Porost islandzki – jakie są jego właściwości?
Porost islandzki wykazuje właściwości bakteriostatyczne, nawilżające, osłaniająco-powlekające, przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Stosuje się go w infekcjach górnych dróg oddechowych, gardła i jamy ustnej. Wzmaga apetyt, wspomaga procesy trawienne i łagodzi objawy choroby lokomocyjnej.
Porost islandzki – co to jest?
Porost islandzki (Cetraria islandica) to roślina szeroko stosowana w lecznictwie od czasów renesansu. Należy do rodziny misecznicowatych (Parmaliacaea) i znany jest także pod nazwami tarczownica islandzka lub płucnica islandzka. Porosty to specyficzne organizmy, które składają się z symbiotycznego grzyba i glonu. To połączenie tworzy plechy, czyli ciało porostów. Tarczownica islandzka porasta ziemię, skały i drzewa. Jest organizmem wieloletnim i osiąga wysokość do 10 cm. Posiada liściastą plechę koloru od szarego przez szarozielony do czerwonych i ciemnobrunatnych. Plecha w zależności od pogody i nawodnienia staje się miękka i gąbczasta lub sucha.
Porost islandzki występuje na całym świecie z wyłączeniem Afryki i Antarktydy, a w Polsce jest pod ochroną. Jako pierwszy w 1753 roku opisał ją szwedzki przyrodnik i lekarz Karol Linneusz.
Porost islandzki – skład chemiczny
W składzie tarczownicy islandzkiej znajdują się związki aktywne:
- polisacharydy – lichenina i izolichenina,
- kwas glukuronowy,
- galantomannany,
- kwasy porostowe – nadają gorzki smak; należą do nich: fumarowy, cetrarowy, fumaroprotocetrarowy, protolichesterynowy,
Dodatkowo występują w niej:
- śluz,
- celuloza,
- karotenoidy,
- sole mineralne (jodu, boru, miedzi i krzemu),
- witaminy z grupy B.
Porost islandzki – właściwości
Dzięki dużej zawartości składników aktywnych porost islandzki wykazuje właściwości lecznicze. Kwasy porostowe działają bakteriostatycznie na bakterie:
- E. coli,
- S. aureus,
- B. cereus,
- B. subtlis,
- P. aeruginosa,
- L. monocytogenes,
- H. pylori.
Polisacharydy oraz śluz wykazują działanie osłaniająco-powlekające na błony śluzowe jamy ustnej, gardła i przełyku. Oprócz tego działają przeciwzapalnie oraz osłaniają przed wnikaniem drobnoustrojów do komórek.
Porost islandzki wykazuje również właściwości:
- immunostymulujące,
- przeciwwymiotne,
- ułatwiające trawienie,
- zwiększające łaknienie.
Porost islandzki – zastosowanie
Porost islandzki na gardło
Tarczownica znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, jamy ustnej i gardła. Łagodzi bóle gardła i suchy kaszel, działając powlekająco i nawilżająco na śluzówkę.
Inne zastosowania
Tarczownica jest stosowana pomocniczo w terapii chorób płuc, układu pokarmowego, zakażeń bakteryjnych. Ze względu na gorzki smak pobudza wydzielanie soków trawiennych, wzmaga apetyt, ułatwia procesy trawienia. Stosowana łącznie z antybiotykami redukuje możliwość wymiotów po podaniu tych leków. Zmniejsza również objawy choroby lokomocyjnej.
Dzięki swoim właściwościom przeciwdrobnoustrojowym porost islandzki używany jest do produkcji:
- kosmetyków,
- żeli,
- kremów do cery trądzikowej i problemów łuszczycowych,
- past i płynów do płukania jamy ustnej.
Porost islandzki można znaleźć w składzie:
- pastylek do ssania,
- syropów,
- sprayów,
- jako zioło do zaparzania.
Porost islandzki – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania porostu islandzkiego są guzy w żołądku lub jelicie cienkim, ponieważ substancje aktywne zawarte w surowcu mogą je podrażniać.
Porost islandzki – interakcje
W wyniku przyjmowania porostu islandzkiego w przewodzie pokarmowym zostanie utworzona powłoka śluzowa, która może utrudniać wchłanianie innych substancji leczniczych. W związku z tym podczas stosowania porostu należy przyjmować inne leki 1 godzinę przed lub 2 godziny po podaniu wyciągów z tarczownicy.
Nie zbadano wpływu stosowania wyciągów z porostu islandzkiego w trakcie ciąży oraz karmienia piersią, dlatego zaleca się unikanie przyjmowania tych preparatów.
Porost islandzki – dawkowanie
Surowiec w formie zioła można stosować w ilości 4-6 g na dobę w postaci herbatki przeciwkaszlowej lub na ból gardła. Aby pozbyć się gorzkiego smaku, należy zalać porost gorącą wodą, natychmiast odcedzić i zaparzyć ponownie. Porost w formie pastylek do ssania lub gotowego syropu, w zależności od zaleceń producenta, przyjmuje się od 1 do 4 razy dziennie.
Ze względu na swoje liczne właściwości porost islandzki to składnik wielu preparatów na infekcje gardła czy kaszel. Można go znaleźć również w kosmetykach, pastach i płynach do higieny jamy ustnej. Podczas przyjmowania produktów z porostem islandzkim należy pamiętać o zachowaniu odstępu w przypadku stosowania innych leków.
Przeczytaj również:
Jak poradzić sobie z chrypką?