki. 

Tymczasem zdarza się, że mimo mycia zębów dochodzi do próchnicy i ubytków, a nawet pojawienia się metalicznego posmaku w ustach. Może to być spowodowane niedokładną higieną jamy ustnej, ponieważ często zapominamy o czyszczeniu języka i policzków. W przypadku nieodpowiedniego szczotkowania zębów może dochodzić również do abrazji, czyli starcia szkliwa zębowego. Nieodpowiednio dobrana do potrzeb pacjenta pasta do zębów również może stanowić problem. 


Produkty do higieny jamy ustnej
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Niewystarczająca ilość wapnia jonizowanego oraz fluoru, próchnica i nieodpowiednia higiena mogą prowadzić do infekcji, a nawet zapalenia przyzębia. Dochodzi wówczas do zablokowania kubków smakowych poprzez zmniejszenie przepływu krwi w języku, co w konsekwencji może być przyczyną metalicznego posmaku w ustach. 

Problemy z górnymi drogami oddechowymi 

Wspomniana wcześniej blokada kubków smakowych może mieć również miejsce w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych takich jak zapalenie zatok czy zapalenie gardła. Metaliczny posmak w ustach często towarzyszy pacjentom, którzy podczas infekcji uskarżają się na ból gardła czy zatkany nos. 

Odwodnienie 

Naukowcy twierdzą, że człowiek nie powinien czuć pragnienia. Kiedy czujemy potrzebę sięgnięcia po szklankę wody, jest to sygnał od naszego ciała, że „coś jest nie tak”. Choć nie jest jeszcze za późno, aby dostarczyć organizmowi elektrolitów, minerałów oraz podstawowego źródła życia, jakim jest woda, to według lekarzy należy w ciągu dnia tak rozplanować przyjmowanie płynów, aby nie doprowadzić do odczuwania pragnienia.  

Odczuwanie metalicznego posmaku w ustach może być spowodowane zmniejszoną ilością śliny w jamie ustnej. Jest to szczególnie ważny objaw w przypadku osób starszych, ponieważ seniorów cechuje zmniejszone pragnienie, stąd też metaliczny posmak może być kluczowym objawem raportowanym podczas wizyty lekarskiej lub w aptece, dzięki któremu zostanie wychwycony pierwszy stopień odwodnienia pacjenta. 

Urazy głowy i twarzy 

Metaliczny posmak w ustach jest ważnym objawem, który może pojawić się po urazie głowy lub twarzy. Z jednej strony po wypadku może od razu dojść do zmiany smaku spowodowanego bezpośrednią kontuzją jamy ustnej czy nosa, z drugiej jednak utrata smaku lub pojawienie się metalicznego posmaku w ustach może nastąpić nawet do 5 dni po urazie. Świadczy to o problemach neurologicznych, które mogły nastąpić na skutek obrażeń mózgu powstałych podczas wypadku. Wówczas konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska, na której prawdopodobnie zalecone zostanie przeprowadzenie rezonansu magnetycznego głowy. 

Hiperkaliemia 

Zbyt duża ilość potasu we krwi nazywa jest hiperkaliemią. Dochodzi do niej w momencie zwiększonego wchłaniania potasu na skutek zaburzeń mechanizmów trawienia. Zarówno za mała, jak i za dużo ilość potasu w organizmie może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Hiperkaliemia objawia się: 

  • splątaniem, 
  • apatią, 
  • zmęczeniem, 
  • kurczliwością mięśni, 
  • drgawkami, 
  • metalicznym posmakiem w ustach, 
  • zaburzeniami rytmu serca. 

Hiperkaliemia jest najniebezpieczniejszą przyczyną pojawienia się metalicznego posmaku w ustach, dlatego nie wolno bagatelizować najmniejszych zmian w naszym organizmie. 

Terapie farmakologiczne 

Stosowanie niektórych leków może doprowadzić do braku odczuwania smaku (aguezja), spotęgowania albo zmniejszenia percepcji smaku (hiperguezja lub hipoguezja) czy zniekształcenia odczuwania smaku (dysguezja). Metaliczny posmak w ustach może pojawiać się podczas: 

  • terapii antybiotykowej (stosowanie tetracykliny czy amoksycyliny),  
  • terapii lekami kardiologicznymi z grupy beta-blokerów, 
  • przyjmowania inhibitorów konwertazy angiotensynowej, 
  • zażywania preparatów moczopędnych.  

Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków korzystny efekt zastosowanej terapii przeważa nad działaniami niepożądanymi. Niemniej jednak warto poinformować swojego lekarza o każdym niepokojącym objawie towarzyszącym terapii. 

Grzybica jamy ustnej 

Stosowanie antybiotyków lub sterydów wziewnych może doprowadzić do powstawania grzybicy jamy ustnej, która również może przyczynić się do pojawienia się metalicznego posmaku w ustach. Drożdżyca dodatkowo może być spowodowana wspomnianą wcześniej nieodpowiednią higieną jamy ustnej, paleniem papierosów lub nadużywaniem alkoholu. 

Używki – papierosy i alkohol 

Używki takie jak papierosy i alkohol nie tylko mogą doprowadzać do dermatozy jamy ustnej. Działając na kubki smakowe oraz zmniejszając ilość śliny, mogą również bezpośrednio doprowadzać do powstania metalicznego posmaku w jamie ustnej. 

Ciąża 

Burza hormonalna u kobiet w ciąży może wpływać również na postrzeganie smaku. Metaliczny posmak w ustach jest jednym z pierwszych objawów ciąży, choć jest słabo dostrzegany przez kobiety. Zazwyczaj tłumią go inne, wyraźniejsze objawy ciąży, jakimi są nudności i wymioty. Metaliczny posmak w ustach ciężarnej może być też spowodowany zażywanymi suplementami witaminowymi. 

Refluks 

Metaliczny posmak w ustach spowodowany zaburzeniami kubków smakowych pojawia się również na skutek refluksu i zgagi. Kwasowy charakter cofającego się z żołądka do jamy ustnej niestrawionego dokładnie pokarmu doprowadza do pojawienia się stanu zapalnego gardła oraz urazu języka i kubków smakowych. Dodatkowo kwaśne odbijania i cofająca się treść żołądka mogą prowadzić do nadżerek w jamie ustnej oraz próchnicy, co również stanowi przyczynę metalicznego smaku w ustach. 

Choroby neurodegeneracyjne 

Pacjenci ze stwierdzonym zespołem Alzheimera lub Parkinsona, a także demencją starczą mogą uskarżać się na metaliczny posmak w ustach. Podobnie jak w przypadku urazu głowy, objaw ten spowodowany jest urazem lub degeneracją neuronów mózgowych odpowiadających za poprawne odczuwanie smaku. 

Migrena oraz aura migrenowa 

U osób cierpiących na migrenowe bóle głowy metaliczny posmak może pojawić się podczas ataków migrenowych, jak i wstępnej aury migrenowej.  

Przyczyn pojawienia się metalicznego posmaku w ustach jest bardzo wiele, dlatego tak ważna jest dokładna obserwacja zmian zachodzących w naszym organizmie. Objaw ten może być dyskretną wskazówką naszego ciała zachęcającą do zmiany trybu życia, jak i objawem poważniejszej choroby. Pamiętajmy, aby każdy niepokojący objaw zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Narażenie na czynniki wywołujące ubytki pochodzenia niepróchnicowego – badania ankietowe studentów. Joanna Chłapowska, Tamara Pawlaczyk-Kamieńska, Maria Borysewicz-Lewicka. 
  2. Disorders of Taste and Smell. CONTINUUM: Lifelong Learning in Neurology, 23(2), 421–446. Ronald DeVere, MD, FAAN. 
  3. Hiperkaliemia – leczenie przedszpitalne i szpitalne. Krzysztof Ślusarczyk Krakowska Akademia, im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Wydział Zdrowia i Nauk Medycznych Kierunek: Ratownictwo Medyczne. 
  4. Polekowe zaburzenia i utrata smaku Katarzyna Korzeniowska, Jerzy Jankowski, Artur Cieślewicz, Anna Jabłecka Zakład Farmakologii Klinicznej, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, FARMACJA WSPÓŁCZESNA 2016; 9: 105-109.  
  5. https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/i-trymestr/inne/smak-przez-9-miesiecy. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 14 lutego 2021, 16:21
    Ineza

    Dzien dobry chciałabym sie dowiedziec u mnie jest problem taki ze przez 2 tyg.mialam taki mocny bol glowy w skroni po lewej stronie i bol oka do tego dochodzilo ucisk w glowie,szum w uchu cisnienie 140/97,stan pod goraczkowy,brak wech i smaku od 3 miesiecy kiedy przechorowalam covid,metaliczy smak , glowa dziwna jest zarejstrowalam się do laryngologa zrobilam zdjecie glowy rtg okazalo sie ze wszystko jest w porzadku.Juz nie wiem co mam robic jak zyc

    1. 31 marca 2021, 10:30
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Pani Inezo, węch mógł jeszcze nie powrócić po zakażeniu koronawirusem. W zasadzie wszystkie te objawy mogą być powikłaniami pocovidowymi. Poza laryngologiem należy także skonsultować się z neurologiem, który zleci wykonanie dokładniejszego badania obrazowego głowy, np. rezonansu magnetycznego.

    2. 13 kwietnia 2021, 17:10
      Józek

      Mam podobny problem przechodziłem covida 3miesiace temu a od tygodnia mam gól głowy i metaliczny posmak w ustach .

  2. 13 września 2021, 19:46
    Załamany

    Od 11 miesięcy nie odzyskałem węchu i smaku po koronawirusie . Czuje tylko coś podstawione pod nos a smak też jest bardzo osłabiony lub nic kompletnie nie czuje . Kiedy i czy w ogóle to minie bo ja już tracę nadzieję . Próbowałem wiele suplementów , trening węchu i wszystko na nic.

    1. 14 września 2021, 14:33
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Szacuje się, że nawet do 10% ozdrowieńców może się zmagać z trwałą utratą smaku czy węchu. Podstawą leczenia zaburzeń powonienia jest trening węchu, który nie powinien trwać krócej niż 3 miesiące.

  3. 5 kwietnia 2023, 16:22
    Anna

    Jest przydatny ,interesujący

    1. 6 kwietnia 2023, 08:30
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę