Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych – jak je leczyć?
Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych to proces zapalny obejmujący naczynia żylne położone „powierzchownie”, czyli ponad powięzią. Towarzyszy mu wewnątrznaczyniowe krzepnięcie spowodowane konstelacją czynników uspasabiających. W przypadku łagodnego przebiegu choroby zwykle stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych – przyczyny
Do powstania każdego typu zakrzepicy prowadzi współwystępowanie czynników uspasabiających do zainicjowania wykrzepiania wewnątrz naczynia. Należą do nich:
- zwolnienie przepływu krwi,
- uszkodzenie ściany naczyniowej,
- przewaga czynników prozakrzepowych.
Są to pojęcia brzmiące enigmatycznie – co one oznaczają w praktyce? W jakich sytuacjach może rozwinąć się choroba? W większości przypadków zapalenie rozwija się samoistnie, bez konkretnej przyczyny. Istnieją jednak sytuacje zwiększające ryzyko:
- długotrwała podróż w pozycji siedzącej,
- upały,
- ciąża,
- uraz okolicy naczynia,
- podanie czynnika drażniącego do naczynia,
- długotrwałe utrzymywanie cewnika donaczyniowego.
Ponadto, co bardzo istotne, w prawie 90% przypadków proces dotyczy naczyń już zmienionych patologicznie – żylaków. W ich świetle na skutek jego poszerzenia przepływ krwi zwalnia, a ściana poddawana nieprawidłowym naprężeniom ulega uszkodzeniu, co stwarza warunki do nieprawidłowego wykrzepiania.
Na czym polega zakrzepowe zapalenie żył?
Zakrzepowe zapalenie żył rozpoczyna się od miejscowego zainicjowania procesu krzepnięcia w naczyniu, nieprawidłowego, a więc niezwiązanego z przerwaniem jego ciągłości i tamowaniem krwawienia. Formujący się zakrzep lokalizuje się w świetle naczynia, a powiększając się, działa drażniąco na jego ścianę. W podrażnionej ścianie naczynia rozpoczyna się reakcja zapalna. Może ona ograniczyć się do ściany naczynia lub rozszerzać dalej na sąsiadujące z nim tkanki, takie jak skóra, nerwy czy naczynia chłonne.
Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych – objawy
Objawy zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych to:
- miejscowy ograniczony obrzęk,
- zlokalizowane dolegliwości bólowe,
- zaczerwienienie okolicy miejsca zapalenia,
- wyczuwalne na przebiegu naczynia zgrubienie,
- rzadko podwyższenie temperatury ciała (gorączka występuje w ropnej postaci zapalenia).
Postaci zakrzepicy żył powierzchownych
Jak wspomniano wcześniej, choroba powstaje najczęściej w obrębie naczyń zmienionych żylakowo, niekiedy bez przyczyny, innym razem w wyniku działania czynników zewnętrznych. Jest to postać zwykle łagodna, w większości przypadków samoograniczająca i niepowodująca zagrażających życiu powikłań. W jej leczeniu wystarczająca jest terapia przeciwzapalna i przeciwbólowa z pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Istnieją jednak sytuacje szczególne:
- Jeśli zakrzepica powstaje w naczyniach kończyn dolnych, lekarz ocenia wskazania do wykonania USG. Pozwala ono ustalić wielkość zmiany i jej dokładną lokalizację, a także ewentualne współistnienie zakrzepicy żył głębokich. Dane te dają podstawę do ustalenia odpowiedniego leczenia. W przypadkach obarczonych dużym ryzykiem przejścia procesu do układu żył głębokich stosuje się leczenie za pomocą podskórnych wstrzyknięć heparyny drobnocząsteczkowej.
- Zakrzepica powstająca w przebiegu utrzymywania w żyle cewnika donaczyniowego wymaga w pierwszej kolejności usunięcia wkłucia. Należy ponadto ocenić miejsce pod względem lokalizacji i rozległości zakrzepicy. W łagodnych przypadkach wystarcza miejscowe stosowanie heparyn i środków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Gdy zakrzepica umiejscowiona jest w odcinkach bliższych kończyn, np. powyżej łokcia, lub objawy przedłużają się, konieczne może okazać się pogłębienie diagnostyki i podawanie heparyn w formie systemowej.
- Ropne zakrzepowe zapalenie żył przebiega z bakteriemią, czyli obecnością bakterii w krwiobiegu, pomimo stosowania prawidłowej antybiotykoterapii u osoby z cewnikiem donaczyniowym. Usunięty cewnik należy poddać badaniom mikrobiologicznym i dobrać stosowny lek przeciwdrobnoustrojowy, zależnie od uzyskanego antybiogramu. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność postępowania chirurgicznego.
- Nawracające i wędrujące zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych to postaci, które mogą sugerować obecność w organizmie nowotworu złośliwego. Ich rozpoznanie stanowi wskazanie do pogłębionej diagnostyki onkologicznej.
Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych to w większości przypadków łagodne schorzenie zajmujące naczynia zmienione żylakowo. Nie należy go jednak lekceważyć, a ocenę wskazań do pogłębionej diagnostyki i wybór leczenia powinno się każdorazowo pozostawić lekarzowi.
Źródło:
- M.Frołow, L. Masłowski „Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych” w: Interna Szczeklika 2017, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.
- P. Pruszczyk, M. Kostrubiec „Zakrzepica żylna” w Wielka Interna- Kardiologia, wyd. Medical Tribune Polska, Warszawa, wyd. el.