Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week 2
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Nutricia Bebilon
X - Nutricia Danacol
X - Galena DiaB12
X - Novamed Flaem
X - Inhalatory
172

Poznaj sposoby na chrapanie!

Słuchaj artykułu

Problem chrapania dotyczy kilku milionów Polaków, zwłaszcza mężczyzn. Jest on często lekceważony, ale nie każdy wie, że chrapanie może mieć niebezpieczne konsekwencje.

Poznaj sposoby na chrapanie!

Chrapanie – przyczyny

Dźwięki dobiegające z gardła podczas snu są wynikiem zapadania się tkanek miękkich tylnej części gardła i zbyt niskiego przepływu powietrza podczas oddychania. Na skutek tego gardziel i język wprawiane są w drgania, które mogą osiągać głośność do 90 decybeli. Jest to dźwięk zbliżony do poziomu natężenia działania kosiarki elektrycznej.

Chrapanie może iść w parze z przerwami w oddychaniu, czyli tzw. bezdechami sennymi. Takie przerwy mogą trwać nawet minutę, a po nich następuje gwałtowny wdech. Jeśli zdarza się to częściej niż 10 razy w ciągu godziny snu, mamy do czynienia z zespołem bezdechu sennego. Skutkuje to niewystarczającym dotlenieniem mózgu, nerek, serca i wątroby, a przez to uczuciem zmęczenia i niewyspania.

Utrzymujące się bezdechy mogą prowadzić do arytmii, nadciśnienia, a nawet zawału.

W grupie osób zagrożonych bezdechem znajdują się mężczyźni po czterdziestce, z nadciśnieniem i nadwagą oraz otyłe kobiety po pięćdziesiątym piątym roku życia, z zaburzoną równowagą hormonalną i zbyt wysokim ciśnieniem. Jeśli chrapanie przeistacza się w chorobę, człowiek w ciągu dnia jest senny, rozdrażniony, doskwierają mu bóle głowy i zaburzenia koncentracji. Można również zaobserwować zmiany w jego psychice, obniżenie sprawności intelektualnej, zaś u panów pojawiają się problemy z potencją.

Co na chrapanie?

Chrapanie jest najczęściej skutkiem naszego niewłaściwego stylu życia. Dlatego zanim pójdziesz do lekarza, wypróbuj poniższe sposoby:

Zmień pozycję, w której zasypiasz

Najczęściej chrapią osoby, które śpią na wznak. Taka pozycja ciała powoduje, że język opada do tyłu, otwierają się usta, a w konsekwencji zwęża się gardło. By zminimalizować ryzyko chrapania, zasypiaj na boku. Zadbaj też o wygodny materac.

Wybierz odpowiednią poduszkę

Ważne jest nie tylko to, w jakiej pozycji, ale również na czym śpimy. Odpowiednio dobrana poduszka zapewni Ci prawidłowe podparcie głowy, szyi i kręgosłupa. Najlepiej wybierz taką, która delikatnie podniesie głowę, ale nie za wysoko. Im wyżej położona poduszka, tym głośniej będziesz chrapać, ponieważ w takim ułożeniu drogi oddechowe zwężają się. Dobry wybór to poduszka anatomiczna, która dopasowuje się do kształtu głowy.

Odblokuj niedrożne drogi oddechowe

Jeśli problem chrapania występuje u Ciebie od czasu do czasu, najczęściej w okresie osłabienia organizmu, może być to skutkiem niedrożnych dróg oddechowych. Katar, zapalenie zatok czy powiększone migdałki zmuszają do oddychania przez usta, powodując chrapanie. Przed snem skrop pościel kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. z eukaliptusa, który ułatwi Ci oddychanie.


Przygotuj sypialnię

Przed snem zadbaj o właściwą temperaturę i wilgotność powietrza. Idealna temperatura do spania to ok. 18°C, a wilgotność 40-60%. Im częściej wietrzysz sypialnię, tym lepiej. Proces ten powstrzymuje wysuszenie błony śluzowej, która jest główną przyczyną chrapania.

Dorosły człowiek powinien przesypiać przynajmniej 8 godzin dziennie. Przed snem zadbaj o wyciszenie organizmu, np. biorąc aromatyczną kąpiel. 

Zrezygnuj z używek

Nikotyna w papierosach jest przyczyną odkładania się śliny w tchawicy i krtani, co podrażnia gardło, wywołując obrzęk śluzówki. Taki stan przeszkadza w uchodzeniu powietrza z płuc. Alkohol natomiast powoduje zwiotczenie mięśni gardła i języka, dlatego zrezygnuj z niego co najmniej na dwie godziny przed snem.

Zmniejsz nadmiar tkanki tłuszczowej

Według badań osoby z nadwagą chrapią częściej, a także zacznie głośniej. Odpowiednia dieta i regularne ćwiczenia powinny pomóc w zminimalizowaniu problemu chrapania.

Wspomóż się środkami ułatwiającymi oddychanie

Dostępne środki przede wszystkim nawilżają i zmiękczają błonę śluzową. Zwiększają też napięcie tkanek gardła i usztywniają je. Dzięki temu wibracje, które powodują chrapanie, są znacząco zmniejszone lub całkowicie wyeliminowane.


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Kiedy z problemem chrapania pójść do lekarza?

Jeśli powyższe sposoby nie przyniosły spodziewanych rezultatów, umów się do laryngologa. Chrapanie może być spowodowane np. przez polipy w nosie, przerośnięte migdałki lub krzywą przegrodę nosową. Jeżeli przyczyną chrapania są wady anatomiczne, problem rozwiązuje zabieg chirurgiczny. Można dokonać korekty krzywej przegrody nosowej, wyciąć przerośnięte migdałki czy usunąć polipy.

W przypadku bezdechów sennych wykorzystuje się różne metody, w zależności od stopnia nasilenia. Najczęściej jest to zabieg zmniejszenia masy podniebienia i języka. Jedną z metod jest również specjalistyczna maska na noc, obejmująca usta i nos. Jest ona połączona rurką ze sprężarką wytwarzającą strumień powietrza o zwiększonym ciśnieniu. Takie ciśnienie powoduje usztywnienie dróg oddechowych, nie dopuszczając do ich zwężenia. Jest to pewnego rodzaju proteza, skuteczna w swym działaniu, ale nie rozwiązuje problemu bezdechu sennego na stałe. Konieczny jest zatem zabieg chirurgiczny.

  1. 25 czerwca 2020, 06:40
    Grażyna

    Nój mąż miał juz dwa zabiegi .Jeden na przegrode nosowa a drugi podcinajacy języczek w gardle i nic nie pomogło. Co jeszcze mozna zrobic?

    1. 25 sierpnia 2020, 11:42
      Marta

      zmienić męża 😉

    2. 23 sierpnia 2021, 01:38
      Monika

      Poduszka z gryki . Ja taka zakupiłam mamie. Polecam

    3. 22 lipca 2022, 20:50
      Pleban

      Zmień meza

    4. 5 kwietnia 2023, 21:53
      Afrokębłowianin

      Tracheotomia xd

  2. 27 stycznia 2023, 22:18
    Julia

    Maska tlenowa

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę