Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 5
X - Aurovitas ApoD3 i Osłonka
X - Zdrowy układ pokarmowy
2

Promienica. Jak można się zarazić?

Słuchaj artykułu

Guz na szyi z towarzyszącym mu osłabieniem, gorączką i kaszlem może świadczyć o promienicy. Jak można się zarazić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie? Sprawdź w artykule. 

Promienica. Jak można się zarazić?

Promienica – co to jest?  

Promienica to bakteryjna choroba występująca u zwierząt i ludzi. Na szczęście nie jest często spotykana. U źródła promienicy leżą Gram-dodatnie bakterie nazywane promieniowcami.  

Zakażenie promienicą jest nieco nietypową infekcją, ponieważ nie przenosi się z człowieka na człowieka. Bakterie wywołujące chorobę są obecne w naszej florze fizjologicznej, a w pewnych warunkach stają się przyczyną choroby. 

Ze względu na lokalizację zmian chorobowych wyróżniamy kilka podstawowych typów promienicy. Zdecydowana większość zachorowań dotyczy okolicy żuchwy i szyi. Nazywana jest postacią twarzowo-szyjną i stanowi 90% przypadków choroby.  

Rzadsze typy promienicy to piersiowa (podczas której dochodzi do zajęcia płuc), brzuszna i miednicy. 

Promienica – objawy 

Głównym objawem promienicy jest rozwijający się guz zapalny. W postaci twarzowo-szyjnej, jak wskazuje jej nazwa, pojawia się właśnie w tej okolicy ciała. Zwykle najpierw w okolicy żuchwy, a następnie schodzi niżej na szyję.  

W początkowym okresie choroby można zaobserwować obrzęk tkanek. Kolejny etap to twardy guz, który z biegiem czasu mięknie. Towarzyszą temu przetoki, które przebijają skórę i łączą zmianę zapalną ze środowiskiem zewnętrznym.  

Charakterystyczną cechą promienicy jest sącząca się ropna wydzielina, w której obecne są żółte elementy przypominające ziarna siarki. W okolicy guza można zauważyć zaczerwienienie lub zasinienie skóry, a chorym dość często doskwiera szczękościsk.   

Podstawowe objawy promienicy piersiowej to: 

  • osłabienie, 
  • stany podgorączkowe, 
  • mokry kaszel, 
  • duszność, 
  • krwioplucie, 
  • ból w klatce piersiowej. 

Promienica piersiowa może zajmować nie tylko płuca, ale także pokrywającą ją opłucną, żebra czy mostek. 

Promienica brzuszna i miednicy występuje głównie u osób po operacjach w obrębie jamy brzusznej, urazach tej okolicy oraz u kobiet stosujących przez wiele lat wkładki wewnątrzmaciczne. W tym typie zakażenia zazwyczaj stopniowo dochodzi do rozwoju zapalnego guza zlokalizowanego w okolicy lewego biodra. Poza tym pojawiają się gorączka, bóle brzucha, zaparcia lub biegunki, nudności i wymioty.  

Czasami w przebiegu promienicy dochodzi do rozsiewu bakterii wraz z krążącą krwią i dostają się one do ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Zwykle pojawiają wtedy objawy neurologiczne. 

Promienica – jak można się zarazić? 

Bakterie leżące u podstaw promienicy są jednym z licznych gatunków drobnoustrojów budujących florę fizjologiczną organizmu. Możemy znaleźć je w jamie ustnej, szczególnie w kamieniu nazębnym i zębach dotkniętych próchnicą. Poza tym są obecne w końcowym odcinku przewodu pokarmowego i w kobiecych drogach rodnych. Niestety w niektórych sytuacjach bakterie dają o sobie znać i namnażają się w okolicznych tkankach, stając się źródłem poważnych problemów.  

Główne czynniki rozwoju zakażenia to: 

  • próchnica zębów, 
  • urazy śluzówki w jamie ustnej, 
  • dostanie się ciała obcego do dróg oddechowych, 
  • zachłyśnięcie, 
  • zakażenia w obrębie zębów, 
  • operacje chirurgiczne. 

Higiena jamy ustnej
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Promienica – diagnoza i leczenie 

Na podstawie objawów lekarze często podejrzewają częściej występujące choroby, np. gruźlicę czy nowotwór. Z tego powodu trafna diagnoza promienicy może być opóźniona. Aby rozpoznać zakażenie, lekarz pobiera zazwyczaj wydzielinę z przetoki, która następnie jest oceniana pod mikroskopem. Można również wyhodować promieniowce na specjalnym podłożu (posiew). 

Promienica to choroba bakteryjna, więc podstawą terapii są antybiotyki. Niestety leczenie trwa kilka miesięcy, a nawet rok. Antybiotykiem pierwszego wyboru są penicyliny. Zazwyczaj na początku lek otrzymuje się dożylnie. Później przechodzi się na terapię doustną. W przypadku uczulenia na penicyliny zastosowanie w leczeniu znajdują erytromycyna lub klindamycyna. 

Niezwykle ważne jest sprawne rozpoznanie promienicy i podjęcie odpowiedniego leczenia. Pozwala to zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii wraz z krwią.  

U niektórych chorych konieczne jest postępowanie chirurgiczne polegające na nacinaniu powstałych ropni i usuwaniu z nich zakażonej treści oraz wycinaniu przetok wraz z zajętą skórą. 

Czym grozi nieleczona promienica? 

Ogólne rokowanie w przypadku rozwoju promienicy twarzowo-szyjnej jest dobre. Zwykle udaje się całkowicie wyleczyć zakażenie. Nieco gorzej wygląda sprawa z rzadziej występującymi postaciami – piersiową i brzuszną. W ich przypadku, w związku z trudnościami w diagnostyce i późnym rozpoznaniem, rokowanie jest mniej korzystne. 

U niektórych chorych dochodzi do rozwoju powikłań choroby.  

Należą do nich: 

  • zapalenie kości, 
  • ropień mózgu, 
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, 
  • zapalenie wsierdzia, 
  • zajęcie wątroby, 
  • rozsiew choroby.  

Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy mogące wskazywać na promienicę, umów się na wizytę do lekarza.

Przeczytaj również:
Haemophilus influenzae. Jakie choroby może wywoływać ta bakteria?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Dziubek Z., Choroby zakaźne i pasożytnicze, PZWL, 2010. 
  • https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/164470,promienica 
  • Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, 2005. 
  • Drozd-Werel M. i in., Promienica płuc — opis przypadku, Pneumonol. Alergol. Pol., 2012. 
  • Grabiec M., Promienica miednicy mniejszej związana z długoletnim stosowaniem wkładki wewnątrzmacicznej. Opis przypadku, Ginekol Pol., 2007. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę