Periodontologia – co to jest?
Periodontologia jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się zaburzeniami w obrębie przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Do periodontologa warto wybrać się, gdy zauważymy krwawienie z dziąseł, nadwrażliwość zębów na wysoką lub niską temperaturę czy nieprzyjemny zapach z ust.
Czy podczas szczotkowania zębów w pianie widoczna jest krew, a szyjki zębowe twoich zębów są wyraźnie odsłonięte? Jeśli tak, to jest to sygnał, że w obrębie przyzębia może rozwijać się stan zapalny. W takim przypadku należy jak najszybciej zasięgnąć porady periodontologa, by w odpowiednim momencie móc wdrożyć leczenie i zminimalizować ryzyko utraty zęba.
Periodontolog – czym się zajmuje?
Periodontolog jest lekarzem zajmującym się chorobami przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Do przyzębia zaliczyć można wszystko to, co powoduje utrzymanie zęba w zębodole. Są to między innymi ozębna, cement korzeniowy, dziąsło oraz wyrostek zębodołowy. W obszarze zainteresowań periodontologii znajdują się choroby o charakterze zapalnym powstające w wyżej wymienionych obszarach jamy ustnej. Do zadań periodontologa należy także profilaktyka, której celem jest zmniejszenie ryzyka choroby i ochrona przed jej negatywnymi powikłaniami dla całego organizmu.
Objawy świadczące o chorobach przyzębia
Choroby przyzębia, w których stosowane jest leczenie periodontologiczne, mogą manifestować się poniższymi objawami:
- krwawienie z dziąseł występujące na przykład po szczotkowaniu zębów,
- rozchwianie zębów,
- odsłonięcie szyjek zębowych,
- obrzęk dziąsła,
- przekrwienie dziąsła,
- nadwrażliwość zębów na wysoką albo niską temperaturę,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- utrata zębów w ciężkich albo nieleczonych przypadkach.
Jakie są przyczyny powstawania chorób przyzębia?
Periodontologia zajmuje się chorobami zapalnymi zlokalizowanymi w obrębie przyzębia. Zmiany te mogą być wywołane przez szereg czynników. W przypadku chorób przyzębia głównym czynnikiem etiologicznym mogą być bakterie i grzyby, które bytują w obrębie jamy ustnej. Brak higieny jamy ustnej prowadzić może do gromadzenia się osadu nazębnego, który jest idealnym miejscem do nadmiernego rozwoju wyżej wymienionych patogenów. Konsekwencją tego może być na przykład martwiczo-wrzodziejące zapalenie dziąseł i przyzębia, które może prowadzić nawet do utraty zębów.
Do innych czynników wywołujących zaburzenia w obrębie przyzębia zaliczyć można między innymi choroby ogólnoustrojowe takie jak liszaj płaski albo toczeń rumieniowaty, a także przewlekle przyjmowane leki o charakterze immunosupresyjnym, przeciwdrgawkowym oraz blokery kanałów wapniowych czy antykoncepcję hormonalną.
Jak leczy się choroby przyzębia?
Choroby przyzębia leczone są w gabinecie stomatologicznym poprzez przeprowadzanie zabiegów higienicznych zwanych kiretażem. Polegają one na mechanicznym usuwaniu złogów płytki nazębnej przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego kiretą. Inną metodą jest skaling, czyli rozbijanie osadu nazębnego przy użyciu ultradźwięków. Jest to zabieg zdecydowanie krótszy niż kiretaż. Pozwala na likwidację większej ilość bakterii poprzez destrukcyjny wpływ ultradźwięków na ich ściany komórkowe. Aby leczenie periodontologiczne było bardziej efektywne, stosuje się leczenie farmakologiczne. Polega ono na podawaniu antybiotyków aktywnych wobec bakterii bytujących na płytce nazębnej.
Ważne jest również, by pacjent między zabiegami w gabinecie pamiętał o utrzymywaniu prawidłowej higieny jamy ustnej i regularnym szczotkowaniu zębów. Tylko takie postępowanie może prowadzić do pozytywnych efektów leczenia i ustrzec pacjenta przed utratą zębów.
Źródła:
- Barry M. Eley, Periodontologia, Urban & Partner, Wrocław, 2011.
- Muller, Periodontologia, Urban & Partner, Wrocław, 2017.