1
24 lutego 2020

Relacje – kilka słów o kobiecej przyjaźni

Przyjaźń między kobietami to nie tylko wspólne wypady na zakupy oraz plotkowanie o dzieciach i nowinkach ze świata mody. Przyjaźń stanowi dla nich ogromną wartość. Rozmowa z przyjaciółką zwiększa poczucie satysfakcji i zadowolenia z życia, pozwala nabrać dystansu do codziennych trosk i zmartwień, pomaga redukować stres oraz pozytywnie wpływa na stan zdrowia. Niektórzy uważają, że kobieca przyjaźń nie istnieje, ale w rzeczywistości nikt nie potrafi zrozumieć kobiety lepiej niż inna kobieta.

Męska przyjaźń 

Przyjaźń między kobietami i mężczyznami przejawia się nieco inaczej. Mężczyźni rzadko zwierzają się ze swoich problemów i zmartwień. Niechętnie rozmawiają o przeżywanych emocjach. Mężczyźni spotykają się z przyjaciółmi głównie po to, aby spędzić fajnie czas, zagrać w piłkę, pójść na koncert lub naprawić zepsuty samochód. W sytuacji, gdy udzielają komuś wsparcia, to skupiają się przede wszystkim na działaniu, poszukiwaniu rozwiązań lub dawaniu konkretnych porad. Ich przyjaźń charakteryzuje zadaniowość.

Kobieca przyjaźń 

Zdarza się, że mężczyźni nie rozumieją damskiej przyjaźni, a nawet bywają o nią zazdrośni. Kobiety łączy bowiem wyjątkowo silna i intymna więź, w której dominuje wspólne przeżywanie i dzielenie się emocjami. Ich relację cechuje wzajemny szacunek, zaufanie, szczerość, empatia, troska, oddanie i lojalność.

Kobieca przyjaźń opiera się na rozmowie i głębokim zrozumieniu, wynikającym ze wspólnych doświadczeń oraz znajomości tajemnic damskiego ciała. Jest bezinteresowna i nastawiona na wzajemną relację, a nie na ewentualne zyski i korzyści. Przyjaciółki potrafią komunikować się bez słów. Rozmawiają ze sobą o wszystkim i nie mają przed sobą żadnych tajemnic. Dzielą radości i smutki. Trudne doświadczenia nie burzą ich relacji, tylko jeszcze bardziej wzmacniają. W swoim towarzystwie zawsze są sobą, bowiem doskonale znają oraz akceptują swoje zalety i wady.

Kobiety potrzebują być słuchane, rozumiane i akceptowane. W razie trudności nie oczekują konkretnej porady. Ważniejsza jest dla nich możliwość wygadania się oraz opowiedzenia o swoich kłopotach i przeżywanych emocjach. Prawdziwa przyjaciółka oprócz tego, że pełni rolę prywatnej terapeutki i powierniczki tajemnic, to jest też niezastąpioną towarzyszką różnych szaleństw i zabaw. 

Kobiety w kawiarni

Jak być dobrą przyjaciółką i pielęgnować przyjaźń? 

Prawdziwa kobieca przyjaźń nie podlega upływowi czasu, ale nie jest nam dana raz na zawsze. Zdarza się, że bywa wystawiana na różne próby (np. ślub, narodziny dziecka, przeprowadzka) oraz ma swoje wzloty i upadki, jednak przy odpowiednim zaangażowaniu, poświęceniu i wyrozumiałości potrafi przetrwać całe życie. Jest jak kwiat, który niepielęgnowany usycha, dlatego powinnaś o nią dbać.  

 • Utrzymuj regularny kontakt z przyjaciółką. Okazuj jej zainteresowanie. Znajdź czas na spotkanie, rozmowę telefoniczną lub wysłanie krótkiej wiadomości.  
 • Bądź blisko i wspieraj ją w trudnych chwilach. Gdy zauważysz, że coś jej doskwiera lub z czymś sobie nie radzi, zaoferuj swoją pomoc. Nie czekaj, aż zostaniesz o nią poproszona. 
 • Nie zazdrość przyjaciółce osiągnięć. Ciesz się jej szczęściem i sukcesami. Trzymaj za nią kciuki. Motywuj ją do realizacji marzeń i towarzysz w drodze na szczyt. 
 • Przyjaźń opiera się na szczerości, dlatego bądź szczera i otwarta.  
 • Akceptuj mocne i słabe strony swojej przyjaciółki. Nie próbuj jej zmieniać. Nie osądzaj dokonywanych przez nią wyborów. Gdy się z nią nie zgadzasz, to delikatnie i łagodnie powiedz jej o tym.   
 • Nie krytykuj przyjaciółki w towarzystwie innych osób. Wypowiadaj się o niej z szacunkiem i uznaniem. Gdy masz jej coś do zarzucenia, to szczerze jej to powiedz, ale na osobności. 
 • Bądź lojalna i dyskretna. Nie obgaduj przyjaciółki, dochowuj jej tajemnic i dotrzymuj złożonych obietnic. 
 • Nie absorbuj przyjaciółki swoim życiem. Nie narzucaj swojego towarzystwa. Szanuj jej granice.  
 • Nie skupiaj się wyłącznie na sobie i nie bagatelizuj problemów przyjaciółki. Zainteresuj się tym, co ma do powiedzenia i wysłuchaj. Uważne słuchanie może stać się pewną formą terapii i pomocy.  
 • Naucz się wybaczać. Nie pozwól, by błaha sprzeczka popsuła waszą przyjaźń. 
 • Pamiętaj! Nowy związek i macierzyństwo mogą chwilowo osłabić waszą przyjaźń. Pamiętaj, że jest to okres przejściowy, po którym wszystko wróci na stare tory.  

Budowanie przyjaźni to żmudna, ale warta poświęcenia praca. Prawdziwa przyjaciółka to wielki skarb, który daje nam pewność, że bez względu na wszystko pozostanie naszym wsparciem na „dobre i na złe”. Dlatego nie nazywaj każdej dobrej koleżanki swoją przyjaciółką. Pozostaw to określenie dla tej naprawdę wyjątkowej i godnej zaufania. Pamiętaj również, że przyjaźń nie jest nam dana raz na zawsze i powinniśmy o nią bezustannie dbać.  

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Cykl miesiączkowy – jak obliczyć jego długość?

Aby określić, czy miesiączka występuje regularnie, potrzebne są informacje z poprzednich cykli. Jeśli nie posiada Pani takich informacji, warto rozpocząć…

Zobacz więcej

Zapalenie pęcherza moczowego na wakacjach

Okres letni i wakacyjne wyjazdy sprzyjają wystąpieniu infekcji dolnych dróg moczowych. Ból i dyskomfort przy oddawaniu moczu, a także częste…

Zobacz więcej

Ile wody dziennie powinno się wypijać?

Bardzo precyzyjne zalecenia dla poszczególnych grup wiekowych i płci wydał Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA, European Food Safety Authority).…

Zobacz więcej

Bisocard i Lokren – czy można je łączyć?

Nie należy stosować łącznie leków Bisocard i Lokren, ponieważ zawierają one substancje czynne o takim samym mechanizmie działania. Ich łączne…

Zobacz więcej

Preparaty obniżające ciśnienie krwi – czy są dostępne bez recepty?

Leki, które służą obniżaniu ciśnienia krwi, są dostępne jedynie na receptę. W aptece można nabyć produkty lecznicze i suplementy diety,…

Zobacz więcej

Łuszczyca w okresie ciąży – co stosować?

W okresie ciąży należy uważać na niektóre substancje występujące w kosmetykach, takie jak witamina A i jej pochodne, salicylany, niektóre…

Zobacz więcej

Czym różni się celiakia od zespołu jelita drażliwego?

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, glutenozależną, która prowadzi do zniszczenia kosmków jelitowych. Przy celiakii mogą występować symptomy wykraczające poza objawy ze…

Zobacz więcej

Krople na ból ucha – jakie wybrać?

Ból ucha może mieć różne przyczyny. Może być spowodowany infekcją bakteryjną lub wirusową, urazem mechanicznym lub dostaniem się do przewodu…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)