Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
57

Różyczka. Jak wyglądają objawy?

Słuchaj artykułu

Różowa wysypka, powiększenie węzłów chłonnych i ogólne osłabienie mogą być objawami różyczki. Choroba ta niemal zapomniana dzięki szczepieniom, nadal stanowi zagrożenie, zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Dlaczego różyczka jest tak niebezpieczna? Jak chronić się przed tą chorobą?

Różyczka. Jak wyglądają objawy?

Różyczka – co to za choroba? 

Różyczka to choroba zakaźna. Wirus różyczki przenosi się drogą kropelkową, przez mocz, krew, kał oraz łożysko. Po wniknięciu do organizmu namnaża się w węzłach chłonnych. Okres wylęgania trwa 12-23 dni, a chory zaraża inne osoby od około 7 dnia przed wystąpieniem objawów aż do 6 dni po ich ustąpieniu.  

Różyczka – objawy 

U około połowy osób zakażenie przebiega bezobjawowo.

U pozostałych objawy pojawiają się w następującej kolejności (nie wszystkie objawy muszą się pojawić): 

  • objawy zwiastujące – ból głowy, mięśni, gorsze samopoczucie, niewielki wzrost temperatury ciała, utrata apetytu, katar, suchy kaszel, zapalenie spojówek; 
  • powiększenie węzłów chłonnych – na 1 dzień przed pojawieniem się typowej wysypki; dotyczy zazwyczaj węzłów chłonnych na karku, szyi, za uszami i potylicznych; może utrzymywać się przez kilka tygodni; 
  • osutka – plamisto-grudkowa różowa wysypka, która początkowo pojawia się za uszami, na twarzy i tułowiu; po 1-2 dniach pojawia się także na kończynach; może wywoływać świąd i delikatne złuszczanie; zazwyczaj znika po 2-3 dniach bez pozostawiania przebarwień.  

Czasem w przebiegu choroby pojawiają się: powiększenie śledziony, zapalenie gardła, czerwone plamy na podniebieniu, przemijające zapalenie wątroby.  

Różyczka u dorosłych i młodzieży częściej przebiega z bólem głowy, oczu, gardła, gorączką, jadłowstrętem czy ospałością. U młodszych dzieci te objawy pojawiają się rzadziej.  

Różyczka czy uczulenie? 

W przebiegu różnych chorób na skórze może pojawić się wysypka, która kojarzy się z uczuleniem. Ostateczną diagnozę zawsze powinien postawić lekarz.  

Wysypkę przy uczuleniu powoduje konkretny czynnik (pokarm, kontakt skóry z lateksem, niklem itp.). Ma ona postać bladych wypukłych zmian, które są zaczerwienione na obwodzie. Wywołuje ona silny świąd.  

W przypadku różyczki zmiany skórne mają różowy kolor, są drobne i pojawiają się na określonych miejscach na ciele. Mogą wywoływać świąd, ale nie u wszystkich osób.  

Różyczka w ciąży 

Różyczka jest bardzo niebezpieczną chorobą dla kobiet w ciąży, ze względu na to, że wirus przenika przez barierę łożyskową. Samo zachorowanie nie jest niebezpieczne dla matki, ale może wywołać ciężkie uszkodzenie płodu. Mówimy wtedy o różyczce wrodzonej. Zakażenie jest szczególnie niebezpieczne w pierwszych tygodniach ciąży, zwłaszcza do 8. tygodnia.  

Wirus powoduje wiele wad wrodzonych płodu: 

  • upośledzenie słuchu, głuchotę, 
  • wrodzone wady serca, 
  • zaćmę, 
  • jaskrę wrodzoną, 
  • opóźnienie rozwoju psychoruchowego, 
  • zapalenie wątroby, 
  • zwapnienie wewnątrzczaszkowe, 
  • nieprawidłową budowę zębów. 

Około 20% zakażonych płodów obumiera i dochodzi do poronienia. Zakażenie różyczką przed zajściem w ciążę nie stanowi zagrożenia dla dziecka.  

Jeśli planujesz ciążę, a nie przeszłaś jeszcze różyczki, zaszczep się. Jest to jedyne działanie profilaktyczne chroniące dziecko przed różyczką wrodzoną. 

Różyczka – powikłania 

Przechorowanie różyczki może wiązać się z powikłaniami. Nie wystąpią one u każdej osoby.  

Do najczęstszych powikłań zaliczamy: 

  • zapalenie stawów,  
  • skazę krwotoczną, 
  • zapalenie mózgu, 
  • zapalenie mięśnia sercowego, 
  • zapalenie nerwu wzrokowego, 
  • zespół Guillaina-Barrégo (ostra choroba zapalna nerwów). 

Różyczka – leczenie 

Różyczka jest chorobą, która zwykle ma łagodny przebieg. Leczenie polega na odpoczynku, nawodnieniu, ewentualnym podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Objawy choroby zazwyczaj ustępują po kilku dniach.

W przypadku różyczki wrodzonej dzieci powinny pozostawać pod ścisłą opieką lekarza.  


Produkty wspierające leczenie różyczki
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Czy różyczka jest zaraźliwa? 

Tak, różyczka jest chorobą, która przenosi się drogą kropelkową z człowieka na człowieka. Oznacza to, że można się zarazić od osoby chorej, przebywając z nią w jednym pomieszczeniu. Jeśli jesteś w ciąży, bezwzględnie unikaj kontaktów z osobami chorymi na różyczkę.  

Podczas różyczki w organizmie są wytwarzane komórki pamięci immunologicznej. Oznacza to, że jedna osoba może zarazić się zazwyczaj tylko raz w życiu.

Szczepienie jest najlepszą formą ochrony, ponieważ pozwala uniknąć ewentualnych powikłań po chorobie. Dzieci w wieku 2 i 6 lat otrzymują obowiązkową szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Przeczytaj również:
Świnka. Przyczyny, objawy, leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Wysocki J. i in., Szczepienia w profilaktyce zespołu różyczki wrodzonej, Przewodnik lekarza. 
  • Drutz J., Różyczka, Pediatria po Dyplomie, 2011. 
  • https://szczepienia.pzh.gov.pl/kalendarz-szczepien-2024/ 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę