Borykasz się z problemami intymnymi? Zainteresuj się kwasem hialuronowym!
Kwas hialuronowy to składnik wielu kosmetyków i wypełniaczy w gabinetach medycyny estetycznej. Stosowany jest również w stomatologii, ortopedii, a nawet ginekologii. Jego popularność sugeruje, że konsumenci wiedzą o nim niemal wszystko. Przekonaj się, czy na pewno znałaś jego wszystkie zastosowania?
Kwas hialuronowy – czym jest i jakie są rodzaje?
Kwas hialuronowy to substancja, która występuje naturalnie w organizmach żywych w ich skórze czy mazi stawowej. Jest odpowiedzialny za łączenie włókien kolagenowych i elastynowych w skórze właściwej. Ciekawostką jest to, że jest w stanie związać od tysiąca do czterech tysięcy razy więcej wody niż wynosi jego masa. Odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry, jej młody wygląd i funkcje osłonowe. To właśnie dlatego warto uzupełniać jego braki wraz z upływem lat.
Wyróżniamy trzy rodzaje kwasu hialuronowego:
- małocząsteczkowy kwas hialuronowy (50 kDa)
- drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy (50-500 kDa)
- wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy (>500 kDa)
W nawiasach znajduje się informacja o masie cząsteczkowej kwasu – im więcej Daltonów, tym większa masa cząsteczkowa.
Który kwas hialuronowy wybrać do pielęgnacji wrażliwych miejsc intymnych?
- Wielocząsteczkowy kwas hialuronowy tworzy film na powierzchni skóry i błony śluzowej – nie przenika w jej głębsze warstwy, ma głównie działanie nawilżające. Jest łatwy do pozyskania i najtańszy – najczęściej używany np. w kosmetykach.
- Drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy głęboko penetruje w komórki, ma działanie nawilżające i regenerujące, przyspiesza procesy gojenia oraz jako jedyny aktywuje miejscowe mechanizmy odpowiedzi immunologicznej nabłonka – najlepiej sprawdza się w pielęgnacji i regeneracji okolic intymnych
- Małocząsteczkowy kwas hialuronowy głęboko penetruje w komórki, ma silne działanie nawilżające w głębszych warstwach skóry, jednak nie posiada właściwości stymulujących miejscowe mechanizmy immunologiczne
Jak widać w przypadku działania kwasu hialuronowego – wielkość ma znaczenie. Duże cząsteczki kwasu hialuronowego niemalże nie przenikają przez warstwę rogową skóry, nie mając tym samym przełożenia na jej stan. Cząsteczki małocząsteczkowego kwasu hialuronowego przenikają przez barierę warstwy rogowej do skóry właściwej, wpływając na jej fizjologię. Niemniej jednak to cząsteczki drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego zatrzymują się na dłużej w warstwach skóry, które potrzebują nawilżenia, ujędrnienia i regeneracji. Wszystko dzięki temu, że drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy wiąże wodę na dłużej niż pozostałe rodzaje kwasu.
Korzyści ze stosowania drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego
- wiąże wodę – 1 gr HA wiąże ok. 6 l wody (działanie hydrofilne – nawilżające)
- wspomaga proces gojenia, naprawia uszkodzony nabłonek (działanie regenerujące)
- uaktywnia mechanizmy obronne (działanie przeciwzapalne, immunomodulacyjne)
- zapobiega wypływowi krwi z uszkodzonych naczyń (działanie hemostatyczne)
Zastosowanie kwasu hialuronowego w ginekologii
Drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy znajduje szerokie zastosowanie w ginekologii. Jeśli należysz do jednej z poniższych grup:
- jesteś w grupie 27% – 55% kobiet cierpiących na suchość pochwy,
- jesteś młodą mamą,
- często stosujesz antybiotyki,
- borykasz się z nawracającymi infekcjami pochwy i dolnych dróg moczowych,
- jesteś podatna na urazy mechaniczne pochwy i sromu, np. jeździsz konno lub często chodzisz na basen,
- wchodzisz w okres menopauzy,
powinnaś zainteresować się tą substancją.
Lista objawów, przy okazji których warto rozważyć ze swoim ginekologiem stosowanie produktów zawierających kwas hialuronowy jest długa:
- uczucie suchości,
- pieczenie,
- świąd,
- napięcie,
- ból,
- dyskomfort przy współżyciu.
Wiele z nich wynika z nadmiernej suchości pochwy i mija po kuracji np. globulkami lub żelem z zawartością kwasu hialuronowego. Drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy może być zamknięty w odpowiednio wyprofilowanej globulce dopochwowej lub występować w formie żelu stosowanego wewnątrz i na zewnątrz okolic intymnych. Wiążąc się z wilgotną wydzieliną błony śluzowej pochwy, tworzy na jej powierzchni żelową i niezwykle komfortową powłokę. Z dobroczynnego działania drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego może skorzystać każda kobieta. Skuteczność działania, niezależnie od przyczyn dolegliwości czy wieku pacjentek, potwierdzono w licznych badaniach klinicznych. Drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy najczęściej łagodzi uczucie suchości pochwy, pieczenia, świądu, napięcia i bólu podczas współżycia. Co ważne, preparaty z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym są dostępne w większości aptek. Przy zakupie preparatu z kwasem hialuronowym warto zwrócić uwagę na wielkość cząsteczki – nie każdy producent komunikuje ją na opakowaniu.
Źródła:
- http://journals.plos.org/plosone/article/file?id=10.1371/journal.pone.0048351&type=printable.
- https://www.researchgate.net/publication/275053701_Human_skin_penetration_of_hyaluronic_acid_of_different_molecular_weights_as_probed_by_Raman_spectroscopy.
- http://www.wbc.poznan.pl/Content/328210/index.pdf.
- http://biotechnologia.pl/kosmetologia/drobnoczasteczkowy-kwas-hialuronowy-cactus-botanics,8386.