Taping twarzy. Kiedy warto z niego skorzystać?
Taping jest bardzo popularną wśród fizjoterapeutów metodą leczenia lub utrzymywania efektów terapii. Okazuje się jednak, że plastrowanie ma zastosowanie w wielu innych dziedzinach. Sprawdź, dla kogo polecany jest taping twarzy.
Według twórcy metody kinesiotapingu, Kenzo Kase, plastrowanie miało być wydłużeniem terapii, w celu osiągnięcia najlepszych efektów. Na początku tą zasadą kierowali się głównie fizjoterapeuci i rehabilitanci. Z biegiem czasu metoda stawała się coraz popularniejsza w innych dziedzinach. Zaczęto ją stosować u sportowców, pacjentów neurologicznych, w stomatologii, a także w gabinetach medycyny estetycznej.
Taping twarzy – w jakich dziedzinach jest stosowany?
Neurologia
- Uszkodzenie nerwu twarzowego – może być powikłaniem krwotocznego udaru mózgu. Osłabiona siła mięśni mimicznych twarzy powoduje opadanie powieki, kącika ust, problemy z mówieniem, jedzeniem i piciem. Stosowanie plastrów wspomaga odżywienie i regenerację tkanek podskórnych i mięśni, zapobiega obrzękom, wpływa na normalizację napięcia mięśniowego, zmniejsza ból, a także stwarza odpowiednie warunki do regeneracji nerwu.
- Po rekonstrukcjach nerwów w obrębie twarzy
Rekonstrukcje nerwów najczęściej wykonuje się w przypadku występowania guzów mózgu, twarzoczaszki lub węzłów chłonnych, a także w wyniku mechanicznego uszkodzenia nerwu, np. w wyniku wypadku. W takich przypadkach rekonwalescencja dzieli się na kilka etapów i w każdym z nich można z powodzeniem stosować kinesiotaping. W pierwszym etapie, stosując aplikacje limfatyczne na występujące obrzęki, następnie aplikacje więzadłowe w celu rozluźnienia tkanek i lepszego odżywienia struktur okołonerwowych. W ostatnim etapie jako wspomaganie terapii logopedycznej.
Stomatologia
- Po usunięciu zębów
Najczęściej stosuje się aplikację limfatyczną głównie w celu leczenia obrzęków twarzy wywołanych usunięciem ósemek (zwłaszcza zatrzymanych). Poza zaleceniami dotyczącymi łagodzenia bólu stosuje się kinesiotaping, aby zmniejszyć obrzęk i krwiak występujący po zabiegu. Można także zastosować aplikację rozluźniającą w celu likwidacji szczękościsku. Podobnie postępuje się po operacjach chirurgicznych w obrębie kości szczęki i/lub żuchwy. - W ortodoncji
W nowoczesnych gabinetach ortodoncji przed założeniem aparatu korygującego zgryz jest diagnozowany przez cały zespół specjalistów, łącznie z fizjoterapeutą. Fizjoterapeuta bada układ kostno-stawowy, postawę, ocenia napięte mięśnie, szczególnie w okolicy pleców, szyi, ramion, głowy i twarzy. Najczęściej stosuje się aplikacje rozluźniające na najbardziej napięte mięśnie, co bardzo korzystnie wpływa na terapię aparatem ortodontycznym i może skrócić jej czas. - W dysfunkcjach narządu żucia
Kinesiotaping w połączeniu z terapią manualną i odpowiednimi ćwiczeniami daje bardzo dobre efekty w przypadku bólu mięśni żwaczy, pracy nad wydolnością żucia, a także w przypadku zwiększenia ruchomości stawów skroniowo-żuchwowych i zmniejszenia w nich bólu podczas żucia. - W przypadku bruksizmu
Zazwyczaj stosuje się aplikacje rozluźniające na mięśnie żwaczy, aby zmniejszyć ból samoistny lub uciskowy tych mięśni. Ponadto stosuje się aplikacje mięśni szyi i pleców. Za pomocą taśm przywraca się również prawidłowe działanie stawów skroniowo-żuchwowych.
Medycyna estetyczna
- Działanie przeciwzmarszczkowe
Jest to tzw. kinesiotaping estetyczny. Polega na aplikacji taśm na konkretne rodzaje zmarszczek mimicznych w celu odżywienia i poprawy napięcia skóry oraz zmniejszenia zmarszczek. Poprzez uniesienie skóry i „odklejenie” jej od powięzi poprawia się krążenie krwi i limfy w tkankach podskórnych. Poprawa krążenia powoduje zwiększenie odżywienia tkanek oraz ich regenerację. W efekcie prowadzi to do poprawy jędrności i kolorytu skóry, spłycenia zmarszczek. Najczęściej kinesiotaping stosuje się na kurze łapki, lwią zmarszczkę, zmarszczki na czole, wokół ust oraz w obrębie szyi i dekoltu. Aplikacje przeciwzmarszczkowe można wykonywać samodzielnie w domu, jednak najlepiej wcześniej skorzystać z pomocy specjalisty w gabinecie kosmetologii lub medycyny estetycznej. - Redukcja obrzęków
Taśmy również sprawdzą się w walce z różnego rodzaju obrzękami i zastojami limfy w obrębie twarzy. Najczęściej stosuje się aplikację na obrzęki pod oczami, czyli tzw. worki, ale plastrowanie również wykorzystuje się w przypadku obrzęków związanych z zapaleniem lub usunięciem zębów, porażeniem nerwów, interwencji chirurgicznych w obrębie twarzy lub zapaleniem węzłów chłonnych. - Wspomaganie leczenia blizn
W przypadku blizn aplikację można zastosować dopiero po całkowitym zasklepieniu się blizny, czyli po ok. 2-3 tygodniach od zabiegu chirurgicznego. W początkowej fazie stosuje się aplikacje limfatyczne mające na celu szybką likwidację obrzęku, w dalszym etapie leczenia stosuje się aplikację więzadłową. Uzyskuje się wówczas efekt zmniejszenia bólu i napięcia w okolicy blizny, uruchamia się powięź (nie powstają zrosty podskórne) oraz znacząco zmniejsza się widoczność blizny.
Logopedia
Stosowanie taśm kinezjologicznych w logopedii stanowi tylko wspomaganie terapii logopedycznej.
Najczęściej stosuje się aplikacje mające:
- wydłużyć oddech,
- ograniczyć nadmierne wydzielanie śliny,
- wspomóc proces połykania,
- wspomóc leczenie dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych,
- poprawić napięcie mięśni mimicznych.
Aplikacje stosuje się także jako wspomaganie terapii logopedycznej po rekonstrukcjach nerwów w obrębie twarzy lub w przypadku powikłań po udarach. Najczęściej aplikacje dotyczą mięśnia okrężnego ust, mięśni żwaczy oraz w obrębie szyi.
Kinesiotaping twarzy – zasady samodzielnej aplikacji
Wybierz delikatne i hipoalergiczne taśmy.
- Przed aplikacją plastra zmyj makijaż, odtłuść skórę i nie stosuj żadnych kremów. Skóra musi być sucha i czysta.
- Odetnij od głównej rolki kawałki plastra o długości ok. 5-7 cm i zaokrąglij końcówki na kształt litery „I”.
- Oderwij końcówkę taśmy podkładowej od plastra i przyklej w odpowiednim miejscu (na konkretnych zmarszczkach). Ważne jest naklejanie taśmy w odpowiednim kierunku. Podstawę plastra naklej bez naciągania.
- Delikatnie rozciągnij skórę i naklej pozostałą część plastra. W części środkowej plastra możesz delikatnie naciągnąć plaster. Powtórz to samo po drugiej stronie twarzy.
- Pozostaw plastry na min. 4-5 godzin, a najlepiej na całą noc. Jeśli nakładasz taśmy pierwszy raz, pozostaw je na twarzy kilkanaście minut do godziny. Czas naklejenia możesz wydłużać wraz z kolejnymi aplikacjami. Nie noś taśm dłużej niż 12 godzin.
- Jeśli końcówki plastra rolują się, zdejmij go. Najlepiej w tym przypadku zwilżyć taśmę oliwką i odczekać kilka minut. Nie usuwaj plastra jednym zdecydowanym ruchem, ponieważ może to uszkodzić naskórek. Najlepszą techniką jest stopniowe rolowanie.
- Po zdjęciu plastra nałóż krem nawilżający.
Zalety tapingu twarzy
- Poprawa napięcia mięśniowego w obrębie twarzy, szyi i dekoltu,
- korekta wad wymowy związana z nieprawidłowym napięciem aparatu mowy,
- wyrównanie deformacji twarzy po udarze lub porażeniu nerwu twarzowego,
- aktywacja osłabionych mięśni u pacjentów neurologicznych,
- poprawa prawidłowego odbioru bodźców czuciowych w obrębie twarzy,
- regeneracja mięśni i ścięgien w obrębie twarzy,
- likwidacja obrzęków i zastojów limfatycznych,
- lifting skóry i wygładzenie zmarszczek mimicznych,
- korekcja owalu twarzy,
- poprawa funkcji stawów skroniowo-żuchwowych.
Taping twarzy – przeciwwskazania
Nie naklejaj taśm na twarz w przypadku:
- opryszczki,
- świeżych ran,
- uszkodzonej skóry, np. w przebiegu AZS czy silnego trądziku.
Przeczytaj również:
Taping biustu. Alternatywa dla stanika?
- Tyszko A. M. i in., Kinesiotaping jako uniwersalna metoda wykorzystywana w różnych dziedzinach medycyny, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
- Hałas I. i in., Wykorzystanie Kinesiotapingu w usprawnianiu pacjentki po rekonstrukcji nerwu twarzowego, Fizjoterapia Polska, 2005.
- Szarejko K. D. i in., Istota kinesiotapingu w obszarze czaszkowo-żuchwowym oraz czaszkowo-twarzowym, Protetyka stomatologiczna, 2016.
- https://www.kinesio.com.pl.
- Nowak P. i in., Wpływ plastrowania dynamicznego na redukcję obrzęków i zmarszczek w okolicy oczu, Rehabilitacja w praktyce, 5, 2015.
- Przewłocka-Gągała M., Współczesny model postępowania z problemem blizn w kosmetologii i medycynie estetycznej, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2021.
- Sadowska E., Kinesiotaping w terapii logopedycznej – zarys problematyki, Interdyscyplinarność w logopedii – konieczność czy nadmiar?