Dziegieć. Czy warto mieć go w apteczce?
Ma nieprzyjemny zapach, przykry smak i gęstą konsystencję, a mimo to ludzie od wieków stosowali go w lecznictwie oraz wielu innych dziedzinach życia. Przez prawie 400 lat Polska była jego największym eksporterem w Europie. Dziegieć, bo o nim mowa, nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem przez wzgląd na swoje cenne właściwości.
Dziegieć – co to jest?
Dziegieć (smoła drzewna) to ciemnobrązowa, lepka, gęsta ciecz. Powstaje w procesie suchej destylacji drewna lub kory drzew.
Najstarsze odnalezione ślady produkcji dziegciu datuje się na minimum 80 tysięcy lat. Do jego produkcji wystarczało drewno, murowany piec lub dół wykopany w ziemi i palenisko. Po umieszczeniu materiału w dziegciarni, surowiec zamykano w szczelnych naczyniach lub uszczelniano gliną i mchem, aby maksymalnie ograniczyć dostęp tlenu. Proces produkcji dziegciu trwałnawet 30 godzin. Pod wpływem wysokiej temperatury sięgającej 1000°C z drewna wydzielały się gazy, które po schłodzeniu skraplały się. Tak powstały destylat odprowadzano specjalnymi rurkami na zewnątrz.
Obecnie na potrzeby przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego dziegieć produkowany jest w warunkach laboratoryjnych.
Skład dziegciu może różnić się w zależności od gatunku użytego w produkcji drzewa, jego wieku, rodzaju gleby, na której rosło oraz temperatury i czasu trwania samego procesu suchej destylacji.
W zależności od gatunku użytego drzewa wyróżniamy np.:
- dziegieć sosnowy (maź sosnową) o żółtobrunatnym lub ciemnozłotym kolorze; działa przeciwświądowo, dlatego jest wykorzystywany głównie w leczeniu łuszczycy i łojotokowego zapalenia skóry głowy;
- dziegieć brzozowy o barwie brunatnoczarnej; obecnie najczęściej występuje jako składnik szamponów na łupież i łojotok;
- dziegieć jałowcowy skutecznie zmniejsza stan zapalny skóry objętej trądzikiem;
- dziegieć bukowy stosowany obecnie do pielęgnacji kopyt i racic zwierząt gospodarskich.
Do tej samej grupy substancji zaliczamy też dziegieć węglowy pozyskiwany z węgla brunatnego lub kamiennego. Jest on tańszy w produkcji, ale może podrażniać skórę i działać fotouczulająco.
Dziegieć – zastosowanie
Dziegieć działa:
- przeciwzapalnie,
- przeciwbakteryjnie,
- przeciwgrzybiczo,
- przeciwpasożytniczo,
- przeciwświądowo,
- złuszczająco,
- miejscowo znieczulająco,
- hamująco rogowacenie naskórka,
- wysuszająco,
- wykrztuśnie,
- moczopędnie,
- żółciopędnie.
Dziegieć możesz stosować zewnętrznie w postaci maści, past, roztworów alkoholowych, mydeł, szamponów, pudrów płynnych. Dawniej dziegieć stosowano także wewnętrznie, wykorzystując jego działanie wykrztuśne (dziegieć sosnowy) oraz antyseptyczne do odkażania dróg oddechowych, układu pokarmowego i moczowego. Obecnie nie zaleca się przyjmowania preparatów dziegciu doustnie.
Dziegieć jest jednym z najstarszych leków stosowanych w chorobach skóry, np. łuszczycy, egzemy, nużycy, grzybicy, trądziku pospolitego czy łupieżu skóry głowy.
Dziegieć – przeciwwskazania i skutki uboczne
Nie stosuj dziegciu, jeśli:
- jesteś w ciąży,
- karmisz piersią,
- cierpisz na niewydolność nerek,
- chorujesz na nowotwory.
Najczęstsze skutki uboczne stosowania dziegciu to przejściowe zapalenie mieszków włosowych, podrażnienie skóry lub kontaktowa reakcja alergiczna. Unikaj kontaktu preparatów dziegciowych z oczami.
Dziegieć ma również właściwości fotouczulające, co grozi pojawieniem się przebarwień na skórze. Po zastosowaniu preparatu przez około dobę unikaj promieni słonecznych. Dotyczy to głównie smoły węglowej, w mniejszym stopniu dziegciu drzewnego.
Jeden ze składników dziegciu – kreozot – działa rakotwórczo. Jednak według badań dzisiejsze preparaty zawierające dziegieć sosnowy są na tyle oczyszczone, że zawierają minimalne stężenia substancji niebezpiecznych.
Aby kuracja dziegciem była w pełni bezpieczna, nie powinna trwać dłużej niż 6 tygodni. Nie stosuj też preparatów z dziegciem na dużej powierzchni skóry.
Przeczytaj również:
Jak zrobić mydło?
- Celnik H., Paszyński W., Dziegieć drzewny w lecznictwie medycznym w Polsce, Medycyna nowożytna. Studia nad kulturą medyczną, 2016.
- Maleszka R., Praktyczne zastosowanie leków ziołowych w dermatologii, Postępy Fitoterapii, 2002.
- Barnes T. M., Grieve K. A., Topical pine tar: History, properties and use as a treatment for common skin conditions, Australasian Journal of Dermatology, 2017.
- Roelofsen J. H. i in., Coal tar in dermatology, Journal of Dermatological Treatment, 2007.
- Bilek J., Bilek M., Surowce recepturowe dawniej i dziś – dziegieć sosnowy, Aptekarz Polski, 2022.