Wodogłowie – przyczyny, objawy, leczenie
Wodogłowie to nadmierne gromadzenie się płynu mózgowo-rdzeniowego (PMR) w komorach mózgu. Dziennie produkowane jest około 500 ml płynu mózgowo-rdzeniowego w ścianach komór bocznych mózgu przez splot naczyniówkowy. Po cyrkulacji płyn jest wchłaniany z przestrzeni podpajęczynówkowej do układu żylnego przez ziarnistości pajęczynówki. Wodogłowie może więc być wynikiem nadprodukcji płynu lub upośledzonego wchłaniania.
Wodogłowie dzielimy na:
- wodogłowie obstrukcyjne,
- wodogłowie komunikujące.
W wodogłowiu obstrukcyjnym patologia leży w blokadzie swobodnego przepływu PMR przez układ komorowy, uniemożliwiając mu wchłanianie w przestrzeni podpajęczynówkowej. Najczęstszymi powodami takiego stanu są guzy ośrodkowego układu nerwowego, torbiele oraz wady wrodzone.
W wodogłowiu komunikującym przyczyną jest nadprodukcja PMR lub upośledzenie wchłaniania w kosmkach opony pajęczej. Przyczyny obejmują zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, krwawienia domózgowe, wady wrodzone.
Jakie są objawy wodogłowia?
Objawy wodogłowia zależą od jego typu oraz wieku pacjenta.
U noworodków, ze względu na niecałkowite zrośnięcie się szwów czaszkowych, widocznym na pierwszy rzut oka objawem będzie zwiększony rozmiar głowy. Może być to jedyny symptom, ale mogą mu też towarzyszyć objawy charakterystyczne dla późniejszego wieku.
U dzieci starszych i dorosłych typowymi objawami są:
- bóle głowy,
- zmiany zachowania,
- opóźnienia rozwojowe,
- mdłości i wymioty,
- ospałość,
- obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.
Wyjątkowy rodzaj wodogłowia to wodogłowie normotensyjne. Jest ono typem wodogłowia komunikującego i wyróżnia się prawidłowym lub lekko zawyżonym ciśnieniem PMR, które w innych przypadkach jest podwyższone. Najczęstszymi przyczynami tego rodzaju wodogłowia są: krwotok podpajęczynówkowy, stan po zapaleniu opon mózgowych i urazy mózgu. Triada objawów nazywana zespołem Hakima-Adamsa składa się z:
- trudności w chodzeniu,
- zaburzenia funkcji poznawczych,
- zaburzenia kontroli zwieraczy.
Jak wygląda diagnostyka wodogłowia?
Diagnostyka wodogłowia u dzieci opiera się na badaniu USG, u starszych dzieci oraz dorosłych podstawę rozpoznania stanowi badanie metodą tomografii komputerowej (TK) lub rezonansu magnetycznego (MR).
Na czym polega leczenie wodogłowia?
Strategia leczenia zależy od typu zdiagnozowanego wodogłowia. Wodogłowie obstrukcyjne wymaga najczęściej interwencji chirurgicznej w postaci usunięcia przyczyny blokady przepływu. Jeśli jest to niemożliwe, należy wytworzyć możliwość swobodnego odpływu PMR z komór mózgu. Stosowany do tego cewnik umieszcza się w komorze mózgu, a jego drugi koniec odprowadza PMR do innych jam ciała, w których może zostać wchłonięty. Najczęściej jest to jama otrzewnej, prawy przedsionek serca lub jama opłucnej. W wodogłowiu komunikującym oraz normotensyjnym również stosujemy drenaż do jam ciała.
Leczenie farmakologiczne ma ograniczone zastosowanie w wodogłowiu. W celu unormowania ciśnienia wewnątrzczaszkowego stosujemy leki moczopędne takie jak furosemid i acetazolamid. W przypadku obrzęku mózgu zastosowanie znajdują również glikokortykosteroidy.
Jakie mogą być powikłania wodogłowia?
Nieleczone postępujące wodogłowie może być przyczyną poważnych ubytków neurologicznych, a nawet prowadzić do zgonu. Przetoka mózgowa zakładana w celu umożliwienia odpływu PMR również może być przyczyną komplikacji, takich jak zakażenia lub zatkanie. W takim przypadku konieczny jest kolejny zabieg chirurgiczny, który sam w sobie obarczony jest ryzykiem.
Jakie są rokowania w wodogłowiu?
Rokowania różnią się w zależności od wieku pacjenta, przyczyny choroby oraz jej dynamiki. Im wcześniej wykryte wodogłowie, tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia.
Źródła:
- Rożniecki, J. J. (2014). Wodogłowie. W A. Stępień, A. Stępień (Red.), Neurologia. T. 2 (ss. 145–150),
- Shakeri, M., Vahedi, P., & Lotfinia, I. (2008). A Review of Hydrocephalus. Neurosurgery Quarterly, 18(3), 216–220.
Czy wodoglowie mogło wywołać udar? Mąż miał udar a przedtem stwierdzono wodoglowie ciekawe czy to się połączyła? Bozena
Wodogłowie to choroba, w której w komorach mózgu zbiera się nadmiar płynu mózgowo-rdzeniowego. Napór płynu mógł być przyczyną udaru, gdyż mogło dojść do ucisku i zamknięcia tętnicy doprowadzającej krew do mózgu. Jednakże należy omówić ten przypadek z lekarzem prowadzącym, który na pewno w większym stopniu odpowie na to zapytanie.
Ile lat mogą żyć ludzie z wodogłowiem?
Rokowania zależą od kilku czynników (czas wykrycia, wieku pacjenta, przyczyny, podjętych interwencji), dlatego nie można jednoznacznie określić długości przeżycia. Nieleczone wodogłowie przyczynia się do znaczącego wzrostu zgonów z tej przyczyny.
27.10.23 mąż miał zabieg .miał trudności chodzeniu,zaburzenia funkcji poznawczych,zaburzenia kontroli zwieraczy i
chwilowe niedowidzenia.
Jak długo mogą schodzić te zaburzenia?
Minęły 3 tygodnie i niektóre sie cofają już.
Proszę skonsultować się z lekarzem, który wykonywał zabieg.
Wykryto u mnie Wodogłowie normotensyjne w wyniku badania rezonansem (zesłabłam w nocy po wstaniu z łożka) w wieu 23 lat. Dziś mam 30 lat, nie mam żadnych obajów, neurochirurg zalecił jedynie obserwacje. Czy mogę się jakoś zabezpieczyć przed operacją? Robi mi się słabo na samą myśl o zastawce i jej powikłaniach. Dziękuję.
W celu zmniejszenia ryzyka konieczności operacji przy wodogłowiu normotensyjnym proszę zadbać o częste kontrole u neurochirurga, aby śledzić ewentualne zmiany stanu zdrowia. Jeśli stosuje Pani leki, należy je regularnie przyjmować wg zaleceń lekarza. Proszę również unikać urazów głowy, a także utrzymywać odpowiedni poziom nawodnienia oraz stosować zbilansowaną dietę.
Mam bardzo kłopoty zdrowie. Nie mogę wytrzymać silny ból głowy. Mam 44 lat. 14 lat temu cudem przeżyć sepsa, 10 lat temu serce stanęło reanimacji byłam w oiom śpiączkę. Wyniki bieżąco był torbiel pajęczokowy teraz Wodniak 8mm. Ciężko bardzo nie wiem co zrobić. Chce żyć jest bardzo ciężko
Proszę skonsultować się z neurologiem, który zdiagnozuje przyczynę silnego bólu głowy.
ŚWIETNIE ROZWINIĘTE OBRAZY LECZENIA I POWSTANIA CHORÓBSKA! DZIĘKUJĘ!!