Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
3

Zwolnienie lekarskie – co warto o nim wiedzieć?

Słuchaj artykułu

Zwolnienie lekarskie, czyli popularne „L4”, już od 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektronicznie jako e-ZLA. Taki sposób jest szybszy i wygodniejszy niż wypisywanie papierowego odpowiednika. Można je wystawić mobilnie, na przykład podczas wizyty domowej. By je uzyskać, nie trzeba nawet wychodzić z domu, ponieważ lekarz może je wystawić podczas popularnej teraz teleporady. Dodatkowo nie musimy zanosić zwolnienia do pracodawcy – jest ono wysyłane automatycznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Zwolnienie lekarskie – co warto o nim wiedzieć?

Zwolnienie lekarskie – co to jest?

Zwolnienie lekarskie jest dokumentem, który określa niezdolność pracownika do pracy przez określony czas. Dokument jest wystawiany przez lekarza z odpowiednimi uprawnieniami i jest regulowany prawnie przez Ustawę z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 1999 Nr 60 poz. 636).

Lekarz podczas wystawiania zwolnienia ma dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców i członków jego rodziny poprzez numer PESEL. W zwolnieniu lekarz wybiera kod i numer statystyczny choroby. Pracodawca nie ma wglądu w jej dokładną przyczynę.

Jak sprawdzić zwolnienie lekarskie?

Otrzymane zwolnienie lekarskie możesz sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Zalogujesz się tam za pomocą profilu zaufanego.


Zakupy z doradcą Gemini

Jakie wynagrodzenie otrzymam, przebywając na zwolnieniu? 

Wysokość zasiłku zależy od jego przyczyny:  

  • 100% wynagrodzenia – otrzymamy w przypadku ciąży, wypadku w pracy, a także przy poddaniu się badaniom lekarskim na dawcę komórek, narządów lub tkanek oraz przy urodzeniu dziecka; 
  • 80% wynagrodzenia – otrzymamy z powodu choroby, z tytułu opieki nad członkiem rodziny, nad którym sprawujemy opiekę (najczęściej jest to dziecko) oraz w przypadku zasiłku macierzyńskiego dla ojca dziecka (lub innego członka rodziny), kiedy matka zmarła lub porzuciła dziecko; 
  • 70% wynagrodzenia – z powodu pobytu w szpitalu; 
  • 60% wynagrodzenia – po upływie okresu, który gwarantował urlop macierzyński w pełnym wymiarze.  

Czy pracodawca może mnie zwolnić, jeśli jestem na zwolnieniu? 

Według kodeksu pracy pracodawca nie może zwolnić osoby przebywającej na urlopie czy zwolnieniu.

Są jednak pewne wyjątki:

  • jeśli pracownik choruje dłużej niż 3 miesiące, a jest zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • gdy nieobecność pracownika trwa dłużej od okresu pobierania,
  • jeśli pracownik jest zatrudniony od minimum 6 miesięcy.

W takich przypadkach pracodawca może zwolnić pracownika bez wypowiedzenia. 

Komu przysługuje zwolnienie na dziecko? 

Popularne zwolnienie na dziecko, czyli zasiłek opiekuńczy, przysługuje osobie ubezpieczonej w ściśle określonych przypadkach: 

  1. dziecko do ukończenia 8. roku życia – nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola, choroba niani, poród/choroba/pobyt w szpitalu małżonka stale opiekującego się tym dzieckiem; nie dłużej niż 60 dni w roku kalendarzowym;
  2. dziecko do ukończenia 14. roku życia – nie dłużej niż 60 dni w roku kalendarzowym;
  3. dziecko do ukończenia 18. roku życia – chore dziecko legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności; 
  4. inny chory członek rodziny (jeśli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym w czasie opieki) – nie dłużej niż 14 dni w roku kalendarzowym. 

Zasiłku tego nie otrzymamy, jeśli w naszym gospodarstwie domowym jest inny człowiek rodziny mogący zapewnić opiekę choremu, z wykluczeniem dzieci do 2 lat. 

L4 w ciąży – ile płatne?

Zajście w ciążę nie jest równoznaczne z otrzymaniem zwolnienia lekarskiego. Jeśli jednak ciężarna źle się czuje, może zgłosić się do lekarza po zwolnienie. Dokument może wystawić lekarz każdej specjalizacji zarówno prywatnie, jak i na NFZ. Najdłuższe możliwe zwolnienie trwa aż 270 dni (9 miesięcy) i kończy się wraz z dniem poprzedzającym poród. Od daty porodu świeża mama przechodzi na urlop macierzyński.

Zwolnienie lekarskie podczas ciąży jest 100% płatne. Zasiłek choroby wylicza się na podstawie średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 przepracowanych miesięcy (zaczynając od miesiąca przed pójściem na zwolnienie). W jego skład wchodzą również premie, nagrody czy wynagrodzenie za nadgodziny. Jeśli ciężarna pracowała wcześniej z przerwami, pod uwagę bierze się tylko pełne przepracowane miesiące.

Zwolnienia lekarskie aktualnie są wystawiane wyłącznie elektronicznie. Jest to ułatwienie zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. E-ZLA można otrzymać zdalnie podczas teleporady i nie trzeba dostarczać go pracodawcy (jeśli jest się pracownikiem) ani ZUS (jeśli prowadzi się własną działalność gospodarczą). Należy jednak pamietać, że aby otrzymać zwolnienie lekarskie, trzeba być ubezpieczonym. Dodatkowo w większości przypadków przebywając na zwolnieniu, nie otrzymamy równowartości naszej pensji, a kwotę odpowiednio mniejszą.


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19990600636/U/D19990636Lj.pdf, 
  • https://www.zus.pl/ezla, 
  • http://www.oil.org.pl/jsp/bip/drukuj.jsp?classId=/oil/oil67/gazeta/numery/n2006/n200602/n20060207, 
  • www.pacjent.gov.pl. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę