Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

265

Zioła na kobiece infekcje intymne. Jakie wybrać?

Słuchaj artykułu

Infekcje intymne to częste schorzenia dróg rodnych u kobiet. Prawie każda kobieta chociaż raz doświadczyła tego typu dolegliwości. W większości przypadków wymagają one konsultacji lekarskiej i leczenia farmakologicznego. Co zrobić, gdy na wizytę lekarską musimy trochę poczekać? 

Zioła na kobiece infekcje intymne. Jakie wybrać?

Objawy infekcji intymnych 

Najczęściej za powstawanie infekcji intymnych odpowiadają bakterie i grzyby.

Wśród typowych objawów można wymienić m.in.: 

  • pieczenie,  
  • zaczerwienie, 
  • świąd, 
  • suchość w pochwie, 
  • obrzęk okolic intymnych,  
  • ból podczas stosunku (dyspareunia) i w trakcie oddawaniu moczu, 
  • uczucie parcia na pęcherz, 
  • upławy. 

Dolegliwości te mogą nasilać się przed miesiączką.

Przyczyny infekcji intymnych 

Przyczyną infekcji bakteryjnych są zwykle bakterie beztlenowe, pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), paciorkowce, Gardnerella vaginalis, Chlamydia trychomatis. Za infekcje grzybicze odpowiedzialne są najczęściej drożdżaki z gatunku Candida albicans. 

Infekcje te różnią się wyglądem upławów: 

  • przy infekcji grzybiczej upławy mają konsystencję i kolor twarogu;
  • w infekcjach bakteryjnych są rzadkie, jednorodne, o białej barwie i intensywnym rybim zapachu;
  • przy infekcjach pierwotniakowych są obfite i pieniste, o zielonoszarawej barwie i nieprzyjemnym zapachu.  

Fizjologiczna wydzielina powinna być bezwonna, śliska w dotyku i przejrzysta lub biała (zależnie od fazy cyklu). Czasami infekcje mogą być bezobjawowe.  

Czynniki sprzyjające infekcjom intymnym 

Naturalną barierę obronną pochwy stanowi jej fizjologiczna mikroflora, nieuszkodzony nabłonek oraz estrogeny (niedobór sprzyja rozwojowi infekcji). Drogi rodne kobiety funkcjonują prawidłowo wówczas, gdy zachowana jest prawidłowa równowaga bytujących w nich mikroorganizmów oraz utrzymane jest kwaśne środowisko. Każde zachwianie tej równowagi sprzyja wystąpieniu infekcji, a pH zmienia się z kwaśnego na zasadowe.  

Czynnikami, które naruszają tę równowagę, są: 

  • niedostateczna lub nadmierna higiena okolic intymnych (szczególnie częste irygacje, które pozbawiają pochwę fizjologicznej mikroflory);
  • antybiotykoterapia „niszcząca” fizjologiczną mikroflorę pochwy;
  • częste stosunki seksualne wiążące się z ryzykiem powstania mikrourazów; 
  • niestosowanie prezerwatyw, które są mechaniczną formą obrony przed wnikaniem patogenów;
  • korzystanie z toalet publicznych, basenów i sauny;
  • dieta bogata w węglowodany; 
  • ogólne osłabienie, spadek odporności, zmęczenie i stres;
  • zaburzona równowaga hormonalna (wyższe ryzyko infekcji intymnych u kobiet w ciąży); 
  • cukrzyca;
  • suchość pochwy. 

Infekcje intymne dotykają nie tylko kobiet. Dolegliwości występują również u mężczyzn, a najczęstsze objawy to: ból przy oddawaniu moczu, zaczerwienienie żołędzi, ból pojawiający się przy ejakulacji.

Jakie zioła pomogą na infekcje intymne? 

Leczenie farmakologiczne powinno być dobrane przez lekarza. Istotne jest również przestrzeganie zaleceń higienicznych i zmiana sposobu odżywiania. Możesz wspomóc się również domowymi metodami, między innymi z użyciem ziół.

Zioła stosowane w infekcjach intymnych mogą wspomagać leczenie ginekologiczne, jak również być stosowane w profilaktyce. Zioła doskonale sprawdzają się zarówno jako środek profilaktyczny, jak i „pierwsza pomoc” przy infekcjach intymnych. Można je również stosować jako wspomaganie w leczeniu farmakologicznym. Można je stosować zewnętrznie – do nasiadówek, jako dodatek do kąpieli czy płynów do podmywania, a także w gotowych preparatach w postaci globulek. 


Zioła wspierające leczenie infekcji intymnych
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Dąb szypułkowy  

Jego kora jest bogata w związki (głównie garbniki), które wykazują właściwości ściągające, antywirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, a także niewielkie działanie znieczulające. Nasiadówki oraz kąpiele sprawdzają się w leczeniu łagodnych stanów zapalnych narządów płciowych oraz okolic odbytu.  

Przeciwwskazania do stosowania: 

  • duże, sączące się zmiany skórne,  
  • uszkodzenia skóry,  
  • choroby zakaźne przebiegające z gorączką, 
  • ciężka niewydolność serca, 
  • ciężka postać nadciśnienia tętniczego. 

Rumianek lekarski 

Wyciąg z koszyczka rumianku ma właściwości antyalergiczne, bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Pomaga w zwalczaniu infekcji pochwy i sromu. Płukanki łagodzą dolegliwości towarzyszące zapaleniu wywołanemu przez grzyby i pierwotniaki, zmniejszają uporczywe swędzenie i obrzęk śluzówki. 

Zachowaj ostrożność przy stosowaniu hormonalnej terapii zastępczej lub hormonalnej antykoncepcji. Preparaty rumianku w dużych stężeniach mogą osłabiać działanie hormonów. 

Krwawnik pospolity 

Olejek eteryczny zawarty w kwiatach i liściach ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Może być stosowany do nasiadówek. Taka terapia nie wykazuje efektów ubocznych, a jedyne przeciwwskazania to alergie kontaktowe. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, stosowanie krwawnika skonsultuj z lekarzem. 

Jasnota biała 

Kwiat i ziele jasnoty zawierają związki hamujące procesy zapalne i mikrokrwawienia, np. z dróg rodnych. Mogą być stosowane w stanach zapalnych pochwy i szyjki macicy, a także w obfitych miesiączkach oraz w przypadku bardzo niespecyficznych upławów. Są wykorzystywane do przygotowywania nasiadówek.  

Oczar wirginijski 

Jego ekstrakt ma działanie przeciwzapalne i wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, przeciwbakteryjne oraz łagodzące uczucie swędzenia. W stanach zapalnych stosowane są wyciągi z liści i kory do przemywania. Ekstrakt wodny z liści czasami może wywołać odczyn alergiczny.  

Szałwia lekarska 

Zawiera cenne składniki (głównie taniny i olejki eteryczne) o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Stosowana przede wszystkim do płukania w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej, znajduje również zastosowanie w zwalczaniu infekcji intymnych. Przeciwwskazaniem do stosowania są ciąża i karmienie piersią.  

Pokrzywa zwyczajna 

W fitoterapii stosowane są liście (zbierane przed kwitnieniem), korzenie oraz całe ziele. Zawarte w niej związki redukują stany zapalne i przyspieszają gojenie się ran oraz wykazują właściwości bakteriobójcze. W stanach zapalnych pochwy można przemywać okolice intymne naparem z liści pokrzywy. Przeciwwskazaniem do stosowania są choroby narządów rodnych, takie jak nowotwory, mięśniaki i krwawienia. 

Nagietek lekarski 

Zazwyczaj stosowany w chorobach i stanach zapalnych skóry, ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze oraz przyspieszające gojenie się ran. Surowiec leczniczy stanowią koszyczki lub kwiaty, a ich napar sprawdza się jako dodatek do płynów do przemywania. Istnieje również gotowy produkt w postaci globulek dopochwowych. U osób uczulonych może wywoływać reakcję alergiczną. 

Czarnuszka siewna 

Spożywany olej z czarnuszki wykazuje bardzo silne właściwości przeciwbakteryjne. Sprawdza się często w infekcjach wywołanych przez bakterie oporne. Testowany jest również w zwalczaniu infekcji grzybiczych.

Przepis na naturalną kurację na infekcje pochwy 

Wsparcie w leczeniu infekcji pochwy mogą stanowić kąpiele lecznicze lub nasiadówki z zastosowaniem odwaru lub naparu. 

Odwar:
3-4 łyżki kory dębu zalej ok. 2 litrami wody i gotuj pod przykryciem przez 5-10 minut. Następnie odstaw na ok. 15 minut. 

Napar:
Do jego sporządzenia użyj pozostałych ziół. Ok. 4 łyżek wybranego zioła zalej 2-3 litrami wrzątku i zaparzaj pod przykryciem przez ok. 15 minut. 

Nasiadówek nie wykonuj w czasie ciąży (zwłaszcza w trzech pierwszych miesiącach) oraz podczas miesiączki. Nie są one również wskazane dla alergiczek. 

Zioła stosowane przy infekcjach intymnych należą do jednych z najstarszych metod domowego leczenia zakażenia narządów płciowych. Działają w sposób delikatny i są bezpieczne dla naszego zdrowia.

Zioła mogą zapobiegać rozwojowi infekcji intymnych oraz wspomagać leczenie infekcji, jako uzupełnienie farmakoterapii. Pamiętaj, że jest to metoda wspomagająca i nie zastąpi konsultacji z lekarzem.


Preparaty na infekcje intymne

Przeczytaj również:
Infekcje intymne. Jak im zapobiegać latem?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Fitoterapia w infekcjach ginekologicznych jako naturalne wsparcie w procesie leczenia, J. Grzesik-Gąsior, A. Bień, A. Pieczykolan. 
  • Fitoterapia i leki roślinne. – E. Lamer-Zarawska, B. Kowal-Gierczak, Niedworok J. 
  • Leki roślinne w położnictwie i ginekologii. – W. Kapczyński. 
  • Nawrotowe zapalenie sromu i pochwy- porady dotyczące leczenia, M. Miller. 
  1. 15 kwietnia 2024, 20:42
    Iwona

    Dziękuję za konkretne wiadomości

  2. 12 czerwca 2024, 09:28
    Barbara

    Super że uwzględnianicie zioła, a nie tylko sposoby farmakologiczne.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę