Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
110

Przepuklina pępkowa – czym się objawia i jak ją leczyć?

Słuchaj artykułu

Mianem przepukliny pępkowej określa się przepuklinę, której wrota zlokalizowane są w obrębie pierścienia pępkowego. Może występować zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Zwykle pacjenci zgłaszają się do lekarza, ponieważ przepuklina stanowi dla nich defekt kosmetyczny lub jest przyczyną dolegliwości ze strony jamy brzusznej. Jak powstaje przepuklina pępkowa, na czym polega jej leczenie i czy jest niebezpieczna?

Przepuklina pępkowa – czym się objawia i jak ją leczyć?

Przepuklina pępkowa – przyczyny

Przepuklina pępkowa stosunkowo często występuje u dzieci w pierwszych miesiącach życia. Mechanizm jej powstawania polega na nieprawidłowym gojeniu się rany po odpadnięciu pępowiny. W efekcie pępek może stać się miejscem zmniejszonej sprężystości tkanek i w konsekwencji prowadzić do powstania przepukliny. U dzieci dość często dochodzi do samoistnego ustąpienia dolegliwości, co wynika z zarastania się pierścienia ścięgnistego pępka w pierwszych miesiącach życia.


Pielęgnacja rany pooperacyjnej
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

U dorosłych mechanizm powstawania przepukliny pępkowej jest nieco inny. Szacuje się, że 90% z nich ma charakter nabyty – jedynie 10% dorosłych pacjentów operowanych z powodu przepukliny pępkowej miało podobne dolegliwości w dzieciństwie. Zwykle do pojawienia się przepukliny dochodzi w wyniku stopniowego poszerzania się pierścienia pępka na skutek wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, które może powstać w czasie ciąży, przy występowaniu wodobrzusza lub guzów w obrębie jamy brzusznej, a także u chorych otyłych. Stany wzmożonego ciśnienia w jamie brzusznej powodują bowiem rozciąganie mięśni brzucha i osłabienie tkanki łącznej, co sprzyja powstawaniu przepuklin. 

Przepuklina pępkowa – kto jest w grupie największego ryzyka? 

Szacuje się, że częstość występowania przepukliny pępkowej w populacji dorosłych wynosi ok. 2%, przy czym częściej występuje ona u kobiet niż u mężczyzn. Prawdopodobieństwo jej pojawienia się znacząco wzrasta u:  

  • chorych otyłych,  
  • kobiet po licznych ciążach, 
  • pacjentów z marskością wątroby i wodobrzuszem.  

Jakie są objawy przepukliny pępkowej? 

Przepuklina pępkowa zazwyczaj ma postać niewielkiego uwypuklenia w okolicy pępka, które powiększa się podczas kaszlu. Czasem pacjenci skarżą się na dolegliwości bólowe brzucha, wzdęcia lub zaparcia

Początkowo przepuklina pępkowa jest niewielka i przez długi czas może nie powodować dolegliwości. Z czasem jednak pierścień pępka może ulec poszerzeniu, wrota przepukliny powiększają się, a zawartość worka przepuklinowego może stanowić nie tylko tkanka tłuszczowa, ale również fragment jelita. Długotrwała obecność przepukliny może skutkować powstawaniem zrostów między ścianą jamy brzusznej a workiem przepuklinowym, przez co przepuklina może stać się nieodprowadzalna lub uwięźnięta. Może dojść także do znacznego powiększenia się worka przepuklinowego, na skutek czego mogą pojawić się owrzodzenia lub ścieńczenie skóry w okolicy pępka. 

Jak lekarz stawia diagnozę?  

W większości przypadków przepuklinę pępkową można zdiagnozować podczas badania fizykalnego. Niekiedy jednak, szczególnie u pacjentów otyłych, gdy jednoznaczna ocena jest utrudniona, konieczne może okazać się wykonanie badań obrazowych. 

Na czym polega leczenie przepukliny pępkowej? 

Każda przepuklina pępkowa występująca u osoby dorosłej jest wskazaniem do leczenia ze względu na możliwość pojawienia się potencjalnych powikłań, w tym niedrożności przewodu pokarmowego lub martwicy fragmentu jelita. 

Leczenie przepukliny pępkowej polega zwykle na wypreparowaniu worka przepuklinowego, odprowadzeniu go do jamy brzusznej oraz zamknięciu ubytku w powięzi przy użyciu siatki z tworzywa sztucznego. W przypadku małych ubytków w powięzi można zastosować także ich proste zamknięcie przy użyciu kilku szwów. Zabieg przeważnie wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Operację można przeprowadzić metodą laparoskopową lub otwartą, przy czym jej wybór zależy od spodziewanych podczas zabiegu warunków anatomicznych, doświadczenia operatora oraz możliwości ośrodka. 

W okresie pozabiegowym należy zwrócić szczególną uwagę na: 

  • właściwe odżywianie i nawadnianie chorego,  
  • pielęgnację rany pooperacyjnej,  
  • ograniczenie podnoszenia ciężkich przedmiotów, ponieważ dźwiganie powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, co może przyczynić się do nawrotu przepukliny. 

Jakie powikłania mogą się pojawić w przebiegu przepukliny pępkowej? 

Nieleczona przepuklina pępkowa może być przyczyną niedrożności przewodu pokarmowego lub obumarcia fragmentu jelita na skutek zaburzeń jego ukrwienia. Wśród powikłań pooperacyjnych wyróżnia się natomiast: 

  • zaburzenia gojenia rany,  
  • zakażenie miejsca operacji,  
  • krwiaki, 
  • surowiczaki.  

Może także dojść do nawrotu przepukliny, szczególnie jeśli zabieg przeprowadzany był u osoby otyłej, chorej na cukrzycę lub w okresie pooperacyjnym wystąpiły zaburzenia gojenia rany. Ponadto mogą pojawić się powikłania wynikające z samego zabiegu operacyjnego oraz towarzyszącego mu unieruchomienia i znieczulenia. 

Przepukliny pępkowe są stosunkowo częstym schorzeniem występującym u osób dorosłych. Należy jednak pamiętać, że pozostawienie nieleczonej przepukliny może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych, często niebezpiecznych dla życia powikłań. Dlatego bardzo istotne jest odpowiednio szybkie wykonanie zabiegu przywracającego ciągłość przedniej ściany jamy brzusznej. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Coste AH, Jaafar S, Parmely JD. Umbilical Hernia. [Updated 2020 Jul 21]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459312/. 
  2. Podstawy Chirurgii Podręcznik dla lekarzy specjalizujących się w chirurgii ogólnej pod redakcją Jacka Schmidta i Jarosława Kużdżała. 
  1. 21 sierpnia 2021, 16:19
    Jan

    Leczenie przepukliny pępkowej laparoskopowo ja musi być średnica przepukliny żeby ta metodą leczyć

    1. 17 września 2021, 07:58
      lek. Małgorzata Czerniak
      lek. Małgorzata Czerniak

      Dzień dobry,
      cytując za zaleceniami EHS odnośnie przepuklin pępkowych, leczenie laparoskopowe tego typu przepuklin należy rozważyć w dużych przepuklinach, w których średnica wrót wynosi więcej niż 4 cm lub u chorych ze zwiększonym ryzykiem zainfekowania rany pooperacyjnej.

      Źródło:
      https://bjssjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/bjs.11489

    2. 28 października 2021, 16:14
      Rafał

      Przepraszam mam przepuklinę pępkową od 7 miesięcy i czekam na badania proszę napisać jakie badanie powinieniem mieć zrobione ,czy przy chodzeniu szybciej brzuch pęcznieje i robi się twardy czy to przez przepukline pępkową

    3. 9 listopada 2021, 16:44
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, badaniem potwierdzającym przepuklinę pępkową jest badanie fizykalne lub badanie USG. Przepuklina pępkowa nie powinna mieć wpływu na obrzęki w okolicy jamy brzusznej. Proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

    4. 22 marca 2024, 19:34
      Tomasz

      Miło było poczytać można się dużo dowiedzieć,dziwne dreszcze jakieś dostałem

  2. 25 marca 2022, 23:20
    Pawel

    Mam przepuchlina 3cm było robione usg watraba zdrwa nerka o prawa o prawidłowej echo kostruze trzustka czy ta 3 cm dda się usunąć laparaskopa z tą siatka a już miałem laparoskopową robiona Bk miałem usunięta lewa nerkę

    1. 29 marca 2022, 12:08
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry. Przepuklina pępkowa może zostać zaopatrzona siatką metodą laparoskopową lub metodą klasyczną. Wybór metody zależy od możliwości ośrodka do którego Pan się zgłosi.

  3. 11 kwietnia 2022, 20:54
    Marzena

    Witam jestem po operacji przepukliny pępkowej miałam już zakażenie…po operacji już trzeci tydzień sączy się najpierw krew a teraz żółta wydzielina mam pytanie czy to normalne po operacji?

    1. 12 kwietnia 2022, 10:48
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry, proszę koniecznie skontaktować się z lekarzem.

  4. 15 marca 2023, 14:24
    Kinga

    Dzień dobry. Przepuklina powstała u mnie po ciąży, jak dotąd odczuwałam ją bardzo rzadko, ale ostatnio boli mnie to uwypuklenie, czy to normalne?

    1. 16 marca 2023, 07:48
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Powinna się Pani skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

  5. 3 sierpnia 2023, 15:13
    Krzysztof

    Wszystkie porady są bardzo przydatne i bardzo pomocne w zmaganiach z codziennymi dolegliwościami.

    1. 4 sierpnia 2023, 12:00
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy za miły komentarz 🙂

  6. 7 września 2023, 22:57
    Iwona

    B.ciekawy lubię takie artukuły bo są ciekawe

    1. 8 września 2023, 08:20
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy 🙂

  7. 13 kwietnia 2024, 12:55
    Marek

    Witam. Mam podejrzenia, że i mnie dopadła przepuklina pępkowa ponieważ wyczuwam w okolicy pępka guzek wielkości 2cm. Przyznam, że od kilku miesięcy go mam ale prędzej myślałem, że po prostu pępek tak dziwnie się odkształcił ponieważ przytyłem. Dopiero niedawno o tym poczytałem. Nie czuję żadnego dyskomfortu, nudności ani nic takiego. Wizytę u chirurga mam umówioną na 25 kwietnia i teraz moje pytania. Czy do tego czasu mogę z tym jeździć na rowerze? Dodam, że przez ten cały okres jak to mam wielkość jest bez zmian i prędzej jeździłem póki się nie doczytałem, że to może być przepuklina. Pozdrawiam

    1. 15 kwietnia 2024, 09:20
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Przepuklina nie jest przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej, jednak powinna być ona umiarkowana.

  8. 19 lipca 2024, 13:26
    Tomek

    Mam od urodzenia przepuklinę pępkową, średnica około 2cm. W tej chwili jestem w wieku 49 lat, nigdy nie miałem żądnych problemów z nią związanych. Zastanawiam się, czy w takiej sytuacji i wieku, jest sens to operować?

    1. 19 lipca 2024, 14:05
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Jak zostało opisane w artykule – każda przepuklina pępkowa u osoby dorosłej jest wskazaniem do leczenia ze względu na potencjalne powikłania.

    2. 20 lipca 2024, 12:12
      Tomek

      Dziękuję za odpowiedź. Załóżmy jednak, że jestem upartym trudnym pacjentem, który nie chce przeprowadzać operacji. Jakie w takim razie byłyby Pani zalecenia: np. nie dźwigać dużych ciężarów, nie jeść zbyt dużo za jednym razem?

    3. 22 lipca 2024, 07:01
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Objawy przepukliny pępkowej pojawiają się często u osób z nadwagą lub otyłością, dlatego należy zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Ponadto wpływ mają przewlekłe zaparcia. Warto wprowadzić do diety odpowiednią ilość błonnika i płynów. Proszę natomiast pamiętać, że bez interwencji medycznej ten stan może się pogorszyć. Proszę rozważyć leczenie – przy niewielkiej przepuklinie zazwyczaj wystarcza zabieg laparoskopowy.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę