Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
2

Rak żołądka – objawy i rokowania

Słuchaj artykułu

Rak żołądka jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u człowieka. Aż do lat 80. ubiegłego wieku był wiodącą przyczyną zgonów z przyczyn związanych z nowotworami. Jakie daje objawy i rokowania?

Rak żołądka – objawy i rokowania

Rak żołądka – czynniki ryzyka 

Rak żołądka nadal jest bardzo częstym nowotworem – w Polsce pojawia się około 5000 nowych przypadków rocznie. W jego patogenezie czynniki środowiskowe odgrywają niesamowicie ważną rolę, co widoczne jest po rozkładzie częstości występowania na świecie. Najczęściej rak żołądka występuje we Wschodniej Azji, Wschodniej Europie i w Ameryce Południowej. Znacznie częściej chorują na niego mężczyźni.

Najważniejszymi czynnikami ryzyka pozostają zakażenie Helicobacter pylori i obciążenie rodzinne.  


Zdrowy układ pokarmowy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Do czynników środowiskowych zalicza się: 

  • dietę bogatą w sól i nitrozoaminy, a ubogą w foliany; 
  • otyłość; 
  • palenie tytoniu; 
  • niski status socjoekonomiczny; 
  • zakażenie wirusem EBV.

Jako potencjalne czynniki protekcyjne bada się diety bogate w owoce, warzywa i błonnik, NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) oraz potencjalny ochronny wpływ hormonów płciowych. 

Jak objawia się rak żołądka? 

Niektóre z objawów, które może wywoływać rak żołądka są następujące: 

  • utrata masy ciała – wynika z niewystarczającej ilości przyjmowanych pokarmów, co jest wynikiem wczesnego poczucia sytości, nudności oraz bólów brzucha; 
  • ból brzucha – najczęściej zgłaszany jest ból w nadbrzuszu; wraz z progresją choroby ból pojawia się częściej i ma większe nasilenie; 
  • dysfagia (trudność w połykaniu).  

Inne objawy, które mogą się pojawić to utrata apetytu, smoliste stolce czy uczucie pełności w nadbrzuszu.  

Objawy wczesnego raka żołądka nie są charakterystyczne i mogą pojawiać się także w innych, mniej groźnych chorobach. Dlatego w przypadku przedłużania się któregoś z wymienionych objawów bądź znacznego nasilenia zaleca się zgłoszenie do lekarza.  

Diagnoza raka żołądka 

Podczas wizyty lekarskiej lekarz przeprowadza dokładny wywiad i badanie przedmiotowe. Do diagnostyki raka żołądka niezbędne jest także badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopia). Badanie radiologiczne górnego odcinka przewodu pokarmowego w tym celu wykonywane jest obecnie niezwykle rzadko. 

Podczas gastroskopii jest możliwość wykonania biopsji. Z podejrzanej zmiany pobierane są wycinki, które następnie wysyłane są na badanie histopatologiczne, gdzie patomorfolog ocenia ich wygląd pod mikroskopem.  

Rak żołądka – rokowania 

Rokowanie u pacjentów z rakiem żołądka zależy od tego, na jakim etapie został wykryty nowotwór. Zdecydowanie najlepsze rokowanie mają pacjenci z tzw. wczesnym rakiem żołądka (tj. ograniczonym do błony śluzowej lub podśluzowej żołądka) – około 90% z nich przeżywa 5 lat po leczeniu. 

Niestety poza Japonią, gdzie wczesna diagnostyka raka żołądka jest niezwykle rozwinięta, bardzo rzadko diagnozuje się tę chorobę na tak wczesnym etapie. U niemal 90% chorych rak żołądka diagnozowany jest w postaci zaawansowanej – tu pięcioletnie przeżycie określa się na około 20-30%.

Przeczytaj również:
Jaki rak ma najwyższą śmiertelność wśród kobiet i mężczyzn?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Gajewski P.,  Szczeklik A, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019. 
  2. https://www.uptodate.com/contents/epidemiology-of-gastric-cancer?search=epidemiology of gastric cancer&source=search_result&selectedTitle=1~150&usage_type=default&display_rank=1 
  3. https://www.uptodate.com/contents/risk-factors-for-gastric-cancer?search=gastric cancer&source=search_result&selectedTitle=4~150&usage_type=default&display_rank=4#H17
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę